BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL28 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL28 variety.

422 in stock197 roasters188/mo avg

Variety

SL28

422 coffees

Price / 100g

$6.53 – $13.42

median $9.08 · 412 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

355 SL28 variety coffees — page 5 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica El Cola Roja SL28 Natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.80 · 100g · $2.80/100g

2 sizes
  • 100g — $2.80 ($2.80/100g)
  • 250g — $5.48 ($2.19/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Senel Campos Valverdee
Kaffebønner 1kg Kenya Kagere
Norway|Kaffa

$78.05 · 1000g · $7.80/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kagere Factory
Kenya Ndaro-ini AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.24 · 250g · $8.90/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian et Ruiru 11
Producer
Gikanda Farmers cooperative
Kenya Gicherori Washed
Netherlands|Friedhats

$20.48

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruirui 11, Batian
Essential Standards [BERRIES]{Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
KENYA
Process
FULLY WASHED
Variety
BATIAN, RUIRU 11,SL-28, SL-34
Producer
KARIMIKUI WASHING STATION
Kivanga
Canada|Ex Animo Coffee

$19.06 · 200g · $8.82/100g

2 sizes
  • 200g — $17.65 ($8.82/100g)
  • 1000g — $45.88 ($4.59/100g)

Details

Origin
Kenya, Embu County
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Kaffebønner Kenya Kagere
Norway|Kaffa

$24.40 · 250g · $9.76/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 & Ruiru 11
Producer
Kagere Factory
Thunguri · Kenia · SL-28, K7, Ruiru, Batian · Washed
Germany|Südseite Coffee

$19.91 · 200g · $9.96/100g

2 sizes
  • 200g — $19.91 ($9.96/100g)
  • 1000g — $94.66 ($9.47/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, K7, Ruiru, Batian
Producer
Thunguri
Kariaini AA Medium Roast {Filter}
Canada|CoolBeans
Kariaini AA Medium Roast {Filter}

Mel Coffee Roasters (Sold by CoolBeans)

In StockKenya

$10.00 · 100g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL34, SL28, Batian, Ruiru11
/056 Kenya — Rung’eto Kiangoi
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockKenya

$24.99 · 240g · $10.41/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28/SL 34/Ruiri 11/Batian
Producer
Rungeto FCS
Kenya Kaliluni AA Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya - Machakos County
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Smallholder farmers
Kenya Gatomboya AB [Light roast]
Japan|Kurasu

$33.00 · 250g · $13.20/100g

2 sizes
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 1000g — $104.50 ($10.45/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Gura Natural - Nyeri, Kenya
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Kenya, Othaya, Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Kenya Karimikui AA
USA|Mirra

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Kenya
Variety
Sl28
Producer
Karimikui AA
La Avila SL28
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Fully Washed
Variety
SL28
'Misfits' Uganda Drugar Natural
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Fully natural, home-dried by coffee-growing smallholders
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
**NEW** KENYA Embu AA - Lot 2
USA|Sump Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)

Details

Origin
Kenya
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Embu AA - Lot 2
Costa Rica Volcan Azul SL28 Anaerobic Natural
Japan|Freak Coffee Roasters

$19.00 · 100g · $19.00/100g

2 sizes
  • 100g — $19.00 ($19.00/100g)
  • 250g — $39.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Warm Anaerobic Natural
Variety
SL28
Producer
Alejo Castro Kahle
Oneska 2025
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Onesmus Njagi
Kenya Gakuyuini AA Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.72 · 250g · $8.29/100g

2 sizes
  • 250g — $20.72 ($NaN/100g)
  • 1000g — $68.83 ($NaN/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
【フルーティならこれ!】Kenya - Gititu   / おすすめ200g
Japan|Style Coffee

$15.62 · 200g · $7.81/100g

Details

Origin
Kianbu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kenya - Gititu  / ちょっとお得な500G
Japan|Style Coffee

$35.06 · 500g · $7.01/100g

Details

Origin
Kianbu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kamwangi - Kenya
USA|Vesta Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Kii - Kenia Espresso
Germany|19 Grams

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)
  • 3000g — $199.00 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34 und Batian Blend
Producer
Die Kii-Washing Station wird von der Rung’eto Farmer's Cooperative Society betrieben.
Kii - Kenia Filter
Germany|19 Grams

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)
  • 3000g — $199.00 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian
Producer
Die Kii-Washing Station wird von der Rung’eto Farmer's Cooperative Society betrieben.
Kenya Gathaithi AA (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $65.67 ($6.57/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kiangoi
Denmark|La Cabra
In StockKenya

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $13.55 ($1.35/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Rungeto FCS
KENIA MURANGA – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$48.39 · 1000g · $4.84/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
Ruiri, SL 28, SL 34
Producer
kooperatywa farm Murarandia
KENIA MURANGA – espresso – 250g
Poland|Kafar

$12.75 · 250g · $5.10/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
Ruiri, SL 28, SL 34
Producer
kooperatywa farm Murarandia
Kenya - Rui Ruiru AA Natural Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$9.53 · 100g · $9.53/100g

3 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Mathira, Nyeri County
Process
Natural Anaerobic
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Mathira North Cooperative, Torch Coffee
Kighuthu, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
Gloria Natural
Netherlands|Shokunin Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

Details

Origin
Nabiswa, Kenya
Process
natural
Variety
SL28
Kenya Karimikui PB
USA|Mirra

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Kenya
Variety
Sl28
Producer
Karimikui PB
Kenya Gachuiro AB
USA|Heart

$21.00 · 226g · $9.29/100g

4 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 297g — $26.00 ($8.75/100g)
  • 453g — $35.00 ($7.73/100g)
  • 2267g — $166.00 ($7.32/100g)

Details

Origin
Nyeri
Process
Fully washed
Variety
SL28, SL34
UGANDA Kiliti Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)

Details

Origin
Bukyabo, Sironko District, Uganda
Process
Washed, Fermented with cherry skin
Variety
Nyanzaland, SL14, SL28
Producer
Smallholders
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Kii
USA|Corvus Coffee
In StockKenya

$17.00 · 226g · $7.52/100g

4 sizes
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Rung’eto Cooperative, Kenya
Process
Double Washed
Variety
SL28
Kenya / AA Gatubu
UK|NewGround Coffee

$19.23 · 200g · $9.62/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28
UFO 200g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$11.96 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Bwesumbu County - Rwenzori Mountains, Uganda
Process
Fully Washed
Variety
SL28 & SL34
Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
Denmark|April

$25.57 · 125g · $20.46/100g

3 sizes
  • 125g — $25.57 ($20.46/100g)
  • 250g — $37.90 ($15.16/100g)
  • 1000g — $124.20 ($12.42/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Alajuela
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Alejo Castro (Volcan Azul)
Kenya Karimikui AA
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$21.01 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Kenya - Kirinyaga
Process
Tvättat, Double Wash
Variety
SL28, SL34
Producer
Karimikui Factory
030 - San Jerónimo Miramar
USA|Aviary

$34.00 · 200g · $17.00/100g

Details

Origin
Guatemala
Variety
Sl28
Kii - Kenya, Kirinyaga
Sweden|Morgon Coffee Roasters

$23.00 · 250g · $9.20/100g

3 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $43.00 ($8.60/100g)
  • 1000g — $81.00 ($8.10/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
BERCO AA - Kenia Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$18.09 · 250g · $7.24/100g

3 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 500g — $35.16 ($7.03/100g)
  • 1000g — $68.15 ($6.82/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
fully washed, handgepflückt, sonnengetrocknet auf 'raised beds'
Variety
SL-28; SL-34
Producer
Theo Mwangi mit Söhnen Eric und David Mwangi
BERCO AA - Kenia Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$9.56 · 125g · $7.65/100g

Details

Origin
Kenya
Process
fully washed, handgepflückt, sonnengetrocknet auf 'raised beds'
Variety
SL-28; SL-34
Producer
Theo Mwangi mit Söhnen Eric und David Mwangi
Kainamui AB, Kenya
USA|Elixr Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
BLACK MAMBA: Kenya AA Washed
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
  • 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

Details

Origin
Central Region
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Producer
Marua Farmers Cooperative
La Isla SL28 natural
UK|Horsham Coffee Roaster

$25.86 · 250g · $10.35/100g

2 sizes
  • 250g — $25.86 ($10.35/100g)
  • 1000g — $85.48 ($8.55/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Luis Padilla
KENYA Kangocho Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$22.31 · 200g · $11.16/100g

2 sizes
  • 150g — $22.31 ($14.87/100g)
  • 200g — $22.31 ($11.16/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Kangocho Coffee Factory / Gikanda Farmers Cooperative Society
The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
USA|St. Kilda Coffee

$22.75 · 227g · $10.02/100g

2 sizes
  • 227g — $22.75 ($10.02/100g)
  • 2268g — $142.75 ($6.29/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland