BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Bourbon Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Bourbon variety.

365 in stock163 roasters105.7/mo avg

Variety

Bourbon

365 coffees

Price / 100g

$5.00 – $12.00

median $7.28 · 351 lots

Top origins

Guatemala, Peru, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

333 Bourbon variety coffees — page 2 of 7

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
USA|Moonwake

$25.00 · 284g · $8.80/100g

3 sizes
  • 284g — $25.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)
  • 2200g — $157.00 ($7.14/100g)

Details

Origin
Jaen, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Smallholder Farmers, El Paraiso Village
Gishamwana Island
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Gishamwana Island, Rwanda
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Emmanuel Rwakagara
Hacienda Carmona
Australia|Market Lane Coffee

$18.26 · 250g · $7.30/100g

2 sizes
  • 250g — $18.26 ($7.30/100g)
  • 1000g — $61.81 ($6.18/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Zelaya Family
Las Flores de Cafe
Denmark|La Cabra

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $13.85 ($1.39/100g)

Details

Origin
Guatemala, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon
Producer
Huehue smallholders
Atitlán - Washed -  Guatemala
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.25 · 340g · $6.84/100g

3 sizes
  • 340g — $23.25 ($6.84/100g)
  • 907g — $46.50 ($5.13/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
San Juan La Laguna, Lake Atitlán, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catuaí, Pache
Producer
AproCafé Atitlán Growers Association
Korgua Estate - Papua New Guinea
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea
Process
Anaerobic Natural
Variety
Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica
Producer
Sirigine Coffee Producers
The Fermentation Project - with James Hoffmann and Lucia Solis
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$26.00 · 60g · $43.33/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
85% Caturra, 15% H1 & Bourbon
Producer
Lucia Solis
Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$23.00 · 250g · $9.20/100g

4 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 1000g — $35.00 ($3.50/100g)

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Ernesto Menéndez
El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

2 sizes
  • 170g — $19.95 ($11.74/100g)
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
El Salvador El Cerro Espresso
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$29.95 · 500g · $5.99/100g

Details

Origin
El Salvador - Apananeca Illamatepec
Process
Våtförädlat - Tvättat
Variety
Pacas, Bourbon
Producer
Fernando Escobar - Finca El Cerro
Guatemala: Pedro Perez Domingo
USA|Broadsheet Coffee

$24.00

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai
Producer
Pedro Perez Domingo
Yolox
UK|Red Bank Coffee Roasters
In StockMexicoUncommon

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Mundo Novo, Bourbon
Kiss of God
Canada|Escape Coffee

$18.71 · 300g · $5.88/100g

2 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 900g — $48.71 ($5.41/100g)

Details

Origin
Ngozi Province, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Bahire
HUE HUE: Guatemala Washed
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $45.00 ($4.50/100g)

Details

Origin
Hoja Blanca, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Arturo Villatoro
Los Arcos
UK|Square Mile Coffee Roasters

$24.21 · 350g · $6.92/100g

2 sizes
  • 350g — $24.21 ($6.91/100g)
  • 1000g — $62.01 ($6.19/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra
Producer
Osmin Garcia
San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
USA|Loveless Coffees

$13.00 · 113g · $11.50/100g

4 sizes
  • 113g — $13.00 ($11.50/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica & Bourbon
Producer
9 Local Producers
Classic Espresso - our full bodied espresso
Sweden|da Matteo

$290.14 · 500g · $58.03/100g

2 sizes
  • 500g — $290.14 ($58.03/100g)
  • 1000g — $500.63 ($50.06/100g)

Details

Origin
Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
Producer
Manoel Barbosa & Family
Indonesia – Ijen
Czechia|Father’s Coffee
In StockIndonesiaUncommon

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Botolinggo Village, East Java Province (Mt. Ijen), Indonesia
Process
washed
Variety
Komasti, Andungsari, Bourbon, Kartika
Producer
Kevenka (Kevin & Kenny Soewondo)
El Salvador - Bourbon Jungle
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

Details

Origin
El Salvador, Chalchuapa, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Mariano Salazar
Guatemala Juan Rodriguez Washed
Netherlands|Friedhats

$17.07

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Juan Rodriguez
Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Onwards
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Santa Domingo Cacalotepec, Sierra Juárez, Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Mundo Novo
Guatemala Las Sonajas 1
USA|Cat & Cloud

$28.58 · 283g · $10.10/100g

3 sizes
  • 283g — $28.58 ($10.10/100g)
  • 998g — $90.53 ($9.07/100g)
  • 2268g — $205.76 ($9.07/100g)

Details

Origin
Guatemala - Antigua
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
Producer
Various
Burundi Ninga Hills
USA|Metric Coffee

$25.00 · 298g · $8.39/100g

3 sizes
  • 298g — $25.00 ($8.39/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2268g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Butanyerera Province, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Long Miles Coffee
rugori
Germany|Neues Schwarz
In StockRwanda

$12.40 · 250g · $4.96/100g

Details

Origin
Ruanda, Nyamasheke
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Gasharu Kooperative
La Laguneta
Canada|Monogram Coffee

$13.41 · 300g · $4.82/100g

3 sizes
  • 300g — $14.47 ($4.82/100g)
  • 907g — $39.18 ($4.32/100g)
  • 2267g — $95.65 ($4.22/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Catuai, Caturra
Peru Nueva Florida
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.97 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Peru - Rio Negro, Satipo, Junin
Process
Beroende på väder och temperatur, men i snitt fermenteras kaffet 18-22 timmar i öppna tankar av cement. Därefter tvättas kaffet med rent vatten.
Variety
Typica, Caturra, Bourbon, Pache
Producer
Nueva Florida: familjer med mellan 2-6 hektar mark per familj.
Guatemala: Concepción Huista
USA|Broadsheet Coffee

$23.50

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai
Producer
Coordinadora de Organizaciones de Desarrollo de Concepción Huista (CODECH)
Burundi Masha Honey
Australia|Single O

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Kayanza
Process
Honey
Variety
Bourbon
Producer
Masha Washing Station
Gloria
USA|Dark Matter Coffee

$26.00 · 445g · $5.84/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Bourbon & Pacas
Producer
La Fortuna
Limited Batch: Trinity
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Maragogipe, Mundo Novo, and Typica
Producer
Smallholder farmers from San Miguel de Guerrero
Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.75 · 340g · $7.28/100g

3 sizes
  • 340g — $24.75 ($7.28/100g)
  • 907g — $49.50 ($5.46/100g)
  • 2267g — $123.75 ($5.46/100g)

Details

Origin
El Malinal, Cofradia de Chocolon, Nayarit, México
Process
Natural
Variety
Typica, Sarchimor, Mundo Novo, Bourbon, Catuai, Costa Rica, Caturra
Producer
Las Mujeres de Cofradía y Malinal
La Merced
Australia|Market Lane Coffee

$22.48 · 250g · $8.99/100g

2 sizes
  • 250g — $22.48 ($8.99/100g)
  • 1000g — $77.26 ($7.73/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Alburez-Ortega Family
Maria Mateo / Washed / Guatemala / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$20.83 · 250g · $8.33/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Maria Mateo
Burundi Ntwari Natural
USA|Red Rooster Coffee

$29.75 · 340g · $8.75/100g

Details

Origin
Muyinga Province, Burundi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Ntwari
la pila & neighbours
Germany|Neues Schwarz

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Guatemala, Fraijanes
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon, Pache
Producer
Rodolfo Garcia
la pila & neighbours
Germany|Neues Schwarz

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Guatemala, Fraijanes
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon, Pache
Producer
Rodolfo Garcia
Year Round: Grocery Run
USA|Promethium Coffee

$26.50 · 200g · $13.25/100g

3 sizes
  • 200g — $26.50 ($13.25/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Washed Coffees
Variety
Caturra + Catuai + Bourbon
Producer
Mixed
1 Hz Decaf Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

Details

Origin
Kolumbien
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra, Colombia, Bourbon
Producer
Kleinstfarmer aus ganz Kolumbien
Coffee Taba Hills Natural Bio
France|Terres de Café

$18.09 · 250g · $7.24/100g

Details

Origin
Rwanda - Taba Hills
Process
Natural
Variety
Bourbon
Coffee Taba Hills Natural Bio - KG
France|Terres de Café

$64.51 · 1000g · $6.45/100g

Details

Origin
Rwanda - Taba Hills
Process
Natural
Variety
Bourbon
Lima Decaf
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Mountain Water Decaf
Variety
Caturra, Typica, Bourbon, Catimor
Peru Espresso
Poland|HAYB
In StockPeru

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Peru - Cajamarca
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Bourbon, Caturra, Catimor
Finca San Sebastian, Peru - Espresso
Germany|Father Carpenter

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon
Producer
Julio Chavez
Gentleman
Canada|De Mello Coffee

$11.29 · 227g · $4.98/100g

4 sizes
  • 227g — $11.29 ($4.98/100g)
  • 453g — $21.18 ($4.67/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Brazil, Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Bourbon & Typica
Producer
Small Holders
Amkeni
Netherlands|Shokunin Coffee
In StockTanzania

$14.79 · 250g · $5.92/100g

Details

Origin
Mwika, Mt. Kilimanjaro, Tanzania
Process
fully washed, overnight fermentation, dried on raised beds
Variety
Bourbon
Sipacapa
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra and Bourbon
GUATEMALA FINCA LA BOLSA BLACK HONEY
USA|Push x Pull

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Black honey
Variety
Bourbon, caturra
Producer
Maria Elena Vides
Rwanda Kamajumba
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.26 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Lake Kivu, Western Province
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Kamajumba - Kivubelt Coffee