BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1840 in stock307 roasters644.7/mo avg

Process

Natural

1840 coffees

Price / 100g

$5.51 – $38.40

median $9.15 · 1784 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1602 Natural process coffees — page 11 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

A.M.O.C. - SIDRA | WUSH WUSH Ecuador — La Reserva
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 100g · $36.00/100g

2 sizes
  • 100g — $36.00 ($36.00/100g)
  • 1000g — $216.00 ($21.60/100g)

Details

Origin
Zamora Chinchipe, Ecuador
Process
Natural Anaerobic
Variety
Sidra, Wush Wush
Producer
David Quevedo
Ember | Seasonal Espresso | Medium Roast | Washed Anaerobic
USA|Coffee Bros.

$12.00 · 170g · $7.06/100g

4 sizes
  • 170g — $12.00 ($7.06/100g)
  • 340g — $22.95 ($6.75/100g)
  • 907g — $61.30 ($6.76/100g)
  • 2267g — $150.10 ($6.62/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
COSTA RICAFinca La Esmeralda
Australia|St. Ali

$19.67 · 225g · $8.74/100g

2 sizes
  • 225g — $19.67 ($8.74/100g)
  • 1000g — $69.54 ($6.95/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Central Valley
sítio dos cedros
Germany|Neues Schwarz

$13.08 · 250g · $5.23/100g

Details

Origin
Brasilien, Espírito Santo
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Familie Brioschi
Carlos Cadena
Germany|Rozali Coffee

$9.00 · 50g · $18.00/100g

3 sizes
  • 50g — $9.00 ($18.00/100g)
  • 200g — $24.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Variety
Mundo Maya
Producer
Carlos Cadena
Supriyanto [Laurina]
Germany|Rozali Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $24.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
120-Hr Anaerobic Natural
Variety
Laurina
Producer
Supriyanto
Israel Degefa
Canada|Ethica Roasters

$18.35 · 250g · $7.34/100g

2 sizes
  • 250g — $18.35 ($7.34/100g)
  • 1000g — $55.06 ($5.51/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji, Ana Sora District
Process
Natural
Variety
74112, 74110
Producer
Israel Degefa
Haro Wachu Natural Process 2025
USA|Passenger

$23.75 · 250g · $9.50/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
Liberica - Liberica Project 96B
Canada|Rabbit Hole Roasters

$20.47 · 200g · $10.24/100g

3 sizes
  • 200g — $20.47 ($10.24/100g)
  • 1000g — $76.24 ($7.62/100g)
  • 2000g — $142.59 ($7.13/100g)

Details

Origin
Vietnam
Process
Natural, slow dried for 25 days
Variety
Liberica (local mixed cultivars). Liberica is a different species than Arabica
Producer
Quang Tri Coop (96B's Liberica Project Group)
Espresso B, Brazil
Belgium|MOK
In StockBrazil

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $50.06 ($5.01/100g)

Details

Origin
Brazil, Campos ALtos
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Fazenda D'Barbosa
San Isidro
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockCosta Rica

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
Pulped natural; dried on raised beds
Variety
Gesha, peaberry selection
FINCA DEBORAH [NIRVANA]
France|Moklair

$53.48 · 100g · $53.48/100g

Details

Origin
Boquete, Finca Deborah, Panama
Process
Naturel, Macération Azote
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage
RWAMATAMU
Germany|SUEDHANG
In StockRwanda

$18.43 · 250g · $7.37/100g

Details

Origin
Mbare, Ruanda
Process
natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Mbare Washing Station
natural sidra QU-07
UK|The Source Coffee Roasters

$39.00 · 250g · $15.60/100g

2 sizes
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)
  • 1000g — $141.00 ($14.10/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Process
natural rehydrated yeast inoculation
Variety
sidra
Producer
Quebraditas
PERU El Paraiso
Czechia|BeBerry Coffee

$19.54 · 250g · $7.82/100g

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Geisha, Caturra
Producer
A small group of local farmers.
Indonesia: Bang Hendra
Czechia|BeBerry Coffee

$18.14 · 250g · $7.26/100g

Details

Origin
Indonesia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Caturra, Lini S-795
Producer
Bang Hendra
ALTIERI ASD: Panama Geisha Anaerobic Slow Dry Natural
Canada|Pirates of Coffee

$44.00 · 100g · $44.00/100g

3 sizes
  • 100g — $44.00 ($44.00/100g)
  • 250g — $94.00 ($37.60/100g)
  • 1000g — $345.00 ($34.50/100g)

Details

Origin
Boquete, Chiriquí
Process
Anaerobic Slow Dry Natural
Variety
Geisha
Producer
Altieri Coffee
Hazel Nuts
Netherlands|DAK
In StockHonduras

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $69.86 ($6.99/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
La Tina
Zab coffee roaster - BON MATIN BLEND
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $5.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Various
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare 74158 Extended Fermented Natural oma Lot #28
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Magma by Dinesh Kumar, Panama

$17.58 · 100g · $17.58/100g

Details

Origin
CORDILLERA, PANAMA
Process
NATURAL
Variety
GEISHA
Producer
Dinesh Kumar
Llonis Martinez
USA|BlendIn Coffee Club

$24.00 · 284g · $8.45/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Parainema
Gesha Village Natural Lot 137
USA|BlendIn Coffee Club

$32.00 · 100g · $32.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Natural Lot CEREMONY
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$28.04 · 150g · $18.70/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Las Delicias, Natural Java, Nicaragua
Sweden|Drop Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

4 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Lipululu in Jinotega region, Nicaragua
Process
Natural
Variety
Java
Producer
Erwin "Wingo" Jr Mierisch
RED VELVET: Ethiopia Blend
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural, Washed
Variety
Blend
Producer
Blend
Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.55 · 100g · $2.55/100g

2 sizes
  • 100g — $2.55 ($2.55/100g)
  • 250g — $5.10 ($2.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Basha Bekele (2024 Ethiopia CoE Winner)
El Morito, Guatemala
USA|Moim Coffee

$30.00 · 100g · $30.00/100g

Details

Origin
El Morito, Guatemala
Process
Extended Natural
Variety
Red Gesha
Ana María Donneys, Azafrán Natural Caturra - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$15.50 · 100g · $15.50/100g

3 sizes
  • 100g — $15.50 ($15.50/100g)
  • 283g — $30.50 ($10.78/100g)
  • 907g — $73.75 ($8.13/100g)

Details

Origin
Circasia, Quindío, Colombia
Process
Natural Anaerobic
Variety
Caturra
Producer
Finca La Paloma
Ethiopia Shoondhisa Natural Landrace
USA|Poem Roasting

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Panama | Kotowa Las Brujas 9815 | Natural Chakira
Australia|Newav Coffee

$33.00 · 100g · $33.00/100g

2 sizes
  • 100g — $33.00 ($33.00/100g)
  • 200g — $58.00 ($29.00/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Chakira
Producer
Kotowa Las Brujas 9815
Nicaragua - Supernatural
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Multiple producers
Daterra Calabria, Brazil
USA|George Howell Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Brazil, Cerrado
Process
Natural
Variety
Red Bourbon, Yellow Bourbon
Producer
Luis Norberto Pascoal
Panama - Hacienda La Esmeralda Cabaña Arriba 8 NB
UAE|Archers Coffee

$61.27 · 100g · $61.27/100g

3 sizes
  • 100g — $61.27 ($61.27/100g)
  • 200g — $110.28 ($55.14/100g)
  • 1000g — $518.72 ($51.87/100g)

Details

Origin
Cañas Verdes, Boquete
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Hacienda La Esmeralda
El Romerillo By Edar Troyes (Geisha) Peru

$17.58 · 100g · $17.58/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Geisha
COLOMBIA EL MIRADOR SATUS GESHA DOUBLE FERMENTATION NATURAL
USA|Push x Pull

$32.00 · 283g · $11.31/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Double fermentation natural
Variety
Gesha
Producer
SATUS (co-op made of 80 member families)
Adventure Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Adventure Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockPanama

$12.99 · 100g · $12.99/100g

Details

Origin
Santa Clara, Panama
Process
Natural
Variety
Field Blend
Producer
Hartmann Family
SUNDROP
Germany|The Barn
In StockBrazil

$18.66 · 250g · $7.46/100g

2 sizes
  • 250g — $18.66 ($7.46/100g)
  • 1000g — $72.36 ($7.24/100g)

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Daterra
Colombia Campo Hermoso Cherry Madness Coferment Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$25.64 · 250g · $10.25/100g

2 sizes
  • 250g — $25.64 ($NaN/100g)
  • 1000g — $87.10 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural 'Cherry madness' Cofermented
Variety
Caturra
Colombia, Andrés Cardona
USA|Methodical Coffee

$36.00 · 340g · $10.59/100g

3 sizes
  • 340g — $36.00 ($10.59/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo & Colombia
Producer
Andrés Cardona
Brazil - Carmo De Minas
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $43.00 ($4.74/100g)
  • 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural Process
Variety
Mundo Nuovo
Producer
Cocarive Cooperative
Ethiopia - Buku Harufa Single Village - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Buku Harufa, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Colombia SL28 Yeast Natural
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

2 sizes
  • 100g — $26.51 ($26.51/100g)
  • 200g — $50.73 ($25.37/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Yeast Natural
Variety
SL28
Producer
Edison Argote
COLOMBIA - Las Moras
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
PITALITO, Colombia
Process
NATURAL
Variety
CASTILLO
The Daily Blend
USA|Mae Coffee Roasters

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 2268g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed / Natural Process
Variety
Castillo, Caturra & Colombia
Producer
Multiple Smallholder Farmers
Raspberry Kiss | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$17.00 · 200g · $8.50/100g

2 sizes
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Konga, Gedeo Zone
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Konga Smallholders
COSTA RICA - Coope Tarrazu
Australia|Almanac Coffee

$17.56 · 250g · $7.02/100g

3 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $35.12 ($7.02/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
TARRAZU, Costa Rica
Process
NATURAL
Variety
CATURRA
Panama - Hacienda La Esmeralda - Tumaco 4 ANC
UAE|Archers Coffee

$51.19 · 100g · $51.19/100g

3 sizes
  • 100g — $51.19 ($51.19/100g)
  • 200g — $102.11 ($51.06/100g)
  • 1000g — $453.37 ($45.34/100g)

Details

Origin
Canas Verdes
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Peterson Family
Jairo Arcila natural chiroso
USA|Curious Coffee

$27.00 · 170g · $15.88/100g

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
natural
Variety
chiroso
Producer
Jairo Arcila