BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1842 in stock307 roasters644.3/mo avg

Process

Natural

1842 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.14

median $9.14 · 1786 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1600 Natural process coffees — page 19 of 32

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Seven Seeds House Blend
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $30.91 ($6.18/100g)
  • 1000g — $54.79 ($5.48/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
30 Contributing producers
Golden Gate Espresso Blend
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$14.75 · 250g · $5.90/100g

3 sizes
  • 250g — $14.75 ($5.90/100g)
  • 500g — $28.10 ($5.62/100g)
  • 1000g — $50.57 ($5.06/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Maria Valeria, Maria Rogeria
Kona Laurina Champagne Natural - Low Caffeine 100% Kona Light Roast
USA|Paradise Coffee Roasters

$75.00 · 113g · $66.37/100g

2 sizes
  • 113g — $75.00 ($66.37/100g)
  • 340g — $200.00 ($58.82/100g)

Details

Origin
Kona Farm Direct — Holualoa, Kona
Process
Natural
Variety
Laurina
Cantaloupe Lime Granita

$7.15 · 100g · $7.15/100g

4 sizes
  • 100g — $7.15 ($7.15/100g)
  • 200g — $13.70 ($6.85/100g)
  • 500g — $23.83 ($4.77/100g)
  • 1000g — $44.68 ($4.47/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand X Diima Shantawene #6, Bensa, Ethiopia X Ying Yang, Ywangan, Myanmar
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Yellow Catimor, Heirloom
BRAZIL - Brasilien Espresso - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
BRAZIL - Brasilien Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
Fig Dragofruit Sundae

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.30 ($7.15/100g)
  • 500g — $32.17 ($6.43/100g)
  • 1000g — $56.30 ($5.63/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Pyin Oo Lwin, Mandalay, Myanmar x Las Brisas #1, Vereda El Cavildo, Colombia
Process
Washed x Anaerobic Natural
Variety
Yellow Catuai, Heirloom, Pink Bourbon
Brazil - Barreiro
Norway|Solberg & Hansen

$13.63 · 250g · $5.45/100g

2 sizes
  • 250g — $13.63 ($5.45/100g)
  • 1000g — $50.22 ($5.02/100g)

Details

Origin
Brazil, Pocos De Caldas, Sul de Minas
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Francisco Otávio Lotufo
STARR BERRY: Rwanda Anaerobic Natural
Canada|Pirates of Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 2000g — $145.00 ($7.25/100g)

Details

Origin
Nyamasheke, Western Province
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Gasharu Coffee
CLOUD CANDY: Rwanda Anaerobic Natural
Canada|Pirates of Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 2000g — $145.00 ($7.25/100g)

Details

Origin
Nyamasheke, Western Province
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Gasharu Coffee
Brazil - Barreiro Espresso
Norway|Solberg & Hansen

$13.63 · 250g · $5.45/100g

Details

Origin
Brazil, Pocos De Caldas, Sul de Minas
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Francisco Otávio Lotufo
Colombie - Chapoleros
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic
Variety
Colombia & Caturra
Producer
Henry Bonilla
Pineapple Fruit Cake

$7.00 · 100g · $7.00/100g

4 sizes
  • 100g — $7.00 ($7.00/100g)
  • 200g — $13.11 ($6.55/100g)
  • 500g — $26.21 ($5.24/100g)
  • 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Cherdpong Village, Chiang Rai, Thailand x Doi Tung by Man, Nan, Thailand
Process
Washed x Natural
Variety
Red Bourbon, Mixed Varieties
ETIOPIA DAANISA – natural – 1000g
Poland|Kafar

$88.72 · 1000g · $8.87/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC 74112
gasharu ireme
Germany|Neues Schwarz

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Ruanda, Nyamasheke
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Gasharu Kooperative
Antuuka Manizales EA DECAF
UK|Crankhouse Coffee

$14.59 · 250g · $5.84/100g

3 sizes
  • 250g — $14.59 ($5.84/100g)
  • 500g — $26.53 ($5.31/100g)
  • 1000g — $50.40 ($5.04/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
Japan|Townsfolk Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 400g — $26.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Luiz Paulo Dias Pereira Filho
LA CRISTALINA - Kolumbien Anaerobic Espresso
Germany|Schön Kaffee

$19.23 · 250g · $7.69/100g

3 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 500g — $37.43 ($7.49/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural (36h anaerob fermentiert)
Variety
Castillo
Producer
Maria Mercedes Grajales, Alberto Grajales, German Grajales
Studio Blend
New Zealand|Slow Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

2 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
South America
Process
Natural + Washed
Variety
Mixed (Acaiá, Castillo)
Producer
Multi-origin blend
NIKARAGUA DON LIBERATO – Carbonic Maceratrion Natural – 250g
Poland|Kafar

$25.76 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Mozonte, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Carbonic Maceration Natural
Variety
Caturra
Incahuasi · Peru · Typica, Caturra, Bourbon · Natural
Germany|Südseite Coffee

$17.64 · 200g · $8.82/100g

2 sizes
  • 200g — $17.64 ($8.82/100g)
  • 1000g — $83.74 ($8.37/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Typica, Caturra, Bourbon
Producer
Incahuasi
Caro Citric - Colombia
Canada|94 Celcius

$20.46 · 300g · $6.82/100g

3 sizes
  • 300g — $20.46 ($6.82/100g)
  • 907g — $62.82 ($6.93/100g)
  • 2253g — $116.48 ($5.17/100g)

Details

Origin
Andes, Antioquia, Colombia
Process
Natural co-fermented with mandarin leaves and bitter orange
Variety
Castillo
Producer
Carolina Ramirez
Colombia - Mandela - Cafe Granja La Esperanza
UAE|Archers Coffee

$21.78 · 100g · $21.78/100g

3 sizes
  • 100g — $21.78 ($21.78/100g)
  • 200g — $43.57 ($21.78/100g)
  • 1000g — $191.97 ($19.20/100g)

Details

Origin
Trujillo, Valle del Cauca
Process
Natural XO
Variety
Mandela
Producer
Cafe Granja La Esperanza
Marcos Herrera
UK|Full Court Press

$21.22 · 100g · $21.22/100g

2 sizes
  • 100g — $21.22 ($21.22/100g)
  • 200g — $39.79 ($19.89/100g)

Details

Origin
Utcubamba, Peru
Process
Anoxic Natural
Variety
Gesha
Panama - Finca El Pergamino Geisha Natural Lot 2425
UAE|Archers Coffee

$53.10 · 100g · $53.10/100g

3 sizes
  • 100g — $53.10 ($53.10/100g)
  • 200g — $106.19 ($53.10/100g)
  • 1000g — $475.97 ($47.60/100g)

Details

Origin
Alto Geurra, Bambito
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Yaneth De Lucich
BRAZYLIA MONTE CARMELO – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$33.56 · 1000g · $3.36/100g

Details

Origin
Brazil
Process
natural
Variety
Mundo Novo i Paraiso
Producer
kooperatywa farm
BRAZYLIA MONTE CARMELO – espresso – 250gr
Poland|Kafar

$10.15 · 250g · $4.06/100g

Details

Origin
Brazil
Process
natural
Variety
Mundo Novo i Paraiso
Producer
kooperatywa farm
Mexico Guerrero Biodynamic Natural
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Grown biodynamically, then processed naturally on raised African beds.
Variety
Oro Azteca
Ethiopia Espresso
Poland|HAYB

Details

Origin
Ethiopia - Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Colombie - Monteblanco Coco
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel co-fermenté avec coco
Variety
Caturra
Producer
Rodrigo Sanchez Valencia
Rwanda Sholi Natural - Peach, Lemon, Jasmine
USA|Noble Coyote

$8.00 · 113g · $7.08/100g

3 sizes
  • 113g — $8.00 ($7.05/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 2268g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Cyeza sector, Muhanga district, Rwanda
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Panama - Cuatro Caminos H2 Geisha Natural
UAE|Archers Coffee

$34.04 · 100g · $34.04/100g

3 sizes
  • 100g — $34.04 ($34.04/100g)
  • 200g — $68.07 ($34.04/100g)
  • 1000g — $265.49 ($26.55/100g)

Details

Origin
Horqueta, Boquete Valley
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Andres Lopez
Decaf Ethiopia Sidamo
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $153.00 ($6.75/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural, sundried on raised beds
Wilder Lazo • Natural • Geisha • Colombia
UK|Taith Coffee

$39.79 · 200g · $19.89/100g

2 sizes
  • 200g — $39.79 ($19.89/100g)
  • 1000g — $159.16 ($15.92/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Wilder Lazo
Panama - Finca Deborah, Nirvana
UAE|Archers Coffee

$53.10 · 100g · $53.10/100g

3 sizes
  • 100g — $53.10 ($53.10/100g)
  • 200g — $104.83 ($52.42/100g)
  • 1000g — $449.29 ($44.93/100g)

Details

Origin
Loz Pozos Volcan, Chiriqui
Process
Natural Nitrogen Macerated
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage
Coffee Old Yeti
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Panama Lost Origin  Altieri Coffee - Chombi Yeast Inoculation
UAE|Archers Coffee

$38.12 · 50g · $76.24/100g

3 sizes
  • 50g — $38.12 ($76.24/100g)
  • 100g — $71.89 ($71.89/100g)
  • 1000g — $660.31 ($66.03/100g)

Details

Origin
Callejon Seco, Boquete
Process
Natural - Yeast Inoculation
Variety
Geisha
Producer
Franz Zeimetz / Altieri Family
Seasonal Espresso Blend
Australia|Code Black Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.26 ($NaN/100g)
  • 1000g — $59.70 ($NaN/100g)

Details

Process
Natural and Washed
Variety
Heirloom, Caturra, Colombia
Miguel Angel Villacencio - Finca la Pacaya - "Kenia" SL28 Natural - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 150g · $20.40/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Kenia
Producer
Miguel Angel Villacencio
Santa Colomba
UK|Obadiah Coffee Roasters

$16.20 · 250g · $6.49/100g

3 sizes
  • 250g — $16.23 ($6.49/100g)
  • 500g — $39.22 ($7.84/100g)
  • 1000g — $54.77 ($5.48/100g)

Details

Origin
Cerrado
Process
Natural
Variety
Mixed
Producer
Luis Pascoal
Ratibor & Tessie Hartmann - Mi Finquita - Geisha Natural - Légendes
France|Terres de Café

$41.98 · 100g · $41.98/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Ratibor & Tessie Hartmann
Organic Ethiopia Natural Process
USA|Wonderstate Coffee

$20.00 · 249g · $8.03/100g

3 sizes
  • 249g — $20.00 ($8.03/100g)
  • 680g — $45.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Elto [Elora RF8 Natural]
France|Tanat Coffee

$21.50 · 100g · $21.50/100g

Details

Process
River Flow Naturel
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Escape Coffee x Hooké - Signature Blend
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$16.00 · 300g · $5.33/100g

Details

Origin
Colombia, Africa, Costa Rica
Process
Washed, Natural
Variety
Blend
Producer
Multiple Producers
Panama Finca Sophia Auction FSA-06 Geisha Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$97.97

Details

Origin
torcaza, Panama
Process
natural
Variety
geisha
Producer
equator coffee & boot coffee
Ethiopia Mundayo Natural Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($NaN/100g)
  • 1000g — $66.73 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC, Landrace Varieties
Ethiopia Mundayo Natural Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($NaN/100g)
  • 1000g — $66.73 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC, Landrace Varieties
Brazil - Ipê
Canada|Spilt Milk

$11.29 · 250g · $4.52/100g

4 sizes
  • 250g — $11.29 ($4.52/100g)
  • 500g — $20.47 ($4.09/100g)
  • 1000g — $38.83 ($3.88/100g)
  • 2000g — $74.83 ($3.74/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
96hr Natural Anaerobic
Variety
Yellow Catuai
Producer
Barbosa Family, Fazenda Joia Rara
Secret Sauce #6
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Bombe, Basha Bekele
GERSON MORA | YEAST INOCULATED YELLOW PACAMARA NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Yellow Pacamara
Producer
Gerson Mora