BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1836 in stock307 roasters645/mo avg

Process

Natural

1836 coffees

Price / 100g

$5.45 – $38.70

median $9.14 · 1784 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1608 Natural process coffees — page 17 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Coffee KSF Goma Forest
France|Terres de Café

$60.19 · 1000g · $6.02/100g

Details

Origin
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Bossa Nova, Brazil - Espresso
UK|Machina Coffee

$11.94 · 250g · $4.77/100g

2 sizes
  • 250g — $11.94 ($4.77/100g)
  • 1000g — $35.81 ($3.58/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai
Producer
Various Smallholders
Our Website is being rebuilt.
Switzerland|MAME

$93.77 · 250g · $37.51/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural Dry Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Marcus Duran
Our Website is being rebuilt.
Switzerland|MAME

$93.77 · 250g · $37.51/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural Cold Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Willem Boot
Gesha Village - Lot 26/E-24 Oma Anaerobic Natural
France|Datura

$43.24 · 100g · $43.24/100g

2 sizes
  • 100g — $43.24 ($43.24/100g)
  • 1000g — $364.10 ($36.41/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Oma block
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Araponga
USA|Coava Coffee Roasters

$21.00 · 300g · $7.00/100g

2 sizes
  • 300g — $21.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Adolfo Henrique Vieira Ferreira
Kilenso
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Daye Bensa
Gamaliel Ríos Ortíz, Mexico - Natural Process Peñasco
USA|Vivid Coffee Roasters

$24.00

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Variety
Peñasco
Producer
Gamaliel Ríos Ortíz
Blend Eins
Austria|Kaffeelix
In StockBlend

$11.66 · 250g · $4.66/100g

2 sizes
  • 250g — $11.66 ($4.66/100g)
  • 1000g — $41.91 ($4.19/100g)

Details

Origin
Modern espresso blend
Process
Natural
Variety
mixed varieties
Ethiopia Lalesa - anaerobic natural
Austria|Kaffeelix

$19.91 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.91 ($7.96/100g)
  • 1000g — $74.90 ($7.49/100g)

Details

Origin
Lalesa Site, Gedeb District
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Green Coffee
Sweden|da Matteo
In StockBrazil

$227.56 · 500g · $45.51/100g

2 sizes
  • 500g — $227.56 ($45.51/100g)
  • 500g — $238.94 ($47.79/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Eduardo Pinheiro Campos
Gems of Araku 1st Place •  Transforming Young Lives • Natural • Selection 9  • India
UK|Taith Coffee

$33.16 · 200g · $16.58/100g

2 sizes
  • 200g — $33.16 ($16.58/100g)
  • 1000g — $112.74 ($11.27/100g)

Details

Origin
India
Process
Natural
Variety
Selection 9
Producer
Gems of Araku, Naandi Foundation
El Mirador Natural Gesha
USA|Thoughtful Coffee

$24.00 · 120g · $20.00/100g

3 sizes
  • 120g — $24.00 ($20.00/100g)
  • 240g — $31.00 ($12.92/100g)
  • 907g — $87.00 ($9.59/100g)

Details

Origin
Pitalito, Colombia
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
El Mirador
BOA VISTA - Brasilien Espresso
Germany|Schön Kaffee

$15.82 · 250g · $6.33/100g

3 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 500g — $29.47 ($5.89/100g)
  • 1000g — $55.64 ($5.56/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Arara
Milkshake Espresso
Canada|Traffic Coffee

$17.65 · 300g · $5.88/100g

3 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 907g — $49.41 ($5.45/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Africa
Process
washed & natural
Variety
varied
Panama - Guarumo Coffee Farm Geisha Natural Lot 17125
UAE|Archers Coffee

$39.48 · 100g · $39.48/100g

3 sizes
  • 100g — $39.48 ($39.48/100g)
  • 200g — $77.60 ($38.80/100g)
  • 1000g — $340.37 ($34.04/100g)

Details

Origin
Los Pozos, Tierras Altas
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Tessie & Ratibor Hartmann
Espresso B ++, Brazil (ideal for fully automatic machines like Jura)
Belgium|MOK

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $50.06 ($5.01/100g)

Details

Origin
Brazil, Campos Altos
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Fazenda D'Barbosa
Ethiopia Worka Sakaro Anaerobic Natural
USA|Red Rooster Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Landrace
Producer
Tracon Trading Worka Sakaro
Espresso - Silvio Sánchez - Catuai Natural
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Silvio Sánchez
Colombia – Chapata
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Anserma, Caldas, Colombia
Process
natural, with extended fermentation
Variety
Castillo
Producer
Luis Miguel (General Manager)
Mangosteen Honey Blossom

$7.75 · 100g · $7.75/100g

4 sizes
  • 100g — $7.75 ($7.75/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $52.13 ($5.21/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon
NIKARAGUA DON LIBERATO – Carbonic Maceratrion Natural – 1000g
Poland|Kafar

$99.13 · 1000g · $9.91/100g

Details

Origin
Mozonte, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Carbonic Maceration Natural
Variety
Caturra
Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
Canada|Rogue Wave Coffee

$5.00 · 40g · $12.50/100g

4 sizes
  • 40g — $5.00 ($12.50/100g)
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 2500g — $123.00 ($4.92/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Dinkalem Ademe Zema
Echemo
Finland|Frukt Coffee Roasters

$25.03 · 250g · $10.01/100g

2 sizes
  • 250g — $25.03 ($10.01/100g)
  • 1000g — $95.58 ($9.56/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian landrace varieties
Producer
Khalid Shifa
Janson [Hacienda GN115]
France|Tanat Coffee

$40.85 · 100g · $40.85/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Kaï Janson
Malaysia MY Liberica JH Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$19.59 · 100g · $19.59/100g

Details

Origin
kulai, johor, Malaysia
Process
jh natural
Variety
liberica
Producer
jason liew
La Isla SL28 natural
UK|Horsham Coffee Roaster

$25.86 · 250g · $10.35/100g

2 sizes
  • 250g — $25.86 ($10.35/100g)
  • 1000g — $85.48 ($8.55/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Luis Padilla
Ethiopia Benti Nenka Natural
USA|Olympia Coffee Roasting

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $57.84 ($6.38/100g)
  • 2267g — $132.10 ($5.83/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
KOSTARYKA JHON ALVARADO – anaerobic natural – 1kg
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
anaerobic natural
Variety
Peaberry mix varietal
Producer
Jhon Alvarado
KOSTARYKA JHON ALVARADO – anaerobic natural – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
anaerobic natural
Variety
Peaberry mix varietal
Producer
Jhon Alvarado
COROZAL
UK|Fortitude
In StockColombia

$16.58 · 250g · $6.63/100g

2 sizes
  • 250g — $16.58 ($6.63/100g)
  • 1000g — $59.68 ($5.97/100g)

Details

Origin
Caldas, Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo & Colombia
Producer
Villamaria Project
KENYA Kangocho Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$22.31 · 200g · $11.16/100g

2 sizes
  • 150g — $22.31 ($14.87/100g)
  • 200g — $22.31 ($11.16/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Kangocho Coffee Factory / Gikanda Farmers Cooperative Society
Burundi - Kivuvuma Natural
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 250g · $5.45/100g

2 sizes
  • 250g — $13.61 ($5.45/100g)
  • 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Details

Origin
Gahombo, Kayanza Province
Process
Natural
Variety
Mibirizi
Producer
Andrea Fabiani / Diane Nsengiyumva
Colombia - Inmaculada - Geisha Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $32.92 ($11.97/100g)
  • 400g — $47.18 ($11.80/100g)

Details

Origin
Pichindé, Valle del Cauca, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
BRAZYLIA VIRGINIA VELOSO – natural inoculated fermentation – 250g
Poland|Kafar

$14.36 · 250g · $5.74/100g

Details

Origin
Cerrado mineiro, Carmo do Paranaíba, Brazil
Process
natural inoculated fermentation
Variety
Red catuai
Producer
Virginia i Viviane Veloso
ETIOPIA BEKELE KECHARA – natural – 1000g
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
natural
Variety
k74158, wollega
Producer
Bekele Kechara
ETIOPIA BEKELE KECHARA – natural – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
natural
Variety
k74158, wollega
Producer
Bekele Kechara
BRAZYLIA VIRGINIA VELOSO – natural inoculated fermentation – 1000g
Poland|Kafar

$67.91 · 1000g · $6.79/100g

Details

Origin
Cerrado mineiro, Carmo do Paranaíba, Brazil
Process
natural inoculated fermentation
Variety
Red catuai
Producer
Virginia i Viviane Veloso
Bogalech Dukkale Natural Process 2025
USA|Passenger

$24.25 · 250g · $9.70/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Bogalech Dukkale
El Salvador - Finca Majahual
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 250g · $5.66/100g

2 sizes
  • 250g — $14.16 ($5.66/100g)
  • 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Details

Origin
Los Naranjos Valley
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Murray-Alvarez Family
Bolivia Caranavi Geisha Natural Raisin Lot 25
Taiwan|Simple Kaffa

$40.62 · 100g · $40.63/100g

Details

Origin
Bolivia - Caranavi Raisin 25
Process
Natural
Variety
Geisha
The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
USA|St. Kilda Coffee

$22.75 · 227g · $10.02/100g

2 sizes
  • 227g — $22.75 ($10.02/100g)
  • 2268g — $142.75 ($6.29/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Las Margaritas • Natural • Geisha  • Colombia 100g
UK|Taith Coffee

$27.85 · 100g · $27.85/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
La Esperanza
Guatemala - Finca La Serrania Kimono Natural
UAE|Archers Coffee

$9.53 · 100g · $9.53/100g

3 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Sierra de Las Minas
Process
Natural
Variety
Kimono
Producer
Pedro Fernández / Raul Rodas
Penny Rock
UK|Red Bank Coffee Roasters

$13.26 · 250g · $5.31/100g

2 sizes
  • 250g — $13.26 ($5.31/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Baixadão, Mantiqueira De Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Landrace
UK|Red Bank Coffee Roasters

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Natural + Washed
Variety
Landrace
India - Pearl Mountain Lot RM 59
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $50.37 ($5.04/100g)

Details

Origin
Chikmagalur, Karnataka
Process
CM Intenso Natural
Variety
Catuai
Producer
Ashok Patre