BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1202 in stock277 roasters256.3/mo avg

Origin

Ethiopia

1202 in stock · 975 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.10

median $8.59 · 946 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74158

Just arrived

Last updated 2026-09-29

991 coffees from Ethiopia — page 9 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Chelchele - Washed
Japan|Townsfolk Coffee

$10.00 · 100g · $10.00/100g

3 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 400g — $33.00 ($8.25/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholders
ETHIOPIA Niguse Gemeda Karamo Anaerobic Fermentation Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$28.68 · 200g · $14.34/100g

2 sizes
  • 150g — $28.68 ($19.12/100g)
  • 200g — $28.68 ($14.34/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Hayisa Village, Karamo Kebele, Bure Woreda, Sidama
Process
Anaerobic Fermentation Natural
Variety
74158
Producer
Karamo Washing Station / Niguse Gemeda Mude
HAMBELLA
Czechia|mazelab

$54.05 · 200g · $27.03/100g

2 sizes
  • 200g — $54.05 ($27.03/100g)
  • 1000g — $258.79 ($25.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
MIXED HEIRLOOM
Producer
FAYSEL ABDOSH
ETIOPIA YIRGACHEFFE – espresso – 250g
Poland|Kafar

$12.75 · 250g · $5.10/100g

Details

Origin
Yergacheffe, Ethiopia
Process
washed
Variety
mix varietals
Producer
kooperatywa farm
DECAF Ethiopia Aba Mecha
USA|Four Letter Word Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Jimma
Process
Washed/EA Decaf*
Variety
74110 / 74112
Producer
Abdo Aba Mecha
Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
USA|Luna

$17.47 · 250g · $6.99/100g

2 sizes
  • 250g — $17.47 ($6.99/100g)
  • 1000g — $55.77 ($5.58/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Producer
Habtamu Fikadu - Danche site
Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Ethiopia Bombe Natural
Netherlands|Friedhats

$20.48

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112
Ethiopia - Banko Taratu - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 & 74112
Tabe Haro Wachu - Ethiopia
Philippines|Wide Awake Coffee

$11.20 · 100g · $11.20/100g

3 sizes
  • 100g — $11.20 ($11.20/100g)
  • 200g — $20.80 ($10.40/100g)
  • 500g — $45.61 ($9.12/100g)

Details

Origin
Haro Wachu, Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 74112
haru wachu
Germany|Neues Schwarz

$16.95

Details

Origin
Äthiopien, Guji
Process
Aerobic Fermentation
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Haru Wachu Washing Station via Trabocca
Margarissa Chelbesa
UK|Round Hill Roastery

$20.56 · 250g · $8.22/100g

2 sizes
  • 250g — $20.56 ($8.22/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Odo Shakiso
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Shakiso Hadeso Washing Station - Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
IN THE SUN
Canada|Quietly Coffee

$21.00 · 300g · $7.00/100g

2 sizes
  • 300g — $21.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $159.00 ($7.01/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji, Oromia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Producer
Kayon Mountain Farm
MAGNOLIA
Canada|Quietly Coffee

$18.00 · 300g · $6.00/100g

2 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Wanja Kersa, Jimma, Oromia, Agaro
Process
Fully Washed
Variety
Local Landraces
Producer
Smallholder Farms
Ethiopia, Tagel Alemayehu, Hambela
USA|Sightglass Coffee

$27.50 · 340g · $8.09/100g

3 sizes
  • 340g — $27.50 ($8.09/100g)
  • 907g — $69.75 ($7.69/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega and Kurume
Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
Austria|Kaffeelix

$17.64 · 250g · $7.05/100g

2 sizes
  • 250g — $17.64 ($7.05/100g)
  • 1000g — $65.80 ($6.58/100g)

Details

Origin
Gedeb Wereda, South Region
Process
Washed
Variety
74110, 74112, 7454
YIRGACHEFFE - ETHIOPIA
USA|Cosmic Dust Coffee

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Dumerso, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia Suke Werekata
USA|Perc Coffee

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 368g — $30.00 ($8.15/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Uraga
Process
Advanced Natural
Variety
Landrace
Producer
Tracon
Kolla Bolcha - Light Ethiopia
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2267g — $171.00 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Producer
Kolla Bolcha Cooperative
Alo Tuke Natural 74158
USA|Thoughtful Coffee

$25.00 · 120g · $20.83/100g

4 sizes
  • 120g — $25.00 ($20.83/100g)
  • 240g — $30.00 ($12.50/100g)
  • 240g — $20.00 ($8.33/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)

Details

Origin
Adilo 1, Murago Village, Bensa, Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Tuke Adilo 2 Mini Station
Birthday Blend - Nostalgia
USA|Black & White

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Colombia and Ethiopia
Process
Various
Variety
Various
Duwancho - Full Spectrum
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama, Ethiopia
Process
Washed | Anaerobic Honey
Variety
74110, 74158
Producer
smallholders in Arbegona
ASSEMBLAGE SIGNATURE
France|Moklair

$14.73 · 250g · $5.89/100g

Details

Origin
Lalesa station, Gedeb, Ethiopia
Process
Naturel
Variety
“heirloom”
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g
Japan|Style Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed Mountain water
Variety
Heirlomm
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2   / ちょっとお得な500G
Japan|Style Coffee

$40.16 · 500g · $8.03/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Washed Mountain water
Variety
Heirlomm
Gerba Dogo Natural - Guji, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$23.69 · 250g · $9.48/100g

Details

Origin
Ethiopia, Bule Hora, Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Shonora Coffee
Ethiopia - Tade
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso, Guji
Process
Washed
Variety
Welicho, Kurume
Producer
Tesfaye Bekele Degaga
Ethiopia Garse
Czechia|BeBerry Coffee

$18.14 · 250g · $7.26/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
heirloom
Producer
Cooperative
Tade Espresso, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso, Guji
Process
Washed
Variety
Welicho, kurume
Producer
Tesfaye Bekele Degaga
Gesha Village [Oma Anaerobic Natural 26/E24]
France|Tanat Coffee

$36.30 · 100g · $36.30/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaérobie Naturelle
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village
Spring Forward / Ethiopia
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.06 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia 2260-2360 MASL
Process
Washed
Variety
JARC 74158
Producer
Smallholders in Shantawene village, Buncho Washing Station
UN081 - Gesha Village 26/E-26, Gesha 1931, Natural Anaerobic
UK|Special Guests Coffee

$58.36 · 100g · $58.36/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural Anaerobic
Variety
Gesha
THE ETHIOPIAN ROAST 200g
Japan|Coffee County

$15.94 · 200g · $7.97/100g

Details

Origin
Ethiopia - Shantawene, Bensa, Sidama zone
Process
Natural
Variety
74158 & Ethiopian Heirloom
Ethiopia - Chelchele Washing Station - Natural Process
Australia|Josie Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $31.00 ($6.20/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Gedeb/Yirgacheffe/Ethiopia
Process
Natural Process
Variety
Heirloom Varieties
Producer
Chelchele Station
ETIOPIA YIRGACHEFFE – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$48.39 · 1000g · $4.84/100g

Details

Origin
Yergacheffe, Ethiopia
Process
washed
Variety
mix varietals
Producer
kooperatywa farm
Ethiopia Bette Buna Washed Decaf
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed and EA Decaf
Variety
Enat Buna & 74412
Habtamu Danche
USA|Prodigal

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $200.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Mexico Jaime & Humberto
Canada|Detour Coffee Roasters

$19.77 · 300g · $6.59/100g

3 sizes
  • 300g — $19.77 ($6.59/100g)
  • 1000g — $63.53 ($6.35/100g)
  • 2270g — $129.89 ($5.72/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Explore Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Explore Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockEthiopia

$11.99 · 100g · $11.99/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158/74112
Producer
Solomon Hamiso
Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$15.36 · 200g · $7.68/100g

2 sizes
  • 200g — $15.36 ($7.68/100g)
  • 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Details

Origin
Yunnan - China, Sidama Bensa - Ethiopia, Huehuetenango - Guatemala
Process
Honey and Natural processed
Variety
Catimor, Heirloom, Caturra
Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
Denmark|April

$23.59 · 125g · $18.87/100g

3 sizes
  • 125g — $23.59 ($18.87/100g)
  • 250g — $37.75 ($15.10/100g)
  • 1000g — $124.05 ($12.41/100g)

Details

Origin
Bombe, Bensa, Sidama
Process
Natural
Variety
Krume 74158
Producer
Tadesse Hanka
Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
Denmark|April

$37.75 · 250g · $15.10/100g

2 sizes
  • 250g — $37.75 ($15.10/100g)
  • 1000g — $124.05 ($12.41/100g)

Details

Origin
Bombe, Bensa, Sidama
Process
Natural
Variety
Krume 74158
Producer
Tadesse Hanka
kebede wako
Germany|Neues Schwarz

$14.68

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Kurume, Wolisho, JARC
Producer
Kebede Wako Jara
Ethiopia - Faysel Abdosh, Heirloom
China|Terraform Coffee

$12.00 · 100g · $13.00/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Faysel Abdosh
Supernatural
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.50 · 113g · $7.52/100g

4 sizes
  • 113g — $8.50 ($7.52/100g)
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $102.00 ($4.50/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Heirloom varietals and Red Bourbon
Producer
Various Ethiopian small-holder producers and ASODIETT
Bookkisa 2024
USA|Passenger

$21.00 · 250g · $8.40/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC Selections
Producer
Ture Waji
Etiopia - Beshasha
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Agaro, Jimma, Western Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
Ethiopia Banko Chelchele Heirloom Super natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.66 · 100g · $1.66/100g

3 sizes
  • 100g — $1.66 ($1.66/100g)
  • 250g — $3.19 ($1.27/100g)
  • 500g — $5.74 ($1.15/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Super Natural
Variety
Heirloom
Producer
Banko Chelchele
Alo [DIGS Project Mosto Natural 72h]
France|Tanat Coffee

$31.74 · 200g · $15.87/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Naturel - 72h de Fermentation Mosto
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse