BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Castillo Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Castillo variety.

340 in stock170 roasters88/mo avg

Variety

Castillo

340 coffees

Price / 100g

$5.49 – $14.91

median $7.93 · 333 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Guatemala

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

297 Castillo variety coffees — page 5 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

ROCHELLO: Colombia Huila Washed
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Washed
Variety
Colombia, Caturra, Castillo
Producer
Equation Coffee
Pilot Coffee Roasters - Academy Blend
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $5.00/100g

Details

Origin
El Salvador, Nicaragua, Guatemala, Ethiopia
Process
Blend; component processes not specified
Variety
Catuai, Castillo, Ethiopian landrace
Producer
Direct trade producers
Golden Hour
Canada|September
In StockColombia

$28.00 · 200g · $14.00/100g

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Alex Bermudez
LA CRISTALINA - Kolumbien Anaerobic Espresso - 125g
Germany|Schön Kaffee

$10.70 · 125g · $8.56/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural (36h anaerob fermentiert)
Variety
Castillo
Producer
Maria Mercedes Grajales, Alberto Grajales, German Grajales
LA CRISTALINA - Kolumbien Anaerobic Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$19.23 · 250g · $7.69/100g

3 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 500g — $37.43 ($7.49/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural (36h anaerob fermentiert)
Variety
Castillo
Producer
Maria Mercedes Grajales, Alberto Grajales, German Grajales
LA CRISTALINA - Kolumbien Anaerobic Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$10.70 · 125g · $8.56/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural (36h anaerob fermentiert)
Variety
Castillo
Producer
Maria Mercedes Grajales, Alberto Grajales, German Grajales
Strawberry Shadow
USA|Modcup Coffee

$30.00 · 250g · $12.00/100g

3 sizes
  • 250g — $30.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $95.00 ($9.50/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Huila & Quindío, Colombia
Process
Washed + Honey Mosto Carbonic Maceration
Variety
Castillo, Caturra, Typica
Producer
Equation Coffee Cooperative & Edwin Noreña, Finca Campo Hermoso
Washed Decaf Divino Niño community lot from Huila, Colombia
Sweden|Standout Coffee

$5.00 · 50g · $10.00/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Suaza, Huila, Colombia
Process
Washed · EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Divino Niño cooperative (50+ farmers)
Always Sunny - Espresso or Filter!
Canada|Thom Bargen

$21.00 · 300g · $5.04/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Cenicafe
Presidio Decaf
USA|Dune Coffee Roasters

$18.50 · 283g · $6.54/100g

3 sizes
  • 283g — $18.50 ($6.54/100g)
  • 907g — $54.46 ($6.00/100g)
  • 2267g — $125.80 ($5.55/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl acetate decaffeination
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Various smallholder producers
Colombian  - Women Coffee Producers
USA|Iowa Coffee Roasters

$10.00 · 226g · $4.42/100g

3 sizes
  • 226g — $10.00 ($4.42/100g)
  • 453g — $20.00 ($4.42/100g)
  • 907g — $38.00 ($4.19/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Women Coffee Producers
Bright Minds - Medium Colombia
USA|Greater Goods Roasting

$10.00 · 113g · $8.85/100g

4 sizes
  • 113g — $10.00 ($8.85/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo
Producer
Smallholder Farmers
OrthodoxHouse Espresso Blend
Australia|St. Ali

$17.56 · 225g · $7.80/100g

3 sizes
  • 225g — $17.56 ($7.80/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
50% COLOMBIA, 50% BRAZIL
Process
WASHED & NATURAL
Variety
CATURRA, COLOMBIA, CASTILLO, RED BOURBON
KOLUMBIA LA ROMA – washed – 1kg
Poland|Kafar

$48.39 · 1000g · $4.84/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo
Producer
kooperatywa farm Black Condor
KOLUMBIA LA ROMA – washed – 250g
Poland|Kafar

$12.75 · 250g · $5.10/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo
Producer
kooperatywa farm Black Condor
Villamaria Decaf
UK|Full Court Press

$16.58 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural, (Sugarcane Processed Decaf)
Variety
Colombia, Castillo
KOLUMBIA TOLIMA – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$48.39 · 1000g · $4.84/100g

Details

Origin
Colombia
Process
washed
Variety
caturra, castillo
Producer
kooperatywa farm Black Condor
KOLUMBIA TOLIMA – espresso – 250g
Poland|Kafar

$12.75 · 250g · $5.10/100g

Details

Origin
Colombia
Process
washed
Variety
caturra, castillo
Producer
kooperatywa farm Black Condor
Cloudburst - Milk Espresso
Canada|September

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, and Castillo
Producer
Various
Alex Bermudez · Kolumbien · Castillo · Advanced Washed with Thermal Shock
Germany|Südseite Coffee

$28.33 · 200g · $14.17/100g

2 sizes
  • 200g — $28.33 ($14.17/100g)
  • 1000g — $134.60 ($13.46/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Alex Bermudez
Not Boring Decaf Box
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockColombia

$9.99 · 100g · $10.99/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Caturra/Colombia/Castillo
Unwind Decaf
USA|Methodical Coffee

$21.84 · 340g · $6.42/100g

3 sizes
  • 340g — $21.84 ($6.42/100g)
  • 907g — $50.47 ($5.56/100g)
  • 2267g — $115.67 ($5.10/100g)

