BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopia Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Ethiopia.

1204 in stock277 roasters256.7/mo avg

Origin

Ethiopia

1204 in stock · 977 roaster-direct

Price / 100g

$6.02 – $16.03

median $8.59 · 948 lots

Top regions

Guji, Yirgacheffe, Sidama

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Heirloom, 74110, 74112

Just arrived

Last updated 2026-09-29

993 coffees from Ethiopia — page 19 of 20

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Wholesale - Habtamu Fikadu, Chelbesa, Washed G1 74110, 71458
USA|NormlPpl

$171.48 · 2267g · $7.56/100g

2 sizes
  • 200g — $203.97 ($101.98/100g)
  • 2267g — $171.48 ($7.56/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110, 71458
Producer
Habtamu Fikadu
Wholesale - Andcoffee Ako Sidama Natural
USA|NormlPpl

$164.98 · 2267g · $7.28/100g

2 sizes
  • 200g — $197.09 ($98.55/100g)
  • 2267g — $164.98 ($7.28/100g)

Details

Origin
Ako, Sidama
Process
Natural
Producer
Andcoffee / Ako, Sonicho Station
Oromia Bishan
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $89.60 ($9.88/100g)
  • 2267g — $224.00 ($9.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Danche
USA|Regalia Coffee

$28.50 · 300g · $9.50/100g

3 sizes
  • 300g — $28.50 ($9.50/100g)
  • 900g — $77.00 ($8.56/100g)
  • 2200g — $178.50 ($8.11/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Sharbo Maro
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, 74110, 74112, Walichu
Lalesa Ephtah
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$25.03 · 250g · $10.01/100g

Details

Origin
Ethiopia - Yirgacheffe
Process
Special Natural - Raised Beds
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Several Small Farmers
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$24.00 · 226g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
Danche
UK|Workshop Coffee

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $49.00 ($9.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
600 smallholders in Chelbesa
Gedeb Chelbesa
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Gedeb Chelbesa Espresso
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Ethiopia Limu Genji Challa G1 Washed
USA|Loquat Coffee

$23.50 · 250g · $9.40/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112 + 74110
Ethiopia Abana Estate Anderacha Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
BANKO GOTITI NATURAL
USA|Port 2050 Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Work, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Smallholder Farmers
Ethiopia Gelcha Kindu
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$26.74 · 250g · $10.70/100g

2 sizes
  • 250g — $26.74 ($10.70/100g)
  • 1000g — $103.54 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic
Variety
Heirloom
FRUIT PUNCH: Ethiopia Natural
Canada|Pirates of Coffee

$18.00 · 250g · $7.20/100g

3 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 2000g — $116.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Bombe District, Sidama
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Daye Bensa
Ethiopia — Gatta 168 Hour Anaerobic
UK|Assembly Coffee London

$32.00 · 50g · $64.00/100g

3 sizes
  • 50g — $32.00 ($64.00/100g)
  • 100g — $41.00 ($41.00/100g)
  • 200g — $56.00 ($28.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Assisted Fermentation
Producer
Gatta 168 Hour Anaerobic
Trust the Process - Ethiopia Anaerobic Natural Lemongrass Co-ferment Banko Chelchele
USA|Red Rooster Coffee

$36.00

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb , Ethiopia
Process
Anaerobic Natural Co-Fermented with Local Fresh Lemongrass
Variety
Regional Cultivars 74110, 74112
Producer
Banko Chelchele Processing Station
Layo Teraga Washed
USA|Orbiter Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Uraga, Guji Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110
Producer
Layo Teraga Coffee Producers Cooperative
Suke Quto Guji-1 Washed
USA|Orbiter Coffee

$18.00 · 125g · $14.40/100g

2 sizes
  • 125g — $18.00 ($14.40/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Welicho
Producer
Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm
Fruit Tart
USA|Promethium Coffee

$29.00 · 200g · $14.50/100g

2 sizes
  • 200g — $29.00 ($14.50/100g)
  • 907g — $115.00 ($12.68/100g)

Details

Origin
Guji, Colombia
Process
Extended Anaerobic Fermentation
Variety
Heirloom
Producer
Hassan Family
Chilaka Anaerobic Natural
Switzerland|Rose Coffee

$20.44 · 100g · $20.44/100g

3 sizes
  • 100g — $20.44 ($20.44/100g)
  • 200g — $33.66 ($16.83/100g)
  • 1000g — $120.22 ($12.02/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Gedeb Danche - Ethiopia - Natural
Canada|Sorellina Coffee

$22.00 · 227g · $9.69/100g

3 sizes
  • 227g — $22.00 ($9.69/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $202.00 ($8.91/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
[ODD-B] Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$16.00 · 250g · $6.40/100g

2 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Special Prep Washed
Variety
Ethiopian heirloom
Producer
50 smallholder farmers in collaboration with the Bishan Wate Washing Station
Shoondhisa : Feature
UK|Zennor Coffee

$16.58 · 220g · $7.54/100g

3 sizes
  • 220g — $16.58 ($7.53/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)
  • 3000g — $180.38 ($6.01/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Gibirinna 74110 & Serto 74112
Producer
Sookoo Coffee - Dambi Uddo
Suke Quto | Natural | Swiss Water® Decaf | Ethiopia
USA|Frequent Coffee

$20.00 · 226g · $8.85/100g

Details

Origin
Shakisso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopia Landrace
Producer
Tesfaye Bekele
Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural
USA|Modcup Coffee

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Bombe, Sidama, Ethiopia
Ethiopia Keramo
USA|Ceremony Coffee Roasters

$32.00 · 340g · $9.41/100g

4 sizes
  • 340g — $32.00 ($9.41/100g)
  • 340g — $192.00 ($56.47/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)
  • 2268g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Sidama
Process
Washed
Variety
JARC 74112
Producer
Keramo
Ethiopia - Daye Bensa Korma Kontoma Murago Natural Mini
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 100g · $13.61/100g

3 sizes
  • 100g — $13.61 ($13.61/100g)
  • 200g — $23.14 ($11.57/100g)
  • 1000g — $76.24 ($7.62/100g)

Details

Origin
Murago Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74112, 74110, 74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia - Rumudamo Anaerobic Mini Archers lot 0102-26
UAE|Archers Coffee

$16.34 · 100g · $16.34/100g

3 sizes
  • 100g — $16.34 ($16.34/100g)
  • 200g — $29.95 ($14.98/100g)
  • 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Details

Origin
Arbegona, Sidama Bensa
Process
Natural Anaerobic
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia Duromina Lot #2
USA|Archetype Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Producer
Duromina Lot #2
Ethiopia Habtamu Fikadu Danche
USA|Archetype Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

3 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Producer
Habtamu Fikadu Danche
Ommagourd | Fall Blend
USA|Quills Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Kenya, Nicaragua, & Ethiopia
Process
Washed
Ethiopia Wete Konga - 200g
USA|Ondo Coffee

$25.00 · 200g · $12.50/100g

Details

Origin
Wete Village, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia Danche Natural - 200g
USA|Ondo Coffee

$26.00 · 200g · $13.00/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Daye Bensa Hamasho Natural Archers Lot 0126
UAE|Archers Coffee

$10.35 · 100g · $10.35/100g

3 sizes
  • 100g — $10.35 ($10.35/100g)
  • 200g — $18.52 ($9.26/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hamasho Village, Sidama Bensa
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Ethiopia Bochessa Natural
USA|Ruby Coffee Roasters

$25.00 · 226g · $11.06/100g

3 sizes
  • 226g — $25.00 ($11.06/100g)
  • 340g — $33.00 ($9.71/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Producer
Bochessa
● 【送料無料】 大阪ロースタリー ブレンド スペシャルティコーヒー ( OSAKA Roastery Blend )コーヒー豆 [C] TCR
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Brazil,Kenya,Ethiopia
Process
Natural/Washed
Variety
SL28,SL34/Bourbon/Catuai/Ethiopian Heirloom
【送料無料】 エチオピア イルガチェフェ ゲデブ グレード1(ETHIOPIA Yirgaheffe Gedeb Grade1)[C]
Japan|Takamura Coffee Roasters

$10.84 · 250g · $4.33/100g

4 sizes
  • 250g — $10.84 ($4.33/100g)
  • 500g — $17.34 ($3.47/100g)
  • 1000g — $32.51 ($3.25/100g)
  • 2000g — $60.68 ($3.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia Yirgaheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirlooms
Even Coffee - ALO Murgo Mirriga
Canada|Speciality Coffee CA

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Murgo Station
Even Coffee - ALO Chilaka Anaerobic
Canada|Speciality Coffee CA

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Chilaka Station
Ethiopia Abana Estate Sulladjah Washed G1
USA|Loquat Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74158, 74110, 74112, 74165
Producer
Abana Estate
Ethiopia Koke Red Honey - Anaerobic Honey
USA|Color Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.83/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $144.00 ($6.35/100g)

Details

Origin
Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Anaerobic
Producer
400 smallholder producers
Ethiopia Banko Taratu Heirloom Double Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

3 sizes
  • 100g — $1.91 ($1.91/100g)
  • 250g — $3.70 ($1.48/100g)
  • 500g — $6.63 ($1.33/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Double Washed
Variety
Heirloom
Producer
Banko Taratu
Ethiopia Alo Coffee-Murgo 74158 K72 washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$3.06 · 100g · $3.06/100g

2 sizes
  • 100g — $3.06 ($3.06/100g)
  • 250g — $5.99 ($2.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
K72 washed
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse & Messi
Ethiopia Lalesa
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 200g · $8.37/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Anaerobic Natural
Variety
heirloom
Producer
skupina místních farmářů
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$82.60 · 1000g · $8.26/100g

3 sizes
  • 120g — $16.32 ($13.60/100g)
  • 500g — $41.81 ($8.36/100g)
  • 1000g — $82.60 ($8.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Tsegaye Hagos
Ethiopia  Alo Coffee-Godicho 74112&74158 Natural
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.53 · 100g · $1.53/100g

3 sizes
  • 100g — $1.53 ($1.53/100g)
  • 250g — $3.19 ($1.27/100g)
  • 500g — $5.74 ($1.15/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74112&74158
Producer
Tamiru Tadesse & Messi
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$17.07 · 200g · $8.53/100g

2 sizes
  • 200g — $17.07 ($8.53/100g)
  • 1000g — $76.80 ($7.68/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC74112, 74110
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Danche - Washed [JARC 74112, 74110]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$18.20 · 200g · $9.10/100g

2 sizes
  • 200g — $18.20 ($9.10/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
JARC74112, 74110
Producer
Habtamu Fikadu Aga
Duromina
USA|Black Fox Coffee

$23.00 · 250g · $9.20/100g

Details

Origin
Qadamessa, Agaro, Jimma, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Native Landraces
Producer
Members of the Duromina Farmer Cooperative