BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2885 in stock338 roasters1146.7/mo avg

Process

Washed

2885 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.35

median $9.09 · 2787 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2449 Washed process coffees — page 49 of 49

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Panama Hacienda La Esmeralda Leon 7WB Geisha Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$362.23 · 1000g · $36.22/100g

Details

Origin
chiriqui, Panama
Process
washed
Variety
geisha
Producer
peterson family
Panama Hacienda La Esmeralda Mural 5WB Geisha Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$36.74 · 50g · $73.48/100g

Details

Origin
chiriqui, Panama
Process
washed
Variety
geisha
Producer
peterson family
Linarco Rodriguez
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Betania Farm - Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Linarco Rodriguez
Panama Hacienda La Esmeralda Leon 7WB Geisha Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$36.74 · 50g · $73.48/100g

Details

Origin
chiriqui, Panama
Process
washed
Variety
geisha
Producer
peterson family
Ruanda - Kilimbi Lavado
Spain|Hola Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 3000g — $177.50 ($5.92/100g)

Details

Origin
Ruanda, Nyamasheke District
Process
Lavado
Variety
Bourbon rojo
Producer
Kilimbi
Mulugeta, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.24 · 250g · $7.70/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74-158 Kurume
Producer
Mulugeta Muntasha
AB Kithungururu
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kithungururu Farmers
Colombia Finca El Jardin
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.18 · 100g · $26.77/100g

Details

Origin
Colombia - Planadas,Tolima
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Jorge Rojas
Mexico - SIPRO FW [25/26]
UK|Scenery Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

2 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $37.14 ($7.43/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Traditional Washed
Variety
Caturra/Mundo Novo.
Producer
Sierra Productora de Cafe (SIPRO)
SDBV Java, Guatemala 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Acatenango, El Salvador
Process
Washed
Variety
Java
Producer
San Diego Buena Vista
Rukira AA, Kenya 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11
Rumudamo washed
UK|Crankhouse Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

3 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 500g — $34.48 ($6.90/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Panama Bambito Verde Colibri Geisha Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$35.51 · 100g · $35.51/100g

Details

Origin
chiriqui, Panama
Process
washed
Variety
geisha
Producer
marcel miranda
Panama Bambito Verde Abeja Geisha Cold Room Dry, Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$37.96 · 100g · $37.96/100g

Details

Origin
chiriqui, Panama
Process
cold room dry, washed
Variety
geisha
Producer
marcel miranda
Panama Bambito Verde Tio Chicho Geisha Cold Room Dry, Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$37.96 · 100g · $37.96/100g

Details

Origin
chiriqui, Panama
Process
cold room dry, washed
Variety
geisha
Producer
marcel miranda
Tenejapa, Mexico
USA|George Howell Coffee

$37.00 · 226g · $16.37/100g

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Mixed
057
USA|Dayglow Coffee
In StockColombia

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Ortega, Tolima
Process
Washed
Variety
Gesha
060
USA|Dayglow Coffee

$31.00 · 100g · $31.00/100g

Details

Origin
Tulipe, Pichincha
Process
Washed
Variety
Heirloom
063
USA|Dayglow Coffee

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Acacia Hills
Process
Washed
Variety
Red Gesha
Gesha Village - Illubabor Forest Reserve (Hart)
Denmark|Poma Coffee

$12.00 · 200g · $6.00/100g

2 sizes
  • 200g — $12.00 ($6.00/100g)
  • 3000g — $89.00 ($2.97/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Illubabor
Producer
Gesha Village
Descafeinado Colombia - No molestar ☾
Spain|Hola Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

3 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $63.72 ($6.37/100g)
  • 3000g — $191.15 ($6.37/100g)

Details

Origin
Colombia, Caldas
Process
lavado, descafeinado
El Itacayo
USA|Prodigal
In StockHonduras

