BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1204 in stock277 roasters257/mo avg

Origin

Ethiopia

1204 in stock · 977 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.03

median $8.59 · 948 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74158

Just arrived

Last updated 2026-09-29

993 coffees from Ethiopia — page 5 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

halo beriti
Germany|Neues Schwarz

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Abiyot Ageze
BOCHESA / ETHIOPIA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$9.94 · 100g · $9.94/100g

2 sizes
  • 100g — $9.94 ($9.94/100g)
  • 200g — $18.55 ($9.27/100g)

Details

Origin
Sidama > Arbegona > Bochesa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom (74110, 74112, 7454)
Coffee KSF Goma Forest Bio
France|Terres de Café

$16.73 · 250g · $6.69/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Danche
USA|Sweet Bloom

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
heirloom
Producer
140 small plot growers
Coffee KSF Old Trees Bio
France|Terres de Café

$23.10 · 250g · $9.24/100g

Details

Origin
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Guji, Ethiopia
USA|Elixr Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Oromia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Dimtu Haro Highborn Project - Classic Natural
UAE|Archers Coffee

$9.80 · 100g · $9.80/100g

3 sizes
  • 100g — $9.80 ($9.80/100g)
  • 200g — $17.70 ($8.85/100g)
  • 1000g — $53.10 ($5.31/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Dimtu
Process
Natural - Shade Drying
Variety
74114, 74110, 74158
Producer
Hambela Dimtu Small Holder Farms
Mengeche Derso
Australia|Anamorphic Coffee

$31.45 · 250g · $12.58/100g

Details

Origin
Worka, Gedeb, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian Landraces
Producer
Mr. Mengeche Derso
Tadese Teko
Australia|Anamorphic Coffee

$31.45 · 250g · $12.58/100g

Details

Origin
Worka, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces
Producer
Mr. Tadese Teko
Espresso A, Ethiopia
Belgium|MOK

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $55.75 ($5.58/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Bombe
Process
Washed
Variety
Heirloom G2
Producer
Ayla Washing Station
Chelbesa Danche
USA|Blanchard's Coffee

$21.33 · 340g · $6.27/100g

3 sizes
  • 340g — $21.33 ($6.27/100g)
  • 1133g — $62.75 ($5.54/100g)
  • 2267g — $125.50 ($5.54/100g)

Details

Origin
Gedeb
Process
Washed
Variety
Wolisha and Dega
Producer
Smallholder Farmers
Gesha Village Oma Lot 116 - Honey Gesha - 50g (1.76oz) - Roasted 09/16/2026
USA|NormlPpl

$25.07 · 60g · $41.78/100g

Details

Origin
Bench Maji, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Gesha 1931
Producer
Willem Boot, Rachel Samuel, and Adam Overton
Ethiopia, Sasaba, Washed
Belgium|MOK

$21.62 · 250g · $8.65/100g

2 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 1000g — $76.23 ($7.62/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Sasaba Washing Station
Banko Gotiti
Netherlands|Keen Coffee

$20.14 · 250g · $8.06/100g

2 sizes
  • 250g — $20.14 ($8.06/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Gedeb, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Sidama Bensa, Bona Zuria District, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 & 74112
Producer
Bombe Abore Station
Danche Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$26.50 · 283g · $9.36/100g

3 sizes
  • 283g — $26.50 ($9.36/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $193.50 ($8.54/100g)

Details

Origin
Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
160 smallholder regional farmers
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$21.07 · 200g · $10.54/100g

2 sizes
  • 200g — $21.07 ($10.54/100g)
  • 1000g — $82.88 ($8.29/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Jarc 74158, 74110 & 74112
Gesha Village | Freshly Roasted
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$28.00 · 100g · $28.00/100g

2 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 250g — $67.04 ($26.82/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Gesha Village
Explore Shoondhisa
Netherlands|Manhattan

$33.28 · 250g · $13.31/100g

Details

Origin
Guji
Process
Anaerobic Natural, and, Natural
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Ture Waji
Danche Chelbesa – Filter
Australia|Small Batch Roasting Co

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $67.43 ($6.74/100g)

Details

Origin
Gedeb woreda, Gedeo Zone, Chelbesa Ethiopia
Variety
Dega & Wolisho varietals
Producer
over 460 local farmers
Coffee Dukale Layo Guji
France|Terres de Café

$27.08 · 250g · $10.83/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Layo Dukale Station. Nature, Natural
Variety
Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Swiss Water (Ethiopia Decaf)
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

2 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Oromia, Guji Zone, Sidamo
Process
Swiss Water Process Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Small Holders
Chelchele Espresso / Natural / Ethiopia
Norway|Fuglen Oslo

$23.98 · 250g · $9.59/100g

2 sizes
  • 250g — $23.98 ($9.59/100g)
  • 1000g — $91.83 ($9.18/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder producers
Ethiopia - Elto - Elora Station Honey Mosto Ferment  - DRD
UAE|Archers Coffee

$22.33 · 100g · $22.33/100g

3 sizes
  • 100g — $22.33 ($22.33/100g)
  • 200g — $42.21 ($21.10/100g)
  • 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Details

Origin
Arbegona & Bona Village
Process
Honey Mosto Ferment - Dark Room Drying
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $14.00 ($8.24/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Bona Zuria, Sidama, Ethiopia
Process
Layered Ferment
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Alo [Digs Project Anaerobic Honey 48h]
France|Tanat Coffee

$31.74 · 200g · $15.87/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaérobie Honey ; 48h de fermentation
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Ethiopia Halo Beriti
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$22.57 · 250g · $9.03/100g

2 sizes
  • 250g — $22.57 ($9.03/100g)
  • 1000g — $72.34 ($7.23/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
DEGA
Producer
Halo Beriti washing station
Etiopien Guji Organic
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.97 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Etiopien - Guji, Oromia
Process
Bärtorkat
Variety
Ursprungsvarietet
Producer
Familjejordbruk
Flirt Blend
Canada|Eight Ounce Coffee
Flirt Blend

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockBlend

$19.99 · 300g · $6.66/100g

Details

Origin
Costa Rica/Ethiopia, Blend
Process
Various
Variety
Blend
Producer
Various
Ethiopia Gotiti *New*
USA|Kuma Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 1133g — $82.00 ($7.24/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Gedeo
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Various Smallholder Producers
Gedeb Lalesa Espresso
Canada|Monogram Coffee

$20.12 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian Landrace
【NEW】Ethiopia Yrgacheffe Kochere Biloya
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$15.00 · 150g · $10.00/100g

2 sizes
  • 150g — $15.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Altitude: 1950-2200m
Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
Bochesa
UK|Obadiah Coffee Roasters

$25.32 · 250g · $10.13/100g

3 sizes
  • 250g — $25.32 ($10.13/100g)
  • 500g — $43.21 ($8.64/100g)
  • 1000g — $86.41 ($8.64/100g)

Details

Origin
Sidama
Process
Washed
Variety
74110, 74112
Producer
Local smallholders
Ethiopia Elto Coffee-Elora 74158mini Honey
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.44 · 100g · $3.44/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158 mini
Producer
Elto Coffee-Elora
Marblecake
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74-110, 74-112, 74-140, 74-165
Producer
Gera Estate
Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
USA|Parlor Coffee

$21.00 · 226g · $9.29/100g

2 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 2267g — $147.00 ($6.48/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom landraces
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $102.13 ($10.21/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Ethiopia Elto Coffee Sidama Bare Station 74158 Slow Dry Natural oma Lot #2
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Bare Station, Sidama, Ethiopia
Process
Slow Dry Natural
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Ethiopia Safo Mosto Anaerobic Natural
South Korea|Momos Coffee

$13.00 · 100g · $13.00/100g

2 sizes
  • 100g — $13.00 ($13.00/100g)
  • 500g — $60.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama
Process
Mosto Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Danche
Canada|Ex Animo Coffee

$16.24 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb
Process
Washed
Variety
Karume, Wolisho
Coffee KSF Limmu Bedaye Washed Bio
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
GUJI - ETHIOPIA
USA|Cosmic Dust Coffee

$25.00 · 227g · $11.01/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mikicho, 74158, 74112
Producer
Shantawene - Lot 447
Oma Natural
Denmark|La Cabra

$5.48 · 100g · $5.48/100g

Details

Origin
Ethiopia, Bench Maji
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village
Tabe Burka
Germany|Rozali Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $21.00 ($10.50/100g)
  • 1000g — $94.00 ($9.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74110, 74112, Kurume
Producer
Tabe Burka
Ethiopia Elto Coffee Sidama Sama Station 74158 Honey oma Lot #3
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.85 · 200g · $8.92/100g

Details

Origin
Sama Station, Sidama, Ethiopia
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Mullugeta Muntasha
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Mullugeta Muntasha
Goro
USA|Amaya Coffee

$26.80 · 283g · $9.47/100g

3 sizes
  • 283g — $26.80 ($9.47/100g)
  • 907g — $72.80 ($8.03/100g)
  • 2267g — $169.00 ($7.45/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces