BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2896 in stock338 roasters1147.7/mo avg

Process

Washed

2896 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.34

median $9.10 · 2798 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2455 Washed process coffees — page 46 of 50

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

[ODD-B] Guarapo Decaf - Colombia // Tiramisu, Donuts, Macadamia
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Details

Origin
San Augustin and Ricabrisa, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Various
Producer
Various Monkaaba shareholders
COLOMBIA FINCA MILAN NIU CULTURED WASHED
USA|Push x Pull

$30.00 · 283g · $10.60/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Niu (coconut) cultured washed
Variety
Castillo
Producer
Julio Cesar Madrid
Danche
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $49.00 ($9.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
600 smallholders in Chelbesa
Gedeb Chelbesa
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Elizabeth Troyes | Peru | Espresso
Ireland|Calendar Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Cajamarca
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Elizabeth Troyes
Gedeb Chelbesa Espresso
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Colombia, Ventola Orange
USA|Methodical Coffee

$35.89 · 340g · $10.56/100g

3 sizes
  • 340g — $35.89 ($10.56/100g)
  • 907g — $81.64 ($9.00/100g)
  • 2267g — $190.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Colombia, Vereda Las Mercedes, Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Yellow Colombia & Castillo
Producer
Felipe Trujillo
Ethiopia Limu Genji Challa G1 Washed
USA|Loquat Coffee

$23.50 · 250g · $9.40/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112 + 74110
Todos Santos - Washed Community Lot - Hueuetenango, Guatemala
USA|Loveless Coffees

$19.50 · 226g · $8.63/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 226g — $19.50 ($8.63/100g)
  • 1000g — $53.00 ($5.30/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
Coffee from eight smallholder producers from the ASODIETT Cooperative: Viviano Pablo, Desiderio Pablo, Alfredo Martin, Emiliana Pablo, Macario Calmo, Gilberto Ramirez, Romerlia Jeronimo, Santos Pablo
Ethiopia Abana Estate Anderacha Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
Guatemala Nery Lopez
USA|Resident Coffee Roasters

$21.50 · 283g · $7.60/100g

3 sizes
  • 283g — $21.50 ($7.60/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
Finca Wacamaya
Mugaya - oops TOO light - Test Roast [250gm]
USA|Ceto

$10.00 · 120g · $7.50/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
90%[SL-28, SL-34], Ruiru 11, Batian
Producer
Mugaya - oops TOO light - Test Roast [250gm]
La Reb BLC - Test Roast [250gm]
USA|Ceto

$14.00 · 280g · $4.64/100g

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Fragancia [sidra x catimor]
Producer
La Reb BLC - Test Roast [250gm]
Yula Regional Lot, Guatemala, Washed
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra and Catuai
Producer
Primavera Green Coffee
[Rested] Catimor - Washed - "Biyesheng" Yi Nian Yi Su Collective
USA|Hydrangea

$22.00 · 227g · $9.69/100g

Details

Origin
Yi Nian Yi Su Collective, Dehong, Yunnan, China
Process
Washed
Variety
Catimor
Producer
Luo Yuan Chen
Julian Calderon Geisha
Denmark|La Cabra

$4.72 · 200g · $2.36/100g

2 sizes
  • 200g — $4.72 ($2.36/100g)
  • 1000g — $22.83 ($2.28/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Julian Calderón
Janyn Escobar - Washed Gesha - Huehuetenango, Guatemala
USA|Loveless Coffees

$35.00 · 226g · $15.49/100g

4 sizes
  • 113g — $35.00 ($30.97/100g)
  • 226g — $35.00 ($15.49/100g)
  • 1000g — $35.00 ($3.50/100g)
  • 2267g — $35.00 ($1.54/100g)

Details

Origin
Agua Dulce, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Finca El Tesoro - Janyn Escobar
Julian Calderón Pink Bourbon
Denmark|La Cabra

$3.81 · 200g · $1.90/100g

2 sizes
  • 200g — $3.81 ($1.90/100g)
  • 1000g — $18.11 ($1.81/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Julian Calderón
El Salvador San José Bourbon
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$15.98 · 250g · $6.39/100g

Details

Origin
El Salvador - Apaneca
Process
Tvättat
Variety
Bourbon (röd, gul, orange)
Producer
Familjen Magaña - Finca San José
Layo Teraga Washed
USA|Orbiter Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Uraga, Guji Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110
Producer
Layo Teraga Coffee Producers Cooperative
Suke Quto Guji-1 Washed
USA|Orbiter Coffee

$18.00 · 125g · $14.40/100g

2 sizes
  • 125g — $18.00 ($14.40/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Welicho
Producer
Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm
El Urraco
UK|Square Mile Coffee Roasters

$28.18 · 350g · $8.05/100g

2 sizes
  • 350g — $28.18 ($8.05/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Santa Bárbara
Process
Washed
Variety
Catuaí
Producer
Javier Fernandez
Kenya Eaagads AA
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$18.49 · 250g · $7.40/100g

2 sizes
  • 250g — $18.49 ($7.40/100g)
  • 1000g — $71.68 ($7.17/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Acaia, K7, Ruiru 11, SL28
Arbegona Rumudamo, Ethiopia Washed Walega
Canada|Subtext Coffee

$21.18 · 250g · $8.47/100g

3 sizes
  • 250g — $21.18 ($8.47/100g)
  • 500g — $41.65 ($8.33/100g)
  • 1000g — $64.59 ($6.46/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Walega
Producer
Arbegona Rumudamo
Arbegona Rumudamo, Ethiopia Anaerobic Washed Walega
Canada|Subtext Coffee

$30.35 · 250g · $12.14/100g

3 sizes
  • 250g — $30.35 ($12.14/100g)
  • 500g — $60.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $107.30 ($10.73/100g)

Details

Process
Anaerobic Washed
Variety
Walega
Producer
Arbegona Rumudamo
Uganda Nafuna - cherry fermentation washed
Austria|Kaffeelix

$16.41 · 250g · $6.56/100g

2 sizes
  • 250g — $16.41 ($6.57/100g)
  • 1000g — $60.87 ($6.09/100g)

Details

Origin
The Coffee Gardens, Mount Elgon, East Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
[ODD-B] Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Special Prep Washed
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station
Finca Soledad Washed Wave Experimental Typica Mejorado by Pepe Jijón, Ecuador
Sweden|Standout Coffee

$40.00 · 100g · $41.00/100g

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Experimental Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Pepe Jijón & Family
Finca Soledad Washed Wave Typica Mejorado by Pepe Jión, Ecuador
Sweden|Standout Coffee

$21.00 · 50g · $42.00/100g

3 sizes
  • 50g — $21.00 ($42.00/100g)
  • 250g — $78.00 ($31.20/100g)
  • 1000g — $306.00 ($30.60/100g)

Details

Origin
Intag Valley, Imbabura, Ecuador
Process
Wave Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Pepe Jijón
Mama Sierra Caturra Washed
Switzerland|Rose Coffee

$16.83 · 200g · $8.42/100g

3 sizes
  • 200g — $16.83 ($8.42/100g)
  • 500g — $31.26 ($6.25/100g)
  • 1000g — $58.91 ($5.89/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Tanzania Finagro Estate Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 301g · $5.65/100g

Details

Origin
Tanzania - Karatu District, Arusha
Process
Washed
Variety
N39 Bourbon, Kent, SL28, SL34, TACRI, Ruiru 11 & Batian
Producer
Neel & Kavita Vohora
Colombia Tatiana Pete Washed Maragesha
USA|Helm

$17.00 · 100g · $17.00/100g

3 sizes
  • 100g — $17.00 ($17.00/100g)
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $95.00 ($9.50/100g)

Details

Origin
La Plata, Hulia, Colombia
Process
Washed
Variety
Maragesha
Producer
Tatiana Pete
Finca La Hermosa Washed
Canada|Hatch Crafted Coffee

$19.77 · 300g · $6.59/100g

Details

Origin
Acatenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra
Producer
Max Perez
Ethiopia Keramo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$32.00 · 340g · $9.41/100g

4 sizes
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 340g — $192.00 ($56.47/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2268g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Sidama
Process
Washed
Variety
JARC 74112
Producer
Keramo
Costa Rica - Roble Negro Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Traditional Washed
Variety
Catuaí
Producer
Familia Vásquez
Rwanda - Dahwe FW 26/27
UK|Scenery Coffee

$22.55 · 200g · $11.27/100g

2 sizes
  • 200g — $22.55 ($11.27/100g)
  • 500g — $50.40 ($10.08/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Traditional Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
1400 smallholder producers, Muraho Trading Company
Ommagourd | Fall Blend
USA|Quills Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Kenya, Nicaragua, & Ethiopia
Process
Washed
Ethiopia Wete Konga - 200g
USA|Ondo Coffee

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Wete Village, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Kenya Ruera PB - 200g
USA|Ondo Coffee

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Ruera Estate, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Guatemala El Injerto Pacamara - 100g
USA|Ondo Coffee

$27.50 · 100g · $27.50/100g

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Pacamara
Colombia Las Brisas PB - 200g
USA|Ondo Coffee

$28.00 · 200g · $14.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
● 【送料無料】 グァテマラ グアテマラ ゲイシャ ヴィジャウレ COE #7th GUATEMALA COE Geisha Villaure
Japan|Takamura Coffee Roasters

$24.22 · 100g · $24.22/100g

3 sizes
  • 100g — $24.22 ($24.22/100g)
  • 250g — $56.09 ($22.44/100g)
  • 500g — $96.89 ($19.38/100g)

Details

Origin
Cuilco, Huehuetenango, Guatemala(クイルコ,ウエウエテナンゴ)
Process
Washed
Variety
Geisha(ゲイシャ)
Producer
Aurelio Villatoro Castillo(アウレリオ・ヴィジャトロ)
Ethiopia Bochessa Natural
USA|Ruby Coffee Roasters

$25.00 · 226g · $11.06/100g

3 sizes
  • 226g — $25.00 ($11.06/100g)
  • 340g — $33.00 ($9.71/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Producer
Bochessa
Gachatha • Washed
USA|Hex

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Colombia La Esperanza Geisha
USA|Yaggy Road Roasting Co

$25.00

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Don Linarco Rodriguez
● 【送料無料】 ケニア マサイ ダークロースト(Kenya Masai Dark Roast)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.49 · 250g · $5.00/100g

4 sizes
  • 250g — $12.49 ($5.00/100g)
  • 500g — $19.99 ($4.00/100g)
  • 1000g — $37.48 ($3.75/100g)
  • 2000g — $69.96 ($3.50/100g)

Details

Origin
Kenya Nyeri , Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28・SL34
● 【送料無料】 ケニア マサイ ライトロースト(Kenya Masai Light Roast)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.49 · 250g · $5.00/100g

4 sizes
  • 250g — $12.49 ($5.00/100g)
  • 500g — $19.99 ($4.00/100g)
  • 1000g — $37.48 ($3.75/100g)
  • 2000g — $69.97 ($3.50/100g)

Details

Origin
Kenya Nyeri , Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28・SL34
【送料無料】 エチオピア イルガチェフェ ゲデブ グレード1(ETHIOPIA Yirgaheffe Gedeb Grade1)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$10.84 · 250g · $4.33/100g

4 sizes
  • 250g — $10.84 ($4.33/100g)
  • 500g — $17.34 ($3.47/100g)
  • 1000g — $32.51 ($3.25/100g)
  • 2000g — $60.68 ($3.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia Yirgaheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirlooms
● 【送料無料】 パナマ エスメラルダ ゲイシャ ( PANAMA LA ESMERALDA PRIVATE COLLECTION "GEISHA" ) [C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$29.26 · 100g · $29.26/100g

3 sizes
  • 100g — $29.26 ($29.26/100g)
  • 250g — $58.52 ($23.41/100g)
  • 500g — $109.70 ($21.94/100g)

Details

Origin
PANAMA
Process
Fully Washed
Variety
Geisha
Producer
Sogestal Kayanza
Even Coffee - El Huabal
Canada|Speciality Coffee CA
In StockPeru

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Blend
Producer
Café Solidario members