BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2891 in stock338 roasters1147/mo avg

Process

Washed

2891 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.33

median $9.10 · 2793 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2452 Washed process coffees — page 48 of 50

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Honduras El Laurel Parainema Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

2 sizes
  • 100g — $1.91 ($1.91/100g)
  • 250g — $3.70 ($1.48/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Los Rodríguez
Spain|Syra Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Lavado
Producer
Sol de la Mañana
Honduras La Piedra Pacas Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.40 · 100g · $1.40/100g

3 sizes
  • 100g — $1.40 ($1.40/100g)
  • 250g — $2.68 ($1.07/100g)
  • 500g — $4.84 ($0.97/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Marisa Dilcia Hernandez
Panama Elida estate-Loma Geisha CRD MEC. washed #040426
Hong Kong|GOÛT & CO

$8.29 · 100g · $8.29/100g

Details

Origin
Panama
Process
CRD MEC. washed
Variety
Geisha
Producer
The Lamastus Family
Atitlán
Spain|Syra Coffee
In StockGuatemala

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Varios Productores Locales
Wicho
Spain|Syra Coffee
In StockEthiopia

$13.08 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.08 ($5.23/100g)
  • 1000g — $41.87 ($4.19/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
74/140
Producer
Yitbarek Tilahun
Negash
Spain|Syra Coffee
In StockEthiopia

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $58.26 ($5.83/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
74110 - 74112
Producer
Negash Abarago
La Antartida
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$21.62 · 250g · $8.65/100g

Details

Origin
Honduras - Las Botijas
Process
Classic Washed - Patio Drying
Variety
IHCAFE 90
Producer
Juan Manuel Silvestre
Seasonal Limited Edition: India 'Harvest'
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
India
Process
Anoxic washed
Variety
Selection 5b.
Nicaragua, Finca Bethania, Washed
Belgium|MOK

$23.89 · 250g · $9.56/100g

2 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Nicaragua, Macaueliza
Process
Washed
Variety
Java
Producer
Martha & Ana Albir
Mukaze Washed
South Africa|Origin Roasting

$26.54 · 250g · $10.61/100g

2 sizes
  • 250g — $26.54 ($10.61/100g)
  • 1000g — $95.47 ($9.55/100g)

Details

Origin
Kayanza Commune
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
400 Smallholder farmers processed at the Munkaze Washing Station by Ephrem Sebatigita
Sipi Tangwen Fermentation
South Africa|Origin Roasting

$29.89 · 250g · $11.96/100g

2 sizes
  • 250g — $29.89 ($11.96/100g)
  • 1000g — $107.67 ($10.77/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
Washed with 92 hour fermentation
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Colombia Juan Jiménez Pink Bourbon
USA|Carrier Roasting Co

$22.50 · 226g · $9.96/100g

3 sizes
  • 226g — $22.50 ($9.96/100g)
  • 907g — $75.75 ($8.35/100g)
  • 2267g — $174.00 ($7.68/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Juan Jiménez Peña
Kenya, Tekangu
USA|Methodical Coffee

$34.75 · 340g · $10.22/100g

3 sizes
  • 340g — $34.75 ($10.22/100g)
  • 907g — $79.07 ($8.72/100g)
  • 2267g — $183.95 ($8.11/100g)

Details

Origin
Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Tekangu Farmer's Co-Op
Catalan De Las Mercedes Red Bourbon
USA|Blanchard's Coffee

$19.86 · 340g · $5.84/100g

3 sizes
  • 340g — $19.86 ($5.84/100g)
  • 1133g — $57.85 ($5.11/100g)
  • 2267g — $115.70 ($5.10/100g)

Details

Origin
San Martin Jilotepeque, Chimaltenango
Process
Washed
Variety
Red bourbon
Producer
Nico Hammond and Ruth Maria de las Angeles Martinez
Habtamu Fekadu Aga
USA|Blanchard's Coffee

$21.78 · 340g · $6.41/100g

3 sizes
  • 340g — $21.78 ($6.41/100g)
  • 1133g — $64.25 ($5.67/100g)
  • 2267g — $128.50 ($5.67/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Various
Ecuador La Papaya Sidra Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Ecuador - Saraguro Formation, Loja
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Juan Peña, Hacienda La Papaya
[Rested] Gesha - Washed - Finca Mi Finquita, Lot Y
USA|Hydrangea

$55.00 · 114g · $48.25/100g

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas, Chiriqui, Panama
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Hartmann Family
Peru Chirinos - Regenerative Organic Certified®
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Typica
Producer
La Prosperidad de Chirinos
Danche, Ethiopia 2026
USA|Go Get Em Tiger

$27.00 · 297g · $9.09/100g

2 sizes
  • 297g — $27.00 ($9.09/100g)
  • 2267g — $184.50 ($8.14/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace Varieties
Producer
Danche
Mullageta Muntasha, Ethiopia
USA|Go Get Em Tiger

$39.75 · 297g · $13.38/100g

3 sizes
  • 297g — $39.75 ($13.38/100g)
  • 1000g — $112.00 ($11.20/100g)
  • 2267g — $244.50 ($10.79/100g)

Details

Origin
Santa Maria, Huila, Colombia, Ethiopia
Process
Yeast Innoculated Washed
Variety
Caturra
Producer
Mullageta Muntasha
Mum's Dessert | Peru
New Zealand|Slow Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $113.00 ($11.30/100g)

Details

Origin
Cajamarca
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Milton Torres
Mexico - Alfonso Lopez - Washed Garnica
USA|Presta Coffee

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Mexico, Chiapas (Tenejapa)
Process
Washed
Variety
Garnica
Producer
Alfonso López
David Mburu
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
David Mburu
MARAGESHA Colombia — Wilder Lazo
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockColombia

$35.99 · 100g · $35.99/100g

Details

Origin
San Adolfo, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Maragesha
Producer
Wilder Lazo
Essential Standards [CHERRY]{Espresso}
France|PEOPLE POSSESSION

$14.79 · 200g · $7.40/100g

Details

Origin
COLOMBIA (HUILA, ACEVEDO) 1800m
Process
SEMI WASHED
Variety
PINK BOURBON
Producer
MARIA BELÉN DIAZ
Yunnan Washed - China
Philippines|Wide Awake Coffee

$12.00 · 200g · $6.00/100g

3 sizes
  • 200g — $12.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $27.21 ($5.44/100g)
  • 1000g — $51.21 ($5.12/100g)

Details

Origin
Yunnan, China
Process
Washed
Variety
Catimor
Kambarare
USA|Passenger
In StockKenya

$27.50 · 250g · $11.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Gerald Njagi
Kibingo
USA|Passenger
In StockBlend

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Field Blend
Producer
Anthony Kimani
Kivanga
USA|Passenger
In StockKenya

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Morris Njagi
La Guaca
UK|Square Mile Coffee Roasters

$25.53 · 175g · $14.59/100g

2 sizes
  • 175g — $25.53 ($14.59/100g)
  • 1000g — $124.68 ($12.47/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Ají
Producer
José Herman Salazar
Santa Elena [Geisha Lotus Tanat Lot]
France|Tanat Coffee

$41.98 · 100g · $41.98/100g

Details

Origin
Panama
Process
Lavé - Fermentation à froid 120h
Variety
Geisha
Producer
Cafelino - Santa Elena Estate
Kenya Ndunduri
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.26 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Ndunduri Factory
Sebastian Ramirez
USA|Little Wolf

$21.00 · 226g · $9.29/100g

3 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Details

Origin
Colombia - Quindio
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
El Placer
Monteblanco Purple Caturra Blueberry Co-Ferment
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 227g · $12.33/100g

Details

Origin
San Adolfo. Acevedo. Huila. Colombia
Process
Blueberry Washed Anaerobic Co-Ferment
Variety
Purple Caturra
Producer
Rodrigo Sánchez | Finca Monteblanco
Layo Teraga 74110 • Washed
USA|Hex

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110
Kibingo · Burundi · Washed · Berries & Black Tea
USA|Shavi Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo washing station
Guatemala - Primavera Family
Spain|Hola Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $56.89 ($5.69/100g)
  • 3000g — $170.67 ($5.69/100g)

Details

Origin
Guatemala, Región de Huehuetenango, San Antonio Huista
Process
Lavado
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon
Producer
Varios productores de la región de Huehuetenango
Kenia - Kirinyaga AA
Spain|Hola Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $67.13 ($6.71/100g)
  • 3000g — $201.39 ($6.71/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Lavado (beneficiado húmedo con recirculación de agua del río Kii)
Variety
SL28, SL34 y Ruiru 11
Producer
Rungeto F.C.S – Fábrica Kii
Perú - Alina Milagros
Spain|Hola Coffee

$28.44 · 100g · $28.44/100g

Details

Origin
Perú, Cusco
Process
Lavado
Variety
SL9
Producer
Alina Milagros Solano Huaylla
Burundi: Bavyeyi
USA|Broadsheet Coffee

$25.00

Details

Origin
Ngozi, Burundi
Process
Washed
Variety
Indigenous Landraces
Producer
Bavyeyi Washing Station
Reku Habtamu
Canada|Monogram Coffee

$19.06 · 300g · $7.06/100g

3 sizes
  • 300g — $21.18 ($7.06/100g)
  • 907g — $59.30 ($6.54/100g)
  • 2267g — $146.12 ($6.45/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Reku Habtamu Espresso
Canada|Monogram Coffee

$19.06 · 300g · $7.06/100g

3 sizes
  • 300g — $21.18 ($7.06/100g)
  • 907g — $59.30 ($6.54/100g)
  • 2267g — $146.12 ($6.45/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Colombia - Dos Quebradas
Spain|Hola Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)
  • 3000g — $163.84 ($5.46/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila, Palermo
Process
Lavado
Variety
Caturra
Producer
Daimer Polianía
El Salvador La Fany Pacamara Washed - 250g
USA|Ondo Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Apaneca, Ahuachapán, El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Rafael Silva
Burundi Bavyeyi - Washed
USA|Goodboybob

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Producer
Bavyeyi Cooperative
Perú - Familia Guevara
Spain|Hola Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)
  • 3000g — $197.98 ($6.60/100g)

Details

Origin
Perú
Process
lavado
Variety
Bourbon
Producer
Familia Guevara
Prism- Roasted At Origin
USA|Go Get Em Tiger

$27.00 · 297g · $9.09/100g

3 sizes
  • 297g — $27.00 ($9.09/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
  • 2267g — $172.00 ($7.59/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Tambo