BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1202 in stock277 roasters256.3/mo avg

Origin

Ethiopia

1202 in stock · 975 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.10

median $8.59 · 946 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74158

Just arrived

Last updated 2026-09-29

991 coffees from Ethiopia — page 10 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Essential Standards [PEACH]{Filter}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
ETHIOPIA
Process
WASHED
Variety
74112, LOCAL VARIETIES
Producer
KERAMO WASHING STATION
Worka Wuri, 24/25 Crop
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$22.19 · 250g · $8.87/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gedeb
Process
Classic Washed - Raised Beds
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Several small farmers
Hambela
UK|Good Life Coffee

$19.83 · 250g · $7.93/100g

2 sizes
  • 250g — $19.83 ($7.93/100g)
  • 1000g — $56.97 ($5.69/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Hambela Farm, Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom cultivars
OMA FONTULE
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110 & 74165
Producer
Musa Abalulesa
Elto [Hamasho 96h]
France|Tanat Coffee

$31.74 · 200g · $15.87/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural 96h
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Gara Agena
Australia|Single O

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Gara Agena Washing Station
Migration 9.2
USA|Sweet Bloom

$21.75 · 283g · $7.69/100g

Details

Origin
Shop All Wuri Wuri Gedeb, Ethiopia
Process
Natural
Producer
Producers from Ethiopia
Dimtu
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
natural
Variety
Mixed Heirloom
KOKOSE
Czechia|mazelab

$26.86 · 200g · $13.43/100g

2 sizes
  • 200g — $26.86 ($13.43/100g)
  • 1000g — $122.75 ($12.27/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia Elto Coffee-Mofa Heirloom Washed honey
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.06 · 100g · $3.06/100g

2 sizes
  • 100g — $3.06 ($3.06/100g)
  • 250g — $6.12 ($2.45/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed honey
Variety
Heirloom
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Pele Espresso
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

9 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 500g — $35.00 ($7.00/100g)
  • 750g — $52.00 ($6.93/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 1500g — $88.00 ($5.87/100g)
  • 2000g — $108.00 ($5.40/100g)
  • 3000g — $161.00 ($5.37/100g)
  • 4000g — $215.00 ($5.38/100g)
  • 5000g — $269.00 ($5.38/100g)

Details

Origin
Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed varietal
Elto [Elora Blood Yeast]
France|Tanat Coffee

$21.50 · 100g · $21.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaérobie Naturelle 72h - Blood Yeast
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia
Canada|Pirates of Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

3 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $101.00 ($10.10/100g)
  • 2000g — $188.00 ($9.40/100g)

Details

Origin
Rumudamo, Sidama
Process
Anaerobic Natural
Variety
74112
Producer
Daye Bensa
Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Natural
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Syoum Family
Banko Chelchele {Filter}
Canada|CoolBeans
In StockEthiopia

$16.00 · 100g · $16.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Rue Co-Ferment, Natural
Variety
74110, 74112
Goro Badesa · Ethiopia · 74112, 74110 · Washed
Germany|Südseite Coffee

$18.66 · 200g · $9.33/100g

2 sizes
  • 200g — $18.66 ($9.33/100g)
  • 1000g — $88.63 ($8.86/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112, 74110
Producer
Goro Badesa
Gedeb Wuri (Washed) - Ethiopia
Australia|Monastery Coffee

$17.11 · 250g · $6.87/100g

2 sizes
  • 250g — $17.17 ($6.87/100g)
  • 1000g — $58.65 ($5.87/100g)

Details

Origin
Worka- Sakaro, Gedeb Wuri, Gedeo
Process
Washed
Variety
Heirloom
Terraform with ALO 2026
China|Terraform Coffee

$21.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158
FIX: Chocolatey Blend
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia & Brazil
Process
Natural (Brazil/Ethiopia)
Variety
Blend
Producer
Various
Kaffebønner Etiopia Danche
Norway|Kaffa

$24.40 · 250g · $9.76/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Negussie Debela Weldyes
Kaffebønner 1kg Etiopia Danche
Norway|Kaffa

$78.05 · 1000g · $7.80/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Negussie Debela Weldyes
THE ETHIOPIAN ROAST  400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$29.32 · 400g · $7.33/100g

Details

Origin
Ethiopia - Shantawane, Bensa, Sidama zone
Process
Natural
Variety
74158 & Ethiopian Heirloom
Ethiopia - Chelchele Washing Station - Special Prep Washed Process
Australia|Josie Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $31.00 ($6.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Gedeb/Yirgacheffe/Ethiopia
Process
Special Preparation Washed Process
Variety
Heirloom Varieties
Producer
Chelchele Station
CAM Coconut Alternative Movement{Blend}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
COLOMBIA / ETHIOPIA
Process
NATURAL CO FERMENTED WITH COCONUT / WASHED
Variety
Pink Bourbon
Ethiopia - Benti Nenka Guji Hambela
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hambela, Benti Nenka Village
Process
Natural Anaerobic
Variety
Kurume, 74112
Producer
EDN Ethiopian Coffee
Ethiopia - Elto Coffee Elora Station Classic Washed
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 200g — $16.34 ($8.17/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Classic Washed
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
[ODD B] Mr. Bekele Gemeda - Ethiopia // Washed Heirloom - Ripe Apricots, Iced Tea, Sweet Lemon
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian heirloom varieties
Producer
Mr. Bekele Gemeda
ETHIOPIA HAMASHO STATION NATURAL
USA|Push x Pull

$26.00 · 283g · $9.19/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Smallholder farms
Gesha Village [Surma Semi Anaerobic 26/E22]
France|Tanat Coffee

$36.30 · 100g · $36.30/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Semi Anaerobic
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village
Ethiopia - Hambela Buku Abel (2016 & 2017 ToH #1) - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Buku, Hambela, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Hierloom
Ethiopia - Dimtu Wate - Red Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Goro Dimtu, West Guji, Ethiopia
Process
Red Honey
Variety
Kurume
ETHIOPIA AMEDERARO KONGA
Romania|Bob Coffee Lab

$12.93 · 1000g · $1.29/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Sp
Producer
Amederaro Konga
halo
Germany|Neues Schwarz

$14.22 · 250g · $5.69/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Snap Specialty Coffee
Etiopia - Beshasha
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Agaro, Jimma, Western Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
Ky Kebero, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

4 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $28.44 ($5.69/100g)
  • 1000g — $53.48 ($5.35/100g)
  • 2000g — $104.68 ($5.23/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Ky Kebero
Punch Bowl
USA|Dune Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Colombia, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various smallholder producers
Duromina #3
USA|Blanchard's Coffee

$20.58 · 340g · $6.05/100g

3 sizes
  • 340g — $20.58 ($6.05/100g)
  • 1133g — $60.25 ($5.32/100g)
  • 2267g — $120.50 ($5.32/100g)

Details

Origin
Agaro, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Producer
Various
【NEW】Ethiopia Halo Hartume
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$18.00 · 150g · $12.00/100g

2 sizes
  • 150g — $18.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $108.00 ($10.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Carbonic Maceration
Variety
Heirloom
Producer
Altitude: 1950-2200m
Okoluu – Natural Sundried
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural Sundried
Variety
74110, 74112, Ethiopia Landrace
Ethiopia Musa Abalulesa
USA|Heart

$22.00 · 226g · $9.73/100g

4 sizes
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 297g — $27.00 ($9.09/100g)
  • 453g — $36.00 ($7.95/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Details

Origin
Limu
Process
Fully washed
Variety
74110, 74165
Coffee KSF Goma Forest
France|Terres de Café

$60.19 · 1000g · $6.02/100g

Details

Origin
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Ethiopia Bedessa
USA|Camber Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia Guji
USA|Kuma Coffee

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 1133g — $65.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $128.00 ($5.65/100g)

Details

Origin
Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Producers
Gesha Village - Lot 26/E-24 Oma Anaerobic Natural
France|Datura

$43.24 · 100g · $43.24/100g

2 sizes
  • 100g — $43.24 ($43.24/100g)
  • 1000g — $364.10 ($36.41/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Oma block
Mr. Bekele Gemeda - Ethiopia // Washed Heirloom - Ripe Apricots, Iced Tea, Sweet Lemon
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$22.00 · 250g · $8.80/100g

2 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian heirloom varieties
Producer
Mr. Bekele Gemeda
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Chelbesa
Finland|Frukt Coffee Roasters

$27.31 · 250g · $10.92/100g

2 sizes
  • 250g — $27.31 ($10.92/100g)
  • 1000g — $101.26 ($10.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian landrace varieties
Producer
Chelbesa
Kilenso
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Daye Bensa
Kaffebønner Etiopia Banko Gotiti
Norway|Kaffa

$24.72 · 300g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Banko Gotiti