Ethiopia Origin Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.
Origin
Ethiopia
1201 in stock · 974 roaster-direct
Price / 100g
$6.02 – $16.14
median $8.59 · 945 lots
Top regions
Guji, Yirgacheffe, Sidama
Common processes
Natural, Washed, Honey
Top varieties
Heirloom, 74110, 74112
Just arrived
- Wholesale - Andcoffee Ako Sidama Natural
NormlPpl · 3 hours and 25 minutes ago
- Wholesale - Habtamu Fikadu, Chelbesa, Washed G1 74110, 71458
NormlPpl · 3 hours and 25 minutes ago
Last updated 2026-09-29
990 coffees from Ethiopia — page 16 of 20
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$22.00 · 340g · $6.47/100g
4 sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 340g — $126.00 ($37.06/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2268g — $112.00 ($4.94/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74110, 74112

$22.50 · 113g · $19.91/100g
5 sizes
- 113g — $120.00 ($106.19/100g)
- 340g — $22.50 ($6.62/100g)
- 340g — $129.00 ($37.94/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2268g — $115.00 ($5.07/100g)
Details
- Origin
- Washed Ethiopia + Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra + Pache + Bourbon + Heirlooms

$8.00
Details
- Origin
- Gedeb
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Mekuria Mergia brothers

$8.00
Details
- Origin
- Gedeb
- Process
- Washed for 48 hours
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Mekuria Mergia brothers

$24.26 · 200g · $12.13/100g
Details
- Origin
- Ethiopia

$22.00 · 340g · $6.47/100g
Details
- Origin
- Colombia, Costa Rica, Ethiopia, Rwanda
- Process
- Natural & Washed

$16.17 · 250g · $6.47/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- anaerob natural
- Producer
- Aricha

$16.17 · 250g · $6.47/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- anaerob naturală
- Producer
- Idido
$16.21 · 250g · $6.49/100g
2 sizes
- 250g — $16.21 ($6.49/100g)
- 1000g — $61.90 ($6.19/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Local Landraces
- Producer
- Iron Lion

$21.78 · 100g · $21.78/100g
3 sizes
- 100g — $21.78 ($21.78/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $129.34 ($12.93/100g)
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- Natural - River Cold Fermentation
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene

$17.70 · 100g · $17.70/100g
3 sizes
- 100g — $17.70 ($17.70/100g)
- 200g — $34.04 ($17.02/100g)
- 1000g — $115.72 ($11.57/100g)
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- River Flow Natural CF8
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene

$17.70 · 100g · $17.70/100g
3 sizes
- 100g — $17.70 ($17.70/100g)
- 200g — $34.04 ($17.02/100g)
- 1000g — $115.72 ($11.57/100g)
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- River Flow Washed CF10
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene

$19.89 · 250g · $7.96/100g
2 sizes
- 250g — $19.89 ($7.96/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Sugar cane decaf, done in Bremen Germany
- Variety
- Heirloom

$27.85 · 200g · $13.93/100g
2 sizes
- 200g — $27.85 ($13.93/100g)
- 1000g — $72.95 ($7.29/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Producer
- Koke Washing Station

$22.55 · 250g · $9.02/100g
2 sizes
- 250g — $22.55 ($9.02/100g)
- 1000g — $75.60 ($7.56/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- A fully washed and a sundried natural. Both dried on raised African beds.
- Variety
- Heirloom

$15.00 · 150g · $10.00/100g
2 sizes
- 150g — $15.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $87.00 ($8.70/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- Altitude: 2,150m

$20.00 · 150g · $13.33/100g
2 sizes
- 150g — $20.00 ($13.33/100g)
- 1000g — $121.00 ($12.10/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74158
- Producer
- Altitude: 2,400m

$12.00 · 100g · $12.00/100g
3 sizes
- 100g — $12.00 ($12.00/100g)
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $83.00 ($8.30/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia

$18.75 · 200g · $9.38/100g
Details
- Origin
- Ethiopia - Guji Wate
- Process
- Natural

$30.00 · 340g · $8.82/100g
2 sizes
- 340g — $30.00 ($8.82/100g)
- 2267g — $172.00 ($7.59/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Guatemala, Kenya

$8.75 · 170g · $5.15/100g
4 sizes
- 170g — $8.75 ($5.15/100g)
- 340g — $16.99 ($5.00/100g)
- 907g — $44.33 ($4.89/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai

$20.00 · 340g · $5.88/100g
2 sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed and Natural

