BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Honey Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Honey process.

407 in stock182 roasters148.7/mo avg

Process

Honey

407 coffees

Price / 100g

$6.35 – $35.05

median $11.60 · 386 lots

Top origins

Ethiopia, Colombia, Costa Rica

Top varieties

Geisha, 74158, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

355 Honey process coffees — page 2 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Elto Coffee Elora 74158 mini Honey - 100g
USA|Ondo Coffee

$27.00 · 100g · $27.00/100g

Details

Origin
Arbegona, Sidama
Process
Honey
Variety
74158 mini
Ethiopia Gesha Village Oma Gesha1931 Mossto Honey Rarities #Oma E-19 - 100g
USA|Ondo Coffee

$49.00 · 100g · $49.00/100g

Details

Origin
Bench Maji
Process
Mossto Honey
Variety
Gesha 1931
Colombia Santa Monica Passion Fruit
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$23.02 · 200g · $11.51/100g

Details

Origin
Colombia - Armenia Quindio
Process
Experimentell Honey (Anaerobisk) ihop med vinjäst och passionsfrukt i 72 timmar.
Variety
Pink Bourbon
Producer
Santa Monica - Jairo Arcila
Costa Rica Don Eli
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.25 · 100g · $38.25/100g

2 sizes
  • 100g — $38.25 ($38.25/100g)
  • 500g — $152.98 ($30.60/100g)

Details

Origin
Costa Rica - Tarrazu
Process
Honey Reposado
Variety
Geisha
Producer
Carlos Montero
Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Caturra
Producer
Finca El Mango Honey
Rwanda Bugoyi
Poland|HAYB
In StockRwanda

Details

Origin
Rwanda - Rutsiro, Western Province
Process
Black Honey
Variety
Red Bourbon
Ethiopia Reshad Ababulgu, White Honey Gibirinna
Canada|Subtext Coffee

$22.59 · 250g · $9.04/100g

3 sizes
  • 250g — $22.59 ($9.04/100g)
  • 500g — $44.47 ($8.89/100g)
  • 1000g — $68.83 ($6.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gibirinna
Producer
Reshad Ababulgu
Yele
USA|Varta Coffee
In StockIndia

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Karnataka, India
Process
Honey
Variety
Chandragiri
Producer
Biccode Estate
Indonesia Liberica Honey Mosto
UAE|Julith Coffee

$19.06 · 40g · $47.65/100g

Details

Origin
Central Java, Indonesia
Process
Honey Mosto
Variety
Liberica
Producer
Reza Nurullah
Coffee Café La Joséfina Typica Mejorado
France|Terres de Café

$23.32 · 150g · $15.55/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Honey Oxydation
Variety
Typica
Producer
Leopoldo Andrade
Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
UK|Nostos Coffee

$35.81 · 200g · $18.57/100g

2 sizes
  • 200g — $37.14 ($18.57/100g)
  • 1000g — $135.29 ($13.53/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Monte Alto
Gesha Village 26/E-04 • Anaerobic Honey • Illubabor Forest • Ethiopia
UK|Taith Coffee

$25.20 · 125g · $20.16/100g

3 sizes
  • 125g — $25.20 ($20.16/100g)
  • 200g — $37.14 ($18.57/100g)
  • 1000g — $145.90 ($14.59/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anerobic Honey
Variety
Geisha
Producer
Gesha Village
Colombia - Aponte - Blackberry Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Aponte, Nariño, Colombia
Process
Blackberry Honey
Variety
Caturra, Castillo
My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$13.00 · 125g · $10.40/100g

3 sizes
  • 125g — $13.00 ($10.40/100g)
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
Filter Roast 250g: Colombia - Pico Alto - Honey Aji x Natural Pink Bourbon
Australia|Talo Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
Guacacallo, Colombia
Process
Honey x Natural
Variety
Aji x Pink Bourbon
Vietnam Great Cherry Robusta
USA|New Math Coffee

$20.00 · 283g · $7.07/100g

2 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.05/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Details

Origin
Chu Pah, Gia Lai, Vietnam
Process
Honey
Variety
Robusta Se
Producer
Tami and Will Nguyen, The Great Cherry
Panama - Lerida Coffee Estate Geisha Honey Lot 07901 Cold Room Drying
UAE|Archers Coffee

$41.66 · 100g · $41.66/100g

3 sizes
  • 100g — $41.66 ($41.66/100g)
  • 200g — $83.05 ($41.52/100g)
  • 1000g — $362.15 ($36.22/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Honey Cold Room Drying
Variety
Geisha
Producer
Maria Amoruso
Costa Rica Las Lajas Anaerobic Honey
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$22.61 · 250g · $9.05/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobisk Honey
Variety
70 % Villa Sarchi; 30 % Geisha
Producer
Las Lajas Micromill - Francisca Cubillo and Oscar Chacón
Costa Rica - Las Lajas - Black Honey
USA|Brandywine Coffee Roasters

$28.00 · 425g · $6.59/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Producer
Oscar and Francisca Chacon
Rare 006/2026: Vietnam Quang Tri
Poland|HAYB

Details

Origin
Vietnam - Saigon
Process
Black Honey
Variety
Liberica
Gesha Village Oma Lot 116 - Honey Gesha - 50g (1.76oz) - Roasted 09/16/2026
USA|NormlPpl

$25.07 · 60g · $41.78/100g

Details

Origin
Bench Maji, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Willem Boot, Rachel Samuel, and Adam Overton
My Liberica, Liberica, Honey, Malaysia #E
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$79.00 · 1000g · $7.90/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Malaysia
Process
Honey
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
SURE SHOT Espresso
UK|PLOT Roasting
In StockBrazilUncommon

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Details

Origin
Fazenda Mió, Monte Santo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural & Honey
Variety
Yellow Catucaí, Arara, Acaiá
Producer
Mió
Session IPA
USA|Mae Coffee Roasters

$40.00 · 283g · $14.13/100g

2 sizes
  • 283g — $40.00 ($14.13/100g)
  • 2268g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Hop Co-fermentation Honey Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Sebastian Ramirez
COLOMBIA - Red Symphony
Australia|Almanac Coffee

$21.77 · 250g · $8.71/100g

3 sizes
  • 250g — $21.77 ($8.71/100g)
  • 500g — $43.55 ($8.71/100g)
  • 1000g — $71.64 ($7.16/100g)

Details

Origin
HUILA, Colombia
Process
HONEY LACTOBASILLUS
Variety
CATURRA
OUR PLOT DATERRA
Germany|The Barn

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $74.64 ($7.46/100g)

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
Black Honey
Variety
Aramosa
Producer
Daterra
Ethiopia - Elto - Elora Station Honey Mosto Ferment  - DRD
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Honey Mosto Ferment - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Colombia | El Paraiso
USA|Quills Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Alo [Digs Project Anaerobic Honey 48h]
France|Tanat Coffee

$31.74 · 200g · $15.87/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaérobie Honey ; 48h de fermentation
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Burundi Masha Honey
Australia|Single O

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Kayanza
Process
Honey
Variety
Bourbon
Producer
Masha Washing Station
Là Soledad [Typica Mejorado Wave Honey] Ecuador
Italy|GA.PE

$35.00 · 100g · $35.00/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Wave Honey
Variety
Typica Mejorado
Producer
Pepe Jijon
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
USA|Hydrangea

$18.40 · 227g · $8.11/100g

3 sizes
  • 227g — $18.40 ($8.11/100g)
  • 227g — $20.70 ($9.12/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)

Details

Origin
Gaosanlin Coffee Farm, Menglian County, Yunnan, China
Process
Anaerobic Honey
Variety
Catimor
Producer
Mīyánhǎntǎ (咪岩罕塔)
Ethiopia Elto Coffee-Elora 74158mini Honey
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.44 · 100g · $3.44/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158 mini
Producer
Elto Coffee-Elora
Finca Gascon • Black Honey • Caturra • Guatemala
UK|Taith Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

2 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 1000g — $74.27 ($7.43/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Black Honey
Variety
Caturra
Tabe Burka
Germany|Rozali Coffee
In StockEthiopia

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $21.00 ($10.50/100g)
  • 1000g — $94.00 ($9.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74110, 74112, Kurume
Producer
Tabe Burka
Lâm Dông - Dark and Bold Vietnam
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $25.00 ($8.83/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Vietnam, Dak Doa District, Lam Dong Province
Process
Black Honey (9 days in-cherry fermentation, dried on raised bed)
Variety
TR4 & TR9
Producer
Various Smallholders
Ethiopia Elto Coffee Sidama Sama Station 74158 Honey oma Lot #3
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sama Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Mazatlan - Lychee - [Lychee candy]
Japan|Ou.Bai.Tou.Ri Coffee Roasters

$17.98 · 100g · $17.98/100g

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Infused Honey
Variety
Castillo
Colombia Campo Hermoso Honey Caturra Lychee
UAE|Julith Coffee

$28.59 · 250g · $11.44/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Honey, Co-Ferment
Variety
Caturra
Producer
Campo Hermoso
Lalesa [Yellow Honey]
France|Tanat Coffee

$23.78 · 200g · $11.89/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Yellow Honey
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Ephtah
The Coffee Farmer Fine Robusta - Vietnam
Philippines|Wide Awake Coffee

$7.68 · 200g · $3.84/100g

3 sizes
  • 200g — $7.68 ($3.84/100g)
  • 500g — $17.60 ($3.52/100g)
  • 1000g — $32.01 ($3.20/100g)

Details

Origin
Bao Lam, Lam Dong, Vietnam
Process
Yellow Honey
Variety
Fine Robusta
BAM Blackberry And Mint{Blend}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
COLOMBIA
Process
HONEY CO-FERMENTATION W/ WINE YEAST & BLACKBERRY / WASHED
Variety
Geisha
Filter Roast 250g: Colombia - Moises Chaguala- Honey Gesha
Australia|Talo Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

Details

Origin
Acevedo,Huila, Colombia
Process
honey
Variety
Gesha
Producer
Moises Chaguala
Colombia - La Indonesia - Geisha Hidrohoney
USA|Presta Coffee

$32.00 · 227g · $14.10/100g

Details

Origin
Nariño
Process
Hidrohoney
Variety
Geisha
Producer
Frank Rivas
Ecuador Finca La Josefina Typica Mejorado Anaerobic Honey - 100g
USA|Ondo Coffee

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Cayambe-Coca Natural Reserve, Ecuador
Process
Anaerobic Honey
Variety
Typica Mejorado
Ecuador Finca La Josefina Sidra Anaerobic Honey - 100g
USA|Ondo Coffee

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Cayambe-Coca Natural Reserve, Ecuador
Process
Anaerobic Honey
Variety
Sidra
Ethiopia Elto Mofa Heirloom Washed Honey - 100g
USA|Ondo Coffee

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Arbegona, Sidama
Process
Washed honey
Variety
Heirloom
La Cruz Blend Honey
Denmark|Prolog Coffee

$3.50 · 250g · $1.40/100g

2 sizes
  • 250g — $3.50 ($1.40/100g)
  • 1000g — $13.09 ($1.31/100g)

Details

Origin
nariño, colombia
Process
honey
Variety
caturra, colombia, castillo
Producer
libardo lópez
Salawara Estate - Red Honey - Sakleshpur - Medium Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Red Honey
Variety
Chandragiri
Producer
Sharan Gowda
Salawara Estate - Bloom Honey - Sakleshpur - Medium Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Bloom Honey
Variety
S795
Producer
Sharan Gowda