$35.00 · 150g · $23.33/100g

3 sizes
  • 150g — $35.00 ($23.33/100g)
  • 500g — $105.00 ($21.00/100g)
  • 1000g — $200.00 ($20.00/100g)

Details

Origin
Santa Bárbara, Honduras
Process
48-hour Anaerobic Washed
Variety
Geisha
Popayán Decaf - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
50 Farmers
Ato Tona - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Gedeb Chelbesa
USA|Dayglow Coffee
In Stock

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Process
Dry Fermented Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers Around Chelbesa
Kirimaara - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34
Producer
Rungeto Farmers Co-op Society
Ato Tona
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Masincho Premium Washed - 100g
USA|Ondo Coffee

$22.00 · 100g · $22.00/100g

Details

Process
Washed
Variety
74158
Producer
Testi
Kirimaara
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Rung’eto Farmer’s Co-op Society
Sewda Premium Washed - 100g
USA|Ondo Coffee

$22.00 · 100g · $22.00/100g

Details

Origin
Guji
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Nahuatl
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Pitalito
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Fully Washed and Sun-Dried
Variety
Caturra
Producer
Laboyos Valley Farmers
Cenit
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Fully Washed and Sun-Dried
Variety
Caturra
Producer
Laboyos Valley Farmers
Nahuatl - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Las Amapolas - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Jairo Arcila Peach
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 105g · $16.15/100g

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Washed Anaerobic 48h
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
2026 Mbature Family; Kamavindi Estate, Lot #2 - Kenya
USA|SEY

$27.50 · 250g · $11.00/100g

2 sizes
  • 250g — $27.50 ($11.00/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL*
Producer
Mbature Family
Lima Coffee, Peru
Australia|Patricia Coffee Brewers

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Catimor, Caturra, Bourbon & Typica
Producer
Smallholders in Cajamarca
Getachew Zekele, Tero Farm, Washed G1 - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
USA|NormlPpl

$24.43 · 226g · $10.81/100g

Details

Origin
Shakiso, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 71458
Producer
Getachew Zekele, Tero Farm
Pueblo - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Chanchamayo, Peru
Process
Washed and Sun-Dried
Variety
Typica
Producer
Negrisa Family
Kathakwa AB - Washed -  Embu, Kenya - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
USA|NormlPpl

$22.91 · 226g · $10.14/100g

Details

Origin
Embu County, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kibugu Farmers Cooperative Society
Hacienda La Florida Washed Mejorado - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
USA|NormlPpl

$31.17 · 226g · $13.79/100g

Details

Origin
Sozoranga, Loja, Ecuador
Process
Double Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Hacienda La Florida
Guji - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Producer
Uraga Washing Station
Las Amapolas
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
El Jardin - Jorge Rojas - Washed Chiroso - Colombia
USA|Moonwake

$32.00 · 227g · $14.10/100g

2 sizes
  • 227g — $32.00 ($14.10/100g)
  • 1000g — $122.00 ($12.20/100g)

Details

Origin
Planadas, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Jorge Rojas, El Jardin
Bella Vista Mill - Luis Pedro Zalaya Zamora - Washed Field Blend - Guatemala
USA|Moonwake

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
  • 2200g — $134.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Antigua Valley, Sacatepequez, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Dwarf Bourbon, Red Caturra, Yellow Caturra, Catimor Hybrids
Producer
Luis Pedro Zalaya Zamora, Bella Vista Mill
Chavez Estate Lot #3 - Jhenrri Chavez - Washed SL9 - Peru
USA|Moonwake

$32.00 · 227g · $14.10/100g

2 sizes
  • 227g — $32.00 ($14.10/100g)
  • 1000g — $120.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Hatumpampa, Inkawasi, Peru
Process
Washed
Variety
SL9
Producer
Jhenrri Chavez, Chavez Estate
Negrisa - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Chanchamayo, Peru
Process
Washed and Sun-Dried
Variety
Typica
Producer
Negrisa Family
Cutervo - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers