Pink Bourbon Variety Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Pink Bourbon variety.
Variety
Pink Bourbon
195 coffees
Price / 100g
$7.64 – $17.70
median $10.99 · 186 lots
Top origins
Colombia, Brazil, Ethiopia
Top processes
Washed, Natural, Honey
Just arrived
- Faver Ninco
September · 2 days ago
- Decaf - Neon Sorbet
September · 2 days ago
Last updated 2026-09-29
149 Pink Bourbon variety coffees — page 2 of 3
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$29.00 · 250g · $11.60/100g
2 sizes
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
- 1000g — $111.00 ($11.10/100g)
Details
- Origin
- Jaen, Cajamarca, Peru
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Esmilda Sembrera

$16.34 · 100g · $16.34/100g
3 sizes
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $29.95 ($14.98/100g)
- 1000g — $107.56 ($10.76/100g)
Details
- Origin
- Pitalito, Huila
- Process
- Honey Double Fermentation
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Luis Marcelino

$28.00 · 200g · $14.00/100g
2 sizes
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon

$36.00 · 340g · $10.59/100g
3 sizes
- 340g — $36.00 ($10.59/100g)
- 907g — $91.00 ($10.03/100g)
- 2267g — $216.00 ($9.53/100g)
Details
- Origin
- Colombia, Acevedo, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Luz Divia Fierro

$36.00 · 340g · $10.59/100g
3 sizes
- 340g — $36.00 ($10.59/100g)
- 907g — $91.00 ($10.03/100g)
- 2267g — $216.00 ($9.53/100g)
Details
- Origin
- Colombia, Acevedo, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Luz Divia Fierro

$13.93 · 250g · $5.57/100g
2 sizes
- 250g — $13.93 ($5.57/100g)
- 1000g — $53.05 ($5.31/100g)
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed Sugarcane Decaffeination
- Variety
- Castillo, Caturra, Pink Bourbon & Pacamara
- Producer
- A mix of producers from the region

$29.00 · 340g · $8.53/100g
3 sizes
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $71.20 ($7.85/100g)
- 2267g — $166.10 ($7.33/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- washed w/ 30-40hr fermentation
- Variety
- pink bourbon

$24.71 · 300g · $8.24/100g
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Daniel Bermudez
![[Rested/Sale] Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Fuji_OrangeZest_Oolong.jpg?v=1747333303)
$24.00 · 227g · $8.46/100g
3 sizes
- 227g — $19.20 ($8.46/100g)
- 227g — $21.60 ($9.52/100g)
- 227g — $24.00 ($10.57/100g)
Details
- Origin
- Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Neftalí Fajardo

$19.07 · 250g · $7.63/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Alonso Bustos

$32.00 · 226g · $14.16/100g
3 sizes
- 226g — $32.00 ($14.16/100g)
- 907g — $108.00 ($11.91/100g)
- 2267g — $240.00 ($10.59/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Wilton Benitez

$27.50 · 285g · $9.65/100g
Details
- Origin
- Colombia, Quindio
- Process
- washed;
- Variety
- pink bourbon
- Producer
- Diofanor Ruiz

$24.00 · 340g · $7.06/100g
3 sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $49.00 ($5.40/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Cooperativa de Caficultores El Bombo

$30.80 · 340g · $9.06/100g
3 sizes
- 340g — $30.80 ($9.06/100g)
- 907g — $70.15 ($7.73/100g)
- 2267g — $162.73 ($7.18/100g)
Details
- Origin
- Quindio and Huila, Colombia
- Process
- Experimental, EA, and Washed Decaf
- Variety
- Caturra, Pink Bourbon
- Producer
- Sebastian Ramirez and Finca Las Flores

$15.00 · 120g · $12.50/100g
Details
- Origin
- Palestina, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Rosado/Pink Bourbon
- Producer
- Jorge 'Pikudo' Andrade

$22.00 · 300g · $7.33/100g
2 sizes
- 300g — $22.00 ($7.33/100g)
- 2268g — $152.00 ($6.70/100g)
Details
- Origin
- Colombia - Pitaltio, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra & Pink Bourbon
- Producer
- Carlos Guamanga

$26.00 · 300g · $8.67/100g
3 sizes
- 300g — $26.00 ($8.67/100g)
- 2200g — $127.50 ($5.80/100g)
- 9000g — $65.00 ($0.72/100g)
Details
- Origin
- Santa Maria < Huila < Colombia
- Process
- Washed, 36 Hour fermentation
- Variety
- Pink bourbon

A Matter of Concrete (Sold by Eight Ounce Coffee)
$29.99 · 240g · $12.50/100g
Details
- Origin
- Pitalito, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Héctor Díaz

$23.00 · 226g · $10.18/100g
Details
- Origin
- Huila, Colombia (1700-1900 masl)
- Process
- Washed Anaerobic / Thermal Shock
- Variety
- Pink Bourbon

$23.30 · 200g · $11.65/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Semi-washed, co-fermented, natural sugarcane (EA) decaffeination process
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Sebastián Velásquez López & Eliana Gómez Correa

$36.00 · 226g · $15.93/100g
Details
- Origin
- Sozoranga, Loja, Ecuador
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Olinka Velez, Finca Chorrora

$25.41 · 300g · $8.47/100g
3 sizes
- 300g — $25.41 ($8.47/100g)
- 907g — $74.12 ($8.17/100g)
- 2267g — $144.71 ($6.38/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Various co-ferments
- Variety
- Castillo, Pink Bourbon, Caturra
- Producer
- Jairo Arcila

$44.25 · 250g · $17.70/100g
Details
- Origin
- Palestina, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Wilson Alba

$24.00 · 120g · $20.00/100g
4 sizes
- 120g — $24.00 ($20.00/100g)
- 240g — $29.00 ($12.08/100g)
- 240g — $20.00 ($8.33/100g)
- 907g — $84.00 ($9.26/100g)
Details
- Origin
- Montenegro, Quindio, Colombia
- Process
- Advanced Process
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Diamante

$27.31 · 200g · $13.65/100g
2 sizes
- 200g — $27.31 ($13.65/100g)
- 1000g — $105.82 ($10.58/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Lavado Extendido
- Variety
- Pink Bourbon

$12.88 · 250g · $5.15/100g
2 sizes
- 250g — $12.88 ($5.15/100g)
- 1134g — $48.00 ($4.24/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, |, Castillo, |, Colombia, |, Pink Bourbon, |, Geisha

$27.50 · 285g · $9.65/100g
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Double Fermentation*
- Variety
- pink bourbon
- Producer
- Gabriel Lamounier Vieira and Elisa Paiva Lamounier

$21.13 · 200g · $10.57/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Faver Ninco

$42.00 · 283g · $14.84/100g
2 sizes
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 907g — $100.00 ($11.03/100g)
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Campo Hermosa

$44.25 · 250g · $17.70/100g
Details
- Origin
- Suaza, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Edernoman Toledo Charry

$18.35 · 250g · $6.49/100g
2 sizes
- 250g — $16.24 ($6.49/100g)
- 1000g — $43.77 ($4.38/100g)
Details
- Origin
- Colombia, Pitalito, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Pink Bourbon

$23.98 · 250g · $9.59/100g
Details
- Origin
- Colombia, Pitalito
- Process
- Vasket og EA sugar cane dekaffinert
- Variety
- Caturra, Castillo, Pink Bourbon
- Producer
- La Serrania

$21.62
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Finca Villa Betulia

$66.69 · 1000g · $6.67/100g
Details
- Origin
- Colombia, Pitalito
- Process
- Vasket og EA sugar cane dekaffinert
- Variety
- Caturra, Castillo, Pink bourbon
- Producer
- La Serrania

$22.00 · 227g · $9.69/100g
3 sizes
- 227g — $22.00 ($9.70/100g)
- 283g — $25.00 ($8.82/100g)
- 907g — $60.00 ($6.61/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Jefferson Castaño

$24.00 · 283g · $8.48/100g
Details
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Caturra, Colombia, Pink Bourbon
- Producer
- Various

$20.37 · 200g · $10.18/100g
Details
- Origin
- COLOMBIA / ETHIOPIA
- Process
- NATURAL CO FERMENTED WITH COCONUT / WASHED
- Variety
- Pink Bourbon

$29.00 · 227g · $12.78/100g
3 sizes
- 227g — $29.00 ($12.78/100g)
- 1000g — $108.00 ($10.80/100g)
- 2200g — $227.00 ($10.32/100g)
Details
- Origin
- Acevedo, Huila, Colombia
- Process
- Anaerobic Thermal Shock Washed Decaf
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Jhoan Vergara, Las Flores

$36.33 · 283g · $12.84/100g
3 sizes
- 283g — $36.33 ($12.84/100g)
- 998g — $115.09 ($11.53/100g)
- 2268g — $261.56 ($11.53/100g)
Details
- Origin
- Colombia - Cauca
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Paola Trujillo, Carlos Trujillo, Angelita Trujillo, Angela Trujillo

$34.00 · 283g · $12.01/100g
2 sizes
- 283g — $34.00 ($12.01/100g)
- 2268g — $175.00 ($7.72/100g)
Details
- Origin
- Tolima
- Process
- Anaerobic Natural Process
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Jorge Elias Rojas Vasquez

$7.54 · 75g · $10.06/100g
4 sizes
- 75g — $7.54 ($10.06/100g)
- 150g — $12.34 ($8.23/100g)
- 275g — $22.77 ($8.28/100g)
- 400g — $32.92 ($8.23/100g)
Details
- Origin
- Oporapa, Santa Rosa, Colombia
- Process
- Experimental
- Variety
- Pink Bourbon

$35.00 · 250g · $14.00/100g
Details
- Origin
- Cauca
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Pink Bourbon

$20.00 · 250g · $8.00/100g
7 sizes
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon

$36.00
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Lemongrass Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Wilder Lazo

$26.53 · 200g · $13.26/100g
2 sizes
- 200g — $26.53 ($13.26/100g)
- 1000g — $116.05 ($11.61/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Advanced Washed Co-Fermentation
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Henry Bonilla

$26.00 · 250g · $10.40/100g
2 sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $91.00 ($9.10/100g)
Details
- Origin
- San Agustin, Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Stiven Hoyos

$13.43 · 100g · $13.43/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Jairo Arcila

$17.33 · 250g · $6.93/100g
2 sizes
- 250g — $17.33 ($6.93/100g)
- 1000g — $66.19 ($6.62/100g)
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Diego Baraona, Los Pirineos

A.M.O.C. (Sold by Entropica Coffee)
$36.00 · 100g · $36.00/100g
2 sizes
- 100g — $36.00 ($36.00/100g)
- 1000g — $196.00 ($19.60/100g)
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Advanced Process
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Wilton Benitez