BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2896 in stock338 roasters1147.7/mo avg

Process

Washed

2896 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.34

median $9.10 · 2798 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2455 Washed process coffees — page 45 of 50

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

THIRST TRAP - A light & juicy blend
USA|Mother Tongue Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $116.00 ($5.12/100g)

Details

Process
Washed
STRAWBERRY COULIS - ESPRESSO
Canada|Colorfull Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $55.00 ($5.50/100g)

Details

Process
Washed, Thermal Shock
Bom Senso Dark Roast
USA|Huckleberry Roasters

$18.00 · 340g · $5.29/100g

3 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $40.00 ($4.41/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Details

Process
Washed
Costa Rican
USA|Iowa Coffee Roasters

$10.00 · 226g · $4.42/100g

2 sizes
  • 226g — $10.00 ($4.42/100g)
  • 453g — $20.00 ($4.42/100g)

Details

Process
Washed
Time & Temperature
USA|Tandem Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

6 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $111.00 ($4.90/100g)

Details

Process
Fully Washed
Stoker
USA|Tandem Coffee Roasters

$19.00 · 340g · $5.59/100g

6 sizes
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $90.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $91.00 ($4.01/100g)

Details

Process
Washed
The Best Friends Blend
USA|Cat & Cloud

$19.70 · 283g · $6.96/100g

3 sizes
  • 283g — $19.70 ($6.96/100g)
  • 998g — $62.41 ($6.25/100g)
  • 2268g — $141.84 ($6.25/100g)

Details

Process
Anaerobic Washed
100% Kona Peaberry
USA|Tradition Coffee Roasters

$39.00 · 113g · $34.51/100g

3 sizes
  • 113g — $39.00 ($34.51/100g)
  • 340g — $89.00 ($26.18/100g)
  • 2267g — $505.00 ($22.28/100g)

Details

Process
Washed
Lion's Pride Blend
USA|Klatch Coffee

$20.95 · 310g · $6.76/100g

3 sizes
  • 310g — $20.95 ($6.76/100g)
  • 907g — $53.95 ($5.95/100g)
  • 2267g — $115.95 ($5.11/100g)

Details

Process
Washed
The Bedtime Blend
Switzerland|Rose Coffee

$15.63 · 200g · $7.81/100g

3 sizes
  • 200g — $15.63 ($7.81/100g)
  • 500g — $33.66 ($6.73/100g)
  • 1000g — $60.11 ($6.01/100g)

Details

Process
Washed
Angel Wings Blend
USA|Proud Mary Coffee

$36.00 · 268g · $13.43/100g

4 sizes
  • 268g — $36.00 ($13.43/100g)
  • 268g — $19.00 ($7.09/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)
  • 2000g — $136.00 ($6.80/100g)

Details

Process
Washed
GOOD BROTHERS ESPRESSO BLEND ROASTED
USA|Good Brothers Coffee

$9.99 · 113g · $8.84/100g

4 sizes
  • 113g — $9.99 ($8.84/100g)
  • 340g — $17.99 ($5.29/100g)
  • 907g — $39.00 ($4.30/100g)
  • 2267g — $79.99 ($3.53/100g)

Details

Process
Washed
VARIETY BLEND ROASTED
USA|Good Brothers Coffee

$7.99 · 113g · $7.07/100g

4 sizes
  • 113g — $7.99 ($7.07/100g)
  • 340g — $13.99 ($4.11/100g)
  • 907g — $29.99 ($3.31/100g)
  • 2267g — $65.00 ($2.87/100g)

Details

Process
Washed
Organic Tomorrow Seasonal Project
USA|Ruby Coffee Roasters

$16.40 · 226g · $7.26/100g

3 sizes
  • 226g — $16.40 ($7.26/100g)
  • 340g — $20.25 ($5.96/100g)
  • 2267g — $116.55 ($5.14/100g)

Details

Process
Washed
Jaén - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers
Kenya Kirinyaga
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.25 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Central Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Nguguini Factory
Pueblo
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Chanchamayo, Peru
Process
Washed and Sun-Dried
Variety
Typica
Producer
Negrisa Family
Cutervo
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers
Guji
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Producer
Uraga Washing Station
Negrisa
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Chanchamayo, Peru
Process
Washed and Sun-Dried
Variety
Typica
Producer
Negrisa Family
Jaén
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Producer
San Ignacio, Jaén, Cutervo Farmers
Colombia | Sergio Caro
USA|ILSE

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $190.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Sergio Caro
India - Kerehaklu - Lychee and Niche -  lot O
USA|Brandywine Coffee Roasters

$29.00 · 425g · $6.82/100g

Details

Origin
India
Process
Lychee + Niche Washed
Variety
Selection 10
Producer
Ajoy and Pranoy Thipaiah
Franky Hoyos - Gesha Tropical
USA|Black & White

$16.00 · 100g · $16.00/100g

4 sizes
  • 100g — $16.00 ($16.00/100g)
  • 340g — $35.00 ($10.29/100g)
  • 907g — $85.00 ($9.37/100g)
  • 2267g — $221.00 ($9.75/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Advanced Washed
Variety
Gesha
Producer
Franky Hoyos
Kii PB, Kenya - Filter
UK|Machina Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $57.03 ($5.70/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Producer
Kii Factory
Kamagogo AA - Kenya - 300g
Canada|Thom Bargen

$24.00 · 300g · $5.76/100g

Details

Origin
Muranga, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
No image
USA|Paradise Coffee Roasters

$50.00 · 113g · $44.25/100g

2 sizes
  • 113g — $50.00 ($44.25/100g)
  • 340g — $140.00 ($41.18/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete, Chiriquí, Panama
Process
Washed, sun-dried on raised beds
Variety
Geisha
Producer
Suárez Family — El Salto Premium Coffee
LA AMISTAD - Nicaragua Specialty Coffee
USA|Panther Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Process
Fully washed
Variety
Catuaí & Caturra
Producer
Francisco Javier Valle Garcia
India Gundikhan Washed
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Producer
Saif Ulla, Gundhikan Estate, KaadKappi Collective
Kaliluni AA, Kenya, Washed
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

Details

Origin
Machakos County
Process
Washed
Variety
SL28 and SL34
Producer
Kaliluni Farmers Co-operative Society
Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive
Canada|FUNK Coffee

$26.47 · 250g · $8.47/100g

3 sizes
  • 250g — $21.18 ($8.47/100g)
  • 907g — $66.36 ($7.31/100g)
  • 2267g — $144.01 ($6.35/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Cascara Infused Washed
Variety
Heirloom / Landraces
Producer
Ela Telicha Washing Station
Ngunguru AA
Canada|CoolBeans
Ngunguru AA

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockKenya

$12.00 · 100g · $12.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
No image
USA|NormlPpl

$152.97 · 2267g · $6.75/100g

2 sizes
  • 200g — $184.39 ($92.19/100g)
  • 2267g — $152.97 ($6.75/100g)

Details

Origin
Casabianca, Northern Tolima, Colombia
Process
Fed-batch Washed
Variety
Colombia Supremo
Producer
Educardo Flórez
Wholesale - Habtamu Fikadu, Chelbesa, Washed G1 74110, 71458
USA|NormlPpl

$171.48 · 2267g · $7.56/100g

2 sizes
  • 200g — $203.97 ($101.98/100g)
  • 2267g — $171.48 ($7.56/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 71458
Producer
Habtamu Fikadu
Wholesale - Kenya Kamwangi AA Batian, Ruiru 11, SL28, SL34 Washed
USA|NormlPpl

$135.03 · 2267g · $5.96/100g

2 sizes
  • 200g — $165.40 ($82.70/100g)
  • 2267g — $135.03 ($5.96/100g)

Details

Origin
Gichugu, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kamwangi
Oromia Bishan
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $89.60 ($9.88/100g)
  • 2267g — $224.00 ($9.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Honduras Geovany Rivera
USA|Camber Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Danche
USA|Regalia Coffee
In StockEthiopia

$28.50 · 300g · $9.50/100g

3 sizes
  • 300g — $28.50 ($9.50/100g)
  • 900g — $77.00 ($8.56/100g)
  • 2200g — $178.50 ($8.11/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
ACACIA HILLS, AB Washed
UK|PLOT Roasting

$14.00 · 200g · $7.00/100g

2 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Acacia Hills Estate, Ngorongolo Hills, Tanzania
Process
Washed
Variety
Kent
Producer
Leon and Aideen Christianakis
Faver Ninco - Santa Maria, Huila, Colombia
USA|Tandem Coffee Roasters

$20.00 · 226g · $8.85/100g

8 sizes
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 340g — $29.00 ($8.53/100g)
  • 340g — $30.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)
  • 2267g — $146.00 ($6.44/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Sharbo Maro
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, 74110, 74112, Walichu
Finca Rosma [Bourbon Washed]
France|Tanat Coffee

$15.82 · 200g · $7.91/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavé
Variety
Bourbon
Producer
Fredy Milton Morales Merida
Colombia Tierra Querida
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Boyaca & Cundinamarca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Multiple producers
Finca Rosma [Geisha Washed]
France|Tanat Coffee

$28.33 · 100g · $28.33/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavé
Variety
Geisha
Producer
Finca Rosma, Fredy Milton Morales Merida
26 New Season - Colombia Finca El Paraíso Washed Geisha Lot #77 - 150g
China|Big Sur Coffee

$25.00 · 150g · $16.67/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Finca El Paraíso
26/27 New Season - Peru La Lúcuma Washed Geisha VSC001- 150g
China|Big Sur Coffee

$40.00 · 150g · $26.67/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Franco Huaches Montalvan
PITALITO - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Fully Washed and Sun-Dried
Variety
Caturra
Producer
Laboyos Valley Farmers
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$24.00 · 226g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
Guarapo Decaf - Colombia // Tiramisu, Donuts, Macadamia
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
San Augustin and Ricabrisa, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Various
Producer
Various Monkaaba shareholders