BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1842 in stock307 roasters644.3/mo avg

Process

Natural

1842 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.14

median $9.14 · 1786 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1608 Natural process coffees — page 22 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Panama Elida Estate Catuai Reserva Natural ASD
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$28.00 · 309g · $9.06/100g

2 sizes
  • 309g — $28.00 ($9.06/100g)
  • 2267g — $182.00 ($8.03/100g)

Details

Origin
Boquete, Panama
Process
Anaerobic Slow Dry Natural
Variety
Catuai
Costa Rican | Las Lajas | Natural
USA|Coffee Bros.

$13.40 · 170g · $7.88/100g

4 sizes
  • 170g — $13.40 ($7.88/100g)
  • 340g — $25.99 ($7.64/100g)
  • 907g — $67.89 ($7.49/100g)
  • 2267g — $160.80 ($7.09/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai, Caturra
Espresso Roast Coffee
USA|Coffee Bros.

$10.29 · 170g · $6.05/100g

4 sizes
  • 170g — $10.29 ($6.05/100g)
  • 340g — $19.99 ($5.88/100g)
  • 907g — $52.14 ($5.75/100g)
  • 2267g — $126.43 ($5.58/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Colombia
Process
Natural, Washed
Variety
Caturra, Ethiopian Heirloom
House
Ireland|Bell Lane Coffee

$16.00 · 250g · $6.40/100g

14 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)

Details

Origin
Brazil, Mexico
Process
Natural | Washed
Variety
Mixed
Producer
Canta Galo, Union San Pedro
Ethiopia | Bombe
USA|Quills Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian landraces
PANAMA Altieri & Coffea Circulor Yuyi Typica Natural Geisha Macerated NMX
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 100g · $22.76/100g

3 sizes
  • 100g — $22.76 ($22.76/100g)
  • 250g — $47.79 ($19.12/100g)
  • 1000g — $136.54 ($13.65/100g)

Details

Origin
Callejón Seco, Boquete, Panama
Process
Natural, Geisha macerated, Dry
Variety
Typica
Producer
Mimas Estate
Caixa de Frutas
Germany|Rozali Coffee

$6.00 · 50g · $12.00/100g

4 sizes
  • 50g — $6.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 400g — $32.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Producer
Cocatrel Cooperative
Panama - Santamaria Estate Geisha Natural Lot 11
UAE|Archers Coffee

$36.76 · 100g · $36.76/100g

3 sizes
  • 100g — $36.76 ($36.76/100g)
  • 200g — $72.16 ($36.08/100g)
  • 1000g — $318.58 ($31.86/100g)

Details

Origin
Paso Ancho, Chiriqui
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Edwin Santamaria & Family
El Diviso
Netherlands|Keen Coffee
In StockColombia

$22.76 · 150g · $15.17/100g

2 sizes
  • 150g — $22.76 ($15.17/100g)
  • 1000g — $129.71 ($12.97/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advance Natural
Variety
Ombligon
Producer
Néstor & Adrián Lasso, Jhoan Vergara
BOLIVIA - TUKI TUKI GESHA NATURAL
USA|Memli Coffee Lab

$10.00

Details

Origin
Yungas
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
Edwin Huanca
Good Vibes - Medium Dark Brazil
USA|Greater Goods Roasting

$10.00 · 113g · $8.85/100g

4 sizes
  • 113g — $10.00 ($8.85/100g)
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais
Process
Natural
Variety
Mixed
Producer
Smallholder Farmers
Ethiopia Misty Valley - drip
USA|Gracenote Coffee

$24.50 · 340g · $7.21/100g

3 sizes
  • 340g — $24.50 ($7.21/100g)
  • 907g — $58.75 ($6.48/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
natural
Variety
heirloom
BRAZIL - Brasilien Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
Mother’s Blend
Czechia|Father’s Coffee

$15.10 · 250g · $6.04/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda / Gedeb, Ethiopia
Process
washed / natural (dry)
Variety
SL14, SL28, Nyasaland / Heirloom
Producer
Ephtah Specialty Coffee
Burundi - Kibingo Oro
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 270g · $7.59/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Naturel avec levures Oro
Variety
Bourbon rouge
Producer
3,515 petits producteurs
OrthodoxHouse Espresso Blend
Australia|St. Ali

$17.56 · 225g · $7.80/100g

3 sizes
  • 225g — $17.56 ($7.80/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
50% COLOMBIA, 50% BRAZIL
Process
WASHED & NATURAL
Variety
CATURRA, COLOMBIA, CASTILLO, RED BOURBON
BOP GN18 El Destino Carmesí Geisha Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$35.51

Details

Origin
horqueta, boquete
Process
natural
Variety
geisha
Producer
benito bermúdez and mario castrellón
SAMBA: Brazil Natural
Canada|Pirates of Coffee

$13.00 · 250g · $5.20/100g

3 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 2000g — $76.00 ($3.80/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Latitudes Grand Cru
04PM
Switzerland|Chronic.
In StockBlend

$11.42 · 250g · $4.57/100g

3 sizes
  • 250g — $11.42 ($4.57/100g)
  • 250g — $12.02 ($4.81/100g)
  • 1000g — $40.28 ($4.03/100g)

Details

Origin
Pérou et Ouganda
Process
Washed et Natural
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda et Rubanga Cooperative Society Ltd
05AM
Switzerland|Chronic.
In StockBlend

$10.82 · 250g · $4.33/100g

Details

Origin
Ouganda et Pérou
Process
Washed et Natural
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda et Rubanga Cooperative Society Ltd
FRUIT LOOP Espresso
UK|PLOT Roasting

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Ayabaca Province, Piura, Peru
Process
Anoxic Natural
Variety
Various
Producer
Ayabaca Community
Brazil - Fazenda IP
UAE|Archers Coffee

$11.44 · 250g · $4.57/100g

2 sizes
  • 250g — $11.44 ($4.57/100g)
  • 1000g — $36.76 ($3.68/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Luiz Paulo Pereira
Brazil - Santa Ines
UAE|Archers Coffee

$11.44 · 250g · $4.57/100g

2 sizes
  • 250g — $11.44 ($4.57/100g)
  • 1000g — $36.76 ($3.68/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Luiz Paolo Pereira
Chelchele Natural
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74112, 74110
Technicolour
Canada|FUNK Coffee

$16.94 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $36.00 ($3.97/100g)
  • 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Washed, Natural
Producer
Smallholder Farms
RWANDA USEKANABAGOYI – anaerobic natural – 1kg
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
bourbon
Producer
kooperatywa Nyamsheke
RWANDA USEKANABAGOYI – anaerobic natural – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
bourbon
Producer
kooperatywa Nyamsheke
Colombia - Inmaculada Coffee Sudan Rume Signature Lot T895
UAE|Archers Coffee

$32.13 · 100g · $32.13/100g

3 sizes
  • 100g — $32.13 ($32.13/100g)
  • 200g — $63.99 ($31.99/100g)
  • 1000g — $276.38 ($27.64/100g)

Details

Origin
Pichindé, Valle del Cauca
Process
Natural
Variety
Sudan Rume
Producer
Julian Holguin Ramos
KENYA Coffea Circulor Ruby Isolated Batian Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$14.79 · 100g · $14.79/100g

3 sizes
  • 100g — $14.79 ($14.79/100g)
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)

Details

Origin
Meru, Kenya
Process
Natural, Dried in cherry
Variety
Isolated, Batian, H-grade
Producer
Ivica Cvetanovski & Macho
Costa Rica - Hacienda Copey Don KS Geisha lot 131
UAE|Archers Coffee

$73.52 · 200g · $36.76/100g

3 sizes
  • 100g — $36.76 ($36.76/100g)
  • 200g — $73.52 ($36.76/100g)
  • 1000g — $319.95 ($31.99/100g)

Details

Origin
San Jose, Tarrazu District
Process
Natural Anaerobic
Variety
Geisha
Producer
Hacienda Copey
Gasharu · Ruanda · Bourbon · Anaerobic Natural
Germany|Südseite Coffee

$17.29 · 200g · $8.65/100g

2 sizes
  • 200g — $17.29 ($8.65/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
Producer
Gasharu
Guatemala - Guatemala Finca Santa Rita
UAE|Archers Coffee

$14.16 · 250g · $5.66/100g

2 sizes
  • 250g — $14.16 ($5.66/100g)
  • 1000g — $44.93 ($4.49/100g)

