BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1204 in stock277 roasters257/mo avg

Origin

Ethiopia

1204 in stock · 977 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.03

median $8.59 · 948 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74158

Just arrived

Last updated 2026-09-29

993 coffees from Ethiopia — page 6 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$6.69 · 50g · $13.39/100g

4 sizes
  • 50g — $6.69 ($13.39/100g)
  • 100g — $11.47 ($11.47/100g)
  • 200g — $21.67 ($10.84/100g)
  • 300g — $32.51 ($10.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Ware, Bensa, Sidama
Process
Natural
Variety
74110, Heirloom
Producer
Silinga Drying Stations / Niguse Gemeda Mude and Small Holders in Silinga
Bombe Ayla 74110  -  74158  Natural
France|Datura

$25.03 · 200g · $12.52/100g

3 sizes
  • 200g — $25.03 ($12.52/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)
  • 1000g — $796.46 ($79.65/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Shantawene
Process
Natural
Variety
74110-74158
Producer
Ayla washing station
Ethiopia Guji Uraga
Japan|Leaves Coffee Roasters

$11.47 · 100g · $11.47/100g

2 sizes
  • 100g — $11.47 ($11.47/100g)
  • 1000g — $80.32 ($8.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
74110
Producer
SOOKOO COFFEE
Guji Shakisso Hadeso JARC varieties - Local Landraces Natural
France|Datura

$25.03 · 200g · $12.52/100g

3 sizes
  • 200g — $25.03 ($12.52/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)
  • 1000g — $796.46 ($79.65/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji - Dambi Uddo
Process
Natural
Variety
JARC varieties - Local Landraces
Producer
Hadeso washing station
Dumerso Sisters - Ethiopia - 300g
Canada|Thom Bargen

$16.53 · 300g · $5.51/100g

Details

Origin
Hirut, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Dumerso Sisters Espresso - Ethiopia - 300g
Canada|Thom Bargen

$16.53 · 300g · $5.51/100g

Details

Origin
Hirut, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Bensa Keramo (Natural) - Ethiopia
Australia|Monastery Coffee

$16.42 · 250g · $6.57/100g

2 sizes
  • 250g — $16.42 ($6.57/100g)
  • 1000g — $55.68 ($5.57/100g)

Details

Origin
Keramo Kebele, Bensa Woreda, Sidamo
Process
Natural
Variety
74158
Ethiopia, Origins - Natural
USA|Methodical Coffee

$24.72 · 340g · $7.27/100g

3 sizes
  • 340g — $24.72 ($7.27/100g)
  • 907g — $56.37 ($6.21/100g)
  • 2267g — $130.46 ($5.75/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso Town, Guji Zone, Oromia Region, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Hangadi Washing Station
ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$6.69 · 50g · $13.39/100g

4 sizes
  • 50g — $6.69 ($13.39/100g)
  • 100g — $11.47 ($11.47/100g)
  • 200g — $21.67 ($10.84/100g)
  • 300g — $32.51 ($10.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Morke Kebele, Bura Woreda, Sidama Region
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Morke Drying Station / Nigussie Gemeda Muge with small holders in Morke
ETHIOPIA Gerba Dogo
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
heirloom
Producer
Gerba Dogo
Yabitu Koba (washed), Ethiopia 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$24.50 · 227g · $10.79/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Producer
Koba
Ethiopia, Kello Lalesa, Gedeo, washed, 250g
Norway|Supreme Roastworks

$24.19 · 250g · $9.68/100g

Details

Origin
Ethiopia, Kello Lalesa, Gedeo
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Kello Lalesa
Lalesa [Yellow Honey]
France|Tanat Coffee

$23.78 · 200g · $11.89/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Yellow Honey
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Ephtah
Coffee Yeti
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mokas Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Gotiti, Ethiopia
USA|Ritual Coffee Roasters

$28.00 · 141g · $19.86/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom Varieties
Producer
Gotiti
Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural - 100g
USA|Ondo Coffee

$20.00 · 100g · $20.00/100g

Details

Origin
Bensa, Sidama
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Ethiopia Elto Mofa Heirloom Washed Honey - 100g
USA|Ondo Coffee

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Arbegona, Sidama
Process
Washed honey
Variety
Heirloom
Ethiopia Chelchele
USA|Verve Coffee Roasters

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 997g — $76.75 ($7.70/100g)
  • 2267g — $152.75 ($6.74/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
Smallholder outgrowers in the Chelchele kebele
Adamo – Gibirinna 74110 & Serto 74112
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
 Gibirinna 74110 & Serto 74112
Ethiopia - Habtamu Fikadu Danche 74110 and 74112 - Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$18.00

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 and 74112
Producer
Habtamu Fikadu Danche
MOHAMED ALI
Germany|The Barn

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $79.19 ($7.92/100g)

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Mustafa Mohamed Ali
Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 113g · $14.16/100g

4 sizes
  • 113g — $16.00 ($14.16/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $40.00 ($11.76/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder producers, WS - Daye Bensa
ETHIOPIA Ephrem Mulugeta
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
dry method
Variety
74112, 74110
Producer
Ephrem Mulugeta
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Black Honey
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Black Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Keramo Washed
Netherlands|Shokunin Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

Details

Origin
Bensa, Sidama, Ethiopia
Process
washed, 72 hours fermentation, dried on raised beds
Variety
74/158, 74/100 and Setami
Dhilgee Danche Lot #12
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Producer
SNAP Coffee
Ethiopia Guji Mulish
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Mulish Washing Station (near Shakiso), Guji Zone, Oromia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirlooms
Producer
Faisal Abdush
[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Special Prep Washed
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station
Etiopien Kayon Mountain
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Etiopien - Shakiso, Östra Guji
Process
Bärtorkat
Variety
Lokala ursprungsvarieteter
Producer
Kayon Mountain Farm - Ismael Hassen Aredo
nigusse gemeda morke
Japan|Walnuts Coffee

$25.00 · 150g · $16.67/100g

2 sizes
  • 150g — $25.00 ($16.67/100g)
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)

Details

Origin
bura morke village, sidama, ethiopia
Process
slow dry natural
Variety
74158
Producer
nigusse gemeda
halo golden honey
Japan|Walnuts Coffee

$27.00 · 150g · $18.00/100g

2 sizes
  • 150g — $27.00 ($18.00/100g)
  • 250g — $37.00 ($14.80/100g)

Details

Origin
halo shashamane village, gedeb, ethiopia
Process
golden honey
Variety
74112
Producer
zerihun birhanu
Reshad Honey, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.36 · 250g · $7.74/100g

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74-112
Producer
Reshad Albuls
Gobena Bendo
Australia|Anamorphic Coffee

$31.45 · 250g · $12.58/100g

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces
Producer
Mr. Gobena Bendo
Ocholo Bedecho
Australia|Anamorphic Coffee

$31.45 · 250g · $12.58/100g

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces
Producer
Mr. Ocholo Bedecho
Ethiopia Othosololo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$32.00 · 340g · $9.41/100g

3 sizes
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2268g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Guji
Process
Honey
Variety
JARC 74158, 74112, 74110
Producer
Othosololo
DECAF Ethiopia Guji Uraga Siko Natural
South Korea|Momos Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

3 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $27.00 ($5.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji Uraga Siko
Process
Natural Swiss Water Decafed
Variety
Dega, Kurume
Producer
Alemayehu Sali
Ethiopia Mullugeta Muntasha, Anaerobic Natural Walega
Canada|Subtext Coffee

$25.41 · 250g · $10.17/100g

3 sizes
  • 250g — $25.41 ($10.17/100g)
  • 500g — $47.30 ($9.46/100g)
  • 1000g — $77.30 ($7.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Walega
Producer
Mullugeta Muntasha
Wasa Sidama
USA|Corvus Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

4 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Wasa Station, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Wasa Honey
USA|Corvus Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

4 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Wasa Station, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Ethiopia Chelbesa
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Dega
Producer
Various Smallholder Producers
Ethiopia Gesha Village Oma Natural 7oz
USA|Intelligentsia Coffee

$50.00 · 198g · $25.25/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
7oz
Guji Shakisso Hadeso JARC varieties - Local Landraces Fully Washed
France|Datura

$25.03 · 200g · $12.52/100g

3 sizes
  • 200g — $25.03 ($12.52/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)
  • 1000g — $796.46 ($79.65/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji - Dambi Uddo
Process
Fully Washed
Variety
JARC varieties - Local Landraces
Producer
Hadeso washing station
Chelbesa Danche Local Landraces Washed
France|Datura

$25.03 · 200g · $12.52/100g

3 sizes
  • 200g — $25.03 ($12.52/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)
  • 1000g — $796.46 ($79.65/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Yirgacheffe - Gedeo
Process
Washed
Variety
Local Landraces
Producer
Chelbesa - Gedeb
Release 072 - Gesha Village Lot 26/E-03, Ethiopia
UK|Special Guests Coffee

$31.83 · 100g · $31.83/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Semi-Anaerobic Honey
Variety
Gori Gesha
Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Bombe Abore Station
Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
Best Friends Club Trubaca Blend
USA|Cat & Cloud

$29.53 · 283g · $10.43/100g

3 sizes
  • 283g — $29.53 ($10.43/100g)
  • 998g — $93.54 ($9.37/100g)
  • 2268g — $212.58 ($9.37/100g)

Details

Origin
Honduras & Ethiopia - Santa Barbara & Guji
Process
Washed, Natural
Variety
Parainema Catracha & Mixed Heirloom
Producer
Nelin Guzman & Mulish Washing Station
Siko / Washed / Ethiopia / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$23.56 · 250g · $9.42/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Producers
Tima - Guji, Ethiopia
USA|Tandem Coffee Roasters

$26.00 · 226g · $7.96/100g

8 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 226g — $19.00 ($8.41/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Gibrinna 74110, Serto 74112
Alo 74158 Mosto Anaerobic Natural
France|Datura

$25.03 · 100g · $25.03/100g

2 sizes
  • 100g — $25.03 ($25.03/100g)
  • 1000g — $216.18 ($21.62/100g)

Details

Origin
Ethiopia – Sidama - Bensa
Process
Mosto Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse