BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2891 in stock338 roasters1147/mo avg

Process

Washed

2891 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.33

median $9.10 · 2793 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2452 Washed process coffees — page 47 of 50

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ratnagiri Peaberry
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.29 · 250g · $2.92/100g

3 sizes
  • 250g — $7.29 ($2.92/100g)
  • 500g — $13.54 ($2.71/100g)
  • 1000g — $24.80 ($2.48/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
Peaberry
Producer
Mr. Ashok Patre
Basankhan Estate
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
S 795
Producer
Mr. Thouqeer Ahamed
Baarbara Estate Washed Process
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
SLN-795
Barista Forte Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
India (various parts)
Process
Washed blended
Ethiopia Abana Estate Sulladjah Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
ESMERALDA LINO 8FC - Cold Fermentation Washed Geisha
USA|Loquat Coffee

$45.00 · 60g · $75.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Peterson Family
LEAN Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Gesha - Washed DRD - Elida Estate, Lot Torre
USA|Hydrangea

$54.00 · 114g · $47.37/100g

3 sizes
  • 114g — $54.00 ($47.37/100g)
  • 227g — $95.00 ($41.85/100g)
  • 907g — $347.00 ($38.26/100g)

Details

Origin
Lot Torre, Elida Estate, Chiriqui, Panama
Process
Washed + Dark Room Drying
Variety
Gesha
Producer
Lamastus Family
El Mirador bourbon aji washed
USA|Curious Coffee

$29.50 · 170g · $17.35/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
washed
Variety
bourbon ají
Producer
Yessica and Diego Parra
Colombia Perlitas De Chiroso - Extended Fermentation Nano-Lot Varietal Super Blend
USA|Color Roasters

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Urrao, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Ratnagiri Estate Washed Process
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.97 · 250g · $3.19/100g

3 sizes
  • 250g — $7.97 ($3.19/100g)
  • 500g — $14.79 ($2.96/100g)
  • 1000g — $26.67 ($2.67/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
Catuai
【NEW】Guatemala Huehuetenango La Reforma
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$21.00 · 50g · $42.00/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Altitude: 1,800m
Kii PB, Kenya - Espresso
Germany|Father Carpenter

$20.71 · 250g · $8.28/100g

2 sizes
  • 250g — $20.71 ($8.28/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Kii PB, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$20.71 · 250g · $8.28/100g

2 sizes
  • 250g — $20.71 ($8.28/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Vienna Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura, SLN- 795
French Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67 · 250g · $2.67/100g

3 sizes
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura
Guatemala La Maravilla - Pache
Japan|Townsfolk Coffee

$10.00 · 100g · $10.00/100g

3 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 400g — $33.00 ($8.25/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Pache SR
Producer
Mauricio Rosales
Guatemala Filadelfia - Geisha
Japan|Townsfolk Coffee

$19.00 · 100g · $19.00/100g

3 sizes
  • 100g — $19.00 ($19.00/100g)
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 400g — $69.00 ($17.25/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Dalton Family
Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

3 sizes
  • 100g — $1.91 ($1.91/100g)
  • 250g — $3.70 ($1.48/100g)
  • 500g — $6.63 ($1.33/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Double Washed
Variety
Heirloom
Producer
Banko Taratu
Ethiopia Alo Coffee-Murgo 74158 K72 washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.06 · 100g · $3.06/100g

2 sizes
  • 100g — $3.06 ($3.06/100g)
  • 250g — $5.99 ($2.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
K72 washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse & Messi
【NEW】JOSE ELANDIO -Catuai- / Costa Rica
Japan|Aoma Coffee

$21.67 · 200g · $10.84/100g

2 sizes
  • 200g — $21.67 ($10.84/100g)
  • 500g — $48.76 ($9.75/100g)

Details

Origin
Buena Vista de Rivas, Chirripo, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Jose Elandio Alvarado【El Higueronal / Imperio Rojo】
HONDURASLos Encinos
Australia|St. Ali

$19.67 · 225g · $8.74/100g

2 sizes
  • 225g — $19.67 ($8.74/100g)
  • 1000g — $69.54 ($6.95/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Guazpololo, La Paz
Panama Iris Estate Ambrosia Geisha
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$31.61 · 100g · $31.61/100g

2 sizes
  • 100g — $31.61 ($31.61/100g)
  • 200g — $62.33 ($31.17/100g)

Details

Origin
Iris Estate, Panama
Process
Nitrogen Controlled Fermentation Washed
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage, Sasa Sestic, Elvin Siew
Muchagara
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Muchagara Factory, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Producer
1,200–1,700 smallholder farmers
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$17.07 · 200g · $8.53/100g

2 sizes
  • 200g — $17.07 ($8.53/100g)
  • 1000g — $76.80 ($7.68/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC74112, 74110
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Danche - Washed [JARC 74112, 74110]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$18.20 · 200g · $9.10/100g

2 sizes
  • 200g — $18.20 ($9.10/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC74112, 74110
Producer
Habtamu Fikadu Aga
COLOMBIA Cafe UBA La Riviera Sudan Rume Washed-Bio
Japan|LiLo Coffee Roasters

$7.65 · 50g · $15.30/100g

4 sizes
  • 50g — $7.65 ($15.30/100g)
  • 100g — $13.39 ($13.39/100g)
  • 200g — $25.50 ($12.75/100g)
  • 300g — $38.25 ($12.75/100g)

Details

Origin
Colombia - Santa Rosa de Cabal, Risaralda
Process
Washed-Bio
Variety
Sudan Rume
Producer
La Riviera / Julio Madrid & Andres Quino
Duromina
USA|Black Fox Coffee
In StockEthiopia

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Qadamessa, Agaro, Jimma, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Native Landraces
Producer
Members of the Duromina Farmer Cooperative
Gifted Estate PB
USA|Black Fox Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28 & SL34 (Peaberry)
Producer
Moses & Teresa Nganga
Alex Metrio - Colombia - Chiroso Washed
USA|Love Letters Charming Coffees

$18.88 · 120g · $15.73/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru (Extra-light)
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Liliana Ramirez - Washed Chiroso
Canada|September

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Colombia, Anzá, Antioquia
Process
Washed + 3 Cochadas
Variety
Chiroso
Producer
Liliana Ramírez
Huehue Peaberry
Spain|Syra Coffee

$11.95 · 250g · $4.78/100g

2 sizes
  • 250g — $11.95 ($4.78/100g)
  • 1000g — $38.23 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Caturra, Catuai & Bourbon
Producer
Primavera
Limmu
Spain|Syra Coffee
In StockEthiopia

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Wilton Benitez - Yeast-Inoculated Geisha
Canada|September

$27.50 · 125g · $22.00/100g

Details

Origin
Colombia, Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed with Yeast Inoculation & Thermal Shock
Variety
Geisha
Producer
Wilton Benitez
Workhorse
Spain|Syra Coffee
In StockUganda

$16.50 · 250g · $6.60/100g

2 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $52.79 ($5.28/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Mountain Harvest SMC
Wilton Benitez - Yeast-Inoculated Geisha (Extra-light)
Canada|September

$27.50 · 125g · $22.00/100g

Details

Origin
Colombia, Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed with Yeast Inoculation & Thermal Shock
Variety
Geisha
Producer
Wilton Benitez
San Isidro
Spain|Syra Coffee
In StockColombia

$12.52 · 250g · $5.01/100g

2 sizes
  • 250g — $12.52 ($5.01/100g)
  • 1000g — $40.05 ($4.01/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Colombia, Castillo
Producer
Asociación San Isidro
【NEW】AA GUAMA / KENYA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$9.05 · 100g · $9.05/100g

2 sizes
  • 100g — $9.05 ($9.05/100g)
  • 200g — $16.83 ($8.41/100g)

Details

Origin
Kirinyaga > Gichugu, Kenya ( Kenya )
Process
Washed ( Washed )
Variety
SL-28
【NEW】RUBIELA VELÁSQUEZ / COLOMBIA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$8.80 · 100g · $8.80/100g

2 sizes
  • 100g — $8.80 ($8.80/100g)
  • 200g — $16.32 ($8.16/100g)

Details

Origin
Tolima > Planadas > San Ishidro, Colombia ( Colombia )
Process
Washed (Washed)
Variety
Castillo (Castillo)
Producer
Rubiela Velásquez (Rubiela Velásquez)
YONAL FERNANDEZ ESPRESSO / PERU
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$17.66 · 200g · $8.83/100g

Details

Origin
Cajamarca > Jaén > Colasay, Peru ( Peru )
Process
Washed (Washed)
Variety
Yellow Caturra
Producer
Yonal Fernandez ( Yonal Fernandez )
Montesol
Spain|Syra Coffee
In StockNicaragua

$18.77 · 250g · $7.51/100g

2 sizes
  • 250g — $18.77 ($7.51/100g)
  • 1000g — $60.08 ($6.01/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Pacamara
Producer
Familia Rosales Mejía
Panama Finca Carmen Caturra Washed
South Korea|Momos Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $32.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Panama - Paso Ancho, Volcán
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Carlos Aguilera Franceschi
Artist Reserve: Colombia Pablo Gómez - Washed Geisha (Roast date 9/24)
USA|Color Roasters

$16.00 · 113g · $14.16/100g

4 sizes
  • 113g — $16.00 ($14.16/100g)
  • 283g — $32.00 ($11.31/100g)
  • 907g — $90.00 ($9.92/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Salgar, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Pablo Gómez
LA LOMA TYPICA WASHED
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$29.00 · 227g · $12.78/100g

Details

Origin
San Adolfo, Huila, Colombia
Process
Advance Washed
Variety
Typica
Producer
Marlon Bolanos / La Loma
DORADO
USA|Devocion Coffee

$25.25 · 340g · $7.43/100g

Details

Origin
Active Harvest Regions in Colombia
Process
Washed
Marlon Bolaños (Ají Washed) | Huila, Colombia
USA|Luna

$17.29 · 250g · $6.92/100g

2 sizes
  • 250g — $17.29 ($6.92/100g)
  • 1000g — $55.24 ($5.53/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Producer
Marlon Bolaños
Bahire
Spain|Syra Coffee
In StockBurundi

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $58.26 ($5.83/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Lavado
Variety
Bourbon
Producer
Productores de Ngozi