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Mountain Water
Variety
Castillo
Producer
Abdo Aba Mecha
De La Tierra Washed Decaf • Washed Decaf  • Castillo • Colombia
UK|Taith Coffee

$15.92 · 200g · $7.96/100g

2 sizes
  • 200g — $15.92 ($7.96/100g)
  • 1000g — $69.63 ($6.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed Decaf
Variety
Castillo
Producer
De La Tierra, El Placer
Starlight Decaf - Colombia
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $48.00 ($4.80/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed – Sugarcane EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra
Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA/Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Always Sunny, Espresso or Filter  - 5LB BAG
Canada|Thom Bargen

$125.00 · 2268g · $3.97/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Cenicafe
Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA/Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
2LB - Always Sunny - Espresso or Filter!
Canada|Thom Bargen

$50.00 · 907g · $3.97/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Cenicafe
Industrial Supply Series [YELLOW]{Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$26.06 · 200g · $13.03/100g

Details

Origin
HUILA, COLOMBIA
Process
Triple fermentation HONEY
Variety
castillo
COLOMBIA Risaralda
USA|Sump Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $50.50 ($5.57/100g)

Details

Origin
Colombia
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Risaralda
Colombia La Hamaca Decaf - Rainbow Huila
USA|Gracenote Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $52.50 ($5.79/100g)
  • 2267g — $120.50 ($5.32/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
washed
Variety
castillo, caturra, colombia
Thom Bargen Always Sleepy *Decaf
Canada|Revolver
In StockBlend

$15.18 · 320g · $4.74/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, E.A. Natural Decaf
Variety
Colombia / Typica / Castillo
DECAF! COLOMBIA VALLE DE CAUCA EA DECAF
USA|Push x Pull

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Colombia
Process
EA sugarcane decaf
Variety
Caturra, castillo
Producer
Various smallholders
Colombia Diego Bermudez Castillo M-03
USA|Perc Coffee

$17.00 · 113g · $15.04/100g

5 sizes
  • 113g — $17.00 ($15.04/100g)
  • 368g — $34.00 ($9.24/100g)
  • 368g — $31.00 ($8.42/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Details

Origin
Colombia, Piendamó
Process
Double Anaerobic Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Diego Bermudez
El Nevado Decaf • Washed
USA|Hex

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Var. Colombia
[Rested] Castillo - Lychee - Finca El Paraiso
USA|Hydrangea

$25.00 · 227g · $11.01/100g

Details

Origin
El Paraiso, Cauca, Colombia
Process
Double Anaerobic Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Samuel Diego Bermudez
DECAF - Sugar Cane Process
Australia|Almanac Coffee

$14.75 · 250g · $5.90/100g

3 sizes
  • 250g — $14.75 ($5.90/100g)
  • 500g — $29.50 ($5.90/100g)
  • 1000g — $49.17 ($4.92/100g)

Details

Origin
QUINDIO
Process
SUGAR CANE DECAF
Variety
CASTILLO
Summit Blend
USA|Helm
In StockBlend

$21.00 · 285g · $7.37/100g

2 sizes
  • 285g — $21.00 ($7.37/100g)
  • 2270g — $112.00 ($4.93/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Bourbon
Producer
Primavera Sisterhood Co-Op
The New School - Strawberry
USA|Black & White

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $52.50 ($5.79/100g)
  • 2267g — $117.60 ($5.19/100g)

Details

Origin
West Arsi, Oromia, Ethiopia | Quindío, Colombia
Process
Washed | Co-ferment
Variety
Landrace selections | Castillo
Colombia Lemonberry Pop
USA|Driftaway Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 453g — $28.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $80.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Santa Maria, Pitalito, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Importer: The Coffee Quest
COLOMBIA | Decaf - EA | Castillo & Caturra | Washed
USA|Proud Mary Coffee

$42.00 · 268g · $15.67/100g

4 sizes
  • 268g — $42.00 ($15.67/100g)
  • 268g — $21.00 ($7.84/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)
  • 2000g — $168.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Decaf
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Decaf - EA
VILLA PASTORA NATURAL
USA|Devocion Coffee

$41.00 · 340g · $12.06/100g

Details

Origin
Huila
Process
Natural
Variety
Tabi, Castillo & Caturra
Viani
Netherlands|Manhattan

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Cundinamarca
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Typica
Producer
Cooperative de Operacion Nacional Agropecuaria
Colombia / Villamaria Sugarcane Decaf
UK|NewGround Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Sugarcane
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Colombia / Divino Nino
UK|NewGround Coffee

$15.92 · 200g · $7.96/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
El Paraiso Decaf
Canada|Hatch Crafted Coffee

$24.71 · 200g · $12.35/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed EA Decaf
Variety
Castillo
Producer
Daniel Bermudez
Castillo - Lychee - Finca El Paraiso
USA|Hydrangea

$17.50 · 114g · $15.35/100g

3 sizes
  • 114g — $17.50 ($15.35/100g)
  • 227g — $25.00 ($11.01/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)

Details

Origin
El Paraiso, Cauca, Colombia
Process
Double Anaerobic Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Samuel Diego Bermudez
Buttercream
Canada|September
In StockColombia

$29.50 · 250g · $11.80/100g

2 sizes
  • 250g — $29.50 ($11.80/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Diego Bermudez
Limited: Heatwave
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Supremo, Castillo
Big Nothing Decaffeinated Espresso | Colombia
Ireland|Calendar Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila
Process
Fully Washed & E.A Sugar Cane Sugar Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo & Colombia
Producer
Community Blend