BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Washed Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Washed process.

2885 in stock338 roasters1146.7/mo avg

Process

Washed

2885 coffees

Price / 100g

$5.71 – $28.35

median $9.09 · 2787 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Kenya

Top varieties

Geisha, Caturra, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

2449 Washed process coffees — page 2 of 49

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kii / Washed / Kenya / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$22.93 · 250g · $9.17/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Producer
Rung’eto Farmers Cooperative
Pulney Coffee (Washed) - Pulney Hills - Medium Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.03 · 250g · $2.81/100g

2 sizes
  • 250g — $7.03 ($2.81/100g)
  • 1000g — $21.88 ($2.19/100g)

Details

Origin
Laks Farm, Pachalur Village, Pulney Hills, India
Process
Washed
Variety
Chandragiri and SL9
Producer
Mr. H.R. Iyer
Kirura Factory AB #7020
Vietnam|XLIII Coffee

$30.42 · 250g · $12.17/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Riuru
Producer
Kirura Factory Coffee Station
Sidekick | Decaf | Sugarcane Decaffeinated
USA|Frequent Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia (near Pitalito)
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Variedad Colombia
Producer
Asprotimana Cooperative
Bolivia Los Rodriguez
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.17 · 100g · $25.50/100g

2 sizes
  • 100g — $25.50 ($25.50/100g)
  • 500g — $101.99 ($20.40/100g)

Details

Origin
Bolivia - Samaipata
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Los Rodriguez
Guatemala Don Guayo
USA|Saint Frank Coffee

$22.00 · 283g · $7.77/100g

2 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 2267g — $139.00 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ciudad Vieja, Antigua
Process
12hr fermentation in tank, mechanically washed Dried on covered and stacked rotated beds
Variety
Traditionally washed Bourboncito, Bourbon and Caturra
Producer
Eddie Gomez and Beneficio Bella Vista
Gachatha AB Washed
Canada|Hatch Crafted Coffee

$23.30 · 300g · $7.77/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Smallholder farmers
Musa Abalulesa, Oma Fontule Washed
USA|Orbiter Coffee

$15.00 · 125g · $12.00/100g

5 sizes
  • 125g — $15.00 ($12.00/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
  • 4535g — $160.00 ($3.53/100g)

Details

Origin
Oma Fontule, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom 74110, 74165
Producer
Musa Abalulesa
Guatamela - Huehuetenango
USA|SK Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
Producer
ACODIHUE Cooperative
Habtamu Gato
USA|East Pole Coffee Co.

$28.50 · 340g · $8.38/100g

3 sizes
  • 340g — $28.50 ($8.38/100g)
  • 907g — $56.50 ($6.23/100g)
  • 2267g — $110.50 ($4.87/100g)

Details

Origin
Djimmaha Gera,Sadi loya Kebele
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Habtamu Gato
Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$23.18 · 200g · $11.59/100g

2 sizes
  • 200g — $23.18 ($11.59/100g)
  • 1000g — $90.26 ($9.03/100g)

Details

Origin
Hambella Sidama, Ethiopia
Process
Improved Washed
Variety
Local Landrace Varieties
Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
USA|Sightglass Coffee

$28.50 · 340g · $8.38/100g

3 sizes
  • 340g — $28.50 ($8.38/100g)
  • 907g — $72.25 ($7.97/100g)
  • 2267g — $171.00 ($7.54/100g)

Details

Origin
Embu, Kirinyaga County
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL 28, SL 34
Moreno Family - Gesha
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Cedral, Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Gesha
Anaerobic Washed Caturra, Pache & Catuai by Juver Santa Cruz, Peru
Sweden|Standout Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Callayuc, Cutervo, Cajamarca, Peru
Process
144-hour anaerobic washed
Variety
Caturra · Pache · Catuai
Producer
Juver Santa Cruz
Ethiopia Biftu Gudina
USA|Verve Coffee Roasters

$27.50 · 340g · $8.09/100g

3 sizes
  • 340g — $27.50 ($8.09/100g)
  • 997g — $78.00 ($7.82/100g)
  • 2267g — $155.25 ($6.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Biftu Gudina Cooperative
Cipres
USA|East Pole Coffee Co.

