BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Catuai Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Catuai variety.

308 in stock145 roasters66/mo avg

Variety

Catuai

308 coffees

Price / 100g

$4.82 – $12.60

median $7.05 · 298 lots

Top origins

Costa Rica, Guatemala, Brazil

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

282 Catuai variety coffees — page 2 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.17 · 250g · $4.87/100g

2 sizes
  • 250g — $12.18 ($4.87/100g)
  • 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholders
Juanachute
Denmark|Prolog Coffee
In StockCosta Rica

$3.20 · 250g · $1.28/100g

2 sizes
  • 250g — $3.20 ($1.28/100g)
  • 1000g — $12.02 ($1.20/100g)

Details

Origin
los santos, tarrazú, costa rica
Process
washed
Variety
catuaí
Producer
luis anastasio castro & family
Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $49.50 ($5.46/100g)
  • 2267g — $123.75 ($5.46/100g)

Details

Origin
El Malinal, Cofradia de Chocolon, Nayarit, México
Process
Natural
Variety
Typica, Sarchimor, Mundo Novo, Bourbon, Catuai, Costa Rica, Caturra
Producer
Las Mujeres de Cofradía y Malinal
Buena Vista #2 Honduras (Medium Roast)

$15.79 · 200g · $7.89/100g

3 sizes
  • 200g — $15.79 ($7.89/100g)
  • 500g — $34.55 ($6.91/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Intibuca, Pozo Negro, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Hernan Gomez
Costa Rica La Minita
Australia|Single O

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Los Santos, Tarrazu
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Hacienda La Minita
Montesol (Catuai), Nicaragua
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $55.75 ($5.58/100g)
  • 2000g — $109.23 ($5.46/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Catuai
Producer
Familia Rosales Mejía
la pila & neighbours
Germany|Neues Schwarz

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Guatemala, Fraijanes
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon, Pache
Producer
Rodolfo Garcia
la pila & neighbours
Germany|Neues Schwarz

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Guatemala, Fraijanes
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon, Pache
Producer
Rodolfo Garcia
Year Round: Grocery Run
USA|Promethium Coffee

$26.50 · 200g · $13.25/100g

3 sizes
  • 200g — $26.50 ($13.25/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Washed Coffees
Variety
Caturra + Catuai + Bourbon
Producer
Mixed
731 Panama Bambito Estate Caturra/Catuai
Japan|Philocoffea

$21.00 · 100g · $21.00/100g

2 sizes
  • 100g — $21.00 ($21.00/100g)
  • 200g — $37.00 ($18.50/100g)

Details

Origin
Bambito,Cerro Punta,Chiriqui, Panama
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Bambito Estate, Priscilla Gonzalez,Ivan Gonzalez
Peru - Sanchez
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Peru, Moyobamba, San Martin
Process
Washed
Variety
Catuai, Yellow Typica, Pache
Producer
Jorge, Leomar og Felino Sanchez
Panama Adaura Coffee Catuai Washed
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$35.69 · 500g · $7.14/100g

2 sizes
  • 500g — $35.69 ($7.14/100g)
  • 1000g — $58.64 ($5.86/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete, Panama
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Edwin Rosas, Marcus J. Durán
Costa Rica, La Pastora
USA|Methodical Coffee

$21.32 · 340g · $6.27/100g

3 sizes
  • 340g — $21.32 ($6.27/100g)
  • 907g — $48.56 ($5.35/100g)
  • 2267g — $112.17 ($4.95/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
CoopeTarrazú
Cinco de Junio
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Parainema, Catuai
San Isidro, Honduras
USA|Mae Coffee Roasters

$30.00 · 283g · $10.60/100g

2 sizes
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 2268g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Copan
Process
Microorganism Fermentation Washed
Variety
Catuai
Producer
Katia Duke
India, Pearl Mountain
USA|Methodical Coffee

$25.25 · 340g · $7.43/100g

3 sizes
  • 340g — $25.25 ($7.43/100g)
  • 907g — $57.52 ($6.34/100g)
  • 2267g — $133.35 ($5.88/100g)

Details

Origin
India, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Ashok and Divya Patre at Ratnagiri Estate
Primary Espresso | Honduras
USA|ILSE

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $122.00 ($5.38/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Honduras
06PM
Switzerland|Chronic.
In StockPeru

$11.42 · 250g · $4.57/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Washed
Variety
Catura, Catuai, Catimor, Bourbon et Villasarche
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda
Producer's Pride, Costa Rica
USA|Ritual Coffee Roasters

$23.00 · 141g · $16.31/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí, Villalobos
Producer
Producer's Pride
Panama Altieri Rola Catuai Natural
USA|Klatch Coffee

$29.95 · 310g · $9.66/100g

2 sizes
  • 310g — $29.95 ($9.66/100g)
  • 907g — $71.95 ($7.93/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Catuai
Cipreses
UK|Round Hill Roastery

$19.56 · 250g · $7.83/100g

2 sizes
  • 250g — $19.56 ($7.83/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Granos A Cielo
USA|East Pole Coffee Co.

$26.50 · 340g · $7.79/100g

3 sizes
  • 340g — $26.50 ($7.79/100g)
  • 907g — $54.50 ($6.01/100g)
  • 2267g — $108.50 ($4.79/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Hazel Arias and Nelsyn Yoseles
FAF Coffee / Brazil / Anaerobic Natural / Catuai
Germany|Ordinary Coffee Roasters

$15.93 · 200g · $7.96/100g

2 sizes
  • 200g — $15.93 ($7.96/100g)
  • 500g — $36.41 ($7.28/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuai
Producer
FAF Coffee
Limited: Surf Break
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
La Esperanza de Tarrazu, San Jose, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai, Caturra
PERU Carima Catuai Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$19.34 · 250g · $7.74/100g

2 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
Catuai
La Isabel
UK|Round Hill Roastery

$21.88 · 250g · $8.75/100g

2 sizes
  • 250g — $21.88 ($8.75/100g)
  • 1000g — $76.93 ($7.69/100g)

Details

Origin
Marcala, Honduras
Process
Anaerobic Washed
Variety
Catuai
Honduras Cafico - Regenerative Organic Certified®
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Corquin, Copan, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai, Lempira, Pacas
Producer
Cafés Finos de Corquín (CAFICO)
Brayan Alvear - Colombia co-fermented with strawberry
Canada|94 Celcius

$22.94 · 300g · $7.65/100g

3 sizes
  • 300g — $22.94 ($7.65/100g)
  • 907g — $64.24 ($7.08/100g)
  • 2253g — $128.48 ($5.70/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Strawberry Co-fermentation
Variety
Catuai, Caturra, Pink Bourbon
Producer
Brayan Alvear
Bambito Estate
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.59/100g

3 sizes
  • 300g — $19.77 ($6.59/100g)
  • 907g — $55.06 ($6.07/100g)
  • 2267g — $135.54 ($5.98/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Costa Rica Don Eli x Tetsu Kasuya "Aki"
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Washed
Variety
Catuai
Old School Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$14.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Brazil - Cerrado Mineiro
Process
Natural Process
Variety
Bourbon, Catuai, Catucai, Topázio
Producer
Fazendo Rio Brilhante
DECAF - LIFE AFTER DEATH  - Brazil
UK|Dark Arts Coffee

$8.00 · 100g · $8.00/100g

3 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais - DECAF
Process
Natural, DECAF
Variety
Catuai, Mundo Novo
Bluebird Coffee Roastery | Home | Specialty Espresso Blend
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$10.07 · 250g · $4.03/100g

2 sizes
  • 250g — $10.07 ($4.03/100g)
  • 1000g — $30.44 ($3.04/100g)

Details

Origin
Brazil and Burundi
Process
Medium Roast
Variety
Yellow Bourbon, Red Bourbon, Catuai, Caturra
Producer
Various
Peru San Ignacio Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 170g · $11.76/100g

2 sizes
  • 170g — $20.00 ($11.76/100g)
  • 170g — $137.00 ($80.59/100g)

Details

Origin
Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Geisha, Caturra, Pache, Catuai
Producer
Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo
La Laguneta Espresso
Canada|Monogram Coffee

$13.41 · 300g · $4.82/100g

3 sizes
  • 300g — $14.47 ($4.82/100g)
  • 907g — $39.18 ($4.32/100g)
  • 2267g — $95.65 ($4.22/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra
Guatemala Fredy Orantes Natural
UK|Skylark Coffee

$25.20 · 250g · $10.08/100g

2 sizes
  • 250g — $25.20 ($10.08/100g)
  • 1000g — $83.56 ($8.36/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Catuai
Moa'ula 'Ohana Blend
USA|Big Island Coffee Roasters

$21.00 · 113g · $18.58/100g

3 sizes
  • 113g — $21.00 ($18.58/100g)
  • 283g — $42.00 ($14.84/100g)
  • 2267g — $299.00 ($13.19/100g)

Details

Origin
100% Kaʻū Coffee
Process
Washed, Yeast Inoculated process
Variety
Catuai, Lempira
Era Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee
Era Espresso

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockCosta Rica

$20.99 · 300g · $7.00/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuaí
Producer
Don Oscar
Extra
Canada|Eight Ounce Coffee
Extra

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockPanama

$11.99 · 350g · $3.43/100g

Details

Origin
Panama
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuaí
Producer
Graciano Cruz
Maui Mana
USA|Big Island Coffee Roasters

$15.00 · 113g · $13.27/100g

3 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Details

Origin
Maui
Process
Washed
Variety
Yellow Caturra, Catuai
Caballero Collective #1, Honduras (Medium Roast)

$17.58 · 200g · $8.79/100g

3 sizes
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Chinacla, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
FAMILIA
USA|Peixoto
In StockBrazil

$23.00 · 340g · $6.76/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai / Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
Honduras - Beneficio San Vicente Community Lot
USA|Brandywine Coffee Roasters

$23.00 · 425g · $5.41/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Parainema, Bourbon, IHCAFE90, and Lempira.
HONDURAS - FINCA LAS CALAVERAS WASHED
USA|Memli Coffee Lab

$7.50

Details

Origin
Montecillos, Honduras
Process
Washed
Variety
ICATU & CATUAI
Producer
Carlos Alonso Castillo
Peru: Los Tulipanes
Czechia|BeBerry Coffee

$17.21 · 250g · $6.88/100g

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Honey
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai
Producer
Los Tulipanes
Hazel Nuts
Netherlands|DAK
In StockHonduras

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $69.86 ($6.99/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
La Tina
NUTTY: Brazil Honey Process
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $93.00 ($4.65/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Honey
Variety
Catuai, Catucai
Producer
Latitudes Grand Cru
Nicaragua - Supernatural
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Multiple producers
Bambito Estate Espresso
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.59/100g

3 sizes
  • 300g — $19.77 ($6.59/100g)
  • 907g — $55.06 ($6.07/100g)
  • 2267g — $135.54 ($5.98/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Steeped Coffee: Flirt
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockBlend

$11.99 · 60g · $19.98/100g

Details

Origin
Ethiopia/Costa Rica, Blend
Process
Blend
Variety
Heirloom/Catuai
Producer
Multiple producers