BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Natural Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Natural process.

1840 in stock307 roasters641.7/mo avg

Process

Natural

1840 coffees

Price / 100g

$5.45 – $39.24

median $9.15 · 1784 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil, Colombia

Top varieties

Geisha, Heirloom, Caturra

Just arrived

Last updated 2026-09-29

1607 Natural process coffees — page 31 of 33

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala El Panal
USA|Metric Coffee

$26.00 · 298g · $8.72/100g

3 sizes
  • 298g — $26.00 ($8.72/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2268g — $139.00 ($6.13/100g)

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Vides Family
Suke Quto | Natural | Swiss Water® Decaf | Ethiopia
USA|Frequent Coffee

$20.00 · 226g · $8.85/100g

Details

Origin
Shakisso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopia Landrace
Producer
Tesfaye Bekele
Panama Elida Aguacate Geisha Natural
USA|Klatch Coffee

$89.95 · 170g · $52.91/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Elida Estate
natural wush-wush Q-70
UK|The Source Coffee Roasters

$38.00 · 250g · $15.20/100g

2 sizes
  • 250g — $38.00 ($15.20/100g)
  • 1000g — $138.00 ($13.80/100g)

Details

Origin
huila, colombia
Process
natural dbl anaerobic
Variety
Wush-wush
Producer
Quebraditas
AUTUMN COFFEE
Germany|The Barn
In StockEl Salvador

$18.09 · 250g · $7.24/100g

2 sizes
  • 250g — $18.09 ($7.24/100g)
  • 1000g — $70.09 ($7.01/100g)

Details

Origin
Apaneca, El Salvador
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Mauricio Salaverria
Ethiopia - Daye Bensa Korma Kontoma Murago Natural Mini
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 100g · $13.61/100g

3 sizes
  • 100g — $13.61 ($13.61/100g)
  • 200g — $23.14 ($11.57/100g)
  • 1000g — $76.24 ($7.62/100g)

Details

Origin
Murago Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74112, 74110, 74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Rumudamo Anaerobic Mini Archers lot 0102-26
UAE|Archers Coffee

$16.34 · 100g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama Bensa
Process
Natural Anaerobic
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル テイスト・オブ・ハーベスト トレス バハス TOH#6  Tres Barras
Japan|Takamura Coffee Roasters

$20.40 · 250g · $8.16/100g

3 sizes
  • 250g — $20.40 ($8.16/100g)
  • 500g — $38.25 ($7.65/100g)
  • 1000g — $71.39 ($7.14/100g)

Details

Origin
Brazil/Carmo de Minas
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Jose Wagner Ribeiro Junqueira(ジョゼ・ワグネル・ヒベイロ・ジュンケイラ)
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル テイスト・オブ・ハーベスト シッチョ・バングロリア TOH#17  SITIO VANGLORIA
Japan|Takamura Coffee Roasters

$20.40 · 250g · $8.16/100g

3 sizes
  • 250g — $20.40 ($8.16/100g)
  • 500g — $38.25 ($7.65/100g)
  • 1000g — $71.39 ($7.14/100g)

Details

Origin
BRAZIL Campestre - Região Vulcânica (ブルカニカ地方のカンペストレ)
Process
Natural
Variety
イエローカトゥアイ、レッドカトゥアイ
Producer
José Cláudio Muniz and Andreia Martins Muniz (ジョゼ・クラウジオ・ムニスとアンドレイア・マルチンス・ムニス)
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル イルマス・ペレイラ農園 イエローブルボン BRAZIL IRMAS PEREIRA YB
Japan|Takamura Coffee Roasters

$27.54 · 250g · $11.01/100g

3 sizes
  • 250g — $27.54 ($11.01/100g)
  • 500g — $27.54 ($5.51/100g)
  • 1000g — $48.95 ($4.90/100g)

Details

Origin
Brazil/Carmo de Minas
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon(イエロー・ブルボン)
Producer
マリア・バレリア,マリア・ロジェリア
● 【送料無料】 中浅煎り ブラジル ベネディト アララ Brazil Benedito Arara
Japan|Takamura Coffee Roasters

$19.12 · 250g · $7.65/100g

3 sizes
  • 250g — $19.12 ($7.65/100g)
  • 500g — $34.42 ($6.88/100g)
  • 1000g — $61.96 ($6.20/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas(マンチケイラ・デ・ミナス)
Process
Pulped Natural
Variety
Arara
Producer
ルシオ・エレーノ・デ・カルバーリョ
Ethiopia Danche Natural - 200g
USA|Ondo Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Daye Bensa Hamasho Natural Archers Lot 0126
UAE|Archers Coffee

$10.35 · 100g · $10.35/100g

3 sizes
  • 100g — $10.35 ($10.35/100g)
  • 200g — $18.52 ($9.26/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
● 【送料無料】 デカフェ ブラジル フルッタ メルカドン( DECAF BRAZIL FRUTA MERCADAO )
Japan|Takamura Coffee Roasters

$16.57 · 250g · $6.63/100g

3 sizes
  • 250g — $16.57 ($6.63/100g)
  • 500g — $28.68 ($5.74/100g)
  • 1000g — $50.99 ($5.10/100g)

Details

Origin
ブラジル CERRADO MINEIRO BRAZIL
Process
Natural、SWISS WASTER PROCESS
Variety
Bourbon , Catuai
Producer
Edvaldo Pinheiro Campos
● 【送料無料】 タイ ソフト コーヒー COE 2025 #14th Thailand SOFT coffee Catuai Natural
Japan|Takamura Coffee Roasters

$21.04 · 100g · $21.04/100g

3 sizes
  • 100g — $21.04 ($21.04/100g)
  • 250g — $42.07 ($16.83/100g)
  • 500g — $73.62 ($14.72/100g)

Details

Origin
Kingdom of Thailand(タイランド)
Process
Natural
Variety
Catuai(カトゥアイ)
Producer
Sukanya Wanjhai(スカンヤー・ワンチャイ)
● 【送料無料】 淡路島ロースタリー ブレンド スペシャルティコーヒー ( AWAJI ISLAND Roastery Blend )コーヒー豆 [C] TCR
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Indonesia,Brazil,Guatemara
Process
Sumatra,Natural,Fully Washed
Variety
Typica,Bourbon,Catuai
● 【送料無料】 大阪ロースタリー ブレンド スペシャルティコーヒー ( OSAKA Roastery Blend )コーヒー豆 [C] TCR
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Brazil,Kenya,Ethiopia
Process
Natural/Washed
Variety
SL28,SL34/Bourbon/Catuai/Ethiopian Heirloom
Sítio Pico do Boné, Junior Martins, Red Catuaí - Natural - Brazil
USA|Little Waves Coffee Roasters

$25.25 · 340g · $7.43/100g

3 sizes
  • 340g — $25.25 ($7.43/100g)
  • 907g — $50.50 ($5.57/100g)
  • 2267g — $126.25 ($5.57/100g)

Details

Origin
Araponga, Matas de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Junior & Edlaine Martins
● 【送料無料】 ブラジル フルッタ メルカドン ( BRAZIL Fruta Mercadao ) [C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Bourbon , Catuai
Producer
Eduardo Pinheiro Campos
457 Bolivia Sol de La Manana Caturra
Japan|Philocoffea

$15.00 · 100g · $15.00/100g

3 sizes
  • 100g — $15.00 ($15.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $101.00 ($10.10/100g)

Details

Origin
Caranavi, Bolivia
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Smallholder farmers
Tribal farms from Koraput, Odisii Coffee
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$10.63 · 250g · $4.25/100g

3 sizes
  • 250g — $10.63 ($4.25/100g)
  • 500g — $19.80 ($3.96/100g)
  • 1000g — $36.15 ($3.62/100g)

Details

Origin
India
Process
Naturals
Variety
Chandragiri & SLN 9
Producer
Tribal Farm, Processed by Odisii Coffee
Even Coffee - ALO Murgo Mirriga
Canada|Speciality Coffee CA
In StockEthiopia

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Murgo Station
Even Coffee - ALO Chilaka Anaerobic
Canada|Speciality Coffee CA
In StockEthiopia

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Chilaka Station
Gesha - Natural DRD - Elida Estate, Lot Vuelta
USA|Hydrangea

$54.00 · 114g · $47.37/100g

3 sizes
  • 114g — $54.00 ($47.37/100g)
  • 227g — $95.00 ($41.85/100g)
  • 907g — $347.00 ($38.26/100g)

Details

Origin
Lot Vuelta, Elida Estate, Chiriquí, Panama
Process
Natural + Dark Room Drying
Variety
Gesha
Producer
Lamastus Family
Wilder Lazo bourbon aji natural
USA|Curious Coffee

$34.00 · 170g · $20.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
natural
Variety
bourbon ají
Producer
Wilder Lazo
Italo Disco Ground BrickMemphis 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Italo Disco Ground BrickRenaissance 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Italo Disco Ground BrickHeritage V2 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Italo Disco Ground BrickStripey 250g
Australia|St. Ali

$18.26 · 250g · $7.30/100g

Details

Origin
BRAZIL, INDIA
Process
WASHED & NATURAL
Ethiopia Lalesa
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 200g · $8.37/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
heirloom
Producer
skupina místních farmářů
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$82.60 · 1000g · $8.26/100g

3 sizes
  • 120g — $16.32 ($13.60/100g)
  • 500g — $41.81 ($8.36/100g)
  • 1000g — $82.60 ($8.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Tsegaye Hagos
Ethiopia  Alo Coffee-Godicho 74112&74158 Natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.53 · 100g · $1.53/100g

3 sizes
  • 100g — $1.53 ($1.53/100g)
  • 250g — $3.19 ($1.27/100g)
  • 500g — $5.74 ($1.15/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112&74158
Producer
Tamiru Tadesse & Messi
TianYu Estate - Anaerobic Natural[Catimor]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$17.07 · 200g · $8.53/100g

2 sizes
  • 200g — $17.07 ($8.53/100g)
  • 1000g — $76.80 ($7.68/100g)

Details

Origin
Menglian, Yunnan, China
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catimor
Producer
TianYu Estate
TANZANIA Acacia Hills Kent AA Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$4.78 · 50g · $9.56/100g

4 sizes
  • 50g — $4.78 ($9.56/100g)
  • 100g — $7.65 ($7.65/100g)
  • 200g — $14.02 ($7.01/100g)
  • 300g — $21.04 ($7.01/100g)

Details

Origin
Tanzania - Karatu, Ngorongoro, Oldeani
Process
Natural
Variety
Kent, Pacamara, Geisha, SL28, etc.
Producer
Acacia Hills
El Paraiso Zeo - Zeo Geisha
Canada|September

$43.50 · 125g · $34.80/100g

Details

Origin
Colombia, Cauca
Process
Zeolite Natural
Variety
Geisha
Producer
Alex Bermudez
Hanan Million - Ethiopia Natural Landrace
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Teraga, Oromia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Hanan Million Getachew
Blue Ayarza
Spain|Syra Coffee
In StockGuatemala

$14.79 · 250g · $5.92/100g

2 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 1000g — $47.33 ($4.73/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Anacafe 14, Bourbon, Catuai, Pache, San Ramon
Producer
Pequeños Productores
Monteiro
Spain|Syra Coffee
In StockBlend

$11.95 · 250g · $4.78/100g

2 sizes
  • 250g — $11.95 ($4.78/100g)
  • 1000g — $38.23 ($3.82/100g)

Details

Origin
Brasil
Process
Natural
Producer
20 Productores de São José
Cherry Pie
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $72.00 ($7.20/100g)

Details

Origin
El Diviso & Manos Juntas & Granja Paraiso 92, Colombia
Process
Natural, Anaerobic & Thermo Shock
Variety
Ombligon & Castillo
Producer
Mixed
Tropical Bahía
Spain|Syra Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $45.51 ($4.55/100g)

Details

Origin
Brasil
Process
Natural
Variety
Catuai, Mundo Novo
Producer
Familias Santos y Da Silva
Mukaze Anaerobic
South Africa|Origin Roasting

$28.06 · 250g · $11.22/100g

2 sizes
  • 250g — $28.06 ($11.22/100g)
  • 1000g — $100.96 ($10.10/100g)

Details

Origin
Kayanza Commune
Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
Producer
400 Smallholder farmers processed at the Munkaze Washing Station by Ephrem Sebatigita
Sipi Tangwen
South Africa|Origin Roasting

$31.48 · 250g · $12.59/100g

2 sizes
  • 250g — $31.48 ($12.59/100g)
  • 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
72 hour anaerobic natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Ethiopia Bookissa
USA|Carrier Roasting Co

$26.25 · 340g · $7.72/100g

3 sizes
  • 340g — $26.25 ($7.72/100g)
  • 907g — $62.50 ($6.89/100g)
  • 2267g — $143.25 ($6.32/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural sundried
Variety
Gibirinna 74110, Serto 74112
Producer
Ture Waji of Sookoo Coffee
[ODD B] Mr. Mengeche Derso - Ethiopia // Natural Heirloom - Hibiscus, Red Apple, Brown Sugar
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
Mr. Mengeche Derso
Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry
USA|Equator Coffees

$42.00 · 170g · $24.71/100g

3 sizes
  • 170g — $42.00 ($24.71/100g)
  • 340g — $80.00 ($23.53/100g)
  • 907g — $190.50 ($21.00/100g)

Details

Origin
West Haraz, Yemen
Process
Anaerobic Natural
Variety
Daw’iri
Producer
Mokhtar
[Rested] Landrace - Natural - Banko Chelchele
USA|Hydrangea

$23.00 · 227g · $10.13/100g

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112, 74110 (Ethiopian Landrace)
Producer
Smallholder farmers in Banko Chelchele
DOI PANGKHON LACTIC NATURAL
USA|Newbery Street Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Doi Pangkhon, Chiang Rai, Thailand
Process
Lactic Acid Bacteria Natural (Lactobacillus) | Funky Level
Variety
Chiang Mai, Typica and SJ133
Producer
Merlaeku Family x Beanspire
Strawberries and Cream | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Details

Origin
Guji, Oromia
Process
Kombucha Natural (Grade 1)
Variety
74110, 74112
Producer
Urabeast
Blue Bonbon | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Supernatural (Grade 1)
Variety
74110, 74112, 74165
Producer
Gargari Gutity