BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1201 in stock277 roasters257/mo avg

Origin

Ethiopia

1201 in stock · 974 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.14

median $8.59 · 945 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74112

Just arrived

Last updated 2026-09-29

990 coffees from Ethiopia — page 8 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

RARO | ETHIOPIA WASHED
Netherlands|Ripsnorter

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Raro Boda
Hamasho
USA|Blanchard's Coffee

$21.63 · 340g · $6.36/100g

3 sizes
  • 340g — $21.63 ($6.36/100g)
  • 1133g — $63.75 ($5.63/100g)
  • 2267g — $127.50 ($5.62/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Various
Ethiopia Lalesa Washed
Japan|Freak Coffee Roasters

$10.00 · 100g · $10.00/100g

2 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Various Small Holders
Israel Degefa
Canada|Ethica Roasters

$18.35 · 250g · $7.34/100g

2 sizes
  • 250g — $18.35 ($7.34/100g)
  • 1000g — $55.06 ($5.51/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji, Ana Sora District
Process
Natural
Variety
74112, 74110
Producer
Israel Degefa
Goro Site
USA|Regalia Coffee

$28.50 · 300g · $9.50/100g

3 sizes
  • 300g — $28.50 ($9.50/100g)
  • 900g — $77.00 ($8.56/100g)
  • 2200g — $178.50 ($8.11/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Haro Wachu Natural Process 2025
USA|Passenger

$23.75 · 250g · $9.50/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
Ethiopia | Chelbesa One
USA|ILSE

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 907g — $67.50 ($7.44/100g)
  • 2267g — $157.50 ($6.94/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Chelbesa One
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare 74158 Extended Fermented Natural oma Lot #28
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$22.95 · 150g · $15.30/100g

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Gesha Village Natural Lot 137
USA|BlendIn Coffee Club

$32.00 · 100g · $32.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Natural Lot CEREMONY
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$28.04 · 150g · $18.70/100g

Details

Origin
Elora Station, Sidama, Ethiopia
Process
Extended Fermented Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
RED VELVET: Ethiopia Blend
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 2000g — $101.00 ($5.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural, Washed
Variety
Blend
Producer
Blend
Habtamu Guji G1
USA|Prodigal

$24.00 · 250g · $9.60/100g

3 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.55 · 100g · $2.55/100g

2 sizes
  • 100g — $2.55 ($2.55/100g)
  • 250g — $5.10 ($2.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Basha Bekele (2024 Ethiopia CoE Winner)
Ethiopia Shoondhisa Natural Landrace
USA|Poem Roasting

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
FLOW STATE Espresso
UK|PLOT Roasting

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)

Details

Origin
Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Eyasu Lole
ETHIOPIA Ephrem Mulugeta
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
dry method
Variety
74112, 74110
Producer
Ephrem Mulugeta
Ethiopia - Bona Sedeka/ちょっとお得な 500g
Japan|Style Coffee

$35.06 · 500g · $7.01/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia - Buku Harufa Single Village - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Buku Harufa, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
ETHIOPIA Aricha
USA|Four Letter Word Coffee

$23.00 · 283g · $8.13/100g

2 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.11/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Aricha Co-op
Raspberry Kiss | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$17.00 · 200g · $8.50/100g

2 sizes
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Konga, Gedeo Zone
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Konga Smallholders
Ethiopia - Shale
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Shale
Ethiopia - Elto Elora, Ethiopian Landrace
China|Terraform Coffee

$15.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
96h Anaerobic Natural
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Elto Elora
Ethiopia Gesha Village #151 Natural
Netherlands|Friedhats

$26.17

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village
Bette Buna
UK|Full Court Press

$23.21 · 200g · $11.61/100g

3 sizes
  • 200g — $23.21 ($11.61/100g)
  • 500g — $51.06 ($10.21/100g)
  • 1000g — $92.84 ($9.28/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anoxic Natural (+24hr Kickstart
Variety
74110, 74112, Wild Guji Megadu
Ethiopia - Edn Pineapple
Czechia|Father’s Coffee

$13.98 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
special fermentation (anaerobic with fruit and herbs, followed by
Variety
74112, 74110
Producer
smallholder farmers in collaboration with EDN Ethiopian Coffee Export
Ethiopia Refisa West Arsi Washed
USA|Red Rooster Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Nansebo, West Arsi, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Refisa
Coffee Yeti Organic
France|Terres de Café

$68.15 · 1000g · $6.82/100g

Details

Origin
Ethiopia - Wallaga / Yeti
Process
Washed
Variety
Mokas Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 2000g — $112.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Bombe District, Sidama
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Daye Bensa
Ethiopia Halo Beriti
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$22.57 · 250g · $9.05/100g

2 sizes
  • 250g — $22.62 ($9.05/100g)
  • 1000g — $72.50 ($7.25/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
DEGA
Producer
Halo Beriti washing station
Zuria Blend
USA|Prodigal
In StockBlend

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $210.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia & Colombia
Process
Washed & Natural
Variety
Chiroso & Heirloom Varieties
Ethiopia  Shalaye 74110&74112&74165 Mossto natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.29 · 100g · $2.29/100g

2 sizes
  • 100g — $2.29 ($2.29/100g)
  • 250g — $4.59 ($1.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Mossto Natural *
Variety
74110
Producer
Shalaye
BIFTU GUDINA
UK|Good Life Coffee

$21.15 · 250g · $8.46/100g

2 sizes
  • 250g — $21.15 ($8.46/100g)
  • 1000g — $62.27 ($6.23/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Agaro, Jimma
Process
Washed
Variety
Heriloom
Jam On | Full Caf
USA|Frequent Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Gerba Dogo Sodu, West Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Mira Coffee
Steeped Coffee: Flirt
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockBlend

$11.99 · 60g · $19.98/100g

Details

Origin
Ethiopia/Costa Rica, Blend
Process
Blend
Variety
Heirloom/Catuai
Producer
Multiple producers
Adanech
USA|Steady State Roasting

$19.50 · 283g · $6.89/100g

3 sizes
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Multiple local farmers
Espresso - Ethiopie - Uraga Oro
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Natural Anaerobic avec levures Oro
Variety
JARC et Heirloom
Ethiopia Gesha Village-Oma Gesha1931 Mossto Honey Rarities#Oma E-19
Hong Kong|GOÛT & CO

$6.25 · 100g · $6.25/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Mossto Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Rachel & Adam Overton
BOKU | ETHIOPIA NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Esayas Beriso
Ethiopia Ardent Guji Natural
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$17.64 · 250g · $7.05/100g

2 sizes
  • 250g — $17.64 ($7.05/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Banko Gotiti Lot #1
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Banko Gotiti
Madegi
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
Snap Coffee, Various Washing Stations
Akililu Gobena
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74112 & 74110
Ethiopia Bisrat Melaku Washed
Netherlands|Friedhats

$21.62

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho
Producer
Bisrat Melaku
Sugar Rush | Halloween Blend
Canada|Detour Coffee Roasters

$18.35 · 300g · $6.12/100g

3 sizes
  • 300g — $18.35 ($6.12/100g)
  • 1000g — $57.89 ($5.79/100g)
  • 2270g — $132.01 ($5.82/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110
LALESA ANAEROBIC
France|Moklair

$23.32 · 250g · $9.33/100g

Details

Origin
Lalesa washing station, Gedeb, Sud Éthiopie, 2200m
Process
Naturel anaérobie
Variety
“Heirloom”
Producer
Gotiti smallholders
LALESA WASHED
France|Moklair

$21.62 · 250g · $8.65/100g

Details

Origin
Lalesa washing station, Gedeb, Sud Éthiopie, 2200m
Process
Lavé
Variety
“Heirloom”
Producer
Gotiti smallholders
Ethiopia Badaye - Honey
Spain|Nubra Coffee Roasters

$21.62 · 200g · $10.81/100g

2 sizes
  • 200g — $21.62 ($10.81/100g)
  • 1000g — $93.30 ($9.33/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Shoondhisa Natural - Ethiopia
USA|Tandem Coffee Roasters

$18.00 · 226g · $7.96/100g

8 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 226g — $19.00 ($8.41/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibrinna 74110, Serto 74112
Gerba Dogo Washed - Guji, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$23.69 · 250g · $9.48/100g

Details

Origin
Ethiopia, Bule Hora, Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Shonora Coffee
Ethiopia - Ayla Shantawene Natural
Canada|Spilt Milk

$13.41 · 250g · $5.36/100g

4 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 500g — $24.71 ($4.94/100g)
  • 1000g — $45.88 ($4.59/100g)
  • 2000g — $86.83 ($4.34/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace Varietals
Producer
Ayla Shantawene washing station