BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1202 in stock277 roasters256.7/mo avg

Origin

Ethiopia

1202 in stock · 975 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.10

median $8.59 · 946 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74112

Just arrived

Last updated 2026-09-29

991 coffees from Ethiopia — page 11 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Modern Espresso - our fruity espresso
Sweden|da Matteo

$301.52 · 500g · $60.30/100g

2 sizes
  • 500g — $301.52 ($60.30/100g)
  • 1000g — $512.01 ($51.20/100g)

Details

Origin
Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Gogogu
Ethiopia Lalesa - anaerobic natural
Austria|Kaffeelix

$19.91 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.91 ($7.96/100g)
  • 1000g — $74.90 ($7.49/100g)

Details

Origin
Lalesa Site, Gedeb District
Process
Anaerobic Natural
Variety
Heirloom
Yabitu Tume, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $69.41 ($6.94/100g)
  • 2000g — $135.40 ($6.77/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Yabitu Tume Washing Station
Ethiopia Tofik Nura
USA|Verve Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Tofik Nura & Smallholder Neighbors in Sadi
Hambella Washed
UK|Horsham Coffee Roaster

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Ethiopia: Halo Hartume
USA|Broadsheet Coffee

$23.75

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC selections & Indigenous Landraces
Producer
Mijane Worasa & Daniel Mijane
SPECIAL BLEND - POLARIS
USA|Cosmic Dust Coffee

$18.00 · 227g · $7.93/100g

Details

Origin
Guatemala, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai, Heirloom
Producer
La Primavera Family Blend
BADAGALO
Czechia|mazelab

$27.52 · 200g · $13.76/100g

2 sizes
  • 200g — $27.52 ($13.76/100g)
  • 1000g — $125.83 ($12.58/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia Worka Sakaro Anaerobic Natural
USA|Red Rooster Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Landrace
Producer
Tracon Trading Worka Sakaro
Ethiopia Yirgacheffe Konga Qawissa Washed G1
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Artist Reserve: Ethiopia Gotiti
USA|Color Roasters

$12.00 · 113g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $12.00 ($10.62/100g)
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $144.00 ($6.35/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Wet Processed with Depulper, Left to Dry with Choice Amount of Mucilage
Variety
74158
Producer
868 smallholder farmers
Mangosteen Honey Blossom

$7.75 · 100g · $7.75/100g

4 sizes
  • 100g — $7.75 ($7.75/100g)
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $29.79 ($5.96/100g)
  • 1000g — $52.13 ($5.21/100g)

Details

Origin
Rom Yen, Chiang Rai, Thailand x Ying Yang, YwaNgan, Myanmar x Kelloo Chelchele #1, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed x Natural
Variety
Yellow Catuai, Mixed Varieties, Bourbon
Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
Canada|Rogue Wave Coffee

$5.00 · 40g · $12.50/100g

4 sizes
  • 40g — $5.00 ($12.50/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
  • 2500g — $123.00 ($4.92/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Dinkalem Ademe Zema
Echemo
Finland|Frukt Coffee Roasters

$25.03 · 250g · $10.47/100g

2 sizes
  • 250g — $26.17 ($10.47/100g)
  • 1000g — $95.58 ($9.56/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian landrace varieties
Producer
Khalid Shifa
Alo Bore [Washed]
France|Tanat Coffee

$15.82 · 200g · $7.91/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Lavé
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Benti Nenka Natural
USA|Olympia Coffee Roasting

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $57.84 ($6.38/100g)
  • 2267g — $132.10 ($5.83/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
ETIOPIA BEKELE KECHARA – natural – 1000g
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
natural
Variety
k74158, wollega
Producer
Bekele Kechara
ETIOPIA BEKELE KECHARA – natural – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
natural
Variety
k74158, wollega
Producer
Bekele Kechara
Bogalech Dukkale Natural Process 2025
USA|Passenger

$24.25 · 250g · $9.70/100g

Details

Origin
Guji Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections
Producer
Bogalech Dukkale
Worka Chelbessa, Ethiopia
USA|George Howell Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Southern Nations
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Farmers Cooperative
Landrace
UK|Red Bank Coffee Roasters

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Details

Origin
Danche, Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Natural + Washed
Variety
Landrace
Ethiopia - Kayon Mountain - Natural Heirloom
Denmark|April

$27.40 · 250g · $10.96/100g

2 sizes
  • 250g — $27.40 ($10.96/100g)
  • 1000g — $82.19 ($8.22/100g)

Details

Origin
Oromia Region, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom varieties
Producer
Kayon Mountain Cooperative
Gesha Village - Lot 26/127 Oma Natural
France|Datura

$39.82 · 100g · $39.82/100g

2 sizes
  • 100g — $39.82 ($39.82/100g)
  • 1000g — $352.72 ($35.27/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Oma block
Alo Chilaka [Natural]
France|Tanat Coffee

