BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Castillo Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Castillo variety.

340 in stock170 roasters88/mo avg

Variety

Castillo

340 coffees

Price / 100g

$5.49 – $14.91

median $7.93 · 333 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Guatemala

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

297 Castillo variety coffees — page 3 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

INZA
UK|Good Life Coffee
In StockColombia

$19.83 · 250g · $7.93/100g

2 sizes
  • 250g — $19.83 ($7.93/100g)
  • 1000g — $59.68 ($5.97/100g)

Details

Origin
Colombia, Inza, Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Tabi, Castillo
Colombia La Quebrada
USA|Parlor Coffee

$21.00 · 226g · $9.29/100g

2 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 2267g — $147.00 ($6.48/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
34 independent farmers
Slow Brew
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Pitalito, Colombia & Sisiyi, Uganda
Process
Washed
Variety
SL14, SL28, Castillo, Caturra & V. Colombia
Producer
Around 200 smallholder farmers
El Paraíso Lychee Peach Decaf
USA|JBC Coffee Roasters

$27.00 · 227g · $11.89/100g

Details

Origin
Piendamó. Cauca. Colombia
Process
Ethyl Acetate (Sugar Cane) Decaffeination. Washed. 36-hour Anaerobic Fermentation. Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Alex & Diego Bermúdez | Finca El Paraíso
Decaf Cadefihuila, Colombia
USA|George Howell Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
Producer
Small Farmers
El Embrujo · Colombia · Natural · Cacao & Passion Fruit
USA|Shavi Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Caldas, Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo & Colombia
Producer
Ignacio Rodriguez
Sunset Decaf
USA|Methodical Coffee

$22.66 · 340g · $6.66/100g

3 sizes
  • 340g — $22.66 ($6.66/100g)
  • 907g — $51.50 ($5.68/100g)
  • 2267g — $123.60 ($5.45/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA)
Variety
Castillo, Caturra, Variedad Colombia
Producer
La Unión and Descafecol
Jellybean
Canada|September
In StockColombia

$28.00 · 200g · $14.00/100g

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Washed w/ Thermal Shock & Double Fermentation
Variety
Castillo
Producer
Alex Bermudez
El Vergel - Kolumbien Espresso
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed – 24 Std. Fermentation, dann gewaschen; Trocknung auf Trockenbetten & mechanisch, 25 Tage Stabilisierung
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Elías & Shady Bayter und Martha Montenegro (Forest Coffee)
Sleepy Gringo
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$14.98 · 250g · $5.99/100g

Details

Origin
Colombia - Nariño
Process
Fermenterat i vattenbad och sedan soltorkat
Variety
Caturra, castillo, colombia
Producer
Familjejordbruk via Promotora Cafe de Altura
Popayan Decaf
Canada|Monogram Coffee

$16.24 · 300g · $6.00/100g

3 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 907g — $49.41 ($5.45/100g)
  • 2267g — $120.71 ($5.32/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Catimor, Caturra
Finca El Paraíso | Lychee Peach | Sugarcane EA Decaf | Colombia
USA|Frequent Coffee

$24.00 · 226g · $10.62/100g

Details

Origin
Timbío, Cauca, Colombia
Process
YN-09 Yeast Inoculation, Anaerobic Washed, Thermal Shock, Sugarcane EA Decaf
Variety
Castillo
Producer
Diego Samuel Bermudez and Family
Finca El Paraíso | Yeast Inoculation | Sugarcane EA Decaf | Colombia
USA|Frequent Coffee

$23.00 · 226g · $10.18/100g

Details

Origin
Timbío, Cauca, Colombia
Process
PO2 Yeast Inoculation with Thermal Shock, Anaerobic Washed
Variety
Castillo
Producer
Diego Samuel Bermudez and Family
Magdalena
USA|Steady State Roasting

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Details

Origin
Pitalito, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Various Smallholders
Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia
UK|Taith Coffee

$25.86 · 200g · $12.93/100g

2 sizes
  • 200g — $25.86 ($12.93/100g)
  • 1000g — $112.74 ($11.27/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits)
Variety
Castillo
Producer
El Paraiso
Decaf - entkoffeinierter Kolumbien Filter
Germany|19 Grams

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 3000g — $149.00 ($4.97/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Caturra
Producer
Kleinstfarmer aus ganz Kolumbien
«Collab» avec Béton Armé 🔥🤘🔥 100g
Canada|Traffic Coffee

$7.06 · 100g · $7.06/100g

Details

Origin
La Macarena, Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Wilton Benitez
PIE FACE V. 2 🥧
Canada|Traffic Coffee

$25.41 · 300g · $8.47/100g

3 sizes
  • 300g — $25.41 ($8.47/100g)
  • 907g — $74.12 ($8.17/100g)
  • 2267g — $144.71 ($6.38/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Various co-ferments
Variety
Castillo, Pink Bourbon, Caturra
Producer
Jairo Arcila
Anchored + Matty Matheson 'RINK DRINK' *Washed + Natural Filter*
Canada|Revolver

$19.77 · 340g · $5.81/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed + Natural
Variety
Castillo / Bourbon / Catuai
Producer
50% Colombia La Celia + 50% Brazil Estrela do Sul and Monte Carmelo
Colombia IMH Risaralda Decaf
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate (sugar cane) decaffeination
Variety
Castillo, V. Colombia, Caturra
Mi Fortuna.
UK|WatchHouse
In StockColombia

$15.92 · 200g · $7.96/100g

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Semi Washed
Variety
Castillo
Producer
Teodolfo López
Lights Out Decaf
Canada|Phil & Sebastian

$12.88 · 250g · $5.15/100g

2 sizes
  • 250g — $12.88 ($5.15/100g)
  • 1134g — $48.00 ($4.24/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, |, Castillo, |, Colombia, |, Pink Bourbon, |, Geisha
Jairo Arcila Cherry Espresso
Canada|Monogram Coffee

$21.88 · 300g · $8.00/100g

3 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 907g — $67.41 ($7.43/100g)
  • 2267g — $166.24 ($7.33/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Cherry Co-Fermented
Variety
Castillo
DECAF - Kolumbien Espresso - Entkoffeiniert
Germany|Schön Kaffee

$14.68 · 250g · $5.87/100g

3 sizes
  • 250g — $14.68 ($5.87/100g)
  • 500g — $28.33 ($5.67/100g)
  • 1000g — $54.50 ($5.45/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
Zab coffee roaster - DECAFFEINATED - COLOMBIA
Canada|Speciality Coffee CA
In StockColombia

$19.00 · 300g · $6.33/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, EA Decaffeinated
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Several small producer
Diego Horta - Anaerobic Natural
USA|Black & White

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Santa Maria, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Caturra, Castillo
Producer
El Rincon
Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
USA|George Howell Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
Producer
Small Farmers
The packed (Les tassés)
Canada|94 Celcius

$41.64 · 907g · $4.59/100g

3 sizes
  • 300g — $15.52 ($5.17/100g)
  • 907g — $41.64 ($4.59/100g)
  • 2253g — $83.29 ($3.70/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Tabi, Gesha, Maragogype, Caturra, Bourbon
Producer
Wilton Benitez
'Misfits' Colombia Pride
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
F8, Caturra, Castillo, Colombia
Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot
USA|Shavi Coffee Roasters

$40.00 · 340g · $11.76/100g

3 sizes
  • 340g — $40.00 ($11.76/100g)
  • 907g — $95.00 ($10.47/100g)
  • 2267g — $230.00 ($10.15/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Honey Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Colombia Andres Cardona Purple Honey
USA|Perc Coffee

$16.50 · 113g · $14.60/100g

4 sizes
  • 113g — $16.50 ($14.60/100g)
  • 368g — $33.00 ($8.97/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Bárbara
Process
Purple Honey Natural
Variety
Castillo
Producer
Andres Cardona
Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
USA|Hydrangea

$20.00 · 114g · $17.54/100g

3 sizes
  • 114g — $20.00 ($17.54/100g)
  • 227g — $28.00 ($12.33/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)

