BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL28 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL28 variety.

421 in stock197 roasters187.7/mo avg

Variety

SL28

421 coffees

Price / 100g

$6.57 – $13.42

median $9.10 · 411 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

354 SL28 variety coffees — page 3 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
USA|Loveless Coffees

$13.00 · 113g · $11.50/100g

4 sizes
  • 113g — $13.00 ($11.50/100g)
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed, Double Fermentation
Variety
SL 28/34, Batian, Ruiri II
Producer
Kamavindi Factory
Kamwangi AA Washed
Switzerland|Rose Coffee

$22.84 · 200g · $11.42/100g

2 sizes
  • 200g — $22.84 ($11.42/100g)
  • 1000g — $84.16 ($8.42/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kamwangi Factory
LAST SPLASH
Canada|Quietly Coffee
In StockKenyaUncommon

$18.00 · 300g · $6.00/100g

2 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $134.00 ($5.91/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga, Central Province, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
Ruiru 11, SL-28 & Batian
Producer
Smallholder Farms
KENYA Peponi
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
smallholder farmers
KENYA David Muge
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Kenya Kamoini Peaberry
USA|Camber Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Ecuador Chito Blend Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$20.82 · 1000g · $2.08/100g

Details

Origin
chito, zamora chinchipe, Ecuador
Process
washed
Variety
sarchimor, caturra, sl 28, catimor, castillo
Producer
chito community
Thageini Simba, Kenya, Supernatural
Australia|Ona

$15.80 · 200g · $7.90/100g

2 sizes
  • 200g — $15.80 ($7.90/100g)
  • 1000g — $71.29 ($7.13/100g)

Details

Origin
Nyeri County
Process
Supernatural
Variety
SL28 and SL34
Producer
Aguthi Farmer's Co-operative Society
Thageini, Kenya, CM Washed Amber
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
Nyeri County
Process
Carbonic Maceration (CM) Washed
Variety
SL28 and SL34
Producer
Aguthi Farmer's Cooperative Society
Kenya - Kianjogu AA
USA|Neem Coffee Project

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Small lot holders
Isaac Obua [Washed]
France|Tanat Coffee

$15.82 · 200g · $7.91/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Lavé
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Isaac Obua
ケニア / ドゥンドゥAA
Japan|ONIBUS COFFEE

$11.00 · 100g · $11.00/100g

4 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Kiambu
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Producer
Thiririka FCS
Kenya Karimikui Kirinyaga Washed
USA|Red Rooster Coffee

$32.00 · 340g · $9.41/100g

Details

Origin
 Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Rung’eto Farmers Cooperative Society, Karimikui Factory
KENYA | Muthunzuuni AA
Canada|Nemesis Coffee

$18.35 · 250g · $7.34/100g

2 sizes
  • 250g — $18.35 ($7.34/100g)
  • 1000g — $56.47 ($5.65/100g)

Details

Origin
Machakos, Kenya
Process
washed
Variety
SL-28, Ruiru 11, Batian
Producer
Muthunzuuni
Rhubarb Fizz
Netherlands|DAK
In StockBlend

$18.74 · 250g · $7.50/100g

2 sizes
  • 250g — $18.74 ($7.50/100g)
  • 1000g — $79.27 ($7.93/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL 28, SL 34
Producer
Ndimi Station
Kainamui PB
USA|Blanchard's Coffee

$20.95 · 340g · $6.16/100g

3 sizes
  • 340g — $20.95 ($6.16/100g)
  • 1133g — $61.50 ($5.43/100g)
  • 2267g — $123.00 ($5.43/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL 28 and Batian
Producer
Various
Pilot Coffee Roasters - Kii - Kenya
Canada|Speciality Coffee CA
In StockKenya

$21.00 · 300g · $6.33/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Producer
Kii Coffee Factory; smallholder members
Lemonade Stand | Kenya
New Zealand|Slow Coffee

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Kirinyaga County
Process
Washed (AB)
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Karimikui Factory
Malaki Estate - Florence and Jessica Marigi - Washed Kenya - Kenya
USA|Moonwake

$24.00 · 227g · $10.57/100g

3 sizes
  • 227g — $24.00 ($10.57/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)
  • 2200g — $179.00 ($8.14/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Producer
Florence and Jessica Marigi, Malaki Estate
Kii - Washed Field Blend - Kenya
USA|Moxie Coffee Co.

$22.00 · 226g · $9.73/100g

3 sizes
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rung’eto Smallholders
Kenya: Mitondo AA
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$12.00 · 100g · $12.00/100g

4 sizes
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 500g — $50.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $98.00 ($9.80/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully washed (tvättat)
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Mwirua Farmers Cooperative, Mitondo Factory
Mukangu AB, Kenya - Espresso
Germany|Father Carpenter

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Murang'a County, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Mukangu AB, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $61.44 ($6.14/100g)

Details

Origin
Murang'a County, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Ruchu Gacharage Farmers Co-Op.
Patio Bonito — SL28 Advanced - 250g
USA|Ondo Coffee

$23.50 · 250g · $9.40/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Advanced Washed
Variety
SL28
Mung'aria, SL28, SL34, Batian & Ruiru11, Natural, Kenya
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$16.00 · 125g · $12.80/100g

3 sizes
  • 125g — $16.00 ($12.80/100g)
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 500g — $50.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
SL34
Variety
SL28
Producer
Mung'aria
Gachatha Espresso
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Several smallholders farmers
26 New Season - Washed Kenya Kamoko AA - 150g
China|Big Sur Coffee

$15.00 · 150g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kamoko FCS
KENYA Great Rift
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Ruthagati AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34 and Ruiru
Producer
Rutuma Cooperative Society
Kenya Kamavindi - Lavado
Spain|Nubra Coffee Roasters

$21.62 · 200g · $10.81/100g

2 sizes
  • 200g — $21.62 ($10.81/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru II y Batian
Uganda Zukuka Bora  | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Muyanda Mt Elgon, Uganda
Process
Washed
Variety
SL 14 & SL 28
Kenya - Gatomboya AB #027 [25/26]
UK|Scenery Coffee

$29.18 · 200g · $14.59/100g

2 sizes
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 500g — $67.64 ($13.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Traditional Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Producer
700 smallholders in the Barichu FCS
Escape Coffee x ciele athletics - The Warmup - Kenya
Canada|Speciality Coffee CA
In StockKenya

$17.00 · 300g · $5.67/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28 & SL-34
Producer
Gititu Farmers Cooperative Society
Mukunga
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$22.76 · 250g · $9.10/100g

Details

Origin
Kenya - Kiambu
Process
Kenya Washed - Raised Beds
Variety
SL 28, Ruiru11
Producer
Mukunga Estate
Kangunu
UK|Horsham Coffee Roaster

$18.24 · 250g · $7.29/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.29/100g)
  • 1000g — $60.35 ($6.03/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, some Ruiru and Batian
Inoi Kianderi
Netherlands|Keen Coffee

$19.46 · 250g · $7.78/100g

2 sizes
  • 250g — $19.46 ($7.78/100g)
  • 1000g — $66.22 ($6.62/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga County
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Inoi Farmers' Cooperative Society
【NEW】THUNGURI -SL28, SL34, Ruiru11 & Batian- / Kenya
Japan|Aoma Coffee

$20.40 · 200g · $10.20/100g

2 sizes
  • 200g — $20.40 ($10.20/100g)
  • 500g — $45.89 ($9.18/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11 & Batian
Producer
1057 neighboring farmers【Thunguri Coffee Factory】
Guchienda
USA|Counter Culture Coffee

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, Ruiru 11
Kenya Murang'a Gondo AB
USA|Ceremony Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

4 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $156.00 ($45.88/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Details

Origin
Murang'a
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
Murang'a Gondo AB
Kenya Gatura – Filter
Germany|Five Elephant

$7.85 · 100g · $7.85/100g

4 sizes
  • 100g — $7.85 ($7.85/100g)
  • 250g — $22.86 ($9.15/100g)
  • 1000g — $77.62 ($7.76/100g)
  • 5000g — $339.75 ($6.79/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 and SL34
Producer
Smallholder farmers in the Gatura area
Ruera AB
UK|Round Hill Roastery

$21.22 · 250g · $8.49/100g

2 sizes
  • 250g — $21.22 ($8.49/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL34, SL28, Ruiru-11, Batian
Gachatha AA
Australia|Anamorphic Coffee

$33.55 · 250g · $13.42/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Gachatha Farmers Cooperative Society
Karogoto AA
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$18.24 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.24 ($7.30/100g)
  • 1000g — $67.04 ($6.70/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru
Producer
Karogoto Coffee Mill
25/26 New Season - Kenya Kangurumai Washed AA 150g
China|Big Sur Coffee

$15.00 · 150g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kangurumai Factory
Kenya Mchana - natural
Slovenia|Bani Beans

$21.62 · 250g · $8.65/100g

2 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
natural
Variety
SL28, Ruiru, Batian
Kenya - Ngurueri - AA
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
SL 28, SL 34, Batian and Ruiru 11
Producer
Ngurueri
Quebraditas • Natural • SL-28  • Colombia
UK|Taith Coffee

$31.83 · 200g · $15.92/100g

2 sizes
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $148.55 ($14.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
SL-28
Producer
Edinson Argote
Muthuaini AA [Washed]
France|Tanat Coffee

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Lavé
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society
Kanjathi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Murang’a County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kangiri Farmers Co-operative Society
Kiringa AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kabare Farmers Cooperative Society