BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Heirloom Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Heirloom variety.

306 in stock122 roasters96.7/mo avg

Variety

Heirloom

306 coffees

Price / 100g

$6.01 – $13.39

median $8.78 · 298 lots

Top origins

Ethiopia, Colombia, Brazil

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

242 Heirloom variety coffees — page 5 of 5

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Nensebo G1
USA|Prodigal
In StockEthiopia

$28.00 · 250g · $11.20/100g

3 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)
  • 2500g — $250.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
West Arsi, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom Varieties
The Lab Series
Canada|Moving Coffee

$12.71 · 100g · $12.71/100g

4 sizes
  • 100g — $12.71 ($12.71/100g)
  • 100g — $14.82 ($14.82/100g)
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 300g — $21.18 ($7.06/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Ethiopia - Gogegu - Slow Shade Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Slow Shade Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Sidamo - Pichi Soffa (Trader Special Lot)
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Release 060 - San Augustin, Heirloom Washed
UK|Special Guests Coffee

$37.14 · 100g · $37.14/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Heirloom
Alemayehu Hillo Sidamo OCR
Canada|Moving Coffee

$11.29 · 100g · $11.29/100g

4 sizes
  • 100g — $11.29 ($11.29/100g)
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 226g — $16.94 ($7.50/100g)
  • 904g — $60.71 ($6.71/100g)

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Old School Espresso
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia
Process
Pulped Natural & Washed
Variety
Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
ETHIOPIA - BANKO GOTITI NATURAL
USA|Memli Coffee Lab

$8.00

Details

Origin
Gedeb
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Mekuria Mergia brothers
ETHIOPIA - BANKO GOTITI WASHED
USA|Memli Coffee Lab

$8.00

Details

Origin
Gedeb
Process
Washed for 48 hours
Variety
Heirloom
Producer
Mekuria Mergia brothers
Twilight Decaf
UK|Skylark Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Sugar cane decaf, done in Bremen Germany
Variety
Heirloom
Murmuration Blend
UK|Skylark Coffee

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $75.60 ($7.56/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
A fully washed and a sundried natural. Both dried on raised African beds.
Variety
Heirloom
Sunlight Blend
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$14.00 · 250g · $5.60/100g

2 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)

Details

Process
Natural & Natural
Variety
Yellow Catuaí & Heirloom
Suke Quto Washed
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
fully washed
Variety
Heirloom
Limmu Kossa
Netherlands|Shokunin Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

Details

Origin
Galeh, Jimma, Oromia, Ethiopia
Process
washed, dried on raised beds.
Variety
Heirloom
DARRRK
USA|Perc Coffee
In StockEthiopia

$12.50 · 113g · $11.06/100g

4 sizes
  • 113g — $12.50 ($11.06/100g)
  • 368g — $25.00 ($6.79/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $114.00 ($5.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia Harrar Melesa Natural
USA|Sparrow Coffee

$22.50

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Washed
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Syoum Family
Moka Lekempti
France|Tanat Coffee

$11.26 · 200g · $5.63/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Naturel
Variety
Heirloom
Stimulus
USA|Vibrant Coffee Roasters

$10.10 · 113g · $8.94/100g

4 sizes
  • 113g — $10.10 ($8.91/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.70/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
67% Nariño, Colombia; 33% Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo, Heirloom
Southern Delight
Canada|Prairie Lily

$17.65 · 340g · $5.19/100g

2 sizes
  • 454g — $17.65 ($3.89/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Variety
Caturra, Catuai, Heirloom
Producer
various
Ethiopia Harrar R60 Natural
USA|Sparrow Coffee

$22.50

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Lost Soul, The Unknown Blend
Spain|Atmans Coffee

$13.65 · 250g · $5.46/100g

3 sizes
  • 250g — $13.65 ($5.46/100g)
  • 1000g — $42.10 ($4.21/100g)
  • 2000g — $81.92 ($4.10/100g)

Details

Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Ky Kebero
Shantawene
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mikicho, Setami, Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Drop The Pressure: The Canadian AeroPress Championship Exclusive
Canada|FUNK Coffee

$21.18 · 250g · $8.47/100g

3 sizes
  • 250g — $21.18 ($8.47/100g)
  • 907g — $66.36 ($7.31/100g)
  • 2267g — $144.01 ($6.35/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Cascara Infused Washed
Variety
Heirloom / Landraces
Producer
Ela Telicha Washing Station
Oromia Bishan
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $89.60 ($9.88/100g)
  • 2267g — $224.00 ($9.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
BANKO GOTITI NATURAL
USA|Port 2050 Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Work, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Ethiopia Gelcha Kindu
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$26.74 · 250g · $10.70/100g

2 sizes
  • 250g — $26.74 ($10.70/100g)
  • 1000g — $103.54 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic
Variety
Heirloom
Fruit Tart
USA|Promethium Coffee

$29.00 · 200g · $14.50/100g

2 sizes
  • 200g — $29.00 ($14.50/100g)
  • 907g — $115.00 ($12.68/100g)

Details

Origin
Guji, Colombia
Process
Extended Anaerobic Fermentation
Variety
Heirloom
Producer
Hassan Family
Ethiopia Wete Konga - 200g
USA|Ondo Coffee

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Wete Village, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia Danche Natural - 200g
USA|Ondo Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

3 sizes
  • 100g — $1.91 ($1.91/100g)
  • 250g — $3.70 ($1.48/100g)
  • 500g — $6.63 ($1.33/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Double Washed
Variety
Heirloom
Producer
Banko Taratu
Ethiopia Lalesa
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 200g · $8.37/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
heirloom
Producer
skupina místních farmářů
Limmu
Spain|Syra Coffee
In StockEthiopia

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Ethiopia Lalesa Black Honey
Netherlands|Friedhats

$21.62

Details

Origin
Ethiopia
Process
Black Honey
Variety
Heirloom
Producer
Ephtah
Alo Coffee Godicho Honey
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$19.95 · 250g · $7.98/100g

2 sizes
  • 250g — $19.95 ($7.98/100g)
  • 1000g — $74.67 ($7.47/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Producer
Alo Coffee
Costa Rica Adelina Fallas Honey
Netherlands|Friedhats

$19.34

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Heirloom
Producer
Adelina Fallas
060
USA|Dayglow Coffee

$31.00 · 100g · $31.00/100g

Details

Origin
Tulipe, Pichincha
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ato Tona - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Gedeb Chelbesa
USA|Dayglow Coffee
In Stock

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Process
Dry Fermented Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers Around Chelbesa
Ato Tona
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Lalesa 4
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Ethiopia · Gedeo
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Lalesa Washing Station
Shantawene - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mikicho, Setami, Heirloom
Producer
Smallholder Farmers