$14.99 · 113g · $13.27/100g
4 sizes
- 113g — $14.99 ($13.27/100g)
- 226g — $22.99 ($10.17/100g)
- 907g — $74.99 ($8.27/100g)
- 2267g — $144.99 ($6.40/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia Sidama
- Process
- Honey Process

$6.00 · 56g · $10.71/100g
6 sizes
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 283g — $148.20 ($52.37/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $1216.00 ($53.64/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed

$14.26 · 250g · $5.72/100g
3 sizes
- 250g — $14.31 ($5.72/100g)
- 500g — $25.75 ($5.15/100g)
- 1000g — $48.64 ($4.86/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural

$22.00 · 340g · $6.47/100g
3 sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Brazil
- Process
- Natural

$24.00 · 340g · $7.06/100g
3 sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed

$20.00 · 297g · $6.73/100g
3 sizes
- 297g — $20.00 ($6.73/100g)
- 680g — $39.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Producer
- Worka Chelbessa & Tiluse Washing Stations, CODECH Cooperative

$18.75 · 200g · $9.38/100g
Details
- Origin
- Ethiopia - Guji Wate
- Process
- Natural

$15.93 · 250g · $6.37/100g
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- fully washed
- Variety
- Heirloom

$14.79 · 250g · $5.92/100g
Details
- Origin
- Galeh, Jimma, Oromia, Ethiopia
- Process
- washed, dried on raised beds.
- Variety
- Heirloom

$6.00
Details
- Origin
- Ethiopia

$10.29 · 170g · $6.05/100g
4 sizes
- 170g — $10.29 ($6.05/100g)
- 340g — $19.99 ($5.88/100g)
- 907g — $52.14 ($5.75/100g)
- 2267g — $123.48 ($5.45/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra

$17.00 · 250g · $6.80/100g
3 sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 500g — $33.00 ($6.60/100g)
- 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
Details
- Origin
- Brazil & Ethiopia
- Process
- Semi-Washed
- Producer
- Chapada Diamantina & Riripa Wet Mill

$20.00 · 340g · $5.88/100g
2 sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed and Natural

$22.00 · 340g · $6.47/100g
2 sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $46.00 ($5.07/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural and Washed

$14.00 · 200g · $7.00/100g
3 sizes
- 200g — $14.00 ($7.00/100g)
- 500g — $27.00 ($5.40/100g)
- 1000g — $43.00 ($4.30/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Colombia

$12.50 · 113g · $11.06/100g
4 sizes
- 113g — $12.50 ($11.06/100g)
- 368g — $25.00 ($6.79/100g)
- 907g — $57.00 ($6.28/100g)
- 2267g — $114.00 ($5.03/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Guji
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
$19.00 · 100g · $19.00/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Traditional
$15.00 · 100g · $15.00/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Traditional

$30.00 · 250g · $12.00/100g
3 sizes
- 250g — $30.00 ($12.00/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2267g — $180.00 ($7.94/100g)
Details
- Origin
- Sidamo, Ethiopia & Quindío, Colombia
- Process
- Honey Mosto Carbonic Maceration + Washed
- Variety
- Caturra & Ethiopian Heirloom

$22.50 · 250g · $9.00/100g
3 sizes
- 250g — $22.50 ($9.00/100g)
- 1000g — $67.50 ($6.75/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia | Huila, Colombia | Quindío, Colombia
- Process
- Washed & Co-Ferment – bringing clarity, vibrancy, and juicy complexity
- Variety
- Ethiopian Heirlooms | Colombia | Caturra
![Healing Ground [De Mello x NYGF]](https://hellodemello.com/cdn/shop/files/de-mello-coffee-roastery-og-healing-ground-227.webp?v=1760277030&width=1920)
$12.71 · 227g · $5.60/100g
Details
- Origin
- Brazil, Ethiopia

$26.00 · 283g · $9.19/100g
2 sizes
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 2267g — $181.00 ($7.98/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Guatemala

$25.00 · 250g · $10.00/100g
4 sizes
- 100g — $13.75 ($13.75/100g)
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 680g — $58.00 ($8.53/100g)
- 2267g — $170.00 ($7.50/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed + Natural, EA Decaf

$20.00 · 226g · $8.85/100g
2 sizes
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Details
- Origin
- Guji + Nariño, Ethiopia + Colombia
- Variety
- Heirloom landraces, Colombia, Caturra

$27.50
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Wush Wush

$22.50
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom

$25.03 · 500g · $5.01/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural

$18.20 · 250g · $7.28/100g
2 sizes
- 250g — $18.20 ($7.28/100g)
- 1000g — $70.54 ($7.05/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed