BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1201 in stock277 roasters256.3/mo avg

Origin

Ethiopia

1201 in stock · 974 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.14

median $8.59 · 945 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74112

Just arrived

Last updated 2026-09-29

990 coffees from Ethiopia — page 14 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Misty Valley - drip
USA|Gracenote Coffee

$24.50 · 340g · $7.21/100g

3 sizes
  • 340g — $24.50 ($7.21/100g)
  • 907g — $58.75 ($6.48/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
natural
Variety
heirloom
Mother’s Blend
Czechia|Father’s Coffee

$15.10 · 250g · $6.04/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda / Gedeb, Ethiopia
Process
washed / natural (dry)
Variety
SL14, SL28, Nyasaland / Heirloom
Producer
Ephtah Specialty Coffee
CHERRY COLA: Ethiopia Yirgacheffe Washed
Canada|Pirates of Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Daye Bensa
Ethiopie - Dimtu
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Lavé
Variety
JARC et Heirloom
Lemon Spritz
Netherlands|DAK

$20.42 · 250g · $8.17/100g

2 sizes
  • 200g — $20.42 ($10.21/100g)
  • 1000g — $98.93 ($9.90/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
BPM Blueberry Pie Magic{Blend}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
ETHIOPIA / COLOMBIA
Process
WASHED / CO-FERMENTED WITH RED FRUITS
Variety
74110, CATURRA
Producer
BLEND BY US
Chelchele Natural
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74112, 74110
Technicolour
Canada|FUNK Coffee

$16.94 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $36.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Washed, Natural
Producer
Smallholder Farms
Worka Chelbessa Medium, Ethiopia
USA|George Howell Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Southern Nations
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Farmers Cooperative
Ethiopia - Alo Village, Washed Peaberry
UAE|Archers Coffee

$32.68 · 200g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $32.68 ($16.34/100g)
  • 1000g — $110.28 ($11.03/100g)

Details

Origin
Alo Village, Sidama Bensa
Process
Washed
Variety
74158
Producer
Alo Cofee / Tamiru Tadesse
Ethiopia - Elto Coffee Sama Honey
UAE|Archers Coffee

$7.62 · 100g · $7.62/100g

3 sizes
  • 100g — $7.62 ($7.62/100g)
  • 250g — $14.98 ($5.99/100g)
  • 1000g — $46.29 ($4.63/100g)

Details

Origin
Anasora, Guji
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Chit Chat // Seasonal Blend
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
50% Ethiopia Jimma // 50% Guatemala Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces, Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Haider Aba Mecha and 76 small-holding farmers
Unwind Decaf
USA|Methodical Coffee

$21.84 · 340g · $6.42/100g

3 sizes
  • 340g — $21.84 ($6.42/100g)
  • 907g — $50.47 ($5.56/100g)
  • 2267g — $115.67 ($5.10/100g)

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Mountain Water
Variety
Castillo
Producer
Abdo Aba Mecha
Night Shift
USA|Cat & Cloud

$16.70 · 283g · $5.90/100g

3 sizes
  • 283g — $16.70 ($5.90/100g)
  • 998g — $52.90 ($5.30/100g)
  • 2268g — $120.24 ($5.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
After Party
USA|Cat & Cloud

$16.70 · 283g · $5.90/100g

3 sizes
  • 283g — $16.70 ($5.90/100g)
  • 998g — $52.90 ($5.30/100g)
  • 2268g — $120.25 ($5.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
Friend Zone Decaf
USA|Cat & Cloud

$17.40 · 283g · $6.15/100g

3 sizes
  • 283g — $17.40 ($6.15/100g)
  • 998g — $55.15 ($5.53/100g)
  • 2268g — $125.28 ($5.52/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various
Ethiopia - Uraga Tome - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Uraga, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110
Wild At Heart - perfect Espresso
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
  • 3000g — $136.00 ($4.53/100g)

Details

Origin
Äthiopien / Brasilien
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
Producer
~600 Farmer (Danche, Negusse Debela) / Familie Pereira (Fazenda Sertão)
Café Magique
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

2 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Brazil, Ethiopia, Costa Rica
Process
Natural, Washed, Cinnamon Anaerobic
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Germany|Man versus Machine

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $53.36 ($5.34/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo
Process
Natural
Variety
Red Catuai / Wolisho, Dega
Lollipop
Canada|De Mello Coffee

$16.94 · 227g · $7.46/100g

Details

Origin
Rwanda, Ethiopia
Process
Washed
Nano Challa Co-Operative - Jimma (Ethiopia)
UK|Nostos Coffee

$22.55 · 200g · $11.27/100g

2 sizes
  • 200g — $22.55 ($11.27/100g)
  • 1000g — $50.40 ($5.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Nano Challa Co-Operative
Zip Zinger
USA|Dune Coffee Roasters

$18.50 · 283g · $6.54/100g

3 sizes
  • 283g — $18.50 ($6.54/100g)
  • 907g — $54.46 ($6.00/100g)
  • 2267g — $125.80 ($5.55/100g)

Details

Origin
Colombia, Ethiopia, Honduras
Process
Washed, Natural
Variety
Various
Producer
Various smallholder producers
Ethiopia Halo Beriti Washed Yirgacheffe
USA|Luminous Coffee

$24.00 · 200g · $12.00/100g

2 sizes
  • 200g — $25.00 ($12.50/100g)
  • 200g — $24.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Ethiopia Deri Fahmi
USA|Dune Coffee Roasters

$30.00 · 283g · $10.60/100g

3 sizes
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 907g — $88.32 ($9.74/100g)
  • 2267g — $204.00 ($9.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Landrace
Gesha Village Oma Honey Process 2025
USA|Passenger

$48.00 · 125g · $38.40/100g

Details

Origin
West Omo Zone, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Estate
Ethiopia — Duwancho
UK|Assembly Coffee London

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $83.00 ($8.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Duwancho
25/26 New Season Ethiopia Washed Mascincho Premium 150g
China|Big Sur Coffee

$15.00 · 150g · $10.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158
Producer
Yaye-Testi
JUICY
USA|Dayglow Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Bensa Sidama
Process
Washed
Variety
Landraces
Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Daye Bensa
UK|Good Life Coffee

$19.83 · 250g · $7.93/100g

2 sizes
  • 250g — $19.83 ($7.93/100g)
  • 1000g — $57.03 ($5.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Gore Kone
USA|Steady State Roasting

$19.50 · 283g · $6.89/100g

3 sizes
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Ethiopia: Hambela E.A. Decaf
USA|Broadsheet Coffee

$23.00

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections & Local Landraces
Chelchele
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
washed
Variety
74112, 74110
FUNCTION
USA|Hex
In StockBlend

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia / Jimma, Ethiopia
Process
Washed / Natural
Variety
Mixed Field Blends
Light Roasted Ethiopia Anasora Honey
Taiwan|Simple Kaffa

$21.88 · 200g · $10.94/100g

Details

Origin
Ethiopia - Anasora
Process
Honey
Lalesa
UK|Full Court Press

$18.57 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia Haro Beddame Natural
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Smallholder Farmers, Haro Beddame Station
Ethiopia - Elto Coffee Sama Washed
UAE|Archers Coffee

$7.62 · 100g · $7.62/100g

3 sizes
  • 100g — $7.62 ($7.62/100g)
  • 250g — $14.98 ($5.99/100g)
  • 1000g — $46.29 ($4.63/100g)

Details

Origin
Anasora, Guji
Process
Washed
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Washed Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 200g — $16.34 ($8.17/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Washed
Variety
74158
Producer
Daye Bensa / Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Hamasho Village Natural Anaerobic Archers Lot
UAE|Archers Coffee

$13.07 · 100g · $13.07/100g

3 sizes
  • 100g — $13.07 ($13.07/100g)
  • 200g — $24.51 ($12.25/100g)
  • 1000g — $72.16 ($7.22/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Natural Anaerobic
Variety
74158
Producer
Daye Bensa / Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Tadesse - Ethiopia - Washed Krume 74158
Denmark|April

$22.22 · 125g · $17.78/100g

3 sizes
  • 125g — $22.22 ($17.78/100g)
  • 250g — $35.62 ($14.25/100g)
  • 1000g — $115.22 ($11.52/100g)

Details

Origin
Bombe, Bensa, Sidama
Process
Washed
Variety
Krume 74158
Producer
Tadesse Hanka
Tadesse - Ethiopia - Washed Krume 74158
Denmark|April

$35.62 · 250g · $14.25/100g

2 sizes
  • 250g — $35.62 ($14.25/100g)
  • 1000g — $115.22 ($11.52/100g)

Details

Origin
Bombe, Bensa, Sidama
Process
Washed
Variety
Krume 74158
Producer
Tadesse Hanka
The OG (aka Jeff)
USA|Modcup Coffee

$22.50 · 250g · $9.00/100g

3 sizes
  • 250g — $22.50 ($9.00/100g)
  • 1000g — $67.50 ($6.75/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia
Process
Washed & Natural – Classic & Complex
Variety
Colombia | Ethiopian Heirlooms – Known for their smooth texture and balanced acidity
The New School - Strawberry
USA|Black & White

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $52.50 ($5.79/100g)
  • 2267g — $117.60 ($5.19/100g)

Details

Origin
West Arsi, Oromia, Ethiopia | Quindío, Colombia
Process
Washed | Co-ferment
Variety
Landrace selections | Castillo
Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$16.86 · 200g · $8.43/100g

2 sizes
  • 200g — $16.86 ($8.43/100g)
  • 1000g — $62.16 ($6.22/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji | (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$16.86 · 200g · $8.43/100g

2 sizes
  • 200g — $16.86 ($8.43/100g)
  • 1000g — $62.16 ($6.22/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Chelbesa
Canada|CoolBeans
Chelbesa

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockEthiopia

$23.00 · 200g · $11.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho
Butterfly Kiss
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

4 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 453g — $31.06 ($6.85/100g)
  • 907g — $62.12 ($6.85/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Costa Rica
Process
Natural
halo
Germany|Neues Schwarz

$14.22

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Snap Specialty Coffee