$19.23 · 200g · $9.61/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Naturel
Variety
JARC 74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Kercha Natural
USA|Cat & Cloud

$19.00 · 283g · $6.71/100g

3 sizes
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 998g — $60.20 ($6.03/100g)
  • 2268g — $136.80 ($6.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
Ethiopia Lecho 74110 Fully washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.17 · 100g · $2.17/100g

3 sizes
  • 100g — $2.17 ($2.17/100g)
  • 250g — $4.08 ($1.63/100g)
  • 500g — $7.39 ($1.48/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Fully washed
Variety
74110
Producer
Lecho Washing Station
【NEW】Ethiopia Tamiru Bensa Murago
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$21.00 · 100g · $21.00/100g

2 sizes
  • 100g — $21.00 ($21.00/100g)
  • 1000g — $195.00 ($19.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74165
Producer
Altitude: 2380-2470m
Hambella, Ethiopia - Filter
UK|Machina Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Producer
Hambella
season
Germany|Neues Schwarz
In StockBlend

$11.26 · 250g · $4.51/100g

Details

Origin
Äthiopien, Brasilien, Guatemala
Process
Pulped Natural / Washed / Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Cruzeiro/La Pila & Neighbours/Adado
GRACE - Ethiopia
UK|Dark Arts Coffee

$12.00 · 100g · $12.00/100g

3 sizes
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Gesha Village Surma Natural Process 2025
USA|Passenger

$48.00 · 125g · $38.40/100g

Details

Origin
West Omo Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Estate
Kefalech Tariku, Ethiopia
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $45.51 ($9.10/100g)
  • 1000g — $92.16 ($9.22/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kumie, Diga & Wilsho
Producer
Kefalech Tariku
120 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Brasilien, Äthiopien
Process
Natural, Washed
Variety
Catuaí Amarelo / lokale Landrassen (Wolisho, Dega, Kurume)
Producer
Veloso Brasilien, Koke Washing Station
Buliye, Natural
Australia|Five Senses Coffee

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Regional Landraces
Producer
Local Smallholder Farmers
ETHIOPIA Gesha Village Gesha Oma /32 Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$15.93 · 40g · $39.82/100g

4 sizes
  • 40g — $15.93 ($39.82/100g)
  • 50g — $15.93 ($31.86/100g)
  • 100g — $29.58 ($29.58/100g)
  • 250g — $70.54 ($28.22/100g)

Details

Origin
Bench Maji, Meanit Shasha Woreda, Oma, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Gesha 1931
Producer
Adam Overton & Rachel Samuel
ETHIOPIA - Guji
UK|Process Coffee

$25.00 · 200g · $12.50/100g

3 sizes
  • 200g — $25.00 ($12.50/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Kerchache Wush Wush
USA|Steady State Roasting

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
120hr fermentation natural
Variety
Wush Wush
Producer
Kerchache washing station
Gesha Village - Lot 26/136 Oma Honey
France|Datura

$39.82 · 100g · $39.82/100g

2 sizes
  • 100g — $39.82 ($39.82/100g)
  • 1000g — $352.72 ($35.27/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village Oma block
POSSIBLY MAYBE
Canada|Quietly Coffee

$19.00 · 300g · $6.33/100g

2 sizes
  • 300g — $19.00 ($6.33/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe
Process
Fully Washed
Variety
Sidra
Producer
Local Landraces
Space Traveler
USA|Steady State Roasting

$17.50 · 283g · $6.18/100g

3 sizes
  • 283g — $17.50 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $93.50 ($4.12/100g)

Details

Origin
Guatemala & Ethiopia
Process
Washed & Natural
Variety
Blend
Producer
Various
Meaza
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Melaku Negash
Kaffebønner 1kg Etiopia Banko Gotiti
Norway|Kaffa

$75.52 · 1000g · $7.55/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Banko Gotiti
Ethiopia - Benti Nenka
Sweden|da Matteo

$250.32 · 250g · $100.13/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Benti Nenka
Ethiopia Danche
USA|Huckleberry Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Producer
Smallholder Farmers, Danche Washing Station, Snap Specialty Coffee
Coffee KSF Limmu Echemo
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia - Chelbesa
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Chilaka 240hr Ethiopia
Singapore|Glyph Supply Co

$17.22 · 100g · $17.22/100g

Details

Origin
Bensa, Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Chilaka Washing Station
Ethiopia - Chelbesa
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
ETHIOPIA - DIMTU HONEY
USA|Memli Coffee Lab

$9.00

Details

Origin
Guji
Process
Honey
Variety
Wolichu, Kudhume, 74112 and 74110.
Producer
Biniyam Aklilu and local farmers