Details

Origin
Fraijanes
Process
Natural Anaerobic
Variety
Catuai, Caturra
Producer
Rita Graciela Cohen
Circles
UK|Round Hill Roastery

$14.59 · 250g · $5.84/100g

2 sizes
  • 250g — $14.59 ($5.84/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Panama - Adaura Coffee Catuai Natural
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 100g · $13.61/100g

3 sizes
  • 100g — $13.61 ($13.61/100g)
  • 200g — $25.87 ($12.93/100g)
  • 1000g — $89.86 ($8.99/100g)

Details

Origin
El Salto, Boquete
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Marcus Duran
Juice Box
Canada|Eight Ounce Coffee
Juice Box

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockColombia

$13.99 · 100g · $13.99/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Jose Gomez
Night Shift
USA|Cat & Cloud
In StockEthiopia

$16.70 · 283g · $5.90/100g

3 sizes
  • 283g — $16.70 ($5.90/100g)
  • 998g — $52.90 ($5.30/100g)
  • 2268g — $120.24 ($5.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
After Party
USA|Cat & Cloud
In StockEthiopia

$16.70 · 283g · $5.90/100g

3 sizes
  • 283g — $16.70 ($5.90/100g)
  • 998g — $52.90 ($5.30/100g)
  • 2268g — $120.25 ($5.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
Friend Zone Decaf
USA|Cat & Cloud

$17.40 · 283g · $6.15/100g

3 sizes
  • 283g — $17.40 ($6.15/100g)
  • 998g — $55.15 ($5.53/100g)
  • 2268g — $125.28 ($5.52/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Various
Producer
Various
Module - M17
UK|Module Roast

$33.16 · 200g · $16.58/100g

Details

Origin
Peru
Process
Bioreactor Mosto Natural
Variety
Gesha
Producer
Simon Brown
Instant Coffee - Sweet Spot
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$17.00

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Santa Ana, El Salvador
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative and El Borbollon
Wild At Heart - perfect Espresso
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
  • 3000g — $136.00 ($4.53/100g)

Details

Origin
Äthiopien / Brasilien
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
Producer
~600 Farmer (Danche, Negusse Debela) / Familie Pereira (Fazenda Sertão)
cruzeiro
Germany|Neues Schwarz
In StockBrazil

$11.26 · 250g · $4.51/100g

Details

Origin
Brasilien
Process
Pulped Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Ivan Junqueira Ribeiro, Fazenda Cruzeiro
Café Magique
Canada|De Mello Coffee

$16.24 · 227g · $7.15/100g

2 sizes
  • 227g — $16.24 ($7.15/100g)
  • 2267g — $155.30 ($6.85/100g)

Details

Origin
Brazil, Ethiopia, Costa Rica
Process
Natural, Washed, Cinnamon Anaerobic
Fredy Orantes
Netherlands|Manhattan
In StockGuatemala

$19.34 · 125g · $15.47/100g

Details

Origin
Fraijanes
Process
Natural
Variety
Pacamara
Producer
Fredy Orantes
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Germany|Man versus Machine

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $53.36 ($5.34/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo
Process
Natural
Variety
Red Catuai / Wolisho, Dega
SURE SHOT, BRAZIL, NATURAL
Germany|Man versus Machine

$14.68 · 250g · $5.87/100g

2 sizes
  • 250g — $14.68 ($5.87/100g)
  • 1000g — $49.95 ($4.99/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
José Maria de Oliveira
Typica Rum Barrel
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$30.00 · 226g · $13.27/100g

Details

Origin
Ecuador
Process
Natural | Rum Barrel
Variety
Typica
tierra colorada
Germany|Neues Schwarz

$14.68

Details

Origin
Guatemala, San Martín
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Rosalio Castellanos Estrada
Zip Zinger
USA|Dune Coffee Roasters

$18.50 · 283g · $6.54/100g

3 sizes
  • 283g — $18.50 ($6.54/100g)
  • 907g — $54.46 ($6.00/100g)
  • 2267g — $125.80 ($5.55/100g)

Details

Origin
Colombia, Ethiopia, Honduras
Process
Washed, Natural
Variety
Various
Producer
Various smallholder producers