$25.50 · 340g · $7.50/100g

3 sizes
  • 340g — $25.50 ($7.50/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $102.50 ($4.52/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Marsellesa
Producer
Smallholders
Bambito Estate Gesha Washed Highland Grace Lot 2
France|Datura

$68.27 · 100g · $68.27/100g

2 sizes
  • 100g — $68.27 ($68.27/100g)
  • 1000g — $568.90 ($56.89/100g)

Details

Origin
Panama -  Chiriquí - Cerro Punta
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Bambito Estate - Priscilla Gonzalez
Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
USA|Good Brothers Coffee

$16.99 · 113g · $15.04/100g

4 sizes
  • 113g — $16.99 ($15.04/100g)
  • 226g — $24.99 ($11.06/100g)
  • 907g — $79.99 ($8.82/100g)
  • 2267g — $169.99 ($7.50/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Special Fermentation Washed + Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Finca El Paraíso
Black Condor, Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Gaitania, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, F6, Castillo
Producer
Emmanuel Enciso & 30-45 producers from the region
Ethiopia Habtamu Fikadu Danche Washed Landrace
USA|Poem Roasting

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Ethiopia: Bishan Wate
USA|Broadsheet Coffee

$25.50

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Indigenous Landraces
Producer
Bishan Wate Washing Station
Rodrigo Sánchez Tropical Co-Ferment Colombia
USA|Superthing

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $72.80 ($8.03/100g)
  • 2267g — $188.00 ($8.29/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Tropical Co-fermented Washed
Variety
Purple Caturra
Producer
Rodrigo Sánchez Valencia
Guatemala Cubulco
USA|Superthing
In StockGuatemalaUncommon

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Guatemala, Cubulco, Baja Verapaz
Process
Washed
Variety
Catuai, Pache-San Ramon, Sarchimor, Bourbon, Caturra
Producer
Las Anonas, Las naranjas, La esperanza, Grano de Oro, Finca las Piedras and other small farms
Guatemala, Ixlama
USA|Methodical Coffee

$21.90 · 340g · $6.44/100g

3 sizes
  • 340g — $21.90 ($6.44/100g)
  • 907g — $49.96 ($5.51/100g)
  • 2267g — $115.33 ($5.09/100g)

Details

Origin
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon & Caturra
Producer
Transcafe
Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$35.00 · 113g · $30.97/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Washed
Variety
Sidra
Danche
USA|Flower Child
In StockEthiopia

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landraces
Ethiopia Gotiti
Canada|De Mello Coffee

$17.65 · 227g · $7.77/100g

2 sizes
  • 227g — $17.65 ($7.77/100g)
  • 2267g — $169.42 ($7.48/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Gotiti kebele, Gedeo Zone, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
74112
Producer
Gotiti Washing Station, Smallholder
Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
USA|Dune Coffee Roasters

$30.00 · 283g · $10.60/100g

3 sizes
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 907g — $88.32 ($9.74/100g)
  • 2267g — $204.00 ($9.00/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Juan Peña
Colombia Jhon Didier Trujillo Chiroso Washed
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 113g · $14.16/100g

4 sizes
  • 113g — $16.00 ($14.16/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Urrao, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
DUROMINA 🥀
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Limmu, Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110
Producer
co-operative Duromina
Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
USA|Verb Coffee Roasters

$29.00 · 283g · $10.25/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Danche
Uganda Sipi Falls
Philippines|Wide Awake Coffee

$8.32 · 100g · $8.32/100g

4 sizes
  • 100g — $8.32 ($8.32/100g)
  • 200g — $15.68 ($7.84/100g)
  • 500g — $44.81 ($8.96/100g)
  • 1000g — $76.81 ($7.68/100g)

Details

Origin
Sipi, Kapchorwa District, Uganda
Process
Extended Fermentation Washed
Variety
SL 14 and SL 28
Spark - Mexico
USA|Greater Goods Roasting

$10.00 · 113g · $8.85/100g

4 sizes
  • 113g — $10.00 ($8.85/100g)
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Mexico, Villa Corzo, Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Marsellesa, Obata
Producer
Doña Duglas Molina
Kenya Kamwangi PB
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$15.56 · 250g · $6.22/100g

2 sizes
  • 250g — $15.56 ($6.22/100g)
  • 1000g — $54.84 ($5.48/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Producer
Kamwangi Factory
438 Kenya Kiunyu AA
Japan|Philocoffea
In StockKenyaUncommon

$11.00 · 100g · $11.00/100g

3 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL34, Ruiru11, Batian,
Producer
Kiunyu Factory
Ethiopia Chelchele
USA|Color Roasters

$22.50 · 283g · $7.95/100g

3 sizes
  • 283g — $22.50 ($7.95/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $133.00 ($5.87/100g)

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirlooms
Rich Autumn Coffee - Bettadakhan, India
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

Details

Origin
India, Baba Budan Giri, Chikmagalur
Process
Washed
Variety
SL795
Producer
Jacob Mammen
Bumba
USA|Passenger
In StockBurundi

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Heza
Jorge Osorio
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Iquira. Huila. Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia
Producer
Jorge Osorio
El Roble - Washed Gesha
USA|Thoughtful Coffee

$25.00 · 120g · $20.83/100g

3 sizes
  • 120g — $25.00 ($20.83/100g)
  • 240g — $33.00 ($13.75/100g)
  • 907g — $104.00 ($11.47/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
El Roble
Ethiopia - Raro
Belgium|Boo! Coffee Roasters
In StockEthiopiaUncommon

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele)
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Chelbesa
USA|Dayglow Coffee
In StockEthiopiaUncommon

$31.20 · 200g · $19.50/100g

Details

Origin
Uraga, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom (Dega & Wolisho)
Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Sweden|Drop Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

4 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya, on the slopes of Mount Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, Ruiru 11, SL-34
Producer
Karagoto Factory
ESMERALDA GUABO 5FC - Cold Fermentation Washed Geisha
USA|Loquat Coffee

$45.00 · 60g · $75.00/100g

Details

Origin
Panama
Process
Cold Fermentation Washed, Climate Control Dried
Variety
Geisha
Producer
Peterson Family
Ecuador | Jose & Pepe Jijon & Francisco Vintimilla
USA|ILSE

$29.00 · 125g · $23.20/100g

3 sizes
  • 125g — $29.00 ($23.20/100g)
  • 250g — $55.00 ($22.00/100g)
  • 907g — $170.00 ($18.74/100g)

Details

Origin
Ecuador
Process
Washed
Variety
Mejorado
Producer
Jose & Pepe Jijon & Francisco Vintimilla
Kenya - Thiririka AA 250g
Sweden|Koppi Roasters

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Kiambu County – Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Jimenez Geisha - Peru
Norway|Solberg & Hansen

$36.13 · 250g · $14.45/100g

Details

Origin
Peru, Chirinos, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Christobal Jimenez
Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
Sweden|Drop Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

4 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Dalle, Sidamo
Process
Washed
Variety
Traditional Ethiopian Heirloom varieties and JARC (Jimma Agricultural Research Center) selections such as 74110 and 74112.
Producer
Hunkute. The cooperative has 2149 members.
Kenya Daki Farm AB Fully Washed 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$35.70 · 400g · $8.92/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Daki farm
Saelee Chiang Rai Thailand

$8.04 · 100g · $8.04/100g

4 sizes
  • 100g — $8.04 ($8.04/100g)
  • 200g — $14.89 ($7.45/100g)
  • 500g — $29.49 ($5.90/100g)
  • 1000g — $53.62 ($5.36/100g)

Details

Origin
Huai Chompu, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Bourbon (Ancient)
Producer
Saelee Collective