BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Entropica Coffee

Entropica Coffee is a specialty coffee roaster based in USA. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Entropica Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Panama
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
81 (82.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-19
Latest restock
2026-09-19

152 coffees in stock (369 total) — page 3 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Tanat - Elto Elora Blood Yeast - 100g
USA|Entropica Coffee

$33.00 · 100g · $33.00/100g

Details

Origin
Arbegona, Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural 72h Blood Yeast
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Tanat - Elto Hamasho 96h
USA|Entropica Coffee

$42.00 · 200g · $21.00/100g

2 sizes
  • 200g — $42.00 ($21.00/100g)
  • 1000g — $150.00 ($15.00/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama, Ethiopia
Process
Anaerobic Natural 96h
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Tanat - Finca Sophia GN51 Colibrí - 60g
USA|Entropica Coffee

$89.00 · 60g · $148.33/100g

Details

Origin
Nueva Suiza, Chiriquí, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Kelly Hartmann (Colibrí Plot)
Tanat - Gesha Village Surma Semi Anaerobic 26/E22 - 100g
USA|Entropica Coffee

$58.00 · 100g · $58.00/100g

Details

Origin
West Omo, Ethiopia
Process
Semi Anaerobic
Variety
Gesha 1931
Producer
Adam Overton, Rachel Samuel & Willem Boot
Tanat - La Unión Geisha Anaerobic Washed - 100g
USA|Entropica Coffee

$31.00 · 100g · $31.00/100g

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Geisha
Producer
Esencia Pura Cooperative
A.M.O.C. - /022 Guatemala — Las Brisas
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 240g · $12.08/100g

3 sizes
  • 240g — $29.00 ($12.08/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 3000g — $206.00 ($6.87/100g)

Details

Origin
Mataquesquintla, Jalapa, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Marvin Carias
A.M.O.C. - ROSADO Colombia — Finca El Jaragual
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 100g · $26.00/100g

2 sizes
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $108.00 ($10.80/100g)

Details

Origin
Amalfi, Antioquia, Colombia
Process
Washed Yeast Inoculated Thermal Shock
Variety
Rosado
Producer
Jorge Mira and Jonny Martinez
Argon Selection - Altieri Dilgo ASD - 15g
USA|Entropica Coffee

$25.00 · 15g · $166.67/100g

Details

Origin
Boquete, Panama
Process
Asd Natural
Variety
Geisha
Producer
Altieri Family
Argon Selection - Shai'an - 15g
USA|Entropica Coffee

$10.00 · 15g · $66.67/100g

Details

Origin
Eastern Haraz, Yemen
Process
Slow Dried Natural
Variety
Ja'adi
Producer
Jabal Bon and Shai’an Farmers
Tanat - Finca la Riviera Pink Bourbon
USA|Entropica Coffee

$27.00 · 200g · $13.50/100g

2 sizes
  • 200g — $27.00 ($13.50/100g)
  • 1000g — $78.00 ($7.80/100g)

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Bioreactor Inoculation Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Julio Madrid
Tanat - Janson Hacienda GW121 - 100g
USA|Entropica Coffee

$55.00 · 100g · $55.00/100g

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Washed - Mosto Fermentation 48h
Variety
Geisha
Producer
Kaï Janson
DAK - Hachi Geisha
USA|Entropica Coffee

$38.00 · 60g · $63.33/100g

2 sizes
  • 60g — $38.00 ($63.33/100g)
  • 1000g — $496.00 ($49.60/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Argon Selection - Carmen Estate - 15g
USA|Entropica Coffee
In StockBlend

$25.00 · 15g · $166.67/100g

Details

Origin
Paso Ancho, Panama
Process
Natural
Variety
Peterson Geisha
Producer
Carmen Franceschi
DAK - Cosmo Plum
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

3 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 3000g — $205.00 ($6.83/100g)

Details

Origin
Buesaco, Nariño, Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra, Castillo
Producer
Fusion Coffee Exporters and Nordic Approach
A.M.O.C. - GESHA Colombia — Las Marias
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 100g · $36.00/100g

3 sizes
  • 100g — $36.00 ($36.00/100g)
  • 100g — $29.00 ($29.00/100g)
  • 1000g — $186.00 ($18.60/100g)

Details

Origin
Pijao, Quindío, Colombia
Process
Double Washed
Variety
Gesha
Producer
Jose Giraldo
Manhattan - Jose Jijón - World Class
USA|Entropica Coffee

$48.00 · 125g · $38.40/100g

2 sizes
  • 125g — $48.00 ($38.40/100g)
  • 250g — $75.00 ($30.00/100g)

Details

Origin
Loja, Equador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Jose Jijon
Manhattan - Pepe Jijón - World Class
USA|Entropica Coffee

$48.00 · 125g · $38.40/100g

2 sizes
  • 125g — $48.00 ($38.40/100g)
  • 250g — $75.00 ($30.00/100g)

Details

Origin
Imbabura, Equador
Process
Wave Honey
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
A.M.O.C. - DECAF Colombia — El Trebol
USA|Entropica Coffee

$27.00 · 240g · $11.25/100g

3 sizes
  • 240g — $27.00 ($11.25/100g)
  • 240g — $26.00 ($10.83/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Santander, Colombia
Process
Washed, Sugarcane EA Decaffeinated
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Santander Women Association
Manhattan - Shyira - Rare
USA|Entropica Coffee

$34.00 · 250g · $13.60/100g

2 sizes
  • 250g — $34.00 ($13.60/100g)
  • 1000g — $136.00 ($13.60/100g)

Details

Origin
Nyabihu, Rwanda
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Muraho Trading Company
Argon Selection - Bellini - 15g
USA|Entropica Coffee

$15.00 · 15g · $100.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
Geisha
Producer
Many
DAK - Silky Way
USA|Entropica Coffee

$35.00 · 250g · $14.00/100g

3 sizes
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
  • 3000g — $205.00 ($6.83/100g)

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jhoan Vergara
Manhattan - Bombe - Exceptional
USA|Entropica Coffee

$38.00 · 250g · $15.20/100g

2 sizes
  • 250g — $38.00 ($15.20/100g)
  • 1000g — $152.00 ($15.20/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110 and 74112
Producer
Assefa and Mulugeta Dukamo
Manhattan - Inacio Soares F2 - Specialty
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $100.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
Mata de Minas
Process
Anaerobic Honey
Variety
Red and Yellow Catuai
Producer
Inacio Soares
Manhattan - Viani - Specialty
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 295g · $8.81/100g

Details

Origin
Cundinamarca
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Typica
Producer
Cooperative de Operacion Nacional Agropecuaria
DAK - The Alchemist
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

3 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $95.00 ($9.50/100g)
  • 3000g — $240.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Nyamasheke, Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Multiple Smallholders
A.M.O.C. - /004³ Colombia — El Girasol
USA|Entropica Coffee

$27.00 · 240g · $11.25/100g

4 sizes
  • 240g — $27.00 ($11.25/100g)
  • 240g — $26.00 ($10.83/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 3000g — $206.00 ($6.87/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Semi-Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Robinson Ortiz
A.M.O.C. - /042 Colombia — Julián Calderón
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 240g · $15.00/100g

2 sizes
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $108.00 ($10.80/100g)

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Fully Washed
Variety
Rosado
Producer
Julián Calderón
A.M.O.C. - /056 Kenya — Rung'eto Kiangoi
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 240g · $15.00/100g

2 sizes
  • 240g — $36.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rung'eto Farmers' Cooperative Society
A.M.O.C. - CATURRA DECAF Colombia – Nogales
USA|Entropica Coffee

$28.00 · 100g · $28.00/100g

3 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $166.00 ($16.60/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Sort-Of-Washed Decaf
Variety
Caturra
Producer
Oscar Hernández
A.M.O.C. - PINK BOURBON² Colombia — Wilton Benitez
USA|Entropica Coffee

$36.00 · 100g · $36.00/100g

2 sizes
  • 100g — $36.00 ($36.00/100g)
  • 1000g — $196.00 ($19.60/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Advanced Process
Variety
Pink Bourbon
Producer
Wilton Benitez
A.M.O.C. - TYPICA Colombia – Nogales
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 100g · $26.00/100g

2 sizes
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $146.00 ($14.60/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Sort-of-anaerobic Washed
Variety
Typica
Producer
Oscar Hernández
A.M.O.C. - TYPICA DECAF Colombia – Nogales
USA|Entropica Coffee

$28.00 · 100g · $28.00/100g

3 sizes
  • 100g — $28.00 ($28.00/100g)
  • 100g — $26.00 ($26.00/100g)
  • 1000g — $166.00 ($16.60/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila, Colombia
Process
Sort-Of-Washed Decaf
Variety
Typica
Producer
Oscar Hernández
Manhattan - El Vergel Decaf - Rare
USA|Entropica Coffee

$34.00 · 250g · $13.60/100g

Details

Origin
Tolima
Process
Natural + EA Sugarcane
Variety
Red and Yellow Caturra
Producer
Elias & Shady Bayter
Argon Selection - El Morito - 15g
USA|Entropica Coffee

$15.00 · 15g · $100.00/100g

Details

Origin
Jalapa department, Guatemala
Process
Washed
Variety
Yellow Geisha
Producer
Jose Roberto Monterroso Pineda
Argon Selection - Jose Jijon - 15g
USA|Entropica Coffee
In Stock

$10.00 · 15g · $66.67/100g

Details

Origin
Loja, Equador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Jose Jijon
Argon Selection - Pepe Jijon - 15g
USA|Entropica Coffee
In Stock

$10.00 · 15g · $66.67/100g

Details

Origin
Imbabura, Equador
Process
Wave Honey
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
Manhattan - Finca Soledad - World Class
USA|Entropica Coffee

$48.00 · 125g · $38.40/100g

3 sizes
  • 125g — $48.00 ($38.40/100g)
  • 250g — $75.00 ($30.00/100g)
  • 1000g — $300.00 ($30.00/100g)

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Pepe Jijón
DAK - Poppy Soda (New Harvest)
USA|Entropica Coffee

$42.00 · 200g · $21.00/100g

2 sizes
  • 200g — $42.00 ($21.00/100g)
  • 1000g — $125.00 ($12.50/100g)

Details

Origin
Quindio, Colombia
Process
Multistage Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Sebastian Ramirez
DAK - Lemon Spritz
USA|Entropica Coffee

$28.00 · 200g · $14.00/100g

3 sizes
  • 200g — $28.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $100.00 ($10.00/100g)
  • 3000g — $246.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
N/A
DAK - Honey Burst - 200g
USA|Entropica Coffee

$28.00 · 200g · $14.00/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Honey
Variety
Pink Bourbon
Producer
Mario Gomez
DAK - Jazz Fruits - 2026 Harvest
USA|Entropica Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

3 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
  • 3000g — $176.00 ($5.87/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Producer
Daye Bensa
A.M.O.C. - /052 Colombia — Julián Calderón Gesha
USA|Entropica Coffee

$46.00 · 230g · $20.00/100g

2 sizes
  • 230g — $46.00 ($20.00/100g)
  • 1000g — $136.00 ($13.60/100g)

Details

Origin
Palestina, Huila, Colombia
Process
Fully Washed
Variety
Gesha
Producer
Julián Calderón
Argon Selection - C.G.L.E. Hybrid Washed - 15g
USA|Entropica Coffee

$15.00 · 15g · $100.00/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Hybrid Washed
Variety
Sudan Rume
Producer
Cafe Granja La Esperanza
MAME - Pearl
USA|Entropica Coffee
In StockBrazilPreorder

$29.00 · 250g · $11.60/100g

2 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Mundo Novo
Producer
N/A
Manhattan - Rosa Dominguez - World Class
USA|Entropica Coffee

$48.00 · 125g · $38.40/100g

3 sizes
  • 125g — $48.00 ($38.40/100g)
  • 250g — $75.00 ($30.00/100g)
  • 1000g — $300.00 ($30.00/100g)

Details

Origin
Cusco, Peru
Process
Washed, Double Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Rosa Dominguez Ramos
Manhattan - Sweet Valley - Exceptional
USA|Entropica Coffee

$38.00 · 295g · $12.88/100g

Details

Origin
Valle del Cauca, Colombia
Process
Natural
Variety
Colombia
Producer
Cafe Granja la Esperanza
MAME - Decaf Omni
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

2 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $99.00 ($9.90/100g)

Details

Origin
Santos, Brazil
Process
Decaf Process Swiss Water
Variety
N/A
Producer
N/A
MAME - Full Bloom
USA|Entropica Coffee

$29.00 · 250g · $11.60/100g

2 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 1000g — $99.00 ($9.90/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuai
Producer
N/A
MAME - Pink Bourbon
USA|Entropica Coffee

$46.00 · 250g · $18.40/100g

2 sizes
  • 250g — $46.00 ($18.40/100g)
  • 1000g — $156.00 ($15.60/100g)

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Washed Anaerobic 1 Day
Variety
Pink Bourbon
Producer
Julio Cesar Madrid
OREA - O1/O2 Regulators
USA|Entropica Coffee
In StockPreorder

$15.00

Details

Origin
Made in Taiwan