Natural Process Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.
Process
Natural
1842 coffees
Price / 100g
$5.51 – $38.58
median $9.15 · 1786 lots
Top origins
Ethiopia, Brazil, Colombia
Top varieties
Geisha, Heirloom, Caturra
Just arrived
- HIMALAYA MARAGOGYPE
The Barn · 2 hours and 10 minutes ago
- Shoondhisa
Square Mile Coffee Roasters · 2 hours and 18 minutes ago
Last updated 2026-09-29
1606 Natural process coffees — page 15 of 33
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$42.00 · 50g · $84.00/100g
3 sizes
- 50g — $42.00 ($84.00/100g)
- 100g — $61.00 ($61.00/100g)
- 200g — $99.00 ($49.50/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural
- Producer
- CGLE Sudan Rume

$23.59 · 125g · $18.87/100g
3 sizes
- 125g — $23.59 ($18.87/100g)
- 250g — $37.75 ($15.10/100g)
- 1000g — $124.05 ($12.41/100g)
Details
- Origin
- Bombe, Bensa, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Krume 74158
- Producer
- Tadesse Hanka

$37.75 · 250g · $15.10/100g
2 sizes
- 250g — $37.75 ($15.10/100g)
- 1000g — $124.05 ($12.41/100g)
Details
- Origin
- Bombe, Bensa, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Krume 74158
- Producer
- Tadesse Hanka

$14.68
Details
- Origin
- Äthiopien, Yirgacheffe
- Process
- Natural
- Variety
- Kurume, Wolisho, JARC
- Producer
- Kebede Wako Jara

$4.00 · 40g · $10.00/100g
4 sizes
- 40g — $4.00 ($10.00/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 1000g — $50.00 ($5.00/100g)
- 2500g — $117.00 ($4.68/100g)
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Producer
- Rio Brilhante Icatu

$12.00 · 100g · $13.00/100g
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Faysel Abdosh

$8.50 · 113g · $7.52/100g
4 sizes
- 113g — $8.50 ($7.52/100g)
- 283g — $19.50 ($6.89/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $102.00 ($4.50/100g)
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia and Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Natural and Fully Washed
- Variety
- Heirloom varietals and Red Bourbon
- Producer
- Various Ethiopian small-holder producers and ASODIETT

$133.08 · 250g · $53.23/100g
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural - Anaerobic with native Brazilian yeast for 72h
- Variety
- Aramosa
- Producer
- Daterra Coffee

$16.58 · 200g · $8.29/100g
3 sizes
- 200g — $16.58 ($8.29/100g)
- 500g — $36.47 ($7.29/100g)
- 1000g — $66.32 ($6.63/100g)
Details
- Origin
- Uganda
- Process
- Natural
- Variety
- SL28 SL14

$1.66 · 100g · $1.66/100g
3 sizes
- 100g — $1.66 ($1.66/100g)
- 250g — $3.19 ($1.27/100g)
- 500g — $5.74 ($1.15/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Super Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Banko Chelchele
![Alo [DIGS Project Mosto Natural 72h]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/07/PAQUETWEB-ALOXDIGSMostoNatural72h.png)
$31.74 · 200g · $15.87/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Naturel - 72h de Fermentation Mosto
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse

Details
- Origin
- Rwanda - Western Province
- Process
- Anaerobic 72h Natural
- Variety
- Red Bourbon

$18.57 · 250g · $7.43/100g
2 sizes
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $61.01 ($6.10/100g)
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Fully natural
- Variety
- Mundo Novo, Yellow Catuai

$19.89 · 250g · $7.96/100g
2 sizes
- 250g — $19.89 ($7.96/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Details
- Origin
- Nicaragua
- Process
- Natural
- Variety
- H3
- Producer
- Hacienda Santa Luz

$42.07 · 200g · $21.04/100g
2 sizes
- 150g — $42.07 ($28.05/100g)
- 200g — $42.07 ($21.04/100g)
Details
- Origin
- Colombia - Acevedo, Huila
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Peñas Blancas / Jhoan Vergara & Farmers around Acevedo

$18.66 · 200g · $9.33/100g
2 sizes
- 200g — $18.66 ($9.33/100g)
- 1000g — $90.46 ($9.05/100g)
Details
- Origin
- Aceh, Indonesia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Varietals
- Producer
- Asman Gayo Mill

$17.00 · 113g · $15.04/100g
4 sizes
- 113g — $17.00 ($15.04/100g)
- 368g — $34.00 ($9.24/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $155.00 ($6.84/100g)
Details
- Origin
- Colombia, Pitalito
- Process
- Advanced Natural Co-ferment
- Variety
- Gesha
- Producer
- Franky Hoyos

$24.92 · 250g · $9.97/100g
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Natural
- Variety
- Pacamara
- Producer
- Café Pacas

Spero (Sold by Stoa Coffee)
$14.12 · 300g · $4.71/100g
2 sizes
- 300g — $14.12 ($4.71/100g)
- 1000g — $35.30 ($3.53/100g)
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Catucai 2SL
- Producer
- Faleiros Family

$25.00 · 200g · $12.50/100g
2 sizes
- 200g — $25.00 ($12.50/100g)
- 1000g — $113.00 ($11.30/100g)
Details
- Origin
- Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica
- Process
- Black Diamond Natural
- Variety
- San Isidro 39
- Producer
- Francisca and Oscar Chacon

$21.50 · 250g · $8.60/100g
2 sizes
- 250g — $21.50 ($8.60/100g)
- 1000g — $73.39 ($7.34/100g)
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Alvarado Family


$21.62
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Finca Villa Betulia

$15.93 · 250g · $6.37/100g
3 sizes
- 250g — $15.93 ($6.37/100g)
- 500g — $31.86 ($6.37/100g)
- 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
Details
- Origin
- Brazil · Fortaleza de Minas
- Process
- Natural
- Variety
- Icatu
- Producer
- Sebastião Curimbaba

$22.00 · 250g · $8.80/100g
2 sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $77.00 ($7.70/100g)
Details
- Origin
- Ijen, East Java, Indonesia
- Process
- Natural
- Variety
- Orange Bourbon
- Producer
- Supriyanto

$56.17 · 1000g · $5.62/100g
Details
- Origin
- Brazil, Carmo de Minas
- Process
- Natural
- Variety
- Acaia
- Producer
- Carneiro Pereiro

$15.92 · 100g · $15.92/100g
3 sizes
- 100g — $15.92 ($15.92/100g)
- 200g — $31.83 ($15.92/100g)
- 1000g — $139.26 ($13.93/100g)
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha

$17.24 · 250g · $6.90/100g
2 sizes
- 250g — $17.24 ($6.90/100g)
- 1000g — $58.36 ($5.84/100g)
Details
- Origin
- Uganda
- Process
- Fully natural, home-dried by coffee-growing smallholders
- Variety
- SL14, SL28, Nyasaland

$12.52 · 250g · $5.01/100g
Details
- Origin
- Socorro, São Paulo, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Catuai, Mundo Novo, Obata, Yellow Bourbon

![Altieri Chombi Mima Estate Gesha Natural [Score: 91.50]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/Altieri_Chombi_1.png?v=1784161349)
$78.00 · 113g · $69.03/100g
Details
- Origin
- Alto Quiel, Panama
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha

$19.34 · 250g · $7.74/100g
2 sizes
- 250g — $19.34 ($7.74/100g)
- 1000g — $69.97 ($7.00/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Red Bourbon

$15.93 · 250g · $6.37/100g
Details
- Origin
- Taunggy, Southern Shan, Myanmar
- Process
- natural, dried on raised beds
- Variety
- Arabica S – 765, Catimor, Caturra, Catuai, Bourbon
$140.88 · 15g · $939.19/100g
Details
- Origin
- Nueva Suiza, Chiriqui, Panama
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
![Elto [Hamasho 96h]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/07/PAQUETWEB-hamasho96helto.png)
$31.74 · 200g · $15.87/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural 96h
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene

$23.00 · 250g · $9.20/100g
2 sizes
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
Details
- Origin
- huabal, Jaen, Peru
- Process
- natural
- Variety
- gesha
- Producer
- ep Cedric

$49.00 · 30g · $163.33/100g
Details
- Origin
- Panama
- Process
- (Natural) FLC ASD + Mosto Process
- Producer
- Estela Pitti

$15.59 · 250g · $6.24/100g
3 sizes
- 250g — $15.59 ($6.24/100g)
- 1000g — $50.97 ($5.10/100g)
- 1000g — $91.02 ($9.10/100g)
Details
- Origin
- Uganda
- Process
- 48-hour fermented natural
- Variety
- SL14
- Producer
- Lucy Agenpanga (with the input from small scale farmers in a radius of 10KM)

$21.75 · 283g · $7.69/100g
Details
- Origin
- Shop All Wuri Wuri Gedeb, Ethiopia
- Process
- Natural
- Producer
- Producers from Ethiopia

$15.93 · 250g · $6.37/100g
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- natural
- Variety
- Mixed Heirloom

$28.00 · 268g · $10.45/100g
2 sizes
- 268g — $28.00 ($10.45/100g)
- 1000g — $104.00 ($10.40/100g)
Details
- Origin
- Honduras
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Ovidio Gomez

$19.00 · 250g · $7.60/100g
7 sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha

$32.00 · 284g · $11.27/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Thermal Shock Natural
- Variety
- Ombligon

$26.86 · 200g · $13.43/100g
2 sizes
- 200g — $26.86 ($13.43/100g)
- 1000g — $122.75 ($12.27/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom

$19.00 · 100g · $19.00/100g
2 sizes
- 100g — $19.00 ($19.00/100g)
- 250g — $39.00 ($15.60/100g)
Details
- Origin
- West Valley, Costa Rica
- Process
- Warm Anaerobic Natural
- Variety
- SL28
- Producer
- Alejo Castro Kahle

$17.85 · 100g · $17.85/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- Jairo Arcila

$3.57 · 100g · $3.57/100g
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Anaerobic natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Alejo Castro Kahle
$18.15 · 250g · $7.26/100g
2 sizes
- 250g — $18.15 ($7.26/100g)
- 1000g — $69.63 ($6.96/100g)
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Intego

$18.00 · 250g · $7.20/100g
9 sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 500g — $35.00 ($7.00/100g)
- 750g — $52.00 ($6.93/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 1500g — $88.00 ($5.87/100g)
- 2000g — $108.00 ($5.40/100g)
- 3000g — $161.00 ($5.37/100g)
- 4000g — $215.00 ($5.38/100g)
- 5000g — $268.00 ($5.36/100g)
Details
- Origin
- Hambella & Mogiana, Brazil & Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed varietal

$70.12 · 100g · $70.12/100g
3 sizes
- 50g — $38.25 ($76.49/100g)
- 100g — $70.12 ($70.12/100g)
- 250g — $140.23 ($56.09/100g)
Details
- Origin
- Boquete, Panama
- Process
- natural
- Variety
- Geisha