BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2891 in stock338 roasters1147/mo avg

Process

Washed

2891 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.33

median $9.10 · 2793 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2452 Washed process coffees — page 4 of 50

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Chelbesa
USA|Thankfully Coffee

$22.50 · 150g · $15.00/100g

Details

Origin
Ethiopia — Gedeb, Gedeo
Process
Depulped, 48hr Wet Fermentation, Washed
Variety
74110 + 74112
Producer
Chelbesa
Ecuador Fincas Del Putushio - Mejorado
USA|Thankfully Coffee

$33.75 · 150g · $22.50/100g

Details

Origin
Ecuador — Putushio, Loja
Process
Fully Washed
Variety
Mejorado
Producer
Fincas Del Putushio
Lenin Flores, Peru Washed Yellow Caturra
Canada|Subtext Coffee

$17.65 · 250g · $7.06/100g

3 sizes
  • 250g — $17.65 ($7.06/100g)
  • 500g — $34.59 ($6.92/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Yellow Caturra
Producer
Lenin Flores
Ethiopia Mulish
USA|Cat & Cloud

$26.12 · 283g · $9.23/100g

3 sizes
  • 283g — $26.12 ($9.23/100g)
  • 998g — $84.78 ($8.49/100g)
  • 2268g — $192.69 ($8.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Mulish Washing Station
Fresh Autumn Coffee - Hambela, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

Details

Origin
Ethiopia, Hambela, Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Negusse Debela
Autumn Espresso - Cesar Delgado, Peru
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

2 sizes
  • 250g — $17.29 ($6.91/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catimor, Red Bourbon
Producer
Cesar Perez Delgado
El Paramo - Paulina Maytan Casa - Washed Gesha - Peru
USA|Moonwake

$36.00 · 227g · $15.86/100g

3 sizes
  • 227g — $36.00 ($15.86/100g)
  • 1000g — $136.00 ($13.60/100g)
  • 2200g — $292.00 ($13.27/100g)

Details

Origin
Amaypata, Inkawasi, Peru
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Paulina Maytan Casa, El Paramo
Gondo Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Muranga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Kiriti Farmers Cooperative Society
Migoti
UK|Workshop Coffee
In StockBurundi

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 500g — $44.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Rubanda, Mutambu, Bujumbura, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
1,326 smallholders near Migoti Hill in Rubanda
Kii AB.
UK|WatchHouse
In StockKenya

$18.57 · 200g · $9.28/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kii Factory – Rungeto F.C.S.
Banko Chelchele
USA|Passenger
In StockEthiopia

$23.25 · 250g · $9.30/100g

Details

Origin
Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC Selections
Producer
Banko Chelchele Wet Mill
Kenya | Kivanga AA
USA|ILSE

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28 & SL-34
Producer
Kivanga AA
Handege Peaberry
South Africa|Origin Roasting

$24.10 · 250g · $9.64/100g

2 sizes
  • 250g — $24.10 ($9.64/100g)
  • 1000g — $86.63 ($8.66/100g)

Details

Origin
Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Tesfaye Bekele
La Curva Washed Castillo
USA|Thoughtful Coffee

$22.00 · 120g · $18.33/100g

4 sizes
  • 120g — $22.00 ($18.33/100g)
  • 240g — $23.00 ($9.58/100g)
  • 240g — $18.00 ($7.50/100g)
  • 907g — $73.00 ($8.05/100g)

Details

Origin
Santa Cruz De Mora, Venezuela
Process
Washed
Variety
Villa Nueva, Castillo
Producer
La Curva
India - Kerehaklu - Coffee Blossom Washed - Lot J
USA|Brandywine Coffee Roasters

$29.00 · 425g · $6.82/100g

Details

Origin
India
Process
Coffee Blossom Washed
Variety
Selection 9
Producer
Ajoy and Pranoy Thipaiah
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Bona, Sidama, Ethiopia
Process
Classic Washed
Variety
74110
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Kenya Gikira estate SL28&SL34&Ruiru11 &Batian Fully washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28 & SL34 & Ruiru11 & Batian
Producer
Gikira Estate
Espresso - Peru - Timbuyacu
France|KB Coffee Roasters

$19.34 · 260g · $7.44/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Lavé
Variety
Caturra, catuai & Pache
Producer
Alfonso Tejada Iberico & Karim Rosario Araoz Grandez
SHYIRA ANOXIC WASHED
UK|Fortitude

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $83.56 ($8.36/100g)

Details

Origin
Nyabihu District, Rwanda
Process
Anoxic Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Shyira Washing Station
Ethiopia Idido Cascara Infused - Mikiyas Bogale & Idido Small Producers
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Idido, Gedeo, Yirgacheffe, Sidamo, Ethiopia
Process
Cascara Infused Washed
Variety
Heirloom, Other Landrace Varieties
Producer
Mikiyas Bogale & Idido Small Producers
Kenya Gondo AA - Kihoya Community
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Kihoya, Mathioya, Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
727 Smallholder Producers
ASTRID MEDINA / COLOMBIA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$8.67 · 100g · $8.67/100g

2 sizes
  • 100g — $8.67 ($8.67/100g)
  • 200g — $16.06 ($8.03/100g)

Details

Origin
Tolima > Planadas, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia
Producer
Astrid Medina
Sundae Drive / Papua New Guinea
Canada|Rosso Coffee Roasters

$18.35 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $40.24 ($4.43/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Waghi Valley, Western Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Arusha, Bourbon, Typica
Producer
Smallholders
Ethiopia Yukro
USA|Parlor Coffee

$23.00 · 226g · $10.18/100g

2 sizes
  • 226g — $23.00 ($10.18/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Wanja Kersa, Agaro, Jimma Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Washed, overnight soak, dried on raised beds 6 to 8 days
Variety
Heirloom landraces
Indonesia Sindoro Mosto Washed Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Sindoro, Indonesia
Process
Mosto Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Rung’eto
Netherlands|Keen Coffee

$19.46 · 250g · $7.78/100g

2 sizes
  • 250g — $19.46 ($7.78/100g)
  • 1000g — $66.22 ($6.62/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, Geisha, Batian, SL-34, SL-28
Producer
Smallholder farmers of the Rung’eto Farmers Cooperative Society
Street Magic (September Limited Blend)
USA|Dark Matter Coffee

$25.00 · 445g · $5.62/100g

Details

Origin
Otocani
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Santa Petrona
Wush Wush Anaerobic Colombia
USA|Superthing

$38.00 · 283g · $13.43/100g

3 sizes
  • 283g — $38.00 ($13.43/100g)
  • 907g — $84.00 ($9.26/100g)
  • 2267g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Colombia, Nariño
Process
Enzyme Fermented Anaerobic Washed
Variety
Caturra
Producer
Huver Castillo
Colombia Espresso
Poland|HAYB
In StockColombia

$9.08 · 1000g · $0.91/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Typica
Peru: La Condesa
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$10.00 · 100g · $10.00/100g

4 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $48.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $92.00 ($9.20/100g)

Details

Origin
Cajamarca
Process
Fully washed (tvättat)
Variety
Bourbon, Cattura, Catuai
Producer
La Condesa Womens Group
Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
USA|Color Roasters

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
San Pedro, Yosotatu, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon + Typica
Producer
Arturo Ortiz
BLACK CONDOR
Germany|The Barn
In StockColombia

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
CaturraCastillo
Producer
Black Condor Project
Rodrigo Hoyos, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.48 · 250g · $7.79/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Rodrigo Hoyos
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
USA|Equator Coffees

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $52.25 ($5.76/100g)
  • 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Details

Origin
Kirundo & Mutarishwa, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Smallholder Farmers
Peru Roxy Cordova
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Peru, San Ignacio
Process
Extended Ferment Washed
Variety
Typica, Caturra
Producer
Roxeny Cordova
FIKADU 2026
Canada|Traffic Coffee
In StockEthiopiaUncommon

$16.94 · 300g · $5.65/100g

3 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 907g — $46.59 ($5.14/100g)
  • 2267g — $97.42 ($4.30/100g)

Details

Origin
Werika Chelibesa, Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112 Heirlooms
Colombia | Juan Dario Gomez - Geisha
USA|Brainwave Coffee Roasters

$14.00 · 113g · $12.39/100g

2 sizes
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 226g — $26.00 ($11.50/100g)

Details

Origin
San Jose de Isnos, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Gesha
Producer
Juan Darío Gómez
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Autumn Edition - Sweet Treat
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila (Acevedo)
Process
Semi-Washed (Anaerobic Fermentation)
Variety
Pink Bourbon
Producer
María Belén Díaz & Narciso Narváez
Cloud Nine - Finca Buena Vista
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$23.00 · 250g · $9.20/100g

2 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Guatemala, Antigua Valley
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Luis Pedro Zelaya Aguirre
Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Special Prep Washed
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station
#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
USA|Pair Cupworks

$24.50 · 226g · $10.84/100g

2 sizes
  • 226g — $24.50 ($10.84/100g)
  • 453g — $44.50 ($9.82/100g)

Details

Origin
Inza, Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Castillo
Producer
Juan Tama Indigenous Councils Association
Kenya | Bnivaans Estate | Washed SL-28,34
Australia|Newav Coffee

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28,34
Producer
Bnivaans Estate
Finca Tamana Variedad Colombia Espresso
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Colombia, El Pital, Huila
Process
Washed
Variety
Variedad Colombia
Producer
Elias Roa & Bellanid Sanchez
Huabal Organic
USA|Steady State Roasting

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Huabal, Peru
Process
Washed
Variety
Typica & Yellow Caturra
Producer
Cooperativa Agraria Aromas del Valle
Ethiopia - Aricha - Washed
USA|Brandywine Coffee Roasters

$26.00 · 425g · $6.12/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Guatemala El Injerto Geisha Washed
France|Klover Coffee

$42.00 · 100g · $42.00/100g

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Fully Washed
Variety
Geisha
Producer
Finca El Injerto
Kenya Ruera Estate PB
France|Klover Coffee

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Ruera Estate, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Yoan Arley Toledo
USA|Passenger

$28.50 · 250g · $11.40/100g

Details

Origin
Suaza, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Yoan Arley Toledo Ortiz
Ninga 2025
USA|Passenger
In StockBurundi

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Heza