BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Honey Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Honey process.

407 in stock182 roasters148.3/mo avg

Process

Honey

407 coffees

Price / 100g

$6.35 – $35.05

median $11.60 · 386 lots

Top origins

Ethiopia, Colombia, Costa Rica

Top varieties

Geisha, 74158, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

355 Honey process coffees — page 4 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Sebastian Ramirez • Black Honey • Wush Wush  • Colombia
UK|Taith Coffee

$37.14 · 125g · $29.71/100g

3 sizes
  • 125g — $37.14 ($29.71/100g)
  • 200g — $59.68 ($29.84/100g)
  • 1000g — $252.00 ($25.20/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Black Honey
Variety
Wush Wush
Producer
El Placer
Costa Rica Las Margaritas 26 Catuai Honey
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Emmanuel Solis
Ethiopia Gesha Village-Oma Gesha1931 Mossto Honey Rarities#Oma E-19
Hong Kong|GOÛT & CO

$6.25 · 100g · $6.25/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Mossto Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Rachel & Adam Overton
Jurutungo - Honey Geisha (Lot 783)
Australia|Nord Coffee

$29.50 · 150g · $19.67/100g

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Pocho Gallardo
Aponte
Germany|Rozali Coffee
In StockColombia

$6.00 · 50g · $12.00/100g

3 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Caturra
Producer
Smallholders of Aponte
Los Tulipanes
Germany|Rozali Coffee

$6.00 · 50g · $12.00/100g

3 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Honey
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai
Producer
Smallholder producers
Cooperative
UK|Horsham Coffee Roaster

$13.93 · 250g · $5.57/100g

3 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)
  • 2500g — $116.05 ($4.64/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Minor and Nancy Jimenez
Ethiopia Badaye - Honey
Spain|Nubra Coffee Roasters

$21.62 · 200g · $10.81/100g

2 sizes
  • 200g — $21.62 ($10.81/100g)
  • 1000g — $93.30 ($9.33/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Edwin Enrique Noreña - Black Honey Sidra - Competition Series - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$22.00 · 100g · $22.00/100g

3 sizes
  • 100g — $22.00 ($22.00/100g)
  • 283g — $51.00 ($18.02/100g)
  • 907g — $150.00 ($16.54/100g)

Details

Origin
Quindio Department, Colombia
Process
Black Honey (carbonic maceration lactic fermentation)
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Edwin Enrique Noreña
Ciggy Box – Aroma Nativo [Aji Hydro Honey Lot #514]{Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$30.61 · 100g · $30.61/100g

Details

Origin
COLOMBIA (PITALITO, HUILA) 1600-1900M
Process
HYDRO HONEY
Variety
BOURBON AJI
Producer
LUIS MARCELINO, AROMA NATIVO
HAMBELLA
Czechia|mazelab
In StockEthiopia

$54.05 · 200g · $27.03/100g

2 sizes
  • 200g — $54.05 ($27.03/100g)
  • 1000g — $258.79 ($25.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
MIXED HEIRLOOM
Producer
FAYSEL ABDOSH
Colombia Maria Rodriguez SL28 Honey Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
SL28
Morelia, Guatemala
Spain|Atmans Coffee

$29.58 · 100g · $29.58/100g

4 sizes
  • 100g — $29.58 ($29.58/100g)
  • 250g — $61.44 ($24.58/100g)
  • 500g — $134.26 ($26.85/100g)
  • 1000g — $279.90 ($27.99/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Honey
Variety
Geisha #963
Producer
Roberto Monterroso
Brooklyn
Netherlands|Manhattan
In StockBlendUncommon

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Mata de Minas,, Volcán, Chiriqui
Process
Anaerobic Honey,, Washed
Variety
Red and yellow catuai,, Geisha
Producer
Inacio Soares,, Toby Smith and Co
Panama Finca Lerida Catuai Honey
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$27.00 · 309g · $8.74/100g

2 sizes
  • 309g — $27.00 ($8.74/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete, Panama
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Amoruso Family
Abu [GH4135]
France|Tanat Coffee

$35.16 · 100g · $35.16/100g

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Abu Coffee, José Luttrell
Rarities: Finca La Josefina - Mejorado
USA|SK Coffee

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Cascabel, Ecuador
Process
Honey Oxy
Variety
Mejorado
Producer
Leopoldo Andrade & Ligia Merizalde, Finca La Josefina
Colombia Jairo Arcila Rose Process
USA|Onyx Coffee Lab

$10.00 · 56g · $17.86/100g

4 sizes
  • 56g — $10.00 ($17.86/100g)
  • 283g — $48.00 ($16.96/100g)
  • 907g — $128.00 ($14.11/100g)
  • 2267g — $315.00 ($13.90/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Innoculated, White Honey
Honey Aponte | Colombia | Honey
USA|St. Kilda Coffee

$22.75 · 227g · $10.02/100g

2 sizes
  • 227g — $22.75 ($10.02/100g)
  • 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Bourbon
Volcan Azul Honey Micro Lot · Décaféiné
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Carbonic et Honey
Variety
Catura
Producer
Alejo Castro Kahle
COSTA RICA Corazón de Jesús Java Honey Inoculation
USA|Loquat Coffee

$23.00 · 100g · $23.00/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey-Inoculation
Variety
Java
Producer
Antonio Alvarado
Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
USA|Hydrangea

$18.00 · 114g · $15.79/100g

4 sizes
  • 114g — $18.00 ($15.79/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2270g — $123.00 ($5.42/100g)

Details

Origin
Gaosanlin Coffee Farm, Menglian County, Yunnan, China
Process
Anaerobic Honey
Variety
Catimor
Producer
Mīyánhǎntǎ (咪岩罕塔)
El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

2 sizes
  • 170g — $19.95 ($11.74/100g)
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
Pacamara, Pacas, Maragogipe
Take Me Home - Light Roast Costa Rica
USA|Greater Goods Roasting

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Costa Rica, San Marcos, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Catuaí
Producer
Hermanos Solis, Don Oscar Mill
Duwancho - Full Spectrum
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama, Ethiopia
Process
Washed | Anaerobic Honey
Variety
74110, 74158
Producer
smallholders in Arbegona
BURUNDI Kibingo
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo
Costa Rica Roger Ureña Hidalgo
Czechia|BeBerry Coffee

$20.94 · 200g · $10.47/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Typica
Producer
Roger Ureña Hidalgo
Magma • Honey • Geisha  • Panama 100g
UK|Taith Coffee

$66.32 · 100g · $66.32/100g

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Magma Coffee
Edwin Noreña - geisha intenso
USA|Curious Coffee

$33.50 · 170g · $19.71/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio
Process
inoculated carbonic honey process
Variety
geisha
Producer
Edwin Noreña
Santa Monica · Colombia · Passion Fruit Co-Ferment · Competition Lot
USA|Shavi Coffee Roasters

$40.00 · 340g · $11.76/100g

3 sizes
  • 340g — $40.00 ($11.76/100g)
  • 907g — $95.00 ($10.47/100g)
  • 2267g — $230.00 ($10.15/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Honey Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Colombia Andres Cardona Purple Honey
USA|Perc Coffee

$16.50 · 113g · $14.60/100g

4 sizes
  • 113g — $16.50 ($14.60/100g)
  • 368g — $33.00 ($8.97/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Bárbara
Process
Purple Honey Natural
Variety
Castillo
Producer
Andres Cardona
Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$15.36 · 200g · $7.68/100g

2 sizes
  • 200g — $15.36 ($7.68/100g)
  • 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Details

Origin
Yunnan - China, Sidama Bensa - Ethiopia, Huehuetenango - Guatemala
Process
Honey and Natural processed
Variety
Catimor, Heirloom, Caturra
Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon
USA|Steady State Roasting

$42.00 · 283g · $14.84/100g

2 sizes
  • 283g — $42.00 ($14.84/100g)
  • 907g — $100.00 ($11.03/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Anaerobic Honey
Variety
Pink Bourbon
Producer
Campo Hermosa
Sidra Purple Wave · Finca Soledad
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$24.46 · 125g · $19.12/100g

Details

Origin
Ecuador · Imbabura Province
Process
Wave Purple Honey
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijón
Fall Annuals 2026
USA|Ceremony Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

4 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 340g — $150.00 ($44.12/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Burundi + Costa Rica
Process
Washed + Honey
Variety
Catuai + Bourbon
Panama Finca Lerida • pacamara
Italy|Ditta Artigianale

$34.00 · 250g · $13.60/100g

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Pacamara
City Limits
Netherlands|Manhattan

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Mata de Minas & Santa Ana
Process
honey & washed
Variety
Red Catuai & Catuai
Producer
Fincas Mierisch & Inacio Soares
Ethiopia Elto Coffee-Mofa Heirloom Washed honey
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.06 · 100g · $3.06/100g

2 sizes
  • 100g — $3.06 ($3.06/100g)
  • 250g — $6.12 ($2.45/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed honey
Variety
Heirloom
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Calo Morales {Filter}
Canada|CoolBeans
Calo Morales {Filter}

SIPSTRUCK (Sold by CoolBeans)

In StockEcuador

$21.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Fermented, Honey
Variety
Sidra
Panama Finca Lerida • honey
Italy|Ditta Artigianale

$34.00 · 250g · $13.60/100g

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Geisha
Ethiopia - Dimtu Wate - Red Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Goro Dimtu, West Guji, Ethiopia
Process
Red Honey
Variety
Kurume
Costa Rica - Hacienda Copey Itadaki Geisha Honey Lot 182
UAE|Archers Coffee

$77.60 · 200g · $38.80/100g

3 sizes
  • 100g — $40.84 ($40.84/100g)
  • 200g — $77.60 ($38.80/100g)
  • 1000g — $351.26 ($35.13/100g)

Details

Origin
San Jose, Copey District
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Hacienda Copey
RDH-1, Ratnagiri Estate, India
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
India
Process
Honey
Producer
Ratnagiri Estate
El Salvador Santa Cristina - honey processed
Austria|Kaffeelix

$14.70 · 250g · $5.88/100g

2 sizes
  • 250g — $14.70 ($5.88/100g)
  • 1000g — $54.05 ($5.40/100g)

Details

Origin
Rene Hernandez, Farm Santa Cristina, San Salvador
Process
Honey
Variety
Bourbon
90+ Gesha Tasting Set
UK|Skylark Coffee

$70.30 · 810g · $8.68/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Geisha
El Salvador Santa Cristina - natural
Austria|Kaffeelix

$15.08 · 250g · $6.03/100g

2 sizes
  • 250g — $15.08 ($6.03/100g)
  • 1000g — $55.56 ($5.55/100g)

Details

Origin
Rene Hernandez, Farm Santa Cristina, San Salvador
Process
Honey
Variety
Bourbon
Starburst Soda | Colombia
New Zealand|Slow Coffee

$33.00 · 200g · $16.50/100g

2 sizes
  • 200g — $33.00 ($16.50/100g)
  • 1000g — $135.00 ($13.50/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Cherry Honey Co-Ferment (Wine Yeast)
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila