BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1840 in stock307 roasters645.3/mo avg

Process

Natural

1840 coffees

Price / 100g

$5.51 – $38.40

median $9.15 · 1784 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1606 Natural process coffees — page 12 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Panama - Hacienda La Esmeralda - Tumaco 4 ANC
UAE|Archers Coffee

$51.19 · 100g · $51.19/100g

3 sizes
  • 100g — $51.19 ($51.19/100g)
  • 200g — $102.11 ($51.06/100g)
  • 1000g — $453.37 ($45.34/100g)

Details

Origin
Canas Verdes
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Peterson Family
Jairo Arcila natural chiroso
USA|Curious Coffee

$27.00 · 170g · $15.88/100g

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
natural
Variety
chiroso
Producer
Jairo Arcila
Senae
Malaysia|Wes Ngopi
In StockBlendUncommon

$12.34 · 200g · $6.17/100g

3 sizes
  • 200g — $12.34 ($6.17/100g)
  • 400g — $19.20 ($4.80/100g)
  • 1000g — $32.92 ($3.29/100g)

Details

Origin
Gogogu | Sao Paolo
Process
Natural | Pulp Natural
Variety
Heirloom | Multivariety
Colombia • Los Nogales • Bourbon
Italy|Ditta Artigianale

$27.00 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Bourbon
SUNDROP PEABERRY
Germany|The Barn

$18.09 · 250g · $7.24/100g

2 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 1000g — $70.09 ($7.01/100g)

Details

Origin
Cerrado, Brazil
Process
Natural
Variety
Mixed Varietals
Producer
Daterra
Abu [GN6265]
France|Tanat Coffee

$40.85 · 100g · $40.85/100g

Details

Origin
Panama
Process
Naturel
Variety
Geisha
Producer
Abu Coffee, José Luttrell
Ethiopia - Elto Elora, Ethiopian Landrace
China|Terraform Coffee

$15.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
96h Anaerobic Natural
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Elto Elora
Sweet Spot - House Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.00 · 113g · $7.08/100g

4 sizes
  • 113g — $8.00 ($7.08/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)
Ethiopia Gesha Village #151 Natural
Netherlands|Friedhats

$26.17

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gesha 1931
Producer
Gesha Village
Coffee Thomas Guzmán Geisha Nature
France|Terres de Café

$32.88 · 150g · $21.92/100g

Details

Origin
Mexico - La Concardia, Chiapas
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Thomas Guzmán
Bette Buna
UK|Full Court Press

$23.21 · 200g · $11.61/100g

3 sizes
  • 200g — $23.21 ($11.61/100g)
  • 500g — $51.06 ($10.21/100g)
  • 1000g — $92.84 ($9.28/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anoxic Natural (+24hr Kickstart
Variety
74110, 74112, Wild Guji Megadu
Los Manantiales (Geisha), Guatemala
Spain|Atmans Coffee

$19.34 · 100g · $19.34/100g

4 sizes
  • 100g — $19.34 ($19.34/100g)
  • 250g — $38.69 ($15.47/100g)
  • 500g — $84.20 ($16.84/100g)
  • 1000g — $174.08 ($17.41/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Geisha #M18
Producer
Ronald Pivaral
Coffee La Josefina Sidra Natural
France|Terres de Café

$31.06 · 200g · $15.53/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Natural
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Hacienda La Esmeralda Aguila 4NC Gesha Natural
France|Datura

$84.20 · 100g · $84.20/100g

2 sizes
  • 100g — $84.20 ($84.20/100g)
  • 1000g — $694.06 ($69.41/100g)

Details

Origin
Panama - Boquete
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
El Vélo
Colombia Campo Hermoso Edwin Noreña Carbonic Natural Raspberry Co-Ferment
USA|S&W Craft Roasting

$14.85 · 100g · $14.85/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Edwin Noreña at Finca Campo Hermoso
Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 41
USA|Luminous Coffee

$37.00 · 200g · $18.50/100g

2 sizes
  • 200g — $38.00 ($19.00/100g)
  • 200g — $37.00 ($18.50/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Variety
Caturra
Guatemala - Granada
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
natural
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Vides family
Guatemala - Granada
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
natural
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Vides family
STACK'D 🟥
Canada|Traffic Coffee

$19.06 · 300g · $6.35/100g

3 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 907g — $52.94 ($5.84/100g)
  • 2267g — $118.59 ($5.23/100g)

Details

Origin
Lâm Đồng province, Vietnam
Process
carbonic maceration/natural
Variety
Catimor
FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $59.00 ($5.90/100g)
  • 2000g — $112.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Bombe District, Sidama
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Daye Bensa
Ethiopia Halo Beriti
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$22.56 · 250g · $9.03/100g

2 sizes
  • 250g — $22.57 ($9.03/100g)
  • 1000g — $72.34 ($7.23/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
DEGA
Producer
Halo Beriti washing station
Zuria Blend
USA|Prodigal
In StockBlend

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2500g — $210.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia & Colombia
Process
Washed & Natural
Variety
Chiroso & Heirloom Varieties
Ethiopia  Shalaye 74110&74112&74165 Mossto natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.29 · 100g · $2.29/100g

2 sizes
  • 100g — $2.29 ($2.29/100g)
  • 250g — $4.59 ($1.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Mossto Natural *
Variety
74110
Producer
Shalaye
Jam On | Full Caf
USA|Frequent Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Gerba Dogo Sodu, West Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Mira Coffee
Los Rodriguez Java Espresso
Canada|Monogram Coffee

$24.00 · 300g · $8.71/100g

3 sizes
  • 300g — $26.12 ($8.70/100g)
  • 907g — $74.83 ($8.25/100g)
  • 2267g — $184.95 ($8.16/100g)

Details

Origin
Boliva
Process
Natural
Variety
Java
Adanech
USA|Steady State Roasting

$19.50 · 283g · $6.89/100g

3 sizes
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Multiple local farmers
Espresso - Ethiopie - Uraga Oro
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Natural Anaerobic avec levures Oro
Variety
JARC et Heirloom
Caballero JR #2, Honduras (Medium Roast)

$17.58 · 200g · $8.79/100g

3 sizes
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Chinacla, Honduras
Process
Natural
Variety
Catuai
Santa Clara
Spain|Three Marks Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $56.89 ($5.69/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí
Producer
Paulo Alfonso de Resende Farm Fazenda de Santa Clara
DOCE
USA|Peixoto
In StockBrazil

$23.00 · 340g · $6.76/100g

Details

Origin
Sul de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Catuai/Catucai
Producer
José Augusto Peixoto
BOKU | ETHIOPIA NATURAL
Netherlands|Ripsnorter

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Esayas Beriso
Irmas Pereira, Brazil
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$15.45 · 250g · $6.18/100g

2 sizes
  • 250g — $15.45 ($6.18/100g)
  • 500g — $28.10 ($5.62/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Maria Valeria, Maria Rogeria
ALEXANDER VARGAS | COLOMBIA NATURAL RED STRIPED BOURBON
Netherlands|Ripsnorter

$23.00 · 250g · $9.20/100g

2 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Natural
Variety
Red Stripped Bourbon
Producer
Alexander Vargas
Colombia | Cafe Granja La Esperanza | Natural Laurina
Australia|Newav Coffee

$21.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Laurina
Producer
Cafe Granja La Esperanza
Santa Teresa
Denmark|Prolog Coffee

$3.65 · 125g · $2.92/100g

Details

Origin
amazonas, lonya grande, peru
Process
natural
Variety
geisha
Producer
andrés torres goicochea
Costa Rica Las Lajas Natural
USA|Onyx Coffee Lab

$9.50 · 56g · $16.96/100g

6 sizes
  • 56g — $9.50 ($16.96/100g)
  • 283g — $33.50 ($11.84/100g)
  • 283g — $201.00 ($71.02/100g)
  • 907g — $98.00 ($10.80/100g)
  • 2267g — $238.50 ($10.52/100g)
  • 2267g — $1906.50 ($84.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Ethiopia Ardent Guji Natural
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$17.64 · 250g · $7.05/100g

2 sizes
  • 250g — $17.64 ($7.05/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Boutet - Natural Gesha
USA|Black & White

$18.25 · 100g · $18.25/100g

2 sizes
  • 100g — $18.25 ($18.25/100g)
  • 340g — $40.00 ($11.76/100g)

Details

Origin
Boquete, Panama
Process
Natural
Variety
Gesha
Producer
La Victoria Estate
Wilder Lazo Geisha
Switzerland|Roasticious

$28.85 · 100g · $28.85/100g

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
168hrs fermentation natural
Variety
Geisha
Producer
Wilder Lazo
Akililu Gobena
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74112 & 74110
Brazil Fazenda Chapadão
Japan|Freak Coffee Roasters

$8.00 · 100g · $8.00/100g

2 sizes
  • 100g — $8.00 ($8.00/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro, Brazil
Process
Natural
Variety
Paraiso
Producer
Ciro Sousa Alvarenga & Family
Altieri Pre-dry Natural Geisha DFC
Switzerland|Rose Coffee

$55.30 · 100g · $55.30/100g

3 sizes
  • 100g — $55.30 ($55.30/100g)
  • 200g — $105.80 ($52.90/100g)
  • 1000g — $408.76 ($40.88/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Panama Kotowa Duncan Ethiopian heirloom Natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.93 · 100g · $2.93/100g

Details

Origin
Boquete,Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
Ricardo Koyner
Sugar Rush | Halloween Blend
Canada|Detour Coffee Roasters

$18.35 · 300g · $6.12/100g

3 sizes
  • 300g — $18.35 ($6.12/100g)
  • 1000g — $57.89 ($5.79/100g)
  • 2270g — $132.01 ($5.82/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110
Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica
USA|Thoughtful Coffee

$24.00 · 120g · $20.00/100g

4 sizes
  • 120g — $24.00 ($20.00/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 240g — $20.00 ($8.33/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Low-temperature natural
Variety
Catimor & Typica
Producer
Autumn Amber
LALESA ANAEROBIC
France|Moklair
In StockEthiopia

$23.32 · 250g · $9.33/100g

Details

Origin
Lalesa washing station, Gedeb, Sud Éthiopie, 2200m
Process
Naturel anaérobie
Variety
“Heirloom”
Producer
Gotiti smallholders
KENYA David Muge
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
BRAZIL - Brasilien Espresso
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
RWANDA Cyato
Czechia|BeBerry Coffee

$18.61 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
Producer
Cyato
Shoondhisa Natural - Ethiopia
USA|Tandem Coffee Roasters

$18.00 · 226g · $7.96/100g

8 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 226g — $19.00 ($8.41/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibrinna 74110, Serto 74112