BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Caturra Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Caturra variety.

706 in stock230 roasters180.7/mo avg

Variety

Caturra

706 coffees

Price / 100g

$5.19 – $13.77

median $7.60 · 692 lots

Top origins

Colombia, Guatemala, Peru

Top processes

Washed, Natural, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

617 Caturra variety coffees — page 2 of 13

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$12.17 · 250g · $4.87/100g

2 sizes
  • 250g — $12.18 ($4.87/100g)
  • 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Details

Origin
Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Producer
Various smallholders
El Dragón Sugarcane Decaf
Switzerland|Rose Coffee

$20.44 · 200g · $10.22/100g

2 sizes
  • 200g — $20.44 ($10.22/100g)
  • 1000g — $72.13 ($7.21/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate (Sugarcane)
Variety
Caturra, Pink Bourbon, Castillo, Colombia
Producer
25 smallholder producers
Colombia Las Moras
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$17.99 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Colombia - Acevedo & Pitalito - Huila
Process
Aerob & Anaerob
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Regional Blandning
ALL COFFEES ARE BEAUTIFUL - Peru
UK|Dark Arts Coffee

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Peru + Cajamarca
Process
Natural
Variety
Caturra + Catuai
Churupampa
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $47.75 ($4.77/100g)

Details

Origin
Finca Churupampa, Chirinos, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Pache, Catimor
Decaf
USA|East Pole Coffee Co.

$18.50 · 340g · $5.44/100g

3 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 907g — $35.00 ($3.86/100g)
  • 2267g — $77.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Popayan, Colombia
Process
Sugarcane
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Popayan Reserve Co-Op
Tony Medina
USA|Black Fox Coffee

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
San Martin Jilotepeque, Chimaltenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon & Caturra
Producer
Antonio 'Tony' Medina
Colombia - Finca el Porvenir, Tabi 250g
Sweden|Koppi Roasters

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Palestina, Huila – Colombia
Process
36 - 48 h wet fermentation, dried on raised beds
Variety
Caturra, Tabi, Pink Bourbon
Producer
Sandra & Hector Milena Mora
Mario Jesús
UK|Red Bank Coffee Roasters

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
Pariamarca, Chota, Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra
El Paraiso Village - Smallholder Farmers - Natural Field Blend - Peru
USA|Moonwake

$25.00 · 284g · $8.80/100g

3 sizes
  • 284g — $25.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $77.00 ($7.70/100g)
  • 2200g — $157.00 ($7.14/100g)

Details

Origin
Jaen, Cajamarca, Peru
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Smallholder Farmers, El Paraiso Village
Limoncillo, Washed Caturra, Nicaragua
Sweden|Drop Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

4 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $33.00 ($6.60/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)
  • 1000g — $31.00 ($3.10/100g)

Details

Origin
Yasica Norte in the Matagalpa region
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Erwin "Wingo" Jr Mierisch
COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
USA|Luminous Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

2 sizes
  • 200g — $27.00 ($13.50/100g)
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Las Flores de Cafe
Denmark|La Cabra

$3.65 · 250g · $1.46/100g

2 sizes
  • 250g — $3.65 ($1.46/100g)
  • 1000g — $13.85 ($1.39/100g)

Details

Origin
Guatemala, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon
Producer
Huehue smallholders
Atitlán - Washed -  Guatemala
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.25 · 340g · $6.84/100g

3 sizes
  • 340g — $23.25 ($6.84/100g)
  • 907g — $46.50 ($5.13/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Details

Origin
San Juan La Laguna, Lake Atitlán, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catuaí, Pache
Producer
AproCafé Atitlán Growers Association
Santa Lucia, Costa Rica
USA|Ritual Coffee Roasters

$23.00 · 141g · $16.31/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Santa Lucia
Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
UK|Skylark Coffee

$53.05 · 420g · $12.63/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Co-fermented with the listed fruits
Variety
Caturra
Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Caturra
Producer
Finca El Mango Honey
The Fermentation Project - with James Hoffmann and Lucia Solis
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$26.00 · 60g · $43.33/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
85% Caturra, 15% H1 & Bourbon
Producer
Lucia Solis
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
Tierra Linda / Finca Santa Isabel and Finca Mirjam
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
PRODUCER NAME WAS NOT PROVIDED
Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica
Process
Lactic Fermentation Natural
Variety
Caturra
Producer
Roberto Mata Naranjo
Guatemala: Pedro Perez Domingo
USA|Broadsheet Coffee

$24.00

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai
Producer
Pedro Perez Domingo
Colombia, Willow
USA|Methodical Coffee
In StockColombiaUncommon

$26.21 · 340g · $7.71/100g

3 sizes
  • 340g — $26.21 ($7.71/100g)
  • 907g — $59.73 ($6.59/100g)
  • 2267g — $138.36 ($6.10/100g)

Details

Origin
Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila
Process
Natural & Experimental
Variety
Caturra, Castillo, Cenicafe 1
Producer
The Young Producer Program
Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
USA|Superthing

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Colombia, Valle del Cauca
Process
Sugarcane Decaf
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Various Small Farms
Mafafas | Mexico
USA|Greenway Coffee

$20.00 · 300g · $6.67/100g

2 sizes
  • 300g — $20.00 ($6.67/100g)
  • 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Costa Rica, Marsellesa, Sarachimor
HUE HUE: Guatemala Washed
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $45.00 ($4.50/100g)

Details

Origin
Hoja Blanca, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Arturo Villatoro
Los Arcos
UK|Square Mile Coffee Roasters

$24.21 · 350g · $6.92/100g

2 sizes
  • 350g — $24.21 ($6.91/100g)
  • 1000g — $62.01 ($6.19/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra
Producer
Osmin Garcia
Colombia - Aponte - Blackberry Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Aponte, Nariño, Colombia
Process
Blackberry Honey
Variety
Caturra, Castillo
El Pedregal - Colombian Microlot - 300g
Canada|Thom Bargen

$28.00 · 300g · $6.72/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
La Llamarada
USA|Coava Coffee Roasters

$24.00 · 300g · $8.00/100g

2 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Caturra, Catuai, Marsellesa
Producer
Oscar Torres, Edwin Burgos, and Claudia Rivera
Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed
USA|Orbiter Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

4 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
  • 4535g — $150.00 ($3.31/100g)

Details

Origin
Coto Brus, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Doña Isa Beneficio Rio Negro (entirely grown by women producers)
Rom Yen, Thailand (Medium Roast)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed
USA|St. Kilda Coffee

$22.25 · 227g · $9.80/100g

2 sizes
  • 227g — $22.25 ($9.80/100g)
  • 2268g — $157.25 ($6.93/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra
Producer
Hagen WHP
Decaf Colombia - Sugarcane
Spain|Nubra Coffee Roasters

$21.62 · 200g · $10.81/100g

2 sizes
  • 200g — $21.62 ($10.81/100g)
  • 1000g — $79.65 ($7.96/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugarcane Decaf
Variety
Caturra, castillo y colombia
LA RIVIERA CULTURING NIU
USA|Devocion Coffee

$65.00 · 340g · $19.12/100g

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Culturing
Variety
Caturra and Castillo
Producer
Julio Madrid
MUYU
Germany|SUEDHANG
In StockPeruUncommon

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $29.92 ($5.98/100g)
  • 1000g — $54.27 ($5.43/100g)

Details

Origin
Moyobamba, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Pache, Typica
Producer
Aproeco Kooperative
DECAF Colombia
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf process
Variety
Colombia, Caturra, Castillo, Typica
Producer
Community lottery
Decaf Colombia - Inzà
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Colombia, Inzà, Cauca
Process
Natural EA decaffeinated
Variety
Caturra, colombia, castillo
Producer
Several smallholder farmers
Guatemala Juan Rodriguez Washed
Netherlands|Friedhats

$17.07

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Catimor
Producer
Juan Rodriguez
La Cristalina, Colombia
USA|Mae Coffee Roasters

$34.00 · 283g · $12.01/100g

2 sizes
  • 283g — $34.00 ($12.01/100g)
  • 2268g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Caldas
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Luis Jose Valdes
Cold Brew Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Takengon, Aceh, Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim
Producer
Koperasi Ketiara
Perú, Fidel Huancas
USA|Methodical Coffee

$30.80 · 340g · $9.06/100g

3 sizes
  • 340g — $30.80 ($9.06/100g)
  • 907g — $70.07 ($7.73/100g)
  • 2267g — $163.05 ($7.19/100g)

Details

Origin
La Coipa, Cajamarca, Perú
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Fidel Huancas Chinchay, El Shipal
Costa Rica Tarrazú San Diego Anaerobic Natural
USA|Superthing

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Anaerobic
Variety
Caturra, Catuai
Producer
San Diego Mill
Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
USA|Shavi Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Various, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Sugarcane Decaf
Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
USA|Luminous Coffee

$37.00 · 200g · $18.50/100g

2 sizes
  • 200g — $38.00 ($19.00/100g)
  • 200g — $37.00 ($18.50/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Variety
Caturra
MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
Canada|Pirates of Coffee

$33.00 · 250g · $13.20/100g

3 sizes
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 1000g — $116.00 ($11.60/100g)
  • 2000g — $217.00 ($10.85/100g)

Details

Origin
Risaralda
Process
Nitro Fermentation
Variety
Caturra
Producer
Julio Madrid
Guatemala Las Sonajas 1
USA|Cat & Cloud

$28.58 · 283g · $10.10/100g

3 sizes
  • 283g — $28.58 ($10.10/100g)
  • 998g — $90.53 ($9.07/100g)
  • 2268g — $205.76 ($9.07/100g)

Details

Origin
Guatemala - Antigua
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
Producer
Various
COLOMBIA - Red Symphony
Australia|Almanac Coffee

$21.77 · 250g · $8.71/100g

3 sizes
  • 250g — $21.77 ($8.71/100g)
  • 500g — $43.55 ($8.71/100g)
  • 1000g — $71.64 ($7.16/100g)

Details

Origin
HUILA, Colombia
Process
HONEY LACTOBASILLUS
Variety
CATURRA
COLOMBIA Medina Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$19.34 · 250g · $7.74/100g

2 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

Details

Origin
Gaitania, Planadas, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Astrid Medina / Finca Buena Vista
Colombia - Finca El Porvenir Omni/Espresso 250g
Sweden|Koppi Roasters

$26.00 · 250g · $10.40/100g

Details

Origin
Palestina, Huila – Colombia
Process
36 - 48 h wet fermentation, dried on raised beds
Variety
Caturra
Producer
Sandra Milena Mora & Hector Coy