BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1836 in stock307 roasters645/mo avg

Process

Natural

1836 coffees

Price / 100g

$5.45 – $38.70

median $9.14 · 1784 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1601 Natural process coffees — page 18 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Uganda - Mubuku
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Naturel Anaerobic
Variety
SL-14
Ecuador - Pablo Eguiguren Geisha Natural
USA|Monta Coffee

$19.00 · 150g · $12.67/100g

Details

Origin
Loja, Ecuador
Process
Natural
Variety
Gesha
Ecuador — Leonidas Jaramillo — Finca El Alisal — Typica Mejorado Natural
USA|Monta Coffee

$20.00 · 150g · $13.33/100g

Details

Origin
Loja, Ecuador
Process
Natural
Variety
Typica Mejorado
Honduras - Fincal El Manzano Geisha by Esmelin Sagastume
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $35.39 ($12.87/100g)
  • 400g — $48.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Santa Bárbara, Honduras
Process
Natural
Variety
Geisha
Ethiopia Kercha Natural
USA|Cat & Cloud

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 998g — $60.20 ($6.03/100g)
  • 2268g — $136.80 ($6.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
【NEW】Ethiopia Tamiru Bensa Murago
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$21.00 · 100g · $21.00/100g

2 sizes
  • 100g — $21.00 ($21.00/100g)
  • 1000g — $195.00 ($19.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74165
Producer
Altitude: 2380-2470m
GUATEMALA - El Durazno
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
SANTA ROSA, Guatemala
Process
ANAEROBIC NATURAL
Variety
CATURRA
Das Almas
Germany|Bonanza Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural Anaerobic
Variety
Catuai
Producer
Adriano Muñiz
Gesha Beans
UK|Colonna Coffee

$33.16 · 150g · $22.11/100g

Details

Origin
Amazonas, Lonya Grande, Peru
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Manuel Rojas & Esther Requejo
season
Germany|Neues Schwarz
In StockBlend

$11.26 · 250g · $4.51/100g

Details

Origin
Äthiopien, Brasilien, Guatemala
Process
Pulped Natural / Washed / Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Cruzeiro/La Pila & Neighbours/Adado
Panama — Carmen Estate Caturra
UK|Assembly Coffee London

$22.00 · 200g · $11.00/100g

2 sizes
  • 200g — $22.00 ($11.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Carmen Estate Caturra
Rwanda - Muzo Lot 04
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 250g · $5.66/100g

2 sizes
  • 250g — $14.16 ($5.66/100g)
  • 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Details

Origin
Gakenke District
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Baho Coffee / Emmanuel Rusatira
Kighuthu, Uganda - Filter
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
1kg House Espresso Subscription
Australia|Patricia Coffee Brewers

$49.17 · 1000g · $4.92/100g

Details

Origin
Mucugê, Chapada Diamantina, Bahia, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Catuaí & Topázio
Aracaçu, Brazil - Filter
UK|Machina Coffee

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $49.07 ($4.91/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Acaia
Producer
Chaves de Brito family
Inmaculada Fellow Farms
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$17.33 · 100g · $17.33/100g

2 sizes
  • 100g — $17.33 ($17.33/100g)
  • 250g — $34.16 ($13.67/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Geisha
Producer
Inmaculada Coffee
El Diviso Sidra
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$39.82 · 250g · $15.93/100g

Details

Origin
Colombia - Huila
Process
Anaerobic Natural - Raised Beds
Variety
Bourbon Sidra
Producer
Nestor Lasso
Karambi, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$13.93 · 250g · $5.57/100g

2 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $45.10 ($4.51/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Various smallholders
Costa Rica La Julia
USA|Dune Coffee Roasters

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $76.54 ($8.44/100g)
  • 2267g — $176.80 ($7.80/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Alma Negra Natural
Variety
San Isidro
Producer
Oscar & Francisca Chacón, Las Lajas Micromill
Santa Clara Caturra
Canada|No6 Coffee Co.

$16.94 · 340g · $4.98/100g

2 sizes
  • 340g — $16.94 ($4.98/100g)
  • 2267g — $109.42 ($4.83/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra
Gesha Village Surma Natural Process 2025
USA|Passenger

$48.00 · 125g · $38.40/100g

Details

Origin
West Omo Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Estate
Kefalech Tariku, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $45.51 ($9.10/100g)
  • 1000g — $92.16 ($9.22/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kumie, Diga & Wilsho
Producer
Kefalech Tariku
120 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Brasilien, Äthiopien
Process
Natural, Washed
Variety
Catuaí Amarelo / lokale Landrassen (Wolisho, Dega, Kurume)
Producer
Veloso Brasilien, Koke Washing Station
Costa Rica Aquiares Mariana Natural
UK|Skylark Coffee

$23.87 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.87 ($9.55/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Mariana
Cumbres, Decaffeinated
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$19.91 · 250g · $7.96/100g

Details

Origin
Colombia - Antioquia
Process
Classic Natural - Raised Beds
Variety
Castillo, Colombia, Caturra
Producer
Cumbres
Buliye, Natural
Australia|Five Senses Coffee

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Regional Landraces
Producer
Local Smallholder Farmers
Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
Slovenia|Bani Beans

$25.03 · 200g · $12.52/100g

2 sizes
  • 200g — $25.03 ($12.52/100g)
  • 1000g — $109.23 ($10.92/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
experimental natural
Variety
SL28
La Cristalina Bourbon
USA|Steady State Roasting

$32.00 · 283g · $11.31/100g

3 sizes
  • 283g — $32.00 ($11.31/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Caldas, Colombia
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
La Cristalina
Maui Mellow
USA|Big Island Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Maui
Process
Natural Processed
Variety
Yellow Caturra
Kerchache Wush Wush
USA|Steady State Roasting

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
120hr fermentation natural
Variety
Wush Wush
Producer
Kerchache washing station
Daterra Pearl
Canada|Monogram Coffee

$14.12 · 300g · $5.06/100g

3 sizes
  • 300g — $15.18 ($5.06/100g)
  • 907g — $40.59 ($4.48/100g)
  • 2267g — $96.71 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Various
Space Traveler
USA|Steady State Roasting

$17.50 · 283g · $6.18/100g

3 sizes
  • 283g — $17.50 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $93.50 ($4.12/100g)

Details

Origin
Guatemala & Ethiopia
Process
Washed & Natural
Variety
Blend
Producer
Various
Tanzania — Edelweiss Estate Geisha
UK|Assembly Coffee London

$29.00 · 200g · $14.50/100g

2 sizes
  • 200g — $29.00 ($14.50/100g)
  • 1000g — $115.00 ($11.50/100g)

Details

Origin
Tanzania
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Edelweiss Estate Geisha
Daterra Pearl Espresso
Canada|Monogram Coffee

$14.12 · 300g · $5.06/100g

3 sizes
  • 300g — $15.18 ($5.06/100g)
  • 907g — $40.59 ($4.48/100g)
  • 2267g — $96.71 ($4.26/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Various
Costa Rica-Aquiares Estate Mariana Anaerobic Natural
Canada|R Ki Coffee Lab

$17.65 · 200g · $8.82/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Elixir Emerald Micro Lots · Décaféiné
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural et Carbonic
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Gold Mountain Coffee Growers
Brazil Tarsila - natural
Austria|Kaffeelix

$12.80 · 250g · $5.12/100g

2 sizes
  • 250g — $12.80 ($5.12/100g)
  • 1000g — $46.46 ($4.64/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
mixed varieties
Ethiopia - Benti Nenka
Sweden|da Matteo

$250.32 · 250g · $100.13/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Benti Nenka
Ethiopia Kabira Organic - natural
Austria|Kaffeelix

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $58.97 ($5.89/100g)

Details

Origin
natural, 2000-2100 m
Process
Natural
Variety
74110, 74112
natural gesha Q-07
UK|The Source Coffee Roasters

$41.00 · 250g · $16.40/100g

2 sizes
  • 250g — $41.00 ($16.40/100g)
  • 1000g — $149.00 ($14.90/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Process
natural rehydrated yeast inoculation
Variety
gesha
Producer
Quebraditas
Low Caf
UK|Kiss the Hippo Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)

Details

Process
Anaerobic Natural
Variety
Excelsa (Coffea dewevrei)
Producer
Equatoria Coffee
Chilaka 240hr Ethiopia
Singapore|Glyph Supply Co

$17.22 · 100g · $17.22/100g

Details

Origin
Bensa, Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Chilaka Washing Station
Los Nogales Caturra Low Caf
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 309g — $29.00 ($9.39/100g)
  • 2267g — $227.00 ($10.01/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation
Variety
Colombia
Producer
Oscar Fernando Hernández
Half-Caf PBJ
Canada|Traffic Coffee

$20.47 · 300g · $6.82/100g

3 sizes
  • 300g — $20.47 ($6.83/100g)
  • 907g — $58.24 ($6.42/100g)
  • 2267g — $132.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Finca Ohlos D'agua, Cerrado Mineiro, Brazil
Process
pulped natural/ethyl acetate/co-fermentation
Variety
Castillo, Paraiso, Colombia
My Liberica Anaerobic N26
Vietnam|XLIII Coffee

$76.05 · 250g · $30.42/100g

Details

Origin
Malaysia
Process
Anaerobic Natural - 26 Days Fermentation
Variety
Liberica
Producer
My Liberica
HONDURAS Yensi Parainema Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $70.54 ($7.05/100g)

Details

Origin
Concepcion del Sur, Santa Barbara, Honduras
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Benjamin Paz
Don Eli Anaerobic Natural - final roast
UK|Horsham Coffee Roaster

$18.90 · 250g · $7.56/100g

3 sizes
  • 250g — $18.90 ($7.56/100g)
  • 250g — $21.02 ($8.41/100g)
  • 1000g — $69.37 ($6.94/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuai
Producer
The Montero family
BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
Germany|Man versus Machine

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $65.88 ($6.59/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
【迷ったらこれ!】Ethiopia - Anasora Natural / 200g
Japan|Style Coffee

$15.62 · 200g · $7.81/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Anasora  Natural  / ちょっとお得な500G
Japan|Style Coffee

$35.06 · 500g · $7.01/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom