BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1842 in stock307 roasters644.3/mo avg

Process

Natural

1842 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.14

median $9.14 · 1786 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1608 Natural process coffees — page 21 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Cozy Secret Sauce
Canada|Escape Coffee

$17.65 · 300g · $5.65/100g

2 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 900g — $46.59 ($5.17/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Niguse Nara, Murango
Vizinhos · Brasilien · Yellow Catucai · Natural
Germany|Südseite Coffee

$14.22 · 200g · $7.11/100g

2 sizes
  • 200g — $14.22 ($7.11/100g)
  • 1000g — $67.47 ($6.75/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai
Producer
Vizinhos
PROUD MARY SPECIALTY INSTANT COFFEE | WILD | Benti Nenka
USA|Proud Mary Coffee

$20.00 · 34g · $58.82/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
WILD
Producer
WILD
Franky Hoyos · Kolumbien · Caturra, Chiroso · Advanced Natural with Yeast Inoculation
Germany|Südseite Coffee

$24.92 · 200g · $12.46/100g

2 sizes
  • 200g — $24.92 ($12.46/100g)
  • 1000g — $118.33 ($11.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Natural with Yeast Inoculation
Variety
Caturra, Chiroso
Producer
Franky Hoyos
Ecuador - Typica Mejorado Wave Natural, Finca Soledad
UAE|Archers Coffee

$26.68 · 100g · $26.68/100g

3 sizes
  • 100g — $26.68 ($26.68/100g)
  • 200g — $53.10 ($26.55/100g)
  • 1000g — $204.22 ($20.42/100g)

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura Province
Process
Wave Natural
Variety
Typica Mejorado
Producer
Pepe Jijon
BRAZYLIA MONTE CARMELO – espresso – 3kg
Poland|Kafar

$100.69 · 3000g · $3.36/100g

Details

Origin
Brazil
Process
natural
Variety
Mundo Novo i Paraiso
Producer
kooperatywa farm
Fazenda Santa Cruz - natural process
USA|Curious Coffee

$19.50 · 285g · $6.84/100g

Details

Origin
Caconde, São Paolo, Brazil
Process
natural
Producer
Francisco Fonseca Figueiredo
Deluxe Blend
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $75.60 ($7.56/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Both fully natural
Variety
Catuai, 74112, 74158, Wild Guji Megadu
SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
Germany|Man versus Machine

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $65.88 ($6.59/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Reforest Project Natural
USA|MoonGoat

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Panama | Kotowa Duncan 4257 | Natural Gesha
Australia|Newav Coffee

$25.00 · 50g · $52.00/100g

2 sizes
  • 50g — $26.00 ($52.00/100g)
  • 100g — $47.00 ($47.00/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Kotowa Duncan 4257
Blackmoon Chiroso Anaerobic Natural Panama 100g
UK|Taith Coffee

$66.32 · 100g · $66.32/100g

Details

Origin
Panama
Process
Anaerobic Natural
Variety
Chiroso
Producer
Blackmoon Farm
Answer
USA|Cat & Cloud
In StockBlend

$16.40 · 283g · $5.80/100g

3 sizes
  • 283g — $16.40 ($5.80/100g)
  • 998g — $51.95 ($5.21/100g)
  • 2268g — $118.08 ($5.21/100g)

Details

Origin
Central America & Africa - Various
Process
Washed, Natural
Variety
Various
Producer
Various
【NEW】ヲリヲリ /  Seasonal BLEND
Japan|Aoma Coffee

$16.57 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.57 ($8.29/100g)
  • 500g — $37.29 ($7.46/100g)
  • 1000g — $62.15 ($6.21/100g)

Details

Origin
Brazil, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Banko Michacha - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Kercha, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Elite Lot: El Vergel
USA|Tradition Coffee Roasters

