BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1198 in stock277 roasters256/mo avg

Origin

Ethiopia

1198 in stock · 975 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.10

median $8.59 · 946 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74112

Just arrived

Last updated 2026-09-29

991 coffees from Ethiopia — page 2 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Danche
USA|Flower Child

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces
Ethiopia Gotiti
Canada|De Mello Coffee

$17.65 · 227g · $7.77/100g

2 sizes
  • 227g — $17.65 ($7.77/100g)
  • 2267g — $169.42 ($7.48/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Gotiti kebele, Gedeo Zone, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
74112
Producer
Gotiti Washing Station, Smallholder
Ethiopia - Elto - Elora Station  Cold Ferment Natural CF8
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Cold Ferment Natural - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia, Shoondhisa
UK|Kiss the Hippo Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Shoondhisa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110 & Serto 74112
Producer
Ture Waji (Sookoo Coffee)
DUROMINA 🥀
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Limmu, Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110
Producer
co-operative Duromina
Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
USA|Verb Coffee Roasters

$29.00 · 283g · $10.25/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Danche
Ethiopia Chelchele
USA|Color Roasters

$22.50 · 283g · $7.95/100g

3 sizes
  • 283g — $22.50 ($7.95/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $133.00 ($5.87/100g)

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirlooms
Ethiopia Natural Bookkisa
USA|Kuma Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 1133g — $82.00 ($7.24/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110 + Serto 74112
Producer
30 Bookkisa farmers
Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
UAE|Archers Coffee

$8.71 · 100g · $8.71/100g

3 sizes
  • 100g — $8.71 ($8.71/100g)
  • 250g — $16.34 ($6.54/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Benti Nenka
Process
Natural
Variety
JARC Varieties & Local Landraces
Producer
Benti Nenka Small Holder Farms
Ethiopia - Raro
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele)
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Chelbesa
USA|Dayglow Coffee
In StockEthiopiaUncommon

$31.20 · 200g · $19.50/100g

Details

Origin
Uraga, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom (Dega & Wolisho)
Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
Sweden|Drop Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

4 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Dalle, Sidamo
Process
Washed
Variety
Traditional Ethiopian Heirloom varieties and JARC (Jimma Agricultural Research Center) selections such as 74110 and 74112.
Producer
Hunkute. The cooperative has 2149 members.
Uraga
USA|Sweet Bloom

$22.50 · 283g · $7.95/100g

Details

Origin
Uraga Heirloom Variety Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
850 Small Holder Farmers
Ethiopia Laayyoo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$29.50 · 340g · $8.68/100g

4 sizes
  • 340g — $29.50 ($8.68/100g)
  • 340g — $177.00 ($52.06/100g)
  • 907g — $70.50 ($7.77/100g)
  • 2268g — $156.50 ($6.90/100g)

Details

Origin
Uraga
Process
Natural
Variety
74110 + 74112
Producer
Laayyoo
Gobena Bendo
USA|JBC Coffee Roasters

$29.00 · 340g · $8.53/100g

Details

Origin
Yirgacheffee. Gedeo Zone. Ethiopia
Process
Washed. Dried on Raised Beds
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Single Farmer Project | Gobena Bendo
Ethiopia, Layo Teraga, Natural 74110
USA|Helm

$15.00 · 100g · $15.00/100g

4 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 2270g — $165.00 ($7.27/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110
Producer
Layo Teraga
Ethiopia - Hamasho
USA|Tiny Arms Coffee

$30.50 · 283g · $10.78/100g

2 sizes
  • 283g — $30.50 ($10.78/100g)
  • 1133g — $95.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Co-op Hamasho Station
Together We End ALS
USA|Black & White

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia | Santa Maria, Huila, Colombia
Process
Natural | Anaerobic Natural
Variety
JARC selections | Caturra, Castillo
Ethiopia Guji Rasta
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.08 · 100g · $11.47/100g

2 sizes
  • 100g — $11.47 ($11.47/100g)
  • 1000g — $80.32 ($8.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Uraga, Nenesbo
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
BNT
Nensebo Refisa - Ethiopia Washed Wolisho & Dega
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Oromia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Dega
Producer
SNAP
Going The Distance
Canada|FUNK Coffee

$20.82 · 250g · $6.78/100g

3 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 907g — $50.12 ($5.53/100g)
  • 2267g — $108.01 ($4.76/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Arabica Landraces & Heirloom Cultivars
Producer
Smallholder Farms
Wuri
USA|Sweet Bloom

$22.50 · 283g · $7.95/100g

Details

Origin
Wuri Heirloom Variety Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
850 small scale producers
Lalesa Ephtah
USA|Black Fox Coffee

$43.00 · 350g · $12.29/100g

Details

Origin
Lalesa Kebele, Gedeb Woreda, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
Ethiopian Landraces
Producer
Local smallholder farmers
Ethiopia, Haro Sorsa
UK|Kiss the Hippo Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Haro Sorsa, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Abebe Mitiku, outgrower partner of Dimtu Coffee Industry since 2015
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
River Flow Natural - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$19.00 · 301g · $6.31/100g

2 sizes
  • 301g — $19.00 ($6.31/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Bitta, Kaffa
Process
Washed
Variety
Wolisho
Producer
Asmamaw Wodemariam, Bitta Farm
Ethiopia, Othosololo
USA|Methodical Coffee

$34.91 · 340g · $10.27/100g

3 sizes
  • 340g — $34.91 ($10.27/100g)
  • 907g — $79.40 ($8.75/100g)
  • 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112, 74110
Producer
Osolo Station, Daye Bensa
Mullugeta Muntasha
USA|Blanchard's Coffee

$22.08 · 340g · $6.49/100g

3 sizes
  • 340g — $22.08 ($6.49/100g)
  • 1133g — $65.25 ($5.76/100g)
  • 2267g — $130.50 ($5.76/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Producer
Various
Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 100g · $14.16/100g

3 sizes
  • 100g — $14.16 ($14.16/100g)
  • 200g — $25.87 ($12.93/100g)
  • 1000g — $77.60 ($7.76/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama Bensa
Process
Dry Ferment Washed
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Bochessa - Natural (2026 #1 ToH Lot)
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Bochessa, Arbegona, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Daniso Horsa Natural
USA|JBC Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Shantawene. Bensa. Sidama. Ethiopia
Process
Natural. Anaerobic
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Daniso Horsa
ETHIOPIA Chelbesa
Czechia|BeBerry Coffee

$18.14 · 250g · $7.26/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112, 74110
Producer
Chelbesa
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Honey Lot MNPBH
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 200g · $11.47/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Mini 74158 & Peaberry
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Abdo Aba Mecha EA Decaf Education Lot
USA|Passenger

$22.25 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Jimma Zone, Ethiopia
Process
Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
JARC 74110
Producer
Abdo Aba Mecha
Shoondhisa Anaerobic
Netherlands|Manhattan

$21.05 · 250g · $8.42/100g

Details

Origin
Guji
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Ture Waji
Ethiopia - Lalesa
Czechia|Father’s Coffee

$20.91 · 250g · $8.37/100g

Details

Origin
Gedeb district, Lalesa village, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Wubit Bekele (owner), station run under Ephtah Specialty Coffee
Elto Bare - Natural
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC selections
Producer
Elto Coffee
Ethiopia | Danche
USA|ILSE

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Danche
Quabballe
Canada|Ex Animo Coffee

$56.47 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Uraga, Guji
Process
Natural
Variety
Landraces
Ethiopia Sidamo
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$23.00 · 309g · $7.44/100g

2 sizes
  • 309g — $23.00 ($7.44/100g)
  • 2267g — $148.00 ($6.53/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Alo AW
Australia|Anamorphic Coffee

$31.45 · 125g · $25.16/100g

Details

Origin
Alo Village, Bensa Woreda, Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Washed
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.29 · 100g · $2.29/100g

2 sizes
  • 100g — $2.29 ($2.29/100g)
  • 250g — $4.46 ($1.78/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Chelbesa
USA|Thankfully Coffee

$22.50 · 150g · $15.00/100g

Details

Origin
Ethiopia — Gedeb, Gedeo
Process
Depulped, 48hr Wet Fermentation, Washed
Variety
74110 + 74112
Producer
Chelbesa
Ethiopia Mulish
USA|Cat & Cloud

$26.12 · 283g · $9.23/100g

3 sizes
  • 283g — $26.12 ($9.23/100g)
  • 998g — $84.78 ($8.49/100g)
  • 2268g — $192.69 ($8.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Mulish Washing Station
Ethiopia - Reshad Ababulgu - Honey Heirloom
USA|Verb Coffee Roasters

$32.00 · 283g · $11.31/100g

Details

Origin
Jimma, Agaro, Ethiopia
Process
White Honey
Variety
Heirloom
Producer
Reshad Ababulgu
Fresh Autumn Coffee - Hambela, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

Details

Origin
Ethiopia, Hambela, Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Negusse Debela
Banko Chelchele
USA|Passenger

$23.25 · 250g · $9.30/100g

Details

Origin
Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC Selections
Producer
Banko Chelchele Wet Mill
Kayon
USA|Little Wolf

$20.00 · 226g · $8.85/100g

3 sizes
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Shakiso
Process
Natraul
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Kayon Mountain Farm
Mulu Espresso
USA|Prodigal

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $210.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
100% Ethiopia
Process
Washed & Natural
Variety
Chiroso & Heirloom Varieties