Details

Origin
Finca Santa Monica, Quindio, Colombia
Process
Co-fermented with Lulo, Washed
Variety
Castillo
Producer
Felipe Arcila
Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
UK|Assembly Coffee London

$19.00 · 200g · $9.50/100g

2 sizes
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Linarco Rodriguez Castillo
Popayan Decaf Espresso
Canada|Monogram Coffee

$16.24 · 300g · $6.00/100g

3 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 907g — $49.41 ($5.45/100g)
  • 2267g — $120.71 ($5.32/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Catimor, Caturra
La Pradera Castillo Organic
USA|Steady State Roasting

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Santander, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Local Regional Farmers
Inzá Decaf
USA|Steady State Roasting

$18.50 · 283g · $6.54/100g

3 sizes
  • 283g — $18.50 ($6.54/100g)
  • 907g — $46.25 ($5.10/100g)
  • 2267g — $92.50 ($4.08/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Inzá de Cauca
Kaffebønner Colombia La Serrania Dekaffeinert 250g
Norway|Kaffa

$23.98 · 250g · $9.59/100g

Details

Origin
Colombia, Pitalito
Process
Vasket og EA sugar cane dekaffinert
Variety
Caturra, Castillo, Pink Bourbon
Producer
La Serrania
Kaffebønner 1kg Colombia La Serrania Dekaffeinert
Norway|Kaffa

$66.69 · 1000g · $6.67/100g

Details

Origin
Colombia, Pitalito
Process
Vasket og EA sugar cane dekaffinert
Variety
Caturra, Castillo, Pink bourbon
Producer
La Serrania
Espresso C, Colombia
Belgium|MOK
In StockColombia

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $56.89 ($5.69/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra
Producer
AGROSEC cooperative
DECAF - Kolumbien Filterkaffee - Entkoffeiniert
Germany|Schön Kaffee

$14.68 · 250g · $5.87/100g

3 sizes
  • 250g — $14.68 ($5.87/100g)
  • 500g — $28.33 ($5.67/100g)
  • 1000g — $54.50 ($5.45/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
Colombia – Inzá
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Piendamó, Cauca Department, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
ACC – Asociación de Caficultores del Cauca
Colombia | EA Decaf
USA|Quills Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
Ireland|3fe Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $64.57 ($6.45/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia & Castillo
Producer
Los Trapiches
Colombia - Cota Coffee Finca Kodu Coconut CF
UAE|Archers Coffee

$14.98 · 100g · $14.98/100g

3 sizes
  • 100g — $14.98 ($14.98/100g)
  • 250g — $28.59 ($11.44/100g)
  • 1000g — $92.58 ($9.26/100g)

Details

Origin
Timana, Huila
Process
Washed - Coconut Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Juan Guillermo Misteli, COTA Coffee
Colombia - Clearpath Coffee Finca Capilla De Rosario Lychee CF
UAE|Archers Coffee

$17.70 · 100g · $17.70/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 250g — $32.68 ($13.07/100g)
  • 1000g — $99.39 ($9.94/100g)

Details

Origin
Timana, Huila
Process
Washed - Co-Ferment
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Jose Posada
Sie Przelewa Decaf
Poland|HAYB
In StockColombia

$10.51 · 250g · $4.21/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Washed + Sugar Cane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor Typica, Caturra
Supernova
UK|Horsham Coffee Roaster

$13.93 · 250g · $5.57/100g

3 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)
  • 2500g — $116.05 ($4.64/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Caturra, Typica
Lychee Cloud
USA|Promethium Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 907g — $130.00 ($14.33/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Duel Stage Anaerobic Fermentation + Duel Soft Thermal Shocks
Variety
Castillo
Producer
The Bermudez Family
El Vergel - Kolumbien Filter
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed – 24 Std. Fermentation, dann gewaschen; Trocknung auf Trockenbetten & mechanisch, 25 Tage Stabilisierung
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Elías & Shady Bayter und Martha Montenegro (Forest Coffee)
Decaf Magdalena, Colombia
USA|Ritual Coffee Roasters

$25.50 · 141g · $18.09/100g

Details

Origin
Colombia
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Producer
Decaf Magdalena