BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1842 in stock307 roasters645/mo avg

Process

Natural

1842 coffees

Price / 100g

$5.51 – $38.58

median $9.15 · 1786 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1608 Natural process coffees — page 16 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kotowa Las Brujas Geisha
Japan|Apollon's Gold

$70.12 · 100g · $70.12/100g

3 sizes
  • 50g — $38.25 ($76.49/100g)
  • 100g — $70.12 ($70.12/100g)
  • 250g — $140.23 ($56.09/100g)

Details

Origin
Boquete, Panama
Process
natural
Variety
Geisha
Filter B, Brazil
Belgium|MOK
In StockBrazil

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $50.06 ($5.01/100g)

Details

Origin
Brazil, Campos Altos
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Fazenda Dbarbosa
Elto [Elora Blood Yeast]
France|Tanat Coffee

$21.50 · 100g · $21.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaérobie Naturelle 72h - Blood Yeast
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Colombie - El Diviso Typica mejorado
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic Thermal Shock
Variety
Typica mejorado
Producer
Nestor Lasso
Ethica Espresso
Canada|Ethica Roasters

$14.12 · 250g · $5.65/100g

2 sizes
  • 250g — $14.12 ($5.65/100g)
  • 1000g — $40.24 ($4.02/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Cachoeira
Adaura Geisha Natural DR
USA|BlendIn Coffee Club

$30.00 · 100g · $30.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural Dark Room
Variety
Geisha
RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia
Canada|Pirates of Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

3 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $101.00 ($10.10/100g)
  • 2000g — $187.00 ($9.35/100g)

Details

Origin
Rumudamo, Sidama
Process
Anaerobic Natural
Variety
74112
Producer
Daye Bensa
Goose Bumps Espresso Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
El Salvador & Brazil
Process
Washed & Natural Process
Variety
Bourbon/Mixed
Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Natural
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Syoum Family
Banko Chelchele {Filter}
Canada|CoolBeans
In StockEthiopia

$16.00 · 100g · $16.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Rue Co-Ferment, Natural
Variety
74110, 74112
Myanmar The Lady
Poland|HAYB
In StockMyanmar

$15.77 · 250g · $6.31/100g

Details

Origin
Myanmar - Ywangan
Process
Anaerobic (natural)
Variety
Catuai
Fartura Farm (Anaerobic Natural) - Brazil
Australia|Monastery Coffee

$17.84 · 250g · $7.14/100g

2 sizes
  • 250g — $17.84 ($7.14/100g)
  • 1000g — $60.67 ($6.07/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro
Process
Anaerobic Natural
Variety
Rubi
Producer
Fartura
Sucuri Farm (Aerobic Natural) - Brazil
Australia|Monastery Coffee

$17.84 · 250g · $7.14/100g

2 sizes
  • 250g — $17.84 ($7.14/100g)
  • 1000g — $60.67 ($6.07/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro
Process
Aerobic Natural
Variety
Topazio
Producer
Sucuri
Cachoeira Farm (Natural) - Brazil
Australia|Monastery Coffee

$14.28 · 250g · $5.71/100g

2 sizes
  • 250g — $14.28 ($5.71/100g)
  • 1000g — $48.54 ($4.85/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai
Producer
Cachoeira
Peru El Palto
USA|Perc Coffee

$14.00 · 113g · $12.39/100g

4 sizes
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 368g — $28.00 ($7.61/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $128.00 ($5.65/100g)

Details

Origin
Peru, Amazonas
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Asociacion de Productores Cafetaleros Juan Marco El Palto
FIX: Chocolatey Blend
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $46.00 ($4.60/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia & Brazil
Process
Natural (Brazil/Ethiopia)
Variety
Blend
Producer
Various
LA COLINA NATURAL
Germany|The Barn
In StockGuatemala

$19.80 · 250g · $7.92/100g

2 sizes
  • 250g — $19.80 ($7.92/100g)
  • 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Antonio Medina
Los Rodriguez Espresso
Canada|Monogram Coffee

$21.18 · 300g · $7.06/100g

3 sizes
  • 300g — $21.18 ($7.06/100g)
  • 907g — $59.30 ($6.54/100g)
  • 2267g — $146.12 ($6.45/100g)

Details

Origin
Boliva
Process
Natural
Variety
Caturra
Long Play Decaf
USA|Verve Coffee Roasters

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Process
Washed & Natural
Variety
Caturra, Colombia, Pink Bourbon
Producer
Various
Colombia — Cata x Zarza Wush Wush
UK|Assembly Coffee London

$32.00 · 50g · $64.00/100g

3 sizes
  • 50g — $32.00 ($64.00/100g)
  • 100g — $41.00 ($41.00/100g)
  • 200g — $55.00 ($27.50/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Wush Wush
Producer
Cata x Zarza Wush Wush
Kaffebønner Etiopia Danche
Norway|Kaffa

$24.40 · 250g · $9.76/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Negussie Debela Weldyes
Kaffebønner 1kg Etiopia Danche
Norway|Kaffa

$78.05 · 1000g · $7.80/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Negussie Debela Weldyes
THE ETHIOPIAN ROAST  400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$29.32 · 400g · $7.33/100g

Details

Origin
Ethiopia - Shantawane, Bensa, Sidama zone
Process
Natural
Variety
74158 & Ethiopian Heirloom
CAM Coconut Alternative Movement{Blend}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
COLOMBIA / ETHIOPIA
Process
NATURAL CO FERMENTED WITH COCONUT / WASHED
Variety
Pink Bourbon
Panama Finca Lerida • natural
Italy|Ditta Artigianale

$36.00 · 250g · $14.40/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Ethiopia - Benti Nenka Guji Hambela
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hambela, Benti Nenka Village
Process
Natural Anaerobic
Variety
Kurume, 74112
Producer
EDN Ethiopian Coffee
Costa Rica Don Clodoveo (5lb)
USA|Yaggy Road Roasting Co

$80.00 · 2268g · $3.53/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pacamara
Costa Rica Con Clodoveo Natural Retail
USA|Yaggy Road Roasting Co

$70.00 · 340g · $20.59/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Pacamara
Peru Finca Morales - Rare/Exclusive Filter
UK|Lucid Coffee Roasters

$23.87 · 100g · $23.87/100g

3 sizes
  • 100g — $23.87 ($23.87/100g)
  • 250g — $53.05 ($21.22/100g)
  • 1000g — $208.23 ($20.82/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural Process
Producer
Roiber Becerra
Brazil Cavaquinho
USA|Cat & Cloud

$19.65 · 283g · $6.94/100g

3 sizes
  • 283g — $19.65 ($6.94/100g)
  • 998g — $62.25 ($6.24/100g)
  • 2268g — $141.48 ($6.24/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various
Kenya - Rui Ruiru AA Natural Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$9.53 · 100g · $9.53/100g

3 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Details

Origin
Mathira, Nyeri County
Process
Natural Anaerobic
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Mathira North Cooperative, Torch Coffee
MEXICO FINCA LA PERLA NATURAL
USA|Push x Pull

$26.00 · 283g · $9.19/100g

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Producer
Finca La Perla
Elida Geisha Natural ASD · Lamastus
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$36.41 · 125g · $29.13/100g

Details

Origin
Panama · Boquete
Process
Natural Anaerobic Slow Dried (ASD)
Variety
Geisha
Producer
Lamastus Family Estates
ETHIOPIA HAMASHO STATION NATURAL
USA|Push x Pull

$26.00 · 283g · $9.19/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Smallholder farms
Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Central Valley, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
La Roca, Colombia
USA|Mae Coffee Roasters

$34.00 · 283g · $12.01/100g

2 sizes
  • 283g — $34.00 ($12.01/100g)
  • 2268g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Tolima
Process
Anaerobic Natural Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jorge Elias Rojas Vasquez
Dark Roast
Germany|Bonanza Coffee

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $50.63 ($5.06/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
CATURRA & CATUAI
Ethiopia - Hambela Buku Abel (2016 & 2017 ToH #1) - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Buku, Hambela, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Hierloom
tierra colorada
Germany|Neues Schwarz

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Guatemala, San Martín
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Rosalio Castellanos Estrada
La Senda Natural Anaerobic Geisha
Switzerland|Rose Coffee

$22.84 · 100g · $22.84/100g

2 sizes
  • 100g — $22.84 ($22.84/100g)
  • 200g — $38.47 ($19.24/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Anaerobic Natural
Variety
Geisha
Producer
Finca La Senda
Casa Almeida Barreto Espresso - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $62.00 ($6.20/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Casa Almeida Barreto
Casa Almeida Barreto Filter - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $62.00 ($6.20/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Casa Almeida Barreto
W10
USA|Dayglow Coffee
In StockColombia

$35.00 · 250g · $14.00/100g

Details

Origin
Cauca
Process
Anaerobic Natural
Variety
Pink Bourbon
Kighuthu, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
Punch Bowl
USA|Dune Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Colombia, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various smallholder producers
Gloria Natural
Netherlands|Shokunin Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

Details

Origin
Nabiswa, Kenya
Process
natural
Variety
SL28
Peñas Blancas
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$41.53 · 250g · $16.61/100g

Details

Origin
Colombia - Huila
Process
Special Natural - Raised Beds
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Nestor Lasso
Costa Rica - Los Campos
Belgium|Boo! Coffee Roasters

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Los Santos (Tablón del Guarco)
Process
Natural
Variety
Blend — Caturra, Catuai, Typica, Gesha, Milenio, Centroamericano, Esperanza
Esmeralda Lino 5NB
USA|BlendIn Coffee Club

$52.00 · 100g · $52.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Okoluu – Natural Sundried
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural Sundried
Variety
74110, 74112, Ethiopia Landrace