BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2896 in stock338 roasters1147.7/mo avg

Process

Washed

2896 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.34

median $9.10 · 2798 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2455 Washed process coffees — page 6 of 50

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Balanoor Plantations - Kents - Washed - Chikmagalur - Medium Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.77 · 250g · $2.71/100g

2 sizes
  • 250g — $6.77 ($2.71/100g)
  • 1000g — $20.84 ($2.08/100g)

Details

Origin
Balanoor Plantations, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
Kents
Producer
Ashok & Rohan Kuriyan
Balanoor Plantations - Hybrid - Washed - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.29 · 250g · $2.92/100g

Details

Origin
Balanoor Plantations, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
Hybrid
Producer
Ashok & Rohan Kuriyan
Balanoor Plantations - SL 6 - Washed - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.29 · 250g · $2.92/100g

Details

Origin
Balanoor Plantations, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
SL6
Producer
Ashok & Rohan Kuriyan
DEMÓSTENES TANTALEÁN, Anoxic Washed Gesha
UK|PLOT Roasting

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $124.00 ($12.40/100g)

Details

Origin
La Malquerida, Tacabamba, Chota, Cajamarca, Peru
Process
Anoxic Washed
Variety
Gesha
Producer
Demóstenes Tantaleán Acuña
Kenya Mount Kirinyaga
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Multiple Producers
Betania
USA|Peixoto
In StockColombia

$27.00 · 340g · $7.94/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Chiroso Bourbon
Producer
Linarco Rodriguez Ospina
Ethiopia Hambela
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.25 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Guji-Jewelo Hambela, Guji
Process
Washed
Variety
Jarc varietals
Producer
Hambela washing station, Dimtu
Pha Daeng Luang Thailand (Medium Roasted)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Ban Pha Lang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Jejeba Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

3 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Producer
144 regional outgrowers (another word for farmers)
Guatemala
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.17 · 250g · $4.87/100g

2 sizes
  • 250g — $12.18 ($4.87/100g)
  • 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholders
Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces
Producer
Various Smallholder Producers
Colombia - Hilario Castrillon
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$11.00 · 113g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
La Celia, Risaralda, Colombia
Process
Semi-washed
Variety
Castillo
Producer
Hilario Castrillon
California - FRINJ Finca 1890 Gesha - Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$35.00 · 50g · $70.00/100g

Details

Origin
California
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
FRINJ Finca 1890
Mexico Patlanalan
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Sarchimor & Yellow Caturra
Producer
Several Smallholder Farmers
Kenya Gikirima PB - washed
Austria|Kaffeelix

$18.77 · 250g · $7.51/100g

2 sizes
  • 250g — $18.77 ($7.51/100g)
  • 1000g — $70.35 ($7.03/100g)

Details

Origin
Gikirima Factory, Kibugu Farmers Cooperative Society, Embu
Process
Washed
Variety
SL-28
KAMAVINDI SL28 PB
Czechia|mazelab

$20.52 · 200g · $10.26/100g

2 sizes
  • 200g — $20.52 ($10.26/100g)
  • 1000g — $89.54 ($8.95/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28
Chelchele Washed
Denmark|Prolog Coffee

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $14.16 ($1.42/100g)

Details

Origin
gedeo, gedeb, ethiopia
Process
washed
Variety
heirloom
Producer
chelchele processing site
Our Website is being rebuilt.
Switzerland|MAME

$27.65 · 250g · $11.06/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 SL34
Producer
Kamundu Estate
BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
  • 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

Details

Origin
Idido, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Ken Bon
BANKO GOTITI ETHIOPIA WASHED
USA|Port 2050 Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Banko Gotiti
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Mr. Gobena Bendo
Kenya - Kiangoi - AA
USA|Brandywine Coffee Roasters

$28.00 · 425g · $6.59/100g

Details

Origin
Kirinyaga, near Mount Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, and Ruiru 11
1829 Espresso.
UK|WatchHouse
In StockCosta Rica

$15.92 · 200g · $7.96/100g

Details

Origin
Costa Rica, Turrialba
Process
Washed
Variety
Entre Ríos
Producer
Aquiares Estate
Churupampa
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Finca Churupampa, Chirinos, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Pache, Catimor
Guji Rassa Washed
Switzerland|Rose Coffee

$20.44 · 200g · $10.22/100g

2 sizes
  • 200g — $20.44 ($10.22/100g)
  • 1000g — $72.13 ($7.21/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
kii aa
Japan|Walnuts Coffee

$22.00 · 150g · $14.67/100g

2 sizes
  • 150g — $22.00 ($14.67/100g)
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, nyeri, mount kenya, kenya
Process
fully washed
Variety
sl28, sl34, batian, ruiru 11
Producer
rungeto farmers cooperative society
AA Gichuka, Kenya

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Kiambu County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Tony Medina
USA|Black Fox Coffee

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
San Martin Jilotepeque, Chimaltenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon & Caturra
Producer
Antonio 'Tony' Medina
Rwanda - Gishamwana
USA|SK Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Western Province, Rwanda
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Gishamwana Island Farm
Panama - Bambito, Gesha
China|Terraform Coffee

$31.00 · 16g · $193.75/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Gesha (Highland Grace)
Producer
Bambito
Mario Jesús
UK|Red Bank Coffee Roasters

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
Pariamarca, Chota, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra
Las Moras
Canada|Ex Animo Coffee
In StockHonduras

$55.77 · 200g · $8.12/100g

2 sizes
  • 200g — $16.24 ($8.12/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Honduras, La Paz, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacamara
Kamathura
Canada|Ex Animo Coffee
In StockKenyaUncommon

$18.35 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1000g — $45.18 ($4.52/100g)

Details

Origin
Kenya, Embu, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL
Colombia El Higueron - Cesar Muñoz Ortega
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
El Mirador, San Agustin, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Cesar Muñoz Ortega
Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
USA|Love Letters Charming Coffees

$15.55 · 100g · $15.55/100g

3 sizes
  • 100g — $15.55 ($15.55/100g)
  • 120g — $18.88 ($15.73/100g)
  • 200g — $23.33 ($11.66/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Kenya Gathaithi AA
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.08 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 1000g — $89.24 ($8.92/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, Batian
Producer
Gathaithi Factory
Colombia Cauca Caldono Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$18.00 · 301g · $5.98/100g

2 sizes
  • 301g — $18.00 ($5.98/100g)
  • 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
7 Smallholder Producers
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
PALENZUELA | WASHED GEISHA
Netherlands|Ripsnorter

$47.00 · 100g · $47.00/100g

Details

Origin
Alto Jaramillo, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Manuel Barsallo
EL OBRAJE MARACATURRA
USA|Port 2050 Coffee Roasters

$24.00 · 150g · $16.00/100g

Details

Origin
Nariño / Colombia
Process
Washed
Variety
Maracaturra
Producer
Pablo Andres Guerrero
Etiopien Dimtu Tero Farm
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$17.99 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Etiopien - Odo Shakiso, Guji
Process
Tvättat / Våtförädlat
Variety
Lokala ursprungsvarieteter
Producer
Dimtu Tero Organic Farm
Zab coffee roaster – HONDURAS - EFREN SANCHEZ
Canada|Speciality Coffee CA
In StockHonduras

$23.00 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
La Esmeranda
Faver Ninco - Colombia Yeast Inoculated Papayo
Canada|September

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Colombia, Santa Maria, Huila
Process
Yeast Inoculated & Washed
Variety
Papayo
Producer
Faver Ninco
Masha Burundi
USA|Superthing

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Burundi, Kayanza
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Masha
Raul Perez - Guatemala Geisha
Canada|September

$29.00 · 125g · $23.20/100g

Details

Origin
Guatemala, Acatenango
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Raul Perez
Majorelle
USA|Black Fox Coffee

$42.00 · 200g · $21.00/100g

Details

Origin
Napo, Ecuador
Process
Double Anaerobic Washed
Variety
Sidra
Producer
Grego Andrade
KONA MAHINA
USA|White Nene Coffee Roasters

$30.00 · 198g · $15.15/100g

2 sizes
  • 198g — $30.00 ($15.12/100g)
  • 283g — $44.00 ($15.52/100g)

Details

Origin
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii
Process
TRADITIONAL WASHED
Variety
TYPICA
Producer
KRAIG LEE
Rwanda Ngororero Red Bourbon Hybrid Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$26.70 · 1000g · $2.67/100g

Details

Origin
western province, rwanda
Process
hybrid washed
Variety
red bourbon
Producer
ngororero washing station
Gishamwana Island
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Gishamwana Island, Rwanda
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Emmanuel Rwakagara
Colombia Oporapa Pink Bourbon
USA|Camber Coffee

$33.00 · 340g · $9.71/100g

Details

Origin
Pitalito
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon