BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL28 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL28 variety.

422 in stock197 roasters188/mo avg

Variety

SL28

422 coffees

Price / 100g

$6.53 – $13.42

median $9.08 · 412 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

355 SL28 variety coffees — page 4 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
Denmark|April

$37.90 · 250g · $15.16/100g

2 sizes
  • 250g — $37.90 ($15.16/100g)
  • 1000g — $124.20 ($12.42/100g)

Details

Origin
Costa Rica, AlajuelaFarm: Volcan Azul Producer: Alejo CastroVarietal: Washed processed SL28
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Alejo CastroVarietal: Washed processed SL28 (Volcan Azul Producer: Alejo CastroVarietal: Washed processed SL28)
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
11 Farmers from the Kyabwire village
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11 Peaberry
Producer
EAAGADS Estate
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11 Peaberry
Producer
EAAGADS Estate
Costa Rica: San Luis
USA|Broadsheet Coffee

$27.00

Details

Origin
Grecia, Costa Rica
Process
White Honey
Variety
SL-28
Producer
Alexander and Magali Delgado
Ndocha
Australia|Market Lane Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($9.55/100g)
  • 1000g — $80.78 ($8.08/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
Geoffrey Gachogo Karugondo & Family
Moray Blend - Seasonal Espresso Blend
USA|Whiptail Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.47/100g)
  • 2268g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Aldea Com, Concepcion Huista, Huehuetenango & Kihoya, Mathioya, Murang’a, Guatemala Satchibal & Kenya Gondo AA
Process
Washed & Washed
Variety
Caturra, Bourbon & SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
Santi Marisol Juan Ramirez & 727 Smallholder Producers from Kihoya
UGANDA MOUNTAIN HARVEST YELLOW HONEY
USA|Push x Pull

$25.00 · 283g · $8.83/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Yellow honey
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Smallholder farms
Chepsangor
UK|Square Mile Coffee Roasters

$34.15 · 350g · $9.76/100g

2 sizes
  • 350g — $34.15 ($9.76/100g)
  • 1000g — $88.86 ($8.89/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11, Batian
Producer
Rosebella Langat and
Plum Butter
Netherlands|DAK
In StockUganda

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $69.97 ($7.00/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28
Kenya AB - Kamwangi
USA|Gracenote Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $57.20 ($6.31/100g)
  • 2267g — $134.40 ($5.93/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
Ruiru 11, SL28, Batian
Kikai PB, Kenya
Australia|Patricia Coffee Brewers

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $64.62 ($6.46/100g)

Details

Origin
Mount Elgon, Bungoma County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
Producer
About 2,400 smallholders
ROCKET SUMMER - Kenya
UK|Dark Arts Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $51.00 ($5.10/100g)

Details

Origin
Kenya + Tinganga, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
KAMAVINDI SL
Czechia|mazelab
In StockKenya

$20.52 · 200g · $10.26/100g

2 sizes
  • 200g — $20.52 ($10.26/100g)
  • 1000g — $89.54 ($8.95/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28
Gachatha
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Several smallholders farmers
Kigwandi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society
Kivanga - Kenya
USA|Tandem Coffee Roasters

$20.00 · 226g · $8.85/100g

8 sizes
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 340g — $29.00 ($8.53/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Karumandi AA
USA|Dayglow Coffee
In StockKenya

$31.20 · 200g · $19.50/100g

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
KENYA Peponi
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
smallholder farmers
Ngacha Estate [Yellow Honey]
France|Tanat Coffee

$30.61 · 200g · $15.30/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Yellow Honey
Variety
SL28, SL34
Producer
Martin Muriuki
Filter Coffee - Diego Robelo - SL28 Red Honey
Germany|Paso Paso

$21.99 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $21.99 ($8.80/100g)
  • 1000g — $82.23 ($8.23/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
SL-28
Producer
Diego Robelo
Adventure Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Adventure Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockKenya

$12.99 · 100g · $12.99/100g

Details

Origin
Murang'a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28/SL-34/Ruiru 11/Batian
Producer
Smallhold farmers
Colombia Maria Rodriguez SL28 Washed Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
SL28
Colombia Maria Rodriguez SL28 Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
SL28
Colombia Maria Rodriguez SL28 Honey Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
SL28
Colombia SL28 Yeast Natural
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

2 sizes
  • 100g — $26.51 ($26.51/100g)
  • 200g — $50.73 ($25.37/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Yeast Natural
Variety
SL28
Producer
Edison Argote
Mwendi Wega AA
Australia|Anamorphic Coffee

$32.50 · 250g · $13.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Local Smallholders
El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
USA|Klatch Coffee

$22.95 · 310g · $7.40/100g

3 sizes
  • 310g — $22.95 ($7.40/100g)
  • 907g — $55.95 ($6.17/100g)
  • 2267g — $115.95 ($5.11/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Double Washed
Variety
SL28
Slow Brew
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Pitalito, Colombia & Sisiyi, Uganda
Process
Washed
Variety
SL14, SL28, Castillo, Caturra & V. Colombia
Producer
Around 200 smallholder farmers
Burumani, SL28, SL34, Batian & Ruiru11, Natural, Kenya #E
Singapore|Homeground Coffee Roasters

$85.00 · 1000g · $8.50/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $44.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
SL34
Variety
SL28
Producer
Burumani
El Turpial Semi-Washed SL28
USA|Thoughtful Coffee

$29.00 · 120g · $24.17/100g

5 sizes
  • 120g — $29.00 ($24.17/100g)
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 240g — $29.00 ($12.08/100g)
  • 907g — $116.00 ($12.79/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)

Details

Origin
Cumbitara, Nariño, Colombia, Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
SL28
Producer
El Turpial
Kenya Kamwangi AA – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11 et Batian
Producer
New Ngariama Farmers Cooperative Society
KENYA David Muge
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
UGANDA Norman Mukuru
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 250g · $6.70/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Norman Mukuru
Kenya Daki Farm AB Fully Washed 200g
Japan|Coffee County

$19.12 · 200g · $9.56/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Daki farm
Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Ritho FCS
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
EAAGADS Estate
Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Ritho FCS
Kenya Kiambu EAAGADS Estate SL28 & Ruiru 11 Washed AA TOP
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
EAAGADS Estate
Kamoko AB - Nyeri, Kenya SL28&34 - Washed Process
USA|Love Letters Charming Coffees

$15.55 · 120g · $12.96/100g

2 sizes
  • 120g — $15.55 ($12.96/100g)
  • 240g — $28.88 ($12.03/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28
Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $93.00 ($9.30/100g)

Details

Origin
Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
11 Farmers from the Kyabwire village
Colombia Maria Rodriguez SL28 Honey Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
SL28
Fairfield Medium [Medium Roast]
Japan|Kurasu

$20.90 · 250g · $8.36/100g

2 sizes
  • 250g — $20.90 ($8.36/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Serrania del Perija, Santander, Colombia
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Kii – SL28 & SL34
UK|Sweven Coffee

$21.22 · 200g · $10.61/100g

2 sizes
  • 200g — $21.22 ($10.61/100g)
  • 1000g — $84.89 ($8.49/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Filter Show
Australia|Single O
In StockKenya

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ruiru, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Rioki Estate
Marafiki
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$13.33 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.34 ($5.34/100g)
  • 1000g — $42.69 ($4.27/100g)

Details

Origin
Kenya, Meru County, Mt Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, K7, Ruiru 11, Batian
KIAMBU | KENYA WASHED
Netherlands|Ripsnorter

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
Githunguri, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, Ruiru 11
Producer
Mukunga state
Uganda Muki Fruity - natural
Austria|Kaffeelix

$16.02 · 250g · $6.41/100g

2 sizes
  • 250g — $16.02 ($6.41/100g)
  • 1000g — $59.36 ($5.94/100g)

Details

Origin
The Coffee Yards, Sironko District
Process
Natural
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Mutitu, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $76.23 ($7.62/100g)
  • 2000g — $150.19 ($7.51/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batián
Producer
Mutitu Washing Station
Guchienda 2025
USA|Passenger

$33.25 · 250g · $13.30/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Esther Wanjiku Kamau