BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Catuai Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Catuai variety.

308 in stock145 roasters66/mo avg

Variety

Catuai

308 coffees

Price / 100g

$4.82 – $12.60

median $7.05 · 298 lots

Top origins

Costa Rica, Guatemala, Brazil

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

282 Catuai variety coffees — page 3 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica Las Margaritas 26 Catuai Honey
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Emmanuel Solis
Caballero JR #2, Honduras (Medium Roast)

$17.58 · 200g · $8.79/100g

3 sizes
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Chinacla, Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
DOCE
USA|Peixoto
In StockBrazil

$23.00 · 340g · $6.76/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai/Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
Guatemala Ceiba Washed
USA|Presta Coffee

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai, Catimor, Sarchimor, Pache, Pacamara
Los Tulipanes
Germany|Rozali Coffee

$6.00 · 50g · $12.00/100g

3 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $19.00 ($9.50/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Anaerobic Honey
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuai
Producer
Smallholder producers
Cooperative
UK|Horsham Coffee Roaster

$13.93 · 250g · $5.57/100g

3 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)
  • 2500g — $116.05 ($4.64/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Minor and Nancy Jimenez
Filter Coffee - Jorge Vásquez - Catuai Natural
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Jorge Vásquez
VINxO DECAF: Guatemala Washed Decaf
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
  • 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

Details

Origin
San Juan Sacatépequez
Process
Washed Decaf SWP
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra
Producer
Finca Quequezques
10AM
Switzerland|Chronic.
In StockGuatemala

$15.03 · 250g · $6.01/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Catura, Catuai et Bourbon
Producer
San Martin Jilotepeque - FUERZA DE MUJER
Epic Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Guatemala - Huehuetenango
Process
Washed Process
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Vides Family Farms
COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
UK|Nostos Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

2 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
COMSA
Finca El Analia - Diego Armando Madrigal Ureña - Natural Caturra Catuai - Costa Rica
USA|Moonwake

$26.00 · 284g · $9.15/100g

3 sizes
  • 284g — $26.00 ($9.15/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 2200g — $162.00 ($7.36/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Diego Armando Madrigal Ureña, Finca El Analia
Honduras - Finca Cascaritas Lot 19
UAE|Archers Coffee

$13.07 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.07 ($5.23/100g)
  • 1000g — $42.21 ($4.22/100g)

Details

Origin
Santa Rosa de Copán
Process
Natural
Variety
Parainema, Catuai
Producer
Cafesmo / Moises Hidardo Hernandez
Nostalgia · Organic
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Peru - Piura, Amazonas, Cajamarca & San Martin regions
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi & Catimor
Producer
Coop Agr’cola de Servicios Mœltiples Norandino
The Filter Blend
UK|Square Mile Coffee Roasters

$22.88 · 350g · $6.54/100g

2 sizes
  • 350g — $22.88 ($6.54/100g)
  • 1000g — $60.68 ($6.07/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Catuaí, Pache
Producer
Beneficio La Concepción
gaia
Germany|Neues Schwarz
In StockHonduras

$12.40 · 250g · $4.96/100g

Details

Origin
Honduras, Copán
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Bernard Ornilla, Finca Gaia
SOLO
UK|Colonna Coffee
In StockPeru

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
Producer
La Balsa Cooperative
gaia
Germany|Neues Schwarz
In StockHonduras

$12.40 · 250g · $4.96/100g

Details

Origin
Honduras, Copán
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Bernard Ornilla, Finca Gaia
Panama Finca Lerida Catuai Honey
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$27.00 · 309g · $8.74/100g

2 sizes
  • 309g — $27.00 ($8.74/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Alto Quiel, Boquete, Panama
Process
Honey
Variety
Catuai
Producer
Amoruso Family
Happy Capybara, Brazil - Espresso (Decaf)
UK|Machina Coffee

$12.60 · 250g · $5.04/100g

2 sizes
  • 250g — $12.60 ($5.04/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
EA Washed
Variety
Catuaí, Mundo Novo
Producer
Various Smallholders
Boa Vista Dark Roast
USA|Peixoto

$22.00 · 340g · $6.47/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai/Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
BRYGG - our full bodied filter blend
Sweden|da Matteo

$290.14 · 500g · $58.03/100g

Details

Origin
Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
Producer
Manoel Barbosa & Family
Brazil Boa Sopa
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$13.37 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.37 ($5.35/100g)
  • 1000g — $47.79 ($4.78/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai, Mondo Novo
Anchored + Matty Matheson 'RINK DRINK' *Washed + Natural Filter*
Canada|Revolver

$19.77 · 340g · $5.81/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed + Natural
Variety
Castillo / Bourbon / Catuai
Producer
50% Colombia La Celia + 50% Brazil Estrela do Sul and Monte Carmelo
Anthrax - Cursum Perficio
USA|Dark Matter Coffee

$26.00 · 445g · $5.84/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Catuai
Take Me Home - Light Roast Costa Rica
USA|Greater Goods Roasting

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Costa Rica, San Marcos, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Catuaí
Producer
Hermanos Solis, Don Oscar Mill
【毎日飲むならこれ!】Honduras  -  Denilson Madrid Catuai / 200g
Japan|Style Coffee

$16.57 · 200g · $8.29/100g

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Denilson
Organic DECAF Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Mountain Water Washed
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Early Bird / Costa Rica
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.94 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 907g — $37.41 ($4.12/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl)
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Coopetarrazu
Guatemala Unión Cantinil
USA|Carrier Roasting Co

$19.50 · 340g · $5.74/100g

3 sizes
  • 340g — $19.50 ($5.74/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $103.00 ($4.54/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed, dried on patios
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholding farmers
Super Nature Organic Espresso Guatemala
Ireland|Calendar Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

3 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 4000g — $195.00 ($4.88/100g)

Details

Origin
Huehuetenago
Process
Washed
Variety
Catuai & Bourbon
Producer
Community Lot
Fall Annuals 2026
USA|Ceremony Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

4 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 340g — $150.00 ($44.12/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Burundi + Costa Rica
Process
Washed + Honey
Variety
Catuai + Bourbon
City Limits
Netherlands|Manhattan

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Mata de Minas & Santa Ana
Process
honey & washed
Variety
Red Catuai & Catuai
Producer
Fincas Mierisch & Inacio Soares
Corazón de Jesus
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Alvarado Family
Bant Sawk
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockMyanmarUncommon

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Taunggy, Southern Shan, Myanmar
Process
natural, dried on raised beds
Variety
Arabica S – 765, Catimor, Caturra, Catuai, Bourbon
HONDURAS | Ovidio Gomez | Catuai | Natural
USA|Proud Mary Coffee

$28.00 · 268g · $10.45/100g

2 sizes
  • 268g — $28.00 ($10.45/100g)
  • 1000g — $104.00 ($10.40/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Ovidio Gomez
Santa Rosa 1900 - Light Costa Rica
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Efraín Naranjo Naranjo
Myanmar The Lady
Poland|HAYB
In StockMyanmar

$15.77 · 250g · $6.31/100g

Details

Origin
Myanmar - Ywangan
Process
Anaerobic (natural)
Variety
Catuai
Brazil - Mantiqueira Collective #1 Decaf
UK|Scenery Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

3 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 500g — $43.77 ($8.75/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Traditional Natural / E.A Decaf
Variety
Mundo Novo, Catuai, Arara
Producer
Rafael Fagundes, Rosimeire Aparecida Guerra, Natália Moreira Brito
Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Verschiedene Kleinbauern
Adaura Catuai Washed
USA|BlendIn Coffee Club

$22.00 · 284g · $7.75/100g

Details

Origin
Panama
Process
Washed
Variety
Catuai
Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Central Valley, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Dark Roast
Germany|Bonanza Coffee

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $50.63 ($5.06/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
CATURRA & CATUAI
Guatemala - Santa Felisa Blue Diamond - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Acatenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon & Tipica
Costa Rica - Los Campos
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Los Santos (Tablón del Guarco)
Process
Natural
Variety
Blend — Caturra, Catuai, Typica, Gesha, Milenio, Centroamericano, Esperanza
Bossa Nova, Brazil - Espresso
UK|Machina Coffee

$11.94 · 250g · $4.77/100g

2 sizes
  • 250g — $11.94 ($4.77/100g)
  • 1000g — $35.81 ($3.58/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai
Producer
Various Smallholders
Comal
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Guatemala · Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
124 Female producer-members with COMAL
Honduras El Puente Catuai JH Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$17.39 · 1000g · $1.74/100g

Details

Origin
marcala, Honduras
Process
JH washed
Variety
catuai
Producer
marysabel caballero & moises herrera