BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Castillo Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Castillo variety.

340 in stock170 roasters87.7/mo avg

Variety

Castillo

340 coffees

Price / 100g

$5.49 – $14.91

median $7.93 · 333 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Guatemala

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

297 Castillo variety coffees — page 6 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mass Appeal
USA|Ceremony Coffee Roasters

$22.50 · 113g · $19.91/100g

6 sizes
  • 113g — $125.00 ($110.62/100g)
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 340g — $129.00 ($37.94/100g)
  • 624g — $160.00 ($25.64/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Mexico + Guatemala
Process
Washed
Variety
Typica + Castillo + Bourbon + Caturra + Colombia
Argote Washed
Netherlands|Shokunin Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
fully washed, 18 hours fermentation, dried on raised beds
Variety
90% Castillo, 10% Caturra
Ethica Decaf
Canada|Ethica Roasters

$16.24 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $48.00 ($4.80/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Decaf de Huila
USA|Regalia Coffee

$26.00 · 300g · $8.67/100g

3 sizes
  • 300g — $26.00 ($8.67/100g)
  • 907g — $69.75 ($7.69/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed; EA "Sugar-cane" Processed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
PFX Prime Flavor Experience {Blend}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
UGANDA / COLOMBIA
Process
WASHED / CO-FERMENTED WITH YELLOW FRUITS
Variety
SL14 / SL28 / CASTILLO
Access denied
Denmark|Poma Coffee
In StockColombia

$12.00 · 200g · $6.00/100g

3 sizes
  • 200g — $12.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 3000g — $119.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Washed
Variety
Castillo
Colombia Chapata Natural - Earthquake Relief
UK|Skylark Coffee

$25.20 · 250g · $10.08/100g

2 sizes
  • 250g — $25.20 ($10.08/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Fully natural in mechanical cold dryers
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
One Eye Open
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $129.95 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural Ethyl Acetate
Variety
Castillo, Caturra
RED BARREL
USA|Devocion Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Tolima
Process
Washed
Variety
Castillo and Colombia
Colombia - Santa Barbara Estate - WASHED
USA|Brandywine Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $52.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Details

Origin
Santa Barbara, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo & Colombia
Argote Natural
Netherlands|Shokunin Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
natural, dried on raised beds
Variety
90% Castillo, 10% Caturra
Decaf Helvetia
USA|Little Wolf

$17.00 · 226g · $7.52/100g

3 sizes
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 907g — $52.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Colombia - Antioquia
Process
Washed, E.A. Decaffeination
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Colombia Cauca El Paraiso "Red Plum"
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$24.00 · 100g · $25.00/100g

2 sizes
  • 100g — $25.00 ($25.00/100g)
  • 1000g — $228.00 ($22.80/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Double Anaerobic Washed
Variety
Castillo
Producer
Altitude: 1,960m
Get the Fuck Out of Bed
USA|Dark Matter Coffee

$25.00 · 445g · $5.62/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Mixed (Colombia & Castillo)
Producer
Santa Barbara
Old Skool
USA|Perc Coffee
In StockColombia

$11.50 · 113g · $10.18/100g

4 sizes
  • 113g — $11.50 ($10.18/100g)
  • 368g — $23.00 ($6.25/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Huila
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo
Argote Anaerobic
Netherlands|Shokunin Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Anaerobic washed, dried on raised beds
Variety
Castillo
Colombia Young Producers
USA|Perc Coffee

$14.50 · 113g · $12.83/100g

4 sizes
  • 113g — $14.50 ($12.83/100g)
  • 368g — $29.00 ($7.88/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Colombia, Antioquia
Process
Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment
Variety
Castillo, Caturra
Decaf Colombia Huila
USA|Perc Coffee

$11.50 · 113g · $10.18/100g

4 sizes
  • 113g — $11.50 ($10.18/100g)
  • 368g — $23.00 ($6.25/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
EA Sugarcane
Variety
Castillo, Caturra
Argote Juan Pablo Super Special
Netherlands|Shokunin Coffee

$25.03 · 250g · $10.01/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
+-12 days lactic anaerobic natural fermentation, then +-13 days alcoholic anaerobic washed fermentation, then thermal shock for 1 minute at 70 degrees.
Variety
Castillo
Tolima | Organic
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $51.20 ($5.64/100g)
  • 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Argote Lactic Anaerobic
Netherlands|Shokunin Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Depulped, 8 days anaerobic fermentation with 2% salt to a pH of 3.6
Variety
Castillo
Decaf Roast Coffee
USA|Coffee Bros.

$11.31 · 170g · $6.65/100g

4 sizes
  • 170g — $11.31 ($6.65/100g)
  • 340g — $21.95 ($6.46/100g)
  • 907g — $57.30 ($6.32/100g)
  • 2267g — $135.72 ($5.99/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Sustainable Profile Coffee - Colombia
Denmark|April

$20.55 · 250g · $8.22/100g

2 sizes
  • 250g — $20.55 ($8.22/100g)
  • 1000g — $80.67 ($8.07/100g)

Details

Origin
Colombia
Variety
Caturra & Castillo
Producer
FNC
All Day
USA|Black Fox Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Stimulus
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom
Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
USA|Color Roasters

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $50.40 ($5.56/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Variety
Colombia, Caturra, Castillo
Midnight Surf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $51.20 ($5.64/100g)
  • 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Process
Fully Washed
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Colombia Popayán Cauca
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 310g · $6.44/100g

3 sizes
  • 310g — $19.95 ($6.44/100g)
  • 907g — $48.95 ($5.40/100g)
  • 2267g — $103.95 ($4.59/100g)

Details

Origin
Colombia
Variety
Castillo
E06
USA|Dayglow Coffee

$35.00 · 250g · $14.00/100g

Details

Process
Co-ferment
Variety
Castillo
Producer
JULIANA SERNA + ALBERTO GUTIERREZ
Sebastian Ramirez Washed Decaf
USA|Ceto

$15.00 · 115g · $13.04/100g

Details

Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Sebastian Ramirez
Colombia Tierra Querida
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Boyaca & Cundinamarca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Multiple producers
Diego Horta Anaerobic Natural - Instant Coffee
USA|Black & White

$18.50 · 54g · $34.26/100g

Details

Origin
Santa Maria, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Caturra, Castillo
Producer
El Rincon
COLOMBIA FINCA MILAN NIU CULTURED WASHED
USA|Push x Pull

$30.00 · 283g · $10.60/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Niu (coconut) cultured washed
Variety
Castillo
Producer
Julio Cesar Madrid
Colombia, Ventola Orange
USA|Methodical Coffee

$35.89 · 340g · $10.56/100g

3 sizes
  • 340g — $35.89 ($10.56/100g)
  • 907g — $81.64 ($9.00/100g)
  • 2267g — $190.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Colombia, Vereda Las Mercedes, Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Yellow Colombia & Castillo
Producer
Felipe Trujillo
Colombia El Paraiso Candy Shop - thermal shock washed
Austria|Kaffeelix

$15.08 · 125g · $12.06/100g

3 sizes
  • 125g — $15.08 ($12.06/100g)
  • 250g — $25.22 ($10.09/100g)
  • 1000g — $96.14 ($9.61/100g)

Details

Origin
Diego Samuel Bermudez, El Paraiso, El Tambo, Cauca
Process
Thermal Shock
Variety
Castillo
Colombia Luz Helena Salazar 【Lychee】
Japan|Freak Coffee Roasters

$19.00 · 100g · $19.00/100g

2 sizes
  • 100g — $19.00 ($19.00/100g)
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Lychee Infused Honey
Variety
Castillo
Producer
Luz Helena Salazar
Colombia Luz Helena Salazar 【Peach】
Japan|Freak Coffee Roasters

$19.00 · 100g · $19.00/100g

2 sizes
  • 100g — $19.00 ($19.00/100g)
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Peach Infused Honey
Variety
Castillo
Producer
Luz Helena Salazar
Colombia Luz Helena Salazar 【Strawberry】
Japan|Freak Coffee Roasters

$19.00 · 100g · $19.00/100g

2 sizes
  • 100g — $19.00 ($19.00/100g)
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Strawberry Infused Honey
Variety
Castillo
Producer
Luz Helena Salazar
San Isidro
Spain|Syra Coffee
In StockColombia

$12.52 · 250g · $5.01/100g

2 sizes
  • 250g — $12.52 ($5.01/100g)
  • 1000g — $40.05 ($4.01/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Colombia, Castillo
Producer
Asociación San Isidro
【NEW】RUBIELA VELÁSQUEZ / COLOMBIA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$8.80 · 100g · $8.80/100g

2 sizes
  • 100g — $8.80 ($8.80/100g)
  • 200g — $16.32 ($8.16/100g)

Details

Origin
Tolima > Planadas > San Ishidro, Colombia ( Colombia )
Process
Washed (Washed)
Variety
Castillo (Castillo)
Producer
Rubiela Velásquez (Rubiela Velásquez)
Cherry Pie
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)

Details

Origin
El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia
Process
Natural, Anaerobic & Thermo Shock
Variety
Ombligon & Castillo
Producer
Mixed
Prism- Roasted At Origin
USA|Go Get Em Tiger

$27.00 · 297g · $9.09/100g

3 sizes
  • 297g — $27.00 ($9.09/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
  • 2267g — $172.00 ($7.59/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia, Tambo
San Isidro Blend
Spain|Hola Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

3 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 3000g — $177.50 ($5.92/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila. Palestina y sur de Huila (Pitalito, Acevedo y San Agustín)
Process
Natural y lavado
Variety
Caturra, Tabi, Colombia, Castillo
Producer
varios (más información en Historia)
Finca Milan "Logan" - 200g
USA|Ondo Coffee

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
"Culturing"
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Julio Madrid
Semi descafeinado - Siesta Half Caff
Spain|Hola Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

3 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 3000g — $177.50 ($5.92/100g)

Details

Origin
50% Colombia, Caldas; 50% Colombia, Palestina
Process
50% descafeinado sugarcane; 50% lavado
Variety
Caturra, Tabi, Colombia, Castillo
Popayán Decaf - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
50 Farmers
Jairo Arcila Peach
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 105g · $16.15/100g

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Washed Anaerobic 48h
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila