BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Costa Rica Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Costa Rica.

230 in stock106 roasters45.7/mo avg

Origin

Costa Rica

230 in stock · 199 roaster-direct

Price / 100g

$5.43 – $19.39

median $8.77 · 190 lots

Top regions

Tarrazú, West Valley, Brunca

Common processes

Natural, Honey, Washed

Top varieties

Caturra, Catuai, Geisha

Just arrived

Last updated 2026-09-29

205 coffees from Costa Rica — page 2 of 5

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica, La Pastora
USA|Methodical Coffee

$21.32 · 340g · $6.27/100g

3 sizes
  • 340g — $21.32 ($6.27/100g)
  • 907g — $48.56 ($5.35/100g)
  • 2267g — $112.17 ($4.95/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
CoopeTarrazú
Aquiares Mariana
UK|Round Hill Roastery

$23.21 · 250g · $9.28/100g

2 sizes
  • 250g — $23.21 ($9.28/100g)
  • 1000g — $82.23 ($8.22/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Mariana
Producer's Pride, Costa Rica
USA|Ritual Coffee Roasters

$23.00 · 141g · $16.31/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí, Villalobos
Producer
Producer's Pride
Entre Ríos
UK|Round Hill Roastery

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.38 ($5.44/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Obata & Marasellesa
Granos A Cielo
USA|East Pole Coffee Co.

$26.50 · 340g · $7.79/100g

3 sizes
  • 340g — $26.50 ($7.79/100g)
  • 907g — $54.50 ($6.01/100g)
  • 2267g — $108.50 ($4.79/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Hazel Arias and Nelsyn Yoseles
Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
Denmark|April

$37.90 · 250g · $15.16/100g

2 sizes
  • 250g — $37.90 ($15.16/100g)
  • 1000g — $124.20 ($12.42/100g)

Details

Origin
Costa Rica, AlajuelaFarm: Volcan Azul Producer: Alejo CastroVarietal: Washed processed SL28
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Alejo CastroVarietal: Washed processed SL28 (Volcan Azul Producer: Alejo CastroVarietal: Washed processed SL28)
Limited: Surf Break
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
La Esperanza de Tarrazu, San Jose, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai, Caturra
Don Eli Miramar (Geisha) Tarrazú Costa Rica

$17.58

Details

Origin
Montero Family, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Montero Family
Café Volcan Azul - Caturra
France|Terres de Café

$22.64 · 250g · $9.06/100g

Details

Origin
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro
Laurina | Black Honey | Less Caf | Costa Rica
USA|Frequent Coffee

$29.50 · 226g · $13.05/100g

Details

Origin
Central Valley, Costa Rica
Process
Black Honey
Variety
Laurina (Pointu Bourbon)
Producer
Oscar and Francisca Chacón
Costa Rica: San Luis
USA|Broadsheet Coffee

$27.00

Details

Origin
Grecia, Costa Rica
Process
White Honey
Variety
SL-28
Producer
Alexander and Magali Delgado
Costa Rica Don Eli x Tetsu Kasuya "Aki"
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Washed
Variety
Catuai
Costa Rica Aquiares - Natural
Spain|Nubra Coffee Roasters

$23.89 · 200g · $11.95/100g

2 sizes
  • 200g — $23.89 ($11.95/100g)
  • 1000g — $109.23 ($10.92/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Centroamericano
Coffee Volcan Azul Caturra - KG
France|Terres de Café

$81.81 · 1000g · $8.18/100g

Details

Origin
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro
El Aguacate, Costa Rica
USA|Ritual Coffee Roasters

$24.50 · 141g · $17.38/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Villalobos and Caturra
Producer
El Aguacate
Era Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee
Era Espresso

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockCosta Rica

$20.99 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuaí
Producer
Don Oscar
COSTA RICAFinca La Esmeralda
Australia|St. Ali

$19.67 · 225g · $8.74/100g

2 sizes
  • 225g — $19.67 ($8.74/100g)
  • 1000g — $69.54 ($6.95/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Central Valley
COSTA RICALas Lajas Estate Honey
Australia|St. Ali

$19.67 · 225g · $8.74/100g

2 sizes
  • 225g — $19.67 ($8.74/100g)
  • 1000g — $69.54 ($6.95/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Central Valley
San Isidro
Netherlands|Shokunin Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
Pulped natural; dried on raised beds
Variety
Gesha, peaberry selection
Filter Coffee - Diego Robelo - SL28 Red Honey
Germany|Paso Paso

$21.99 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $21.99 ($8.80/100g)
  • 1000g — $82.23 ($8.23/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
SL-28
Producer
Diego Robelo
COSTA RICA - Coope Tarrazu
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
TARRAZU, Costa Rica
Process
NATURAL
Variety
CATURRA
leticia cruz
Germany|Neues Schwarz

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Leticia Cruz, Bean Voyage
Las Margaritas Honey Process 2025
USA|Passenger

$32.75 · 250g · $13.10/100g

Details

Origin
Santa Maria de Dota, Costa Rica
Process
Honey
Variety
H3
Producer
Emmanuel Solís
COSTA RICA WILLIAM MORA LA CHIRASCUASA ANAEROBIC
USA|Push x Pull

$28.00 · 283g · $9.89/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic
Variety
Caturra
Producer
William Mora
Steeped Coffee: Flirt
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockBlend

$11.99 · 60g · $19.98/100g

Details

Origin
Ethiopia/Costa Rica, Blend
Process
Blend
Variety
Heirloom/Catuai
Producer
Multiple producers
Costa Rica Las Margaritas 26 Catuai Honey
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Emmanuel Solis
Costa Rica Las Lajas Natural
USA|Onyx Coffee Lab

$9.50 · 56g · $16.96/100g

6 sizes
  • 56g — $9.50 ($16.96/100g)
  • 283g — $33.50 ($11.84/100g)
  • 283g — $201.00 ($71.02/100g)
  • 907g — $98.00 ($10.80/100g)
  • 2267g — $238.50 ($10.52/100g)
  • 2267g — $1906.50 ($84.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
El Diamante La Minilla
Netherlands|Keen Coffee

$18.20 · 150g · $12.14/100g

2 sizes
  • 150g — $18.20 ($12.14/100g)
  • 1000g — $102.40 ($10.24/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic
Variety
Caturra and red Catuai
Producer
Sergio Salas Jimenez
Cooperative
UK|Horsham Coffee Roaster

$13.93 · 250g · $5.57/100g

3 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)
  • 2500g — $116.05 ($4.64/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Minor and Nancy Jimenez
Filter Coffee - Jorge Vásquez - Catuai Natural
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Jorge Vásquez
Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica
USA|Moonwake

$26.00 · 284g · $9.15/100g

3 sizes
  • 284g — $26.00 ($9.15/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 2200g — $162.00 ($7.36/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Diego Armando Madrigal Ureña, Finca El Analia
[ODD B] Las Lajas - Costa Rica // Black Diamond Natural San Isidro 39 - Milk Chocolate, Dried Sweet Prunes, Syrupy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica
Process
Black Diamond Natural
Variety
San Isidro 39
Producer
Francisca and Oscar Chacon
Blaq Soul, Costa Rica
Spain|Atmans Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

3 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $64.85 ($6.49/100g)
  • 2000g — $127.43 ($6.37/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Wash & 48h Natural
Variety
Caturra & San Isidro
Producer
Las Lajas & Aquiares
Volcan Azul Honey Micro Lot · Décaféiné
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Carbonic et Honey
Variety
Catura
Producer
Alejo Castro Kahle
COSTA RICA Corazón de Jesús Java Honey Inoculation
USA|Loquat Coffee

$23.00 · 100g · $23.00/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey-Inoculation
Variety
Java
Producer
Antonio Alvarado
Take Me Home - Light Roast Costa Rica
USA|Greater Goods Roasting

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Costa Rica, San Marcos, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Catuaí
Producer
Hermanos Solis, Don Oscar Mill
Costa Rica El Cola Roja SL28 Natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.80 · 100g · $2.80/100g

2 sizes
  • 100g — $2.80 ($2.80/100g)
  • 250g — $5.48 ($2.19/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Senel Campos Valverdee
Costa Rica Roger Ureña Hidalgo
Czechia|BeBerry Coffee

$20.94 · 200g · $10.47/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Typica
Producer
Roger Ureña Hidalgo
Early Bird / Costa Rica
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.94 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 907g — $37.41 ($4.12/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl)
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Coopetarrazu
La Minita, Costa Rica
USA|George Howell Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $156.00 ($6.88/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Frailes
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Small Farmers
Eucalypti
USA|Promethium Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 907g — $150.00 ($16.54/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Eucalyptus Co-Ferment
Variety
Centroamericano
Producer
Diego Robelo
Fall Annuals 2026
USA|Ceremony Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

4 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 340g — $150.00 ($44.12/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Burundi + Costa Rica
Process
Washed + Honey
Variety
Catuai + Bourbon
Alto El Vapor
UK|Good Life Coffee

$19.83 · 250g · $7.93/100g

2 sizes
  • 250g — $19.83 ($7.93/100g)
  • 1000g — $54.78 ($5.48/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Santa Maria de Dota, Tarrazu
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Las Lajas - Costa Rica // Black Diamond Natural San Isidro 39 - Milk Chocolate, Dried Sweet Prunes, Syrupy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$25.00 · 200g · $12.50/100g

2 sizes
  • 200g — $25.00 ($12.50/100g)
  • 1000g — $113.00 ($11.30/100g)

Details

Origin
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica
Process
Black Diamond Natural
Variety
San Isidro 39
Producer
Francisca and Oscar Chacon
Corazón de Jesus
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Alvarado Family
Costa Rica Volcan Azul SL28 Anaerobic Natural
Japan|Freak Coffee Roasters

$19.00 · 100g · $19.00/100g

2 sizes
  • 100g — $19.00 ($19.00/100g)
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Warm Anaerobic Natural
Variety
SL28
Producer
Alejo Castro Kahle
Costa Rica Volcan Azul Geisha Anaerobic natural #VA nano
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.57 · 100g · $3.57/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic natural
Variety
Geisha
Producer
Alejo Castro Kahle
Santa Rosa 1900 - Light Costa Rica
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Efraín Naranjo Naranjo
Costa Rica Don Clodoveo (5lb)
USA|Yaggy Road Roasting Co

$80.00 · 2268g · $3.53/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pacamara
Costa Rica Con Clodoveo Natural Retail
USA|Yaggy Road Roasting Co

$70.00 · 340g · $20.59/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pacamara