BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Castillo Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Castillo variety.

340 in stock170 roasters88/mo avg

Variety

Castillo

340 coffees

Price / 100g

$5.49 – $14.91

median $7.93 · 333 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Guatemala

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

297 Castillo variety coffees — page 4 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Huila Decaf
USA|Amaya Coffee
In StockColombia

$23.20 · 340g · $6.82/100g

3 sizes
  • 340g — $23.20 ($6.82/100g)
  • 907g — $51.20 ($5.64/100g)
  • 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Sugar Cane Decaffeination
Variety
Tabi, Castillo, Caturra
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Colombia - Peñas Blancas
Canada|Spilt Milk

$10.59 · 250g · $4.24/100g

4 sizes
  • 250g — $10.59 ($4.24/100g)
  • 500g — $18.35 ($3.67/100g)
  • 1000g — $34.59 ($3.46/100g)
  • 2000g — $65.65 ($3.28/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra & Castillo
Producer
Nestor Lasso & Jhaon Vergara
A.M.O.C. - DECAF Colombia — El Trebol
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$27.00 · 240g · $11.25/100g

3 sizes
  • 240g — $27.00 ($11.25/100g)
  • 240g — $26.00 ($10.83/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Santander, Colombia
Process
Washed, Sugarcane EA Decaffeinated
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Santander Women Association
El Nevado
UK|Workshop Coffee
In StockColombia

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo & Colombia
Producer
Multiple small-scale producers with farms of around 1 hectare in size
Starburst Soda | Colombia
New Zealand|Slow Coffee

$33.00 · 200g · $16.50/100g

2 sizes
  • 200g — $33.00 ($16.50/100g)
  • 1000g — $135.00 ($13.50/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Cherry Honey Co-Ferment (Wine Yeast)
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Decaf
USA|Idle Hands Roasting
In StockColombia

$20.00 · 340g · $5.88/100g

2 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed; EA Decaf
Variety
Castillo
Boomer Blend - Half Caffeinated Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Central & South America
Process
EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination
Variety
Castillo & Caturra
DECAF Atunkaa – Colombia
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rio Sucio, Caldas, Colombia
Process
washed – sugar cane decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Siruma Coffee Farms
DECAF Atunkaa – Colombia
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rio Sucio, Caldas, Colombia
Process
washed – sugar cane decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Siruma Coffee Farms
Colombia – Chapata
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Anserma, Caldas, Colombia
Process
natural, with extended fermentation
Variety
Castillo
Producer
Luis Miguel (General Manager)
Colombia – Inzá
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Piendamó, Cauca Department, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
ACC – Asociación de Caficultores del Cauca
COROZAL
UK|Fortitude
In StockColombia

$16.58 · 250g · $6.63/100g

2 sizes
  • 250g — $16.58 ($6.63/100g)
  • 1000g — $59.68 ($5.97/100g)

Details

Origin
Caldas, Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo & Colombia
Producer
Villamaria Project
Huila Decaffeinated
USA|SEY

$24.25 · 250g · $9.70/100g

3 sizes
  • 250g — $24.25 ($9.70/100g)
  • 907g — $66.50 ($7.33/100g)
  • 2268g — $166.25 ($7.33/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, V. Colombia, Castillo
Producer
Huila
Colombia Santa Monica Blackberry Honey Process
USA|S&W Craft Roasting

$12.57 · 100g · $12.57/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Seasonal Decaf
UK|NewGround Coffee

$14.59 · 200g · $7.29/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed & Sugarcane Decaffeination
Variety
Castillo and Caturra
Cumbres, Decaffeinated
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$19.91 · 250g · $7.96/100g

Details

Origin
Colombia - Antioquia
Process
Classic Natural - Raised Beds
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Producer
Cumbres
Colombia Popayan Decaf - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf/Washed Process
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Small Holder Farmers
Decaf #2
Canada|Escape Coffee
In StockColombia

$28.24 · 200g · $13.41/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Ethyl acetate (EA) Decaffeination
Variety
Castillo
Producer
Diego & Alex Bermudez, El Paraíso
#145 Sugarcane Decaffeinated Wash-Processed Coffee Beans from Colombia
USA|Pair Cupworks

$24.50 · 226g · $10.84/100g

3 sizes
  • 226g — $24.50 ($10.84/100g)
  • 453g — $46.00 ($10.15/100g)
  • 2267g — $207.00 ($9.13/100g)

Details

Origin
Valle del Cauca, Colombia
Process
Wash-processed
Variety
Caturra, Castillo
A.M.O.C. - /004³ Colombia — El Girasol
USA|Entropica Coffee
In StockColombiaPreorder

$27.00 · 240g · $11.25/100g

4 sizes
  • 240g — $27.00 ($11.25/100g)
  • 240g — $26.00 ($10.83/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 3000g — $206.00 ($6.87/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Robinson Ortiz
Half-Caf PBJ
Canada|Traffic Coffee

$20.47 · 300g · $6.82/100g

3 sizes
  • 300g — $20.47 ($6.83/100g)
  • 907g — $58.24 ($6.42/100g)
  • 2267g — $132.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Finca Ohlos D'agua, Cerrado Mineiro, Brazil
Process
pulped natural/ethyl acetate/co-fermentation
Variety
Castillo, Paraiso, Colombia
Colombia - Planadas
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Colombia, Planadas, Tolima
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
ACEDGA
A Love Letter To Gainesville
USA|Resident Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

2 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Norte de Santander, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
DECAF - Kolumbien Espresso - Entkoffeiniert - 125g
Germany|Schön Kaffee

$7.85 · 125g · $6.28/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
EL PATRON: Colombia Tolima
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Gaitania, Tolima
Process
Washed
Variety
Colombia, Caturra, Castillo
Producer
Equation Coffee
Planadas Espresso - Tolima, Colombia
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Colombia, Planadas, Tolima
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo
Producer
ACEDGA
Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
USA|Moxie Coffee Co.

$18.00 · 226g · $7.96/100g

3 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane EA Decaf
Variety
Caturra, Castillo & Colombia
Producer
Multiple Producers
DARK ROAST: Colombia Tolima
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Gaitania, Tolima
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Equation Coffee
Alto Naranjal
Denmark|La Cabra
In StockColombia

$3.81 · 250g · $1.52/100g

2 sizes
  • 250g — $3.81 ($1.52/100g)
  • 1000g — $14.16 ($1.42/100g)

Details

Origin
Colombia, Nariño
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Leonardo Loaiza
LA CRISTALINA - Kolumbien Anaerobic Espresso
Germany|Schön Kaffee

$19.23 · 250g · $7.69/100g

3 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 500g — $37.43 ($7.49/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural (36h anaerob fermentiert)
Variety
Castillo
Producer
Maria Mercedes Grajales, Alberto Grajales, German Grajales
Studio Blend
New Zealand|Slow Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

2 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
South America
Process
Natural + Washed
Variety
Mixed (Acaiá, Castillo)
Producer
Multi-origin blend
Caro Citric - Colombia
Canada|94 Celcius

$20.46 · 300g · $6.82/100g

3 sizes
  • 300g — $20.46 ($6.82/100g)
  • 907g — $62.82 ($6.93/100g)
  • 2253g — $116.48 ($5.17/100g)

Details

Origin
Andes, Antioquia, Colombia
Process
Natural co-fermented with mandarin leaves and bitter orange
Variety
Castillo
Producer
Carolina Ramirez
Kolumbia Decaf sugarcane decaf
Poland|Runty Roaster

$16.91 · 250g · $6.76/100g

2 sizes
  • 250g — $16.91 ($6.76/100g)
  • 1000g — $49.44 ($4.94/100g)

Details

Origin
Kolumbia — Huila
Process
Sugar Cane Decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Regionalny Decaf
Trail Magic - Dried Fruit, Honey, Nutty
USA|Noble Coyote

$7.75 · 113g · $6.86/100g

3 sizes
  • 113g — $7.75 ($6.83/100g)
  • 283g — $18.00 ($6.35/100g)
  • 2268g — $116.00 ($5.11/100g)

Details

Origin
Peru Geisha & Colombia Washed
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Typica, Geisha
DECAF Colombia El Nevado del Huila
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
DECAF BALANCED
Germany|The Barn
In StockColombia

$15.82 · 250g · $12.65/100g

3 sizes
  • 250g — $31.63 ($12.65/100g)
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $60.99 ($6.10/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed Decaf
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Huila Cooperative
【NEW】Colombia Risaralda Milan "Logan"
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$28.00 · 100g · $28.00/100g

2 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 1000g — $260.00 ($26.00/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Culturing
Variety
Caturra, Castillo
Producer
Altitude: 1,500-1,600m
Orange Sunset | Colombian Decaf
New Zealand|Slow Coffee

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Natural Decaf
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Almibar
Germany|Bonanza Coffee
In StockColombia

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $70.43 ($7.04/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Coocentral Smallholders
La Roma, Colombia
Spain|Atmans Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)
  • 2000g — $119.47 ($5.97/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Caturra & Castillo
Producer
Black Condor Project
La Secreta Decaf
Finland|Frukt Coffee Roasters

$27.31 · 250g · $10.92/100g

2 sizes
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA Decaf
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
La Secreta
Inga Mystique
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $56.32 ($6.21/100g)
  • 2267g — $123.20 ($5.43/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Pink Guava Moon - E.A. Decaf - Huila, Colombia
USA|Loveless Coffees

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 1000g — $55.00 ($5.50/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed, Ethyl Acetate / Sugarcane Decaf
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Santa Maria & Pitalito Community Lot
LOVEBUZZ 2k26 (FRESH LOT!)
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Wilton Benitez
Reset Half Caff
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo & Colombia
Producer
Multiple small-scale producers
Mujeres Divinas - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.25 · 340g · $6.84/100g

3 sizes
  • 340g — $23.25 ($6.84/100g)
  • 907g — $46.50 ($5.13/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Various smallholder women producers from Huila
DECAF - Kolumbien Filterkaffee - Entkoffeiniert -125g
Germany|Schön Kaffee

$7.85 · 125g · $6.28/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed (Sugar Cane E.A)
Variety
Castillo
Producer
Finca La Cristalina
El Nevado - Washed Colombia
USA|Moxie Coffee Co.

$17.00 · 226g · $7.52/100g

3 sizes
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Multiple Producers
Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
USA|Moxie Coffee Co.

$28.00 · 226g · $12.39/100g

3 sizes
  • 226g — $28.00 ($12.39/100g)
  • 907g — $95.00 ($10.47/100g)
  • 2267g — $196.00 ($8.65/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Thermal Shock Washed
Variety
Castillo
Producer
Diego Bermudez