BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1202 in stock277 roasters256.7/mo avg

Origin

Ethiopia

1202 in stock · 975 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.10

median $8.59 · 946 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74112

Just arrived

Last updated 2026-09-29

991 coffees from Ethiopia — page 12 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
Germany|Man versus Machine

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $65.88 ($6.59/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia Almaz Teklu Gr.1 Fully Washed
Switzerland|Chronic.

$25.85 · 250g · $10.34/100g

Details

Origin
Éthiopie
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Almaz Teklu
【新発売】Ethiopia - Bona Sedeka/ 200g
Japan|Style Coffee

$15.62 · 200g · $7.81/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
【迷ったらこれ!】Ethiopia - Anasora Natural / 200g
Japan|Style Coffee

$15.62 · 200g · $7.81/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Anasora  Natural  / ちょっとお得な500G
Japan|Style Coffee

$35.06 · 500g · $7.01/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Idido Yirgacheffe – Café de spécialité
Switzerland|Chronic.

$24.65 · 250g · $9.86/100g

Details

Origin
Éthiopie
Process
Natural, Yeast Cultures et Extended cherry fermentation
Variety
Heirloom
Producer
Farmers Cooperative
Cantaloupe Lime Granita

$7.15 · 100g · $7.15/100g

4 sizes
  • 100g — $7.15 ($7.15/100g)
  • 200g — $13.70 ($6.85/100g)
  • 500g — $23.83 ($4.77/100g)
  • 1000g — $44.68 ($4.47/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand X Diima Shantawene #6, Bensa, Ethiopia X Ying Yang, Ywangan, Myanmar
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Yellow Catimor, Heirloom
Citrusy Floral Tea

$6.55 · 100g · $6.55/100g

4 sizes
  • 100g — $6.55 ($6.55/100g)
  • 200g — $12.21 ($6.11/100g)
  • 500g — $24.43 ($4.89/100g)
  • 1000g — $52.43 ($5.24/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Biftu Gudina #7, Agaro, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mixed Varieties, Heirloom
ETIOPIA DAANISA – natural – 1000g
Poland|Kafar

$88.72 · 1000g · $8.87/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC 74112
ETIOPIA GEMECHU – washed – 1kg
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
kurume & local landrace
Producer
Gemechu Shonora
01PM
Switzerland|Chronic.

$15.03 · 250g · $6.01/100g

Details

Origin
Éthiopie
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Homacho Waeno Cooperative
ETIOPIA GEMECHU – washed – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
kurume & local landrace
Producer
Gemechu Shonora
Ethiopia Musa Abalulesa
USA|Ruby Coffee Roasters

$21.00 · 226g · $9.29/100g

3 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Producer
Musa Abalulesa
AJI Bourbon - COE#6
Canada|Moving Coffee

$15.53 · 100g · $15.53/100g

3 sizes
  • 100g — $15.53 ($15.53/100g)
  • 226g — $27.53 ($12.18/100g)
  • 904g — $97.42 ($10.78/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Bourbon-AJI - "Ethiopian" Landrace Discovery
Ethiopia Espresso
Poland|HAYB

Details

Origin
Ethiopia - Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Gesha Village - Lot 26/128 Surma Washed
France|Datura

$39.82 · 100g · $39.82/100g

2 sizes
  • 100g — $39.82 ($39.82/100g)
  • 1000g — $352.72 ($35.27/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Surma block
Gesha Village - Lot 26/126 Oma Washed
France|Datura

$39.82 · 100g · $39.82/100g

2 sizes
  • 100g — $39.82 ($39.82/100g)
  • 1000g — $352.72 ($35.27/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Oma block
Omni / Chaotic Honey
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$37.99 · 200g · $18.99/100g

2 sizes
  • 200g — $37.99 ($18.99/100g)
  • 500g — $75.97 ($15.19/100g)

Details

Origin
Ethiopia; Colombia
Process
Honey; Double Anaerobic Honey
Variety
Heirloom; Pink Bourbon
Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$16.86 · 200g · $8.43/100g

2 sizes
  • 200g — $16.86 ($8.43/100g)
  • 1000g — $62.16 ($6.22/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Decaf Ethiopia Sidamo
USA|Talking Crow Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $153.00 ($6.75/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural, sundried on raised beds
Ethiopia Project Origin Diamond 0425 CM Washed
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$23.96 · 100g · $23.96/100g

2 sizes
  • 100g — $23.96 ($23.96/100g)
  • 200g — $44.36 ($22.18/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
CM Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia - Elto - Bona Zuria - Slow Shade Dry (SSD)
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Gango Village, Bona Zuria, Ethiopia
Process
Shaded Dry
Variety
74158
Ethiopia | Keramo Adara
USA|ILSE

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 907g — $79.00 ($8.71/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian landrace
Producer
Keramo Adara
Coffee Old Yeti
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Ethiopia Buture Washed
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $64.99 ($6.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Buture
Shantawene
Ireland|Bell Lane Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

7 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Shantawene
Beshasha
UK|Full Court Press

$15.25 · 200g · $7.63/100g

3 sizes
  • 200g — $15.25 ($7.63/100g)
  • 500g — $33.56 ($6.71/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Tinshe Guye, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

3 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 500g — $42.10 ($8.42/100g)
  • 1000g — $84.20 ($8.42/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Lavado
Variety
Kumie, Diga & Wilsho
Producer
Tinshe Guye
Organic Ethiopia Natural Process
USA|Wonderstate Coffee

$20.00 · 249g · $8.03/100g

3 sizes
  • 249g — $20.00 ($8.03/100g)
  • 680g — $45.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Coffee The Forest
France|Terres de Café

$16.73 · 250g · $6.69/100g

Details

Origin
Ethiopia, Colombia
Process
Washed
Variety
Blend
FALL AT THE FILLMORE BLEND
USA|Andytown Coffee Roasters

$17.50 · 226g · $7.74/100g

2 sizes
  • 226g — $17.50 ($7.74/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Colombia, Ethiopia, & Brazil
Process
Washed
Coffee The Forest
France|Terres de Café

$60.19 · 1000g · $6.02/100g

Details

Origin
Ethiopia, Colombia
Process
Washed
Variety
Blend
F13
USA|Dayglow Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
Guji
Process
Washed
Ethiopia Mundayo Natural Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($NaN/100g)
  • 1000g — $66.73 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC, Landrace Varieties
Ethiopia Mundayo Natural Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($NaN/100g)
  • 1000g — $66.73 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC, Landrace Varieties
ETHIOPIA Chaka Washed WX (Espresso)
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)
  • 2000g — $125.16 ($6.26/100g)

Details

Origin
Bench Maji, SNNPR, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
GFC Plantation
Secret Sauce #6
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Bombe, Basha Bekele
ALO COFFEE MORKIE 75 🪻 200g
Canada|Traffic Coffee

$23.30 · 200g · $11.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
hand pulped white honey
Variety
74158 Heirloom
Producer
Bura, Bensa, Sidama
SUMMER COFFEE
Germany|The Barn

$19.23 · 250g · $7.69/100g

3 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 250g — $34.59 ($13.84/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Ismael Hassen Aredo
Ethiopia | Gara Agena | Washed Heirloom (Special Prep)
Australia|Newav Coffee

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom (Special Prep)
Producer
Gara Agena
Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
USA|Good Brothers Coffee

$14.99 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $14.99 ($13.27/100g)
  • 226g — $22.99 ($10.17/100g)
  • 907g — $74.99 ($8.27/100g)
  • 2267g — $144.99 ($6.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Bedeye
Finland|Frukt Coffee Roasters

$27.31 · 250g · $10.92/100g

2 sizes
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian landrace varieties
Producer
Khalid Shifa
Mulugeta Muntasha Washed 74158
USA|Lucienne

$21.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional
Halo Hartume Carbonic Maceration Heirloom
USA|Lucienne

$14.00 · 100g · $14.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Experimental / Modern
Ethiopia - Alo Village Archers Lot 1 - SFW
UAE|Archers Coffee

$34.04 · 200g · $17.02/100g

3 sizes
  • 100g — $17.70 ($17.70/100g)
  • 200g — $34.04 ($17.02/100g)
  • 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Details

Origin
Alo Chilaka Village, Sidama Bensa
Process
Submerged Fermentation Washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Gesha Village "Narsha" (Glitch Lot) Honey Geisha 1931
USA|Lucienne

$84.00 · 100g · $84.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional
Fresh Perspective - Light Ethiopia
USA|Greater Goods Roasting

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Bishan Dimo, Shakiso, Guji
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Faysel and Hakime Yonis
Aleta Wondo - Ethiopia
USA|Vesta Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landraces
Sweetshop
UK|Square Mile Coffee Roasters

$34.82 · 350g · $9.95/100g

2 sizes
  • 350g — $34.82 ($9.95/100g)
  • 1000g — $90.19 ($9.02/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Various Smallholders
Goddess Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Central America & Ethiopia
Process
Washed & Natural Processing
Variety
Mixed & Heirloom