$29.95 · 56g · $53.48/100g

2 sizes
  • 56g — $29.95 ($53.48/100g)
  • 340g — $98.95 ($29.10/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Natural, 72hr Mosto Anaerobic
Variety
Bourbon Sidra
Producer
El Vergel Estate
Multimode
USA|Monta Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Colombia & Nicaragua
Process
Washed & Natural Anaerobic
Variety
Typica & Catuai
Panama - Emporio Estate, GN Lot 22A
UAE|Archers Coffee

$34.85 · 100g · $34.85/100g

3 sizes
  • 100g — $34.85 ($34.85/100g)
  • 200g — $69.43 ($34.72/100g)
  • 1000g — $294.08 ($29.41/100g)

Details

Origin
Volcancito, Boquete
Process
Natural
Variety
Green Tip Geisha
Producer
Hiu Coffee / Graciano Cruz
Neo Classic Espresso Blend
Japan|Apollon's Gold

$10.20 · 100g · $10.20/100g

2 sizes
  • 100g — $10.20 ($10.20/100g)
  • 250g — $20.40 ($8.16/100g)

Details

Origin
Brazil/Ethiopia
Process
natural
Variety
Yellow Bourbon/Heirlooms
Gogogu
Germany|Bonanza Coffee
In StockEthiopia

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kurume
Producer
LOCAL SMALLHOLDERS
Gogogu Decaf
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kurume
Producer
Local Smallholders
Mauricio Shattah - Maragogype Nuruk Fermentation - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$17.75 · 50g · $35.50/100g

3 sizes
  • 50g — $17.75 ($35.50/100g)
  • 100g — $35.50 ($35.50/100g)
  • 283g — $84.50 ($29.86/100g)

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
Nuruk Anaerobic Natural
Variety
Maragogype
Producer
Mauricio Shattah
Guatemala - Santa Felisa - Red Bourbon Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.72 · 200g · $6.86/100g

3 sizes
  • 200g — $13.72 ($6.86/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)
  • 1000g — $54.86 ($5.49/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Guatemala — Santa Irene Geisha
UK|Assembly Coffee London

$34.00 · 50g · $68.00/100g

3 sizes
  • 50g — $34.00 ($68.00/100g)
  • 100g — $46.00 ($46.00/100g)
  • 200g — $67.00 ($33.50/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Santa Irene Geisha
Bombe
Netherlands|Manhattan
In StockEthiopia

$21.05 · 250g · $8.42/100g

Details

Origin
Sidama
Process
Natural
Variety
74110 and 74112
Producer
Assefa and Mulugeta Dukamo
cruzeiro
Germany|Neues Schwarz
In StockBrazil

$11.26 · 250g · $4.51/100g

Details

Origin
Brasilien
Process
Pulped Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Ivan Junqueira Ribeiro, Fazenda Cruzeiro
Black Diamond (Natural), Costa Rica
Spain|Atmans Coffee

$28.44 · 250g · $11.38/100g

3 sizes
  • 250g — $28.44 ($11.38/100g)
  • 500g — $54.61 ($10.92/100g)
  • 1000g — $105.82 ($10.58/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Milenio
Producer
Francisca Cubillo & Óscar Chacón
Shoondhisa Natural Process 2024
USA|Passenger

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
BURSA
Czechia|mazelab
In StockEthiopia

$33.72 · 200g · $16.86/100g

2 sizes
  • 200g — $33.72 ($16.86/100g)
  • 1000g — $156.89 ($15.69/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Coffee Organic Expresso
France|Terres de Café

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Ethiopia, Honduras, Brazil
Process
Natural
Variety
Blend
Ethiopia Kurupe
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$21.62 · 250g · $8.65/100g

2 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $84.20 ($8.42/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Tanzania — Edelweiss Estate Kent
UK|Assembly Coffee London

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Tanzania
Process
Natural
Producer
Edelweiss Estate Kent
Fazenda Moinho Natural Arara
UK|Crankhouse Coffee

$15.25 · 250g · $6.10/100g

3 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 500g — $26.53 ($5.31/100g)
  • 1000g — $50.40 ($5.04/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Jaguara
Netherlands|Keen Coffee
In StockBrazil

$15.59 · 250g · $6.24/100g

3 sizes
  • 250g — $15.59 ($6.24/100g)
  • 1000g — $50.97 ($5.10/100g)
  • 1000g — $91.02 ($9.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai
Producer
Garica Family
Kebir\Guji Shakiso
Singapore|Skill Issue Coffee

$19.57 · 150g · $13.04/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
CM Natural
Producer
Smallholders
Cignobianco® signature blend
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$16.50 · 250g · $6.60/100g

Details

Origin
Brazil / Ethiopia - Minas Gerais / Kaffa
Process
Natural / Washed
Variety
Catuai, Jarc
Producer
Several small farmers
Ethiopia Yaye Premium Natural Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Primarily JARC 74148, 74158
Ethiopia Yaye Premium Natural Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Primarily JARC 74148, 74158
Trademark
Canada|Spilt Milk
In StockBlend

$9.18 · 250g · $3.67/100g

4 sizes
  • 250g — $9.18 ($3.67/100g)
  • 500g — $16.94 ($3.39/100g)
  • 1000g — $30.35 ($3.04/100g)
  • 2000g — $58.59 ($2.93/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Deyvid Leandro & the Barbosa family
Wired Enough Decaf
Canada|Spilt Milk

$11.29 · 250g · $4.52/100g

4 sizes
  • 250g — $11.29 ($4.52/100g)
  • 500g — $20.47 ($4.09/100g)
  • 1000g — $38.12 ($3.81/100g)
  • 2000g — $69.18 ($3.46/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Regional Field Blend (Excelso)
Producer
Deyvid Leandro & the Barbosa family
Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Finland|Frukt Coffee Roasters

$33.00 · 250g · $13.20/100g

3 sizes
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 250g — $127.43 ($50.97/100g)
  • 1000g — $127.43 ($12.74/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Gabriel Barreto
Double Double
Canada|Spilt Milk

$9.18 · 250g · $3.67/100g

4 sizes
  • 250g — $9.18 ($3.67/100g)
  • 500g — $16.94 ($3.39/100g)
  • 1000g — $30.35 ($3.04/100g)
  • 2000g — $58.59 ($2.93/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Deyvid Leandro
Aril Geisha · Finca Deborah
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$44.94 · 125g · $35.50/100g

Details

Origin
Panama · Volcan
Process
Extendet Natural · Carbonic Maceration · Washed
Variety
Geisha
Producer
Finca Deborah · Jamison Savage
El Paraiso - Java CMN
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural et Carbonic
Variety
Java
Producer
Hipólito Acuña
Costa Rica Hacienda Sonora Diego Guardia Dwarf Caturra Natural
USA|S&W Craft Roasting

$9.65 · 100g · $9.65/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Dwarf Caturra
Producer
Alberto and Diego Guardia at Hacienda Sonora
Nirvana Geisha · Finca Deborah
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$42.10 · 125g · $33.68/100g

Details

Origin
Panama · Volcán
Process
Nitrogen Macerated Natural Anaerobic
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage
Sound & Vision Blend
USA|Huckleberry Roasters

$19.00 · 340g · $5.59/100g

3 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Latin America, East Africa
Process
Washed, Natural
Variety
Pink Bourbon
Kisinga
Ireland|Bell Lane Coffee

$16.00 · 250g · $6.40/100g

6 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
Mixed
Producer
Kisinga Washing Station
Panama - Lerida Coffee Estate Geisha Natural Waterfall Lot 0486
UAE|Archers Coffee

$42.21 · 100g · $42.21/100g

3 sizes
  • 100g — $42.21 ($42.21/100g)
  • 200g — $84.41 ($42.21/100g)
  • 1000g — $370.32 ($37.03/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete
Process
Natural - Waterfall
Variety
Geisha
Producer
Amoruso Family