BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1840 in stock307 roasters644.7/mo avg

Process

Natural

1840 coffees

Price / 100g

$5.51 – $38.40

median $9.15 · 1784 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1602 Natural process coffees — page 10 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ntwari II, Natural Bourbon - Burundi
USA|Little Waves Coffee Roasters

$26.25 · 340g · $7.72/100g

3 sizes
  • 340g — $26.25 ($7.72/100g)
  • 907g — $52.50 ($5.79/100g)
  • 2267g — $131.25 ($5.79/100g)

Details

Origin
Kayanza Province, Burundi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
small-scale women farmers
Artist Reserve: Ethiopia Bochessa Natural
USA|Color Roasters

$14.00 · 113g · $12.39/100g

4 sizes
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $73.00 ($8.05/100g)
  • 2267g — $149.00 ($6.57/100g)

Details

Origin
Bochessa kebele, Arbegona, Sidamo, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian landraces
Producer
868 smallholder farmers
Brazil – Cafeina
Czechia|Father’s Coffee

$13.94 · 250g · $5.58/100g

Details

Origin
Carmo De Cachoeira, Sul De Minas, Brazil
Process
natural
Variety
mix of varieties
Ecuador La Papaya Typica Mejorado Anaerobic Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$18.37 · 200g · $9.18/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
120 hours anaerobic natural
Variety
typica mejorado
Producer
juan peña
Zab coffee roaster – BRAZIL - JOYEUX ROGER
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBrazil

$17.00 · 300g · $5.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Sancoffee cooperative
Café Volcan Azul - Caturra
France|Terres de Café

$22.64 · 250g · $9.06/100g

Details

Origin
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro
Sweet Talk Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural and Washed Processes
Variety
Heirloom, 74110, 74112
Ethiopia Gonjobe 74158 Anaerobic natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.68 · 100g · $2.68/100g

2 sizes
  • 100g — $2.68 ($2.68/100g)
  • 250g — $5.10 ($2.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Basha Bekele (2024 Ethiopia CoE Winner)
Rwanda Kilimbi Anaerobic Natural
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$18.24 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.30/100g)
  • 1000g — $67.04 ($6.70/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Kilimbi CWS
Diima Danche
Denmark|Prolog Coffee

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $14.31 ($1.43/100g)

Details

Origin
gedeo, gedeb, ethiopia
Process
natural
Variety
heirloom
Producer
danche washing station
Panama - Hacienda La Esmeralda  Mario Arriba 4 NB
UAE|Archers Coffee

$61.27 · 100g · $61.27/100g

3 sizes
  • 100g — $61.27 ($61.27/100g)
  • 200g — $110.28 ($55.14/100g)
  • 1000g — $518.72 ($51.87/100g)

Details

Origin
Jaramillo, Boquete
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Hacienda La Esmeralda
Panama - Hacienda La Esmeralda Fundador 8 NB
UAE|Archers Coffee

$61.27 · 100g · $61.27/100g

3 sizes
  • 100g — $61.27 ($61.27/100g)
  • 200g — $110.28 ($55.14/100g)
  • 1000g — $518.72 ($51.87/100g)

Details

Origin
Cañas Verdes, Boquete
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Hacienda La Esmeralda
Hartmann Family Maragogype Natural
Canada|Phil & Sebastian

$26.12 · 200g · $13.06/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural by Dehydration
Variety
Maragogype
Producer
Hartmann Family
Panama Longboard Blood Moon Geisha Lan3 Natural
UAE|Julith Coffee

$408.44 · 40g · $1021.10/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Longboard Coffee
Ecuador La Papaya Anaerobic
USA|Onyx Coffee Lab

$9.00 · 56g · $16.07/100g

6 sizes
  • 56g — $9.00 ($16.07/100g)
  • 283g — $38.00 ($13.43/100g)
  • 283g — $216.60 ($76.54/100g)
  • 907g — $120.00 ($13.23/100g)
  • 2267g — $200.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $1520.00 ($67.05/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Anaerobic Natural
Los Rodriguez – Geisha Apex
UK|Sweven Coffee

$23.87 · 100g · $23.87/100g

3 sizes
  • 100g — $23.87 ($23.87/100g)
  • 200g — $46.42 ($23.21/100g)
  • 500g — $112.74 ($22.55/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Natural
Variety
Coco Geisha Apex
Sugar Rush - Wilder Lazo
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$24.00 · 150g · $16.00/100g

2 sizes
  • 150g — $24.00 ($16.00/100g)
  • 1000g — $145.00 ($14.50/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila (San Adolfo)
Process
Natural
Variety
Sidamo Heirloom
Producer
El Rubí
Pom Pom / Rwanda
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.06 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Nyungwe, Western Province, Nyamasheke, Rwanda. 1776 MASL
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Nyungwe Site
Ruera Estate - Natural [SL28, Batian, Ruirui 11, K7]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$18.77 · 200g · $9.39/100g

2 sizes
  • 200g — $18.77 ($9.39/100g)
  • 1000g — $84.20 ($8.42/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Natural
Variety
Mixed lot of SL28, Batian, Ruirui 11, K7
Producer
Ruera Estate
Old School Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $4.12/100g

3 sizes
  • 340g — $14.00 ($4.12/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Brazil - Cerrado Mineiro
Process
Natural Process
Variety
Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
Producer
Fazendo Rio Brilhante
COLOMBIA - La Esperanza (YEAST)
Australia|Almanac Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

3 sizes
  • 250g — $18.26 ($7.30/100g)
  • 500g — $36.52 ($7.30/100g)
  • 1000g — $57.60 ($5.76/100g)

Details

Origin
CALDAS, Colombia
Process
YEAST NATURAL
Variety
CASTILLO / COLOMBIA
Plum Butter
Netherlands|DAK
In StockUganda

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $69.97 ($7.00/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28
Panama HIU Los Lajones geisha 1C - Natural
Spain|Nubra Coffee Roasters

$79.65 · 100g · $79.65/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Jorge Rojas natural geisha
USA|Curious Coffee

$37.50 · 170g · $22.06/100g

Details

Origin
Tolima, Colombia
Process
natural
Variety
geisha
Producer
Jorge Rojas
Deadman Walking
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small holders
447 Colombia La Esmeralda Bourbon Aji Natural
Japan|Philocoffea

$20.00 · 100g · $20.00/100g

2 sizes
  • 100g — $20.00 ($20.00/100g)
  • 200g — $32.00 ($16.00/100g)

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
Natural(Dried in drying shed for 16 days.)
Variety
Bourbon Aji
Producer
William Ome Calderón
Costa Rica Aquiares - Natural
Spain|Nubra Coffee Roasters

$23.89 · 200g · $11.95/100g

2 sizes
  • 200g — $23.89 ($11.95/100g)
  • 1000g — $108.09 ($10.81/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Centroamericano
Filter Roast 250g: Colombia - Jon Jader - cold natural AJI
Australia|Talo Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

Details

Origin
Guacacallo, Colombia
Process
Cold Natural
Variety
Aji
Producer
Jon Jader
Nicaragua - San José
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel Semi-Carbonic maceration
Variety
Caturra
Producer
Eudoro Guillém
AUGUSTO BORGES ESPRESSO / BRAZIL
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$16.25 · 200g · $8.13/100g

Details

Origin
Sul de Minas > Sao Goncalo do Sapucai, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Augusto Borges Ferreira
The Dark Side
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.75 · 113g · $7.74/100g

4 sizes
  • 113g — $8.75 ($7.74/100g)
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $92.00 ($4.06/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural Process
Variety
Mundo Nuovo
Producer
Cocarive Cooperative
Brazil Sítio Mãe da Providêndcia
USA|Idle Hands Roasting

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.05/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)

Details

Origin
Santana de Caldas - Região Vulcânica, Brazil
Process
Natural
Variety
Catucai
Producer
Sítio Mãe da Providência
144 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$16.00 · 250g · $6.40/100g

Details

Origin
Brasilien
Process
Natural
Variety
Catuaí PB
Producer
Pedro Humberto Veloso
Hacienda La Esmeralda Porton 2NB Gesha Natural
France|Datura

$79.65 · 100g · $79.65/100g

2 sizes
  • 100g — $79.65 ($79.65/100g)
  • 1000g — $682.68 ($68.27/100g)

Details

Origin
Panama - Boquete
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
El Vélo
Coffee Volcan Azul Caturra - KG
France|Terres de Café

$81.81 · 1000g · $8.18/100g

Details

Origin
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro
Sirangalli Community - Naturals - Coorg - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$9.64 · 250g · $3.85/100g

Details

Origin
Sirangalli Community, Coorg, India
Process
Naturals
Variety
Mixed Varietal
Producer
Sirangalli Community
Coffee Fazendas - KG
France|Terres de Café

$52.79 · 1000g · $5.28/100g

Details

Origin
Brazil - Sul de Minas, Mogiana
Process
Natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Communautés Campestre et Agua Limpa
Kotowa Bundle
Japan|Apollon's Gold

$50.36 · 50g · $100.71/100g

2 sizes
  • 50g — $50.36 ($100.71/100g)
  • 100g — $86.05 ($86.05/100g)

Details

Origin
Boquete, Panama
Process
natural
Variety
Geisha
Ethiopia - Kabira
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Jimma, West Ethiopia
Process
natural
Variety
74112, 74110
Producer
Abdo Abamecha
Ethiopia - Kabira
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Jimma, West Ethiopia
Process
natural
Variety
74112, 74110
Producer
Abdo Abamecha
Mr. Mengeche Derso - Ethiopia // Natural Heirloom - Hibiscus, Red Apple, Brown Sugar
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
Mr. Mengeche Derso
Ethiopia - Ayla Shantawene Washed
Canada|Spilt Milk

$13.41 · 250g · $5.36/100g

4 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 500g — $24.71 ($4.94/100g)
  • 1000g — $45.88 ($4.59/100g)
  • 2000g — $86.83 ($4.34/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace Varietals
Producer
Ayla Shantawene washing station
Guatemala Fredy Orantes Natural
UK|Skylark Coffee

$25.20 · 250g · $10.08/100g

2 sizes
  • 250g — $25.20 ($10.08/100g)
  • 1000g — $83.56 ($8.36/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Catuai
Extra
Canada|Eight Ounce Coffee
Extra

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockPanama

$11.99 · 350g · $3.43/100g

Details

Origin
Panama
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuaí
Producer
Graciano Cruz
Los Rodriguez Java
Canada|Monogram Coffee

$24.00 · 300g · $8.71/100g

3 sizes
  • 300g — $26.12 ($8.70/100g)
  • 907g — $74.83 ($8.25/100g)
  • 2267g — $184.95 ($8.16/100g)

Details

Origin
Boliva
Process
Natural
Variety
Java
LOS LAJONES | NATURAL GEISHA
Netherlands|Ripsnorter

$47.00 · 100g · $47.00/100g

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Graciano Cruz
Passeio
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockBrazilUncommon

$12.52 · 250g · $5.01/100g

Details

Origin
Sul-de-minas, Brazil
Process
Pulped natural
Variety
Yellow Catuai, Mundo Novo, Acaia
FAMILIA
USA|Peixoto
In StockBrazil

$23.00 · 340g · $6.76/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai / Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
Ethiopia Misty Valley - Espresso
USA|Gracenote Coffee

$24.50 · 340g · $7.21/100g

3 sizes
  • 340g — $24.50 ($7.21/100g)
  • 907g — $58.75 ($6.48/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
natural
Variety
heirloom
sítio dos cedros
Germany|Neues Schwarz

$13.08 · 250g · $5.23/100g

Details

Origin
Brasilien, Espírito Santo
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